۱۰ مورد عجیب دنیای هری پاتر که علم قادر به توضیح آن‌هاست

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
هرمیون در آزمایشگاه - ارتباط هری پاتر و علم

وقتی اولین کتاب هری پاتر را خواندید یا فیلم آن را دیدید چند سال داشتید؟ برای بسیاری از ما هری پاتر حس نوستالژی به همراه دارد. این مجموعه جادو، اکشن و تصاویر مسحورکننده‌ای را به ما نشان داد که در بسیاری از موارد فراتر از باور است، اما آیا اصلا تا کنون متوجه شده‌اید که داستان هری پاتر با علم هم ارتباط دارد؟

بسیاری از عناصر خارق‌العاده‌ی این مجموعه داستان به‌ویژه در خود مدرسه‌ی هاگوارتز، منطبق بر علم و فناوری ماگل (افرادی که توانایی جادو ندارند) نیستند. مثلا در «هری پاتر و جام آتش» هرمیون به هری می‌گوید که «ریتا اسکیتر» (Rita Skeeter) نمی‌تواند باعث دردسر هاگوارتز شود چون فناوری ماگل در این مدرسه کار نمی‌کند.

با این حال، هرچند این مجموعه کتاب‌ها و فیلم‌ها به آنچه در دنیای جادوگری ممکن نیست، اشاره دارند اما خیلی شفاف بیان نمی‌کنند که چه جادویی ممکن است توسط ماگل‌ها هم قابل انجام باشد. فقط ظاهرا آقای ویزلی است که به اینکه ماگل‌ها چگونه از مغز خود برای پیشبرد فناوری و آسان کردن زندگی استفاده کرده‌اند، علاقه دارد.

بدین ترتیب شاید همه‌ی ماجراهای این داستان خارج از چارچوب علم و فقط وابسته به تخیل و جادو به‌نظر برسند اما در این‌جا فهرستی از موضوعات مطرح شده در هری پاتر را آورده‌ایم که علم هم می‌تواند آن‌ها را توضیح دهد و شاید روزی حضورشان در زندگی روزمره فراتر از داستان باشد!

۱. شنل نامرئی‌کننده (Invisibility Cloak)

شنل نامرئی کننده هری پاتر

در حال حاضر فناوری‌های زیادی برای نامرئی کردن افراد تحت شرایط مختلف در حال توسعه هستند، از جمله مواد مخصوص، پتوی فروسرخ، و لنزهای معمولی.

با این وجود، آیا ساخت یک شنل نامرئی‌کننده در دنیای واقعی ممکن خواهد بود؟ باید گفت بله. این کار با استفاده از شکست نور امکان‌پذیر است.

بحث درباره‌ی پدیده‌ی شکست نور، که هنگام حرکت نور از یک محیط به محیط دیگر مانند از آب به هوا روی می‌دهد، شاید درباره‌ی چیزی مانند شنل برای دانش‌آموزان غیرممکن به نظر برسد، اما در واقعیت می‌توان آن را انجام داد و با پیشرفت علم، انواع پیچیده‌تری از آن هم ممکن خواهد شد.

۲. کلاه گروه‌بندی (The Sorting Hat)

کلاه گروه بندی هری پاتر

دانش‌آموزان هنگامی که برای نخستین بار به هاگوارتز وارد می‌شوند، در یکی از چهار گروه گریفیندور، هافلپاف، ریونکلاو یا اسلیترین قرار می‌گیرند.

این کلا در اصل با خواندن ذهن بچه‌ها مشخص می‌کند که کدام گروه هاگوارتز برای هر یک از آن‌ها ایدئال است. در دنیای ماگل هم ذهن‌خوانی به‌طور قابل توجهی پیشرفت کرده است، به‌ویژه زمانی که با ابزار مخصوصی که روی سر قرار می‌گیرد، انجام می‌شود: یک دستگاه تداخل کوانتومی ابررسانا که میدان‌های مغناطیسی تولید شده توسط تکانه‌های الکتریکی مغز را اندازه‌گیری می‌کند.

چندی پیش پژوهشگران یک تیم بین‌المللی از دانشگاه‌های مختلف، با استفاده از هوش مصنوعی و دستگاه fMRI موفق شدند تصاویری را که افراد به آن فکر می‌کردند، تنها با پردازش مغز آن‌ها ترسیم کنند.

۳. دوربین پیشرفته (Omnioculars)

دوربین دو چشمی پیشرفته، اومنیکولارز هری پاتر

در جام جهانی کوییدیچ در «هری پاتر و جام آتش»، هری برای خودش و رون و هرمیون، Omnioculars می‌خرد. این دوربین دوچشمی که مانند دوربین‌های دوچشمی بسیار شیک طراحی شده است، می‌تواند روی صحنه‌های مختلف در زمین زوم کند و همچنین آن را بازپخش یا کندتر کند.

اگر جادوگران به ماگل‌ها نگاه بالا به پایین نداشتند، احتمالا متوجه ظاهر جدید گوشی‌های هوشمند می‌شدند. مانند دوربین‌های چشمی، این امکان برای طرفداران هر ورزشی وجود دارد که با گوشی خود صحنه‌ای را بزرگنمایی کند، ضبط کندو حتی آن را بازپخش کند. ماگل‌ها همچنین می‌توانند محتوای خود را ویرایش کنند، به اشتراک بگذارند و در جای دلخواه آپلود کنند. این حتی بهتر از یک دوربین دوچشمی پیشرفته است.

۴. وینگاردیوم لویوسا (Wingardium Leviosa)

معلق کردن اجسام در هوا هری پاتر

این وردی است که برای معلق کردن چیزها در هوا استفاده می‌شد. به گفته‌ی پروفسور «فلیتویک» (Flitwick) حرکت و پرواز از جمله ابتدایی‌ترین مهارت‌های جادوگری است. طرفداران هری پاتر پرواز پرها و جاروها را همراه با شناوری افراد و حیوانات خانگی دیده‌اند.

اگرچه هنوز باید در یک محیط مخصوص صورت بگیرد اما ماگل‌ها نیز به غیر از هواپیماها و دیگر اجسام پرنده‌ی آیرودینامیکی، موفق به بلند کردن چیزهای مختلفی شده‌اند.

در آزمایشگاه مغناطیسی میدان شدید در «دانشگاه رادبود» (Radboud University) دانشمندان در واقع یک قورباغه را معلق کردند. این آزمایش ثابت می‌کند که معلق ساختن یک نمونه‌ی زنده ممکن است.

در واقع، به دلیل مغناطیس مولکولی، می‌توان هر ماده و هر موجود زنده‌ای روی زمین را به‌صورت مغناطیسی معلق کرد. بسیار جالب است!

 کره جغرافیایی مدل مغناطیسی معلق

۵. ظاهر شدن (Apparition)

غیب شدن در هری پاتر

کیست که زمان زیادی را در یک ایستگاه شلوغ سپری نکرده و آرزو نکرده باشد که ای کاش می‌توانست فورا به جایی که باید می‌بود تله‌پورت (دورنوردی یا طی‌الارض) کند؟ در دنیای جادوگری، چنین کاری به آسانی فکر کردن به مقصد برداشتن گام‌های درست است.

در دنیای ماگل‌ها هرچند هنوز دانشمندان در تلاش هستند تا این امکان را فراهم کنند و به نتایجی آزمایشگاهی هم دست یافته‌اند، اما یک نظریه هم در این زمینه وجود دارد. با عبور از یک کرم‌چاله، می‌توان از مکانی به مکان دیگر رفت، مهم نیست که آن مکان‌ها چقدر از هم دور هستند. بنابراین چنین ایده‌ای اگرچه شاید خیلی کاربرپسند به‌نظر نرسد، اما غیرممکن هم نیست.

۶. معجون وریتا سرم (Veritaserum)

معجون حقیقت وریتاسرم اسنیپ در هری پاتر

داروهایی که باعث روان‌پریشی می‌شوند فقط برای افراد دارای توانایی‌های جادویی نیست. همان‌طور که اسنیپ تعریف می‌کند معجون‌سازی یک «علم ظریف» است.

این نوع محلول‌های شیمیایی در روش‌های شکنجه و بازجویی هم استفاده می‌شوند، اگرچه ممکن است به اندازه‌ی معجون سرم حقیقت Veritaserum اسنیپ کارآمد نباشند.

ایده این است که وضعیت روان‌شناختی یک نفر به گونه‌ای تغییر داده شود تا احتمال بیشتری برای ابراز حقیقت داشته باشد آسان‌تر به سؤالات پاسخ دهد اما هنوز هیچ ماده‌ی شیمیایی شاخصی برای قطعی بودن این کار کشف نشده است، بنابراین به سختی یک استاندارد واحد در دنیای ماگل وجود دارد.

۷. معجون اسکل-گرو (Skele-Gro)

معجون رشد دهنده استخوان اسکلگرو هری پاتر

در حالی که ترمیم استخوان‌ها برای «مادام پامفری» (Madame Pomfrey) مشکلی ندارد، رشد دوباره‌ی آن‌ها کمی دشوارتر است. با این حال، زمانی که استخوان‌های بازوی هری توسط «پروفسور لاکهارت» (Professor Lockhart) ناپدید می‌شوند، او چنین کاری هم انجام می‌دهد.

اما برای ماگل‌ها چطور؟ می‌دانیم که گچ‌گیری به پیوند مجدد استخوان‌ها کمک می‌کند، اما رشد استخوان، مانند رشد یک عضو جدید، دشوار است. دانشمندان با استفاده از سلول‌های جمجمه‌ی موش و ترکیب آن‌ها با پروتئین رشد استخوان، توانسته‌اند بخشی از جمجمه‌ی این حیوان را دوباره رشد دهند. چنین کاری به سادگی نوشیدن یک لیوان «اسکل‌گرو» (Skelegrow) توسط هری نیست، اما هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند.

۸. اشک شفابخش (Healing Tears)

اشک شفابخش هری پاتر

فاوکس ققنوس در «هری پاتر و تالار اسرار» برای درمان سوختگی هری از قطره اشک خود استفاده کرد.

پژوهشگران هم این روزها قدرت درمانی اشک را مطالعه می‌کنند. برای نمونه ثابت شده است که «لیزوزیم» (Lysozyme) به‌ویژه در مبارزه با ایدز (HIV) کارآمد است. آنزیمی که در اشک زنان باردار کشف شده است.

۹. فلافی (Fluffy)

سگ سه سر نگهبان سنگ جادو، فلافی، در هری پاتر

اکثر هواداران داستان‌های هری پاتر می‌دانند که «فلافی» نگهبان سنگ جادو، از «سربروس» (Cerberus) سگ شکاری سه سر عالم اموات در اساطیر یونانی الهام گرفته است.

اما آیا یک سگ سه سر می‌تواند در زندگی واقعی هم وجود داشته باشد؟ پاسخ کوتاه بله است.

برای مثال مار دو سر تنها یکی از نمونه‌های متعدد موجودات چندسر مشاهده شده در علم است. جنین‌شناس تجربی «هانس اسپمن» (Hans Spemann) در آزمایش‌هایی موفق به ایجاد جنین قورباغه‌ی دو سر شد.

حتی این تئوری همچنان وجود دارد که اگر ژن مناسب فعال شود، سرهای بیشتری هم می‌توانند رشد کنند.

۱۰. جغدهای نامه‌رسان (Owl Postal Service)

جغد نامه رسان هری پاتر

جغدها تمام نامه‌های موجود در دنیای جادوگران را به مقصد تحویل می‌دهند، اما هم‌اکنون در دنیای واقعی، ماگل‌ها برای نامه‌ها و بسته‌های خود معمولا به پستچی انسانی وابسته‌اند.

با این حال، کبوترهای نامه‌بر، که به‌خاطر توانایی خارق‌العاده‌شان در پیمودن مسافت‌های دور شهرت داشتند، مدت‌ها در دنیای ماگل به‌عنوان پیام‌رسان استفاده می‌شدند.

علاوه بر این روند استفاده از پهپادها برای رساندن کالاها به مقاصد مختلف رو به افزایش است و باید به‌زودی انتظار رسیدن بسته‌ها از آسمان را داشته باشیم!

عکس‌ها: Wizarding World
منابع: Screenrant, Mashable

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه