۹ نکته‌ی مهم برای عکاسی راحت‌تر با لنز تله فوتو

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
لنز تله فوتو

عکاسی دستی به وسیله‌ی لنز تله فوتو تقریبا چالش برانگیز است اما در این مطلب چند نکته‌ی به ظاهر ساده اما کاربردی را مطرح می‌کنیم تا تصاویری که عکس‌برداری ‌می‌کنید با کیفیت و بی‌نظیر شوند.

آیا به تازگی لنزهای تله فوتو را خریداری کرده‌اید و برای استفاده از آنها ذوق و شوق داشته‌اید؟ احتمالا بعد از اولین مرتبه تلاش با این موضوع روبه‌رو شده‌اید که عکس‌برداری با این نوع لنزها اصلا و ابدا ساده نیست. لنزهای تله فوتو به راحتی می‌توانند تا ۲ کیلوگرم و حتی بیشتر وزن داشته باشند. به همین دلیل، حمل و نقل این نوع لنزها اسباب زحمت خواهد بود. اگر شما از لنزهای کوچک و سبک برای کارهای خود استفاده می‌کنید، واقعا باید شکرگزار باشید!

استفاده از یک مونوپاد یا تری‌پاد (سه پایه) به منظور بهره‌برداری از لنزهای تله فوتو به شدت پیشنهاد می‌شود اما این رویه هم می‌تواند محدودیت‌هایی را به دنبال داشته باشد. همچنین، شما از جنبه‌ی حمل و نقل هم شاید با مشکل مواجه شوید. در ادامه با ارائه‌ی ۹ نکته به شما کمک می‌کنیم به صورت دستی و بدون هیچ گونه دشواری از فرایند عکس‌برداری لذت ببرید.

۱. قدرت بدنی بهتری داشته باشید

اگر شما نسبت به حمل وسایل سنگین عادت ندارید، بهترین راه حل برای برطرف کردن این چالش، بهبود وضعیت جسمانی شما از طریق تمرینات بدن‌سازی است. اگر حال و حوصله و حتی وقتی برای رفتن به بدن‌سازی را ندارید، می‌توانید از بندهای کشسانی استفاده کرده و به صورت روتین به نرمش بپردازید. شما به مرور این توانایی را پیدا خواهید کرد تا وسایل سنگین را در یک بازه‌ی بلند مدت‌تر با خود حمل کنید. در غیر این صورت، شما نمی‌توانید به همین راحتی به بیرون رفته و برای چند ساعت لنزهای تله فوتو را نگه دارید.

انجام تمرین‌های جسمانی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا اندام متناسب‌تری بر اساس قدتان داشته باشید. از همین رو، شما می‌توانید به مدت بیشتری طبیعت‌گردی کرده و از مناظر و سوژه‌های متعدد عکس بگیرید.

۲. یک گردن بند دوربین بخرید

لنز تله فوتو

شما می‌توانید از بندهای عادی برای حمل و نقل دوربین خود استفاده کنید، اما با تهیه‌ی یک گردن بند دوربین مثل گردن‌بند آلتورا این قدرت را پیدا می‌کنید تا خیلی راحت‌تر و سریع‌تر حرکت کنید. همچنین، استفاده از گردن‌بندها اطمینان خاطر بیشتری را به شما ارائه می‌دهد. یک گردن‌بندِ ایده‌آل به بدنه‌ی سه پایه‌ی دوربین هم می‌تواند متصل گردد. بسته به مدلِ گردن‌بندی که خریداری می‌کنید، ممکن است یک بند مجزا برای محافظت بیشتر از بخش تحتانی دست هم وجود داشته باشد.

قبل از خرید گردن‌بند حتما به این نکته دقت کنید که بندِ مذکور تا چه میزان وزن را می‌تواند تحمل کند. همچنین، زمانی که در حال راه رفتن هستید بهتر است دوربین را در محفظه‌ی خود قرار دهید. اصلا ایده‌ی خوبی نیست که دوربین به حال خودش روی بند آویزان شده باشد.

لنز دوربین کانن مدل EF-S 24mm f/2.8 STM for Canon Cameras

۳. یک پشتیبان پیدا کنید

طبق قانونِ رفت و برگشتی، شما باید از سرعت شاتر سریع‌تر با فاصله کانونی زیاد استفاده کنید. گاهی اوقات شما نیاز دارید تا از سرعت شاتر سریع‌تر برای فریز کردنِ حرکتِ حیوانات و پرندگان استفاده کنید. با این حال، این روش همیشه امکان پذیر نیست؛ به خصوص این که شما در اوایل صبح یا اواخر غروب در حال عکس‌برداری هستید. اگر شما در حال استفاده از یک سرعتِ کمتر از سرعتِ بهینه‌ی شاتر هستید، یک درخت، فنس یا حتی سنگی را پیدا کرده و روی آن خم شده تا از ایجاد تصاویر محو جلوگیری کنید.

حتما با دقت جایی را که روی آن تکیه کرده‌اید را بررسی کرده تا وزن شما را نگه دارد. استفاده از یک کیسه‌ی شنی روی پنجره‌ی ماشین و قرار دادنِ دوربین‌تان روی آن، یکی دیگر از گزینه‌های بسیار عالی به جای بهره‌برداری از سه پایه محسوب می‌شود.

۴.  وضعیت بدن خود را بررسی کنید

لنز تله فوتو

اگر شما بلد باشید چگونه دوربین را به دست گرفته و با چه وضعیتی عکس‌برداری کنید، لرزش دوربین و محو شدگی تصاویر برای شما دیگر چالش خاصی محسوب نمی‌شود. در ابتدا، به گونه‌ای روی پای خود بایستید که پاهایتان با فاصله‌ی کمی از همدیگر روی زمین قرار گیرند. سپس، آرنج خود را خم کرده و لنزها را قبل از فشردن شاتر نگه دارید. ابتدا این حالت را با سوژه‌های بسته تمرین کنید. بعد از تسلط بر این تکنیک، شما می‌توانید تکنیک Panning را به منظور عکاسی از پرندگانِ در حال پرواز هم امتحان کنید. اگر در حال زانو زدن یا دراز کشیدن هستید، بهتر است از زانوها و آرنج‌ها به عنوان محلی برای پشتیبانی استفاده کنید.

لنز  دوربین کانن مدل RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM Lens

۵. تنفس خود را کنترل کنید

یک تکنیک تنفس مناسب به همراهِ وضعیت جسمانی درست، به شما کمک می‌کند تا به وسیله لنزهای تله فوتو دور برد تصاویر بسیار دقیق و جذابی را تهیه کنید. صرفا با تنفس صحیح شما می‌توانید تصویربرداری بسیار خوبی را داشته باشید. تنفس صحیح بسیار آسان بوده و با چند مرتبه تمرین به خوبی به آن تسلط پیدا خواهید کرد. در حالی که به دنبال سوژه هستید خیلی راحت نفس بکشید. به محض این که تصمیم گرفته‌اید عکس‌برداری کنید، یک نفس عمیق گرفته، چند ثانیه صبر کرده و در نهایت شاتر را فشار دهید. در نهایت امر، بازدم را انجام دهید.

این تکنیک وام گرفته از تکنیکِ تیراندازی توسط کارشناس های این رشته است اما برای تصویربرداری در هر ژانری می‌توان از این روش بهره برد؛ به خصوص این که بسیاری از علاقه‌مندان دلشان می‌خواهد از حیات وحش تصویربرداری کنند.

۶. تثبیت کننده تصویر را روشن کنید

لنز تله فوتو

تقریبا تمامی لنزهای تله فوتو با کاهشِ لرزش یا تثبیت کننده تصویر به فروش می‌رسند. شما می‌توانید این ویژگی را در زمان استفاده‌ی لنزها روی سه پایه خاموش کنید. با این حال برای عکاسی دستی بهتر است از تثبیت کننده تصویر استفاده کنید. بستگی به نوع لنزی که دارید، شما می‌توانید چهار تا هشت استاپ نور را دریافت کرده که می‌تواند به شما کمک کند یک شات تمیز و بدون هیچ گونه نویز و لرزش داشته باشید. برندهای متفاوت، تثبیت‌ کننده‌های تصویر متفاوت دارند. به همین دلیل، حتما کتابچه راهنما‌ی لنز خود را به طور دقیق بررسی کنید.

۷. استراحت کنید

یک عکس‌بردار خسته، یک عکاس خوب نیست؛ بنابراین، از استراحت و تازه کردن نفس غافل نشوید. شاید این دل نگرانی همیشه وجود داشته باشد که به اتمام کار خود نرسید اما همیشه فردایی هم وجود دارد. در دنیایی که پر شده از موجودات ریز و درشت، همیشه سوژه برای عکاسی وجود دارد. حمل لنزهای تله فوتو به اندازه کافی می‌تواند خسته‌کننده باشد اما اگر شما به خوبی استراحت کرده باشید، عملکرد بهتری در عکاسی با این نوع لنزها خواهید داشت.

لنز دوربین سیگما مدل 18-50mm f2.8 DC DN E

۸. از Auto ISO استفاده کنید

آیا همیشه در حالت دستی عکس‌برداری می‌کنید؟ این رویه عالی است و شما نسبت به تنظیمات دوربین به طور کامل کنترل خواهید داشت. همین موضوع موجب می‌شود تا تصاویر خلاقانه‌ای را به ثبت برسانید. با این حال، عکاسی دستی در حیات وحش با لنزهای تله‌ فوتو می‌تواند محدودیت کننده باشد. عکاسی به صورت مداوم، تنظیم کردن گزینه‌های مختلف و بررسی سوژه‌ها می‌تواند خسته‌کننده باشد. یک راه حل سریع برای برطرف کردن این مشکل، بهره‌برداری از گزینه‌ی ISO خودکار با حالت دستی است.

شما می‌توانید دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کنید، در حالی که دوربین تنظیمات مربوط به ISO را به طور خودکار تنظیم می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم بالاترین ISO را روی عددی تنظیم کنید که دوربین‌تان می‌تواند بدون ایجاد نویز زیاد از آن استفاده کند. به این ترتیب شما می‌توانید بدون دغدغه و نگرانی در مورد تنظیمات، روی عکس‌برداری خود تمرکز کنید.

۹. نرم افزار حذف نویز هوش مصنوعی را امتحان کنید

ادوبی لایت روم

در حال حاضر، بحث هوش مصنوعی در هر محفلی باب شده است. جالب اینجاست شما می‌توانید از قدرت هوش مصنوعی برای حذف نویز استفاده کنید. در هر صورت، در عکاسی با لنزهای تله فوتو حتما نویز ایجاد می‌شود. شما صرفا با یک کلیک ساده به کمک هوش مصنوعی می‌توانید این نویز را برطرف کنید. با جدیدترین آپدیتی که در ادوبی لایت‌روم اعمال شده، این قابلیت برای تمامی کاربران وجود دارد. شما همچنین می‌توانید به صورت مجانی تا هفت روز نسخه‌ی آزمایشی را تست کنید.

این موضوع را به خاطر بسپارید که قابلیت مذکور تنها برای فایل‌های RAW کاربرد داشته و برای تصاویر با پسوند JPEG مناسب نیست.

آزادی بی‌حد و حصر با عکاسی دستی با لنز تله فوتو

خوشبختانه از سه پایه‌های بزرگ و حجیم و سه پایه‌های عجیب و غریب دیگر خبری نیست. در دست گرفتن یک لنز تله فوتو و گرفتن عکس شاید در وهله‌ی اول سخت به نظر برسد اما این رویه با کمی تمرین آسان‌تر می‌شود.

اگر شما می‌خواهید تصاویر بیشتری را با لنزهای تله فوتو بگیرید اما این کار برای‌تان دشوار است، نکاتی که در این مطلب خوانده‌اید را حتما امتحان کنید.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
مزیت خرید گردن‌بند دوربین چیست؟
با تهیه‌ی یک گردن بند دوربین مثل گردن‌بند آلتورا این قدرت را پیدا می‌کنید تا خیلی راحت‌تر و سریع‌تر حرکت کنید.
چطور با ادوبی لایت روم می‌توان نویز تصاویر را حذف کرد؟
در جدیدترین آپدیت ادوبی لایت روم می‌توان تنها با یک کلیک نویز را حذف کرد. قابلیت مذکور تنها برای فایل‌های RAW کاربرد داشته و برای تصاویر با پسوند JPEG مناسب نیست.
برای جلوگیری از محو شدگی تصاویر توسط لنزهای تله فوتو باید چه اقداماتی را انجام داد؟
اگر شما در حال استفاده از یک سرعتِ کمتر از سرعتِ بهینه‌ی شاتر هستید، یک درخت، فنس یا حتی سنگی را پیدا کرده و روی آن خم شده تا از ایجاد تصاویر محو جلوگیری کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما