تلویزیون‌های +HDR10 جدید سامسونگ با نور محیط هماهنگ خواهند شد

۱۱ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تلویزیون سامسونگ

قابلیت +HDR10 تطابق‌پذیر که سامسونگ از آن رونمایی کرد یکی از ویژگی‌های جدیدی است که به استاندارد نمایش محتوا با گستره‌ی دینامیکی بالا اضافه شده است. این قابلیت باعث می‌شود که تصاویر نمایش داده شده توسط تلویزیون با توجه به نور محیط محل تلویزیون تغییر کند و به شکل بهینه و متناسب با آن دربیاید.

به‌طور کلی محتوای HDR به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به بهترین شکل ممکن در یک اتاق تاریک همراه با مقدار اندکی نور محیط به نمایش دربیایند. استفاده از این ویژگی جدید باعث می‌شود که سنسور‌های تشخیص دهنده‌ی نور به کار رفته در تلویزیون نور محیط را تشخیص دهند و محتوای در حال نمایش را متناسب با نور محیط تنظیم کند. سامسونگ می‌گوید که این قابلیت با نسل بعدی تلویزیون‌های QLED این شرکت به صورت سراسری عرضه خواهد شد.

+HDR10 اولین استاندارد HDR نیست که با چنین قابلیتی همراه می‌شود. در CES سال گذشته دالبی از فناوری دالبی ویژن IQ رونمایی کرد. این قابلیت باعث می‌شد که تلویزیون در زمان پخش محتوای HDR این محتوا را با توجه به نور محیطی که در آن قرار دارد تنظیم کند. از این قابلیت بعدتر و در طول سال در برخی از تلویزیون‌های LG و پاناسونیک استفاده شد و این تلویزیون‌ها در زمان بررسی عملکردشان توانستند که نظرات خوبی را کسب کنند.

+HDR10

سامسونگ همچنین عنوان کرده است که می‌توان از قابلیت +HDR10 همراه با حالت Filmmaker استفاده کرد. سامسونگ از حالت Filmmaker در سال گذشته رونمایی کرد. در زمان فعال‌سازی این حالت تمامی الگوریتم‌های پردازش تصویر مانند روان‌کننده‌ی حرکت اجسام سریع اعمال شده در زمان نمایش تصویر در تلویزیون خاموش می‌شوند تا محتوا به دقیق‌ترین صورت ممکن به نمایش دربیاید.

در مقایسه با دالبی ویژن، استاندارد +HDR10 توسط بسیاری از سرویس‌های تماشای محتوا به صورت آنلاین پشتیبانی نمی‌شود. البته باید بگوییم که این تکنولوژی از پشتیبانی سامسونگ به‌عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده‌های تلویزیون و آمازون از طریق سرویس آمازون پرایم برخوردار است. این دو شرکت دو حدود سه سال است که پشتیبانی از این استاندارد را اعلام کرده‌اند.

برخلاف سامسونگ، دیگر شرکت‌های سازنده‌ی تلویزیون مانند سونی و LG از فناوری دالبی ویژن استفاده می‌کنند و همچنین سرویس‌هایی مانند نتفلیکس و دیزنی پلاس هم از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند.

سامسونگ در رابطه با این قابلیت می‌گوید که از +HDR10 تطابق پذیر در تلویزیون‌های QLED بعدی خود استفاده کرده است. البته هنوز مشخص نیست که این شرکت با منتشر کردن به‌روزرسانی نرم‌افزاری این قابلیت را به تلویزیون‌های موجود خودش اضافه می‌کند یا نه.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه