طراحی داخلی به سبک هالیوود ریجنسی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
چیدمان به سبک هالیوود ریجنسی

روش‌های طراحی داخلی تحت تأثیر فرهنگ عامه قرار دارند و نمونه‌ی بارز آن‌ها سبک هالیوود ریجنسی است. این سبک که در دوران طلایی هالیوود متولد شد، زرق و برق و تجملاتی که در سینمای آن زمان وجود داشت را به تصویر می‌کشد. فضاهای مجللی که روی صفحه‌ی نقره‌ای به تصویر کشیده شده بودند، جمعیت تماشاگر را بر آن داشت تا ظاهر خانه‌های خود را شبیه به آن‌ها کنند. به این ترتیب این سبک زیبای دکوراسیون پدید آمد. در این مقاله، با سبک هالیوود ریجنسی، تاریخچه و ویژگی‌های آن آشنا می‌شوید.

منظور از سبک هالیوود ریجنسی چیست؟

سبک هالیوود ریجنسی بر ایده‌های ماکسیمالیسم و شکوه دکوراسیون تمرکز دارد. این سبک طراحی داخلی آمریکایی در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی در کالیفرنیا ظهور کرد و محصول دوران طلایی سینمای هالیوود بود. سبک هالیوود ریجنسی برداشتی به روز شده از فضاهای داخلی قرن نوزدهم در دوره ریجنسی یا نائب سلطنتی انگلستان بود.

تاریخچه‌ی سبک هالیوود ریجنسی

سبک هالیوود ریجنسی محصول دهه‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ میلادی و زمانی است که ستارگان سینما به طراحان صحنه‌ی فیلم‌ها مانند دوروتی دریپر نمادین، ویلیام هاینز بازیگر تبدیل شده به طراح داخلی و پل آر ویلیامز سفارش دادند تا خانه‌های خود را زیبا کنند. این اتفاق به نوبه‌ی خود این ترند را در میان مردم علاقه‌مند به سینما رواج داد.

با اینکه هالیوود ریجنسی با محبوبیت آرت دکو هم‌زمان شد اما سبکی متمایز باقی ماند و در نهایت مسیر خود را از سبک بین‌المللی و مدرنیسم میان‌قرنی به زیبایی‌شناسی غالب خود ادامه داد. هالیوود ریجنسی همیشه برای ماکسیمالیست‌ها جذاب خواهد بود و هرگز از مد طراحان مدرن مانند سبک کلی ورستلر خارج نشده است.

فضای داخلی به سبک هالیوود ریجنسی

تفاوت سبک هالیوود ریجنسی و آرت دکو

سبک آرت دکو حدود یک دهه قبل از هالیوود ریجنسی در طول دهه‌ی ۲۰ محبوبیت پیدا کرد. آرت دکو با تزئینات لوکس و مواد فلزی، از چندین جنبه شبیه به هالیوود ریجنسی است. بااین‌حال، این دو ویژگی‌های متمایزی دارند. آرت دکو و هالیوود ریجنسی هر دو پر زرق و برق هستند اما اولی برداشتی کاملا متفاوت از طرح‌هایی دارد که روی اشکال هندسی تمرکز دارند.

طرح‌های آرت دکو بر شکل‌های براق و خطی و تکرار اشکال استایل داده شده تأکید دارند. از این رو، این سبک علیرغم زرق و برق خود، صاف، متقارن و متعادل باقی می‌ماند و در تضاد با تمایل هالیوود ریجنسی به استفاده از طرح‌های چند لایه و تزئینات است. به‌علاوه، آرت دکو بازیگوشی سبک هالیوود ریجنسی که شامل عناصر تئاتری مانند کفپوش‌های شطرنجی، مجسمه‌ی حیوانات چینی و هنر پاپ است را ندارد.

کاناپه 3 نفره پیرو مدل شیتو

سبک مدرن میانه‌ی قرن در مقایسه با سبک هالیوود ریجنسی

سبک مدرن میانه‌ی قرن حدود یک دهه پس از هالیوود ریجنسی ظهور کرد. در حالی که ممکن است در نگاه اول دنیای این دو سبک متفاوت به نظر برسد اما هر دو در مبلمان شباهت‌هایی دارند. به عنوان مثال، سبک هالیوود ریجنسی از اثاثیه‌ی شیک با طرح‌های باریک‌تر برای حفظ تمرکز بر لوازم جانبی و سرگرمی استفاده می‌کند. خطوط صاف و یکدستی که بعدا در مبلمان مدرن میانه‌ی قرن ظاهر شد این طرح‌ها را منعکس می‌کنند.

با وجود شباهت‌ها، این دو سبک در بسیاری از جنبه‌های دیگر متفاوت هستند. سبک مدرن میانه‌ی قرن ظاهری کمتر آراسته دارد. به‌علاوه، مبلمان این سبک روکش‌های چوب طبیعی دارد در حالی که مبلمان سبک هالیوود ریجنسی معمولا روکش‌های پر زرق و برق و درخشان دارد.

ویژگی‌های اصلی هالیوود ریجنسی

تزئینات طلاکاری شده، رنگ‌های تند جواهر نشان، کفپوش‌های شطرنجی سیاه و سفید، طرح‌های پلنگی، مبلمان آینه‌کاری شده و لوسترهای درخشان از جمله ویژگی‌های اصلی سبک هالیوود ریجنسی هستند. برای تشخیص این سبک طراحی داخلی باید به سایر نشانه‌ها و ویژگی‌های اصلی این سبک هم توجه کنید. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • پر زرق و برق، مجلل، آراسته و بازیگوشانه در طراحی کلی و جزئیات؛
 • طراحی داخلی آن بر لوکس و راحت بودن تمرکز دارد؛
 • پذیرش و تلفیق ماکسیمالیسم با عناصر طراحی چند لایه و بافت‌دار و تزئینات است؛
 • روکش‌های آینه‌کاری شده و فلزی مبلمان، کاغذ دیواری، تزئینات دیوار و اشیاء تزئینی دارد؛
 • استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های شاد، سرزنده و متضاد برای ایجاد هماهنگی‌های چشمگیر؛
 • استفاده از طرح‌های سیاه و سفید؛
 • استفاده از مبلمان در مقیاس کوچک و قاب‌های باریک؛
 • از سطوح لاکی و براق در عناصر مختلف از مبلمان گرفته تا دیوار و سقف استفاده می‌کند؛
 • تزئینات لوکس مانند خز مصنوعی یا طبیع، ابریشم و مخمل دارد؛
 • کمتر روی مبلمان تمرکز می‌کند تا لوازم جانبی و سبک طراحی بیشتر مشخص باشد؛
 • مظهر زرق و برق سبک‌های طراحی قدیمی، ظرافت و ترکیبی از سبک‌های محبوب است؛
 • اغلب دارای مبلمانی به سبک روکوکو یا الهام‌گرفته‌شده از آن از جمله صندلی‌هایی با روکش مخملی منحنی، مبل راحتی پایه کوتاه و کاناپه‌های روکش دار است.
 • استفاده از عناصر سبک چینی از جمله بامبوی مصنوعی در مبلمان و به کار بردن اجزای دکوراسیون مانند جداکننده‌ها در اتاق‌ها.

میز ناهارخوری به سبک هالیوود ریجنسی

چگونه خانه‌ی خود را به سبک هالیوود ریجنسی دکور کنیم؟

اگر واقعا می‌خواهید خانه‌ی شما با خانه‌ی یک ستاره‌ی هالیوود اشتباه گرفته شود، با غیرقابل پیش‌بینی‌ترین قطعات مبلمان و اجزای طراحی داخلی خلاقیت به خرج دهید و از اینکه آن‌ها را به اندازه‌ی شخصیت خود پر زرق و برق و باشکوه کنید نترسید. استفاده از هالیوود ریجنسی در طراحی داخلی باید طبق اصول این سبک باشد. در ادامه، با نکاتی که رعایت آن‌ها به اجرای سبک طراحی هالیوود ریجنسی در خانه‌ی شما کمک می‌کند آشنا می‌شوید.

مبل تک نفره پیرو مدل بلاندو

رنگ‌ها شروع‌کننده‌ی این نمایش هستند

شاید واضح‌ترین و فوری‌ترین ارمغان هالیوود ریجنسی برای طراحی داخلی استفاده‌ی بی‌پروا و جسورانه از رنگ‌ها باشد. وقتی که صحبت از ایجاد یک پالت رنگی هالیوود ریجنسی می‌شود، هیچ قاعده‌ای وجود ندارد. تنها نکته‌ای که باید برای انتخاب این رنگ‌ها به آن توجه کنید، روشن، شاد و شفاف بودن آن‌ها است.

صورتی، زرد، فیروزه‌ای، طلایی و سبز زمردی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در پالت‌های این سبک محسوب می‌شوند که به‌ویژه به‌عنوان رنگ تزئینات و اجزای فرعی دکوراسیون به کار می‌روند. یکی دیگر از ترکیب‌ رنگ‌های همیشگی هالیوود ریجنسی سیاه و سفید برای ایجاد کنتراست بالا است. این رنگ‌ها به‌ویژه در کفپوش‌های راه راه براق یا شطرنجی هالیوود ریجنسی به کار می‌روند.

مبلمان به سبک هالیوود ریجنسی

از مبلمان با طرح‌های جسورانه استفاده کنید

اگر بخواهیم فقط یک کلمه در توصیف نوع مبلمان توصیه شده برای این سبک انتخاب کنیم، آن کلمه «تلفیقی» خواهد بود. سعی کنید قطعات مبلمان چشم‌نوازی داشته باشید که هر کدام از دوره‌ها و سبک‌های مختلف باشند و در نوع خود بی‌نظیر محسوب شوند. در واقع، در خانه‌های طراحی شده به سبک هالیوود ریجنسی معمولا چند قطعه مبلمان قدیمی اروپایی فرانسوی با برخی مبلمان ساده‌تر و شیک‌تر یا لوازم اصلی سبک مدرن میانه‌ی قرن ترکیب می‌کنند.

هر چند می‌توانید از مبلمان و وسایل چوبی و روکش‌های چندمنظوره استفاده کنید، ایده‌ی بدی نیست که چند نمونه مبلمان آینه‌کاری شده، شیشه‌ای یا لاکی هم داشته باشید. این مبلمان نیازی به تزئینات کوچک و جزئی ندارد. می‌توانید میزهای عسلی و جلومبلی با سطوح آینه‌دار را هم انتخاب کنید.

مبلمان هالیوود ریجنسی معمولا چندان بزرگ نیستند اما به دلیل رنگ‌ها و شکل‌هایشان جسورانه به نظر می‌رسند. به عنوان مثال، می‌توانید به جای یک مبل بزرگ پایه بلند از یک مبل دو نفره کوچکتر و چند صندلی متنوع استفاده کنید. البته، این نباید به قیمت کاربردی نبودن و بی‌توجهی به نیازهای شخصی شما تمام شود. اگر خانواده‌ی بزرگی دارید، انتخاب مبلمان بزرگتر یا طویل‌تر هم منطقی خواهد بود.

از تزئینات و جزئیات لوکس بسیاری استفاده کنید

این واقعیت که مبلمان هالیوود ریجنسی کل فضای اتاق‌های شما را اشغال نمی‌کند، به معنای یک چیز دیگر هم هست: شما باید بیشتر بر تزئینات و جزئیات تزئینی تمرکز کنید تا هر اتاق یا فضایی را به جایی با ظاهری زیبا و مجلل تبدیل کنید. استفاده از روکش‌های فلزی، جزئیات غیرمتعارف مانند حاشیه‌های غیرمعمول فرش‌ها یا کاغذهای دیواری و لوسترهای چشم‌نواز را تقریبا در هر اتاقی که به این سبک طراحی شده می‌توانید ببینید.

طراحی داخلی به سبک هالیوود ریجنسی

نورافکن‌ها را روشن کنید!

سطوح آینه‌ای و مبلمان لاکی به شما کمک می‌کنند تا عنصر نور را تقویت کنید اما شما باز هم به وسایل روشنایی مناسب نیاز دارید. تأثیرگذارترین ایده این است که از چراغ‌های روشنایی و لوسترهای مختلفی استفاده کنید اما بهترین بخش آن این است که لازم نیست این چراغ‌ها با هم هماهنگ باشند.

هدف از به کار بردن چراغ‌ها و لوسترها در اتاق‌های طراحی شده به سبک هالیوود ریجنسی این است که بر زرق و برق و تجمل‌گرایی این دوران نمادین تأکید شود. برای طراحی نور این فضاها می‌توانید از وسایل مختلفی استفاده کنید که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • چراغ‌های رومیزی در اشکال مختلف از جمله مدل‌هایی که به شکل حیوانات یا اشیای متفاوت ساخته شده‌اند؛
 • چند وسیله‌ی روشنایی دیواری؛
 • لوسترهای بلند چند طبقه با طرح‌های جذاب؛
 • قابل‌توجه‌ترین لوسترها و به‌ویژه آن‌هایی که تزئینات طلایی و فلزی یا عناصر شیشه‌ای دارند.

الگوها، الگوها و باز هم الگوها

برای تزئین خانه به روش هالیوود ریجنسی نیازی نیست که از ترکیب و هماهنگ کردن الگوها و طرح‌های مختلف با یکدیگر بترسید. در واقع، این کار یکی از ویژگی‌های اصلی این سبک طراحی داخلی محسوب می‌شود. از اشکال هندسی جسورانه گرفته تا نقوش پرستاره، به دنبال الگوها و طرح‌های برجسته باشید.

یکی دیگر از گزینه‌های محبوب این سبک گنجاندن چند الگوی حیوانی مانند طرح‌های چاپی گورخری یا پلنگی روی اثاثیه یا لوازم داخلی، کوسن‌ها و فرش‌ها برای ادای دین به آب و هوای آفتابی کالیفرنیا و افزایش حال و هوای مجلل این سبک است.

استفاده‌ی دیوانه‌وار از بافت‌ها را فراموش نکنید

علاوه بر ترکیب الگوها و طرح‌های مختلف می‌توانید همین کار را با بافت‌ها و به‌ویژه بافت‌های لطیف که به فضای هالیوود ریجنسی حسی لوکس می‌دهند انجام بدهید. به عنوان مثال، از مخمل، جیر، ابریشم و پارچه‌های خز به عنوان گزینه‌های محبوب در خانه‌های هالیوود ریجنسی استفاده کنید. این مواد را می‌توانید در شال مبل یا روتختی‌ها هم به کار ببرید.

سبک هالیوود ریجنسی

دیوارها را فراموش نکنید

در طراحی داخلی هالیوود ریجنسی یک چیز مسلم است. دیوارهای سفید ساده به این سبک درخشان تعلق ندارند، مگر اینکه بخواهید آن‌ها را با آینه، قاب و آثار هنری رنگارنگ بپوشانید. برای اینکه دیوارها را از عناصر پس‌زمینه‌ی خسته‌کننده به بخشی پر جنب و جوش از فضای هالیوود ریجنسی تبدیل کنید، چند راه دارید که به این ترتیب هستند:

 • آن‌ها را با رنگ‌های روشن‌تر رنگ‌آمیزی کنید؛
 • کاغذ دیواری با الگوها و طرح‌های جسورانه یا برجسته انتخاب کنید؛
 • قالب‌های تزئینی دیوار را برای حسی زیبا و به سبک پنلی اضافه کنید.

عناصری که امضای هالیوود ریجنسی هستند

اگر به اضافه کردن عناصر یا اقلام ساده‌ای امیدوار بودید که در نگاه اول سبک هالیوود ریجنسی را فریاد می‌زنند، باید خود را خوش‌شانس بدانید. کافیست تعدادی از عناصری که در ادامه می‌خوانید را به خانه‌ی خود اضافه کنید تا در عرض چند ساعت ببینید که چند پاپاراتزی بیرون درب منزل منتظر شما هستند:

 • روکش‌های چشم‌نواز مانند آینه‌کاری‌ها (درست مانند اتاق‌های رختکن هالیوود!) و سطوح لاکی؛
 • رنگ‌های روشن و متضاد؛
 • طرح‌های چاپی حیوانی و استوایی؛
 • نقوش خورشید یا پرستاره؛
 • یک وان حمام مستقل؛
 • صفحه‌ی نمایش تاشو یا پارتیشن اتاق؛
 • روشویی آرایش؛
 • لوستر؛
 • سطوح سنگی و سنگ مرمر.

این عناصر اگر هر یک به‌درستی به کار روند، می‌توانند به شما برای داشتن خانه‌ای شبیه به ستاره‌های هالیوود کمک کنند.

میان چشم‌نواز بودن و سادگی دکوراسیون تعادل برقرار کنید

این سبک به گرایش اصلی خود برای همه جانبه بودن و به ارمغان آوردن زرق و برق و لوکس بودن به اندازه‌ای که فضای خانه اجازه می‌دهد وفادار می‌ماند. اگرچه ستارگان هالیوودی از زمان پیدایش این سبک مسیر خود را تغییر داده‌اند تا از طریق ویژگی‌های مینیمال‌تر و طراحی‌های معاصر بدرخشند اما سبک کلاسیک هالیوود ریجنسی میان پر زرق و برق بودن و ساده نگه‌داشتن چیزها تعادل برقرار می‌کند. ایجاد این تعادل یک راه عالی برای زیباتر کردن و استفاده از این سبک در خانه‌های معمولی با روشی مقرون به صرفه‌تر و واقع‌بینانه‌تر هم هست. در واقع، هالیوود ریجنسی تلاش می‌کند تا خانه‌ی شما در عین سادگی، شیک و لوکس به نظر برسد.

کلام آخر

هالیوود ریجنسی سبکی است که به شما در طراحی خانه‌ی خود به سبک فیلم‌های قدیمی هالیوودی کمک می‌کند. یافتن راه‌های کوچک برای ترکیب هالیوود ریجنسی در خانه راهی عالی برای ادغام این سبک در طراحی داخلی بدون نیاز به بازسازی کامل است. در واقع، آنچه در سبک هالیوود ریجنسی وجود دارد، اضافات ساده‌ای به نظر می‌رسد اما می‌تواند طراحی خانه‌ی شما را دگرگون کند. در نهایت، بدون دردسرهای بازسازی کامل خانه، فضایی خواهید داشت که هر کسی را به یاد دوران طلایی و باشکوه سینمای هالیوود در دهه‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ میلادی میندازد.

منبع: thespruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما