۶ فیلم ترسناک ژاپنی که بر اساس افسانه‌های عامیانه ساخته شدند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
حلقه

ژاپن کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی است که افسانه‌ها و داستان‌های فولکلور جایگاه ویژه‌ای در آن دارند. بسیاری از این داستان‌ها در سراسر جهان حفظ شدند و اسطوره‌هایی را به وجود آوردند که با آیین‌های شینتو و بودایی پیوند دارند. اساطیر ژاپنی شامل مجموعه‌ی وسیعی از خدایان، شیاطین و ارواح هستند. ادبیات فولکلور این کشور شامل داستان‌های یوکای خبیث، یوری انتقام‌جو، کیتسونه‌ی شیطانی و بسیاری دیگر از موجودات خیالی است که لرزه به اندام هر شنونده‌ای می‌اندازد به همین دلیل هم توانستند به جریان اصلی ژانر ترسناک راه یابند و مخاطبان بسیاری را از سراسر دنیا با خود همراه کنند.

اگر تصور می‌کنید فیلم‌های ژاپنی حتما ربطی به سامورایی‌ها دارند یا مملو از صحنه‌های فخرفروشانه از تکنولوژی‌های روز دنیا هستند، باید بگوییم سخت در اشتباهید و از قضا بعضی از بهترین آثار ژانر ترسناک با این کشور و افسانه‌های فولکلورش رابطه‌ی مستقیم دارند. این شما و این ۶ فیلم ترسناک ژاپنی بر اساس افسانه‌های فولکلور که خون را در رگ‌هایتان منجمد می‌کند.

۶- هاناکو-سان از توالت (Hanako-san of the Toilet)

هاناکو- سان از توالت

 • سال انتشار: ۱۹۹۵
 • کارگردان: جوجی ماتسواوکا
 • بازیگران: آی مائدا، اتسوشی تویوکاوا، نن اوتسوکا
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم:

هاناکو-سان شخصیتی است که به یکی از داستان‌های فولکلور ژاپنی تعلق دارد. داستان او میان دانش‌آموزان دبیرستانی بسیار پرطرفدار است و بی‌شک تا به حال بسیاری از نوجوان‌ها را به وحشت انداخته. طبق افسانه‌ها هاناکو- سان روح یک دختر انتقام‌جو است که لباس قرمزی به تن دارد و دستشویی‌های مدرسه را تسخیر کرده است. گفته می‌شود اگر در حالی که سه بار اسم هاناکو را به زبان می‌آورید در دستشویی را بزنید، او جواب خواهد داد. سپس این روح خبیث بچه‌ها را به دستشویی می‌کشاند و آن‌ها را به شکل وحشیانه‌ای به قتل می‌رساند.

جوجی ماتسواوکا کارگردان مشهور ژاپنی سال ۱۹۹۵ اقتباس مدرنی از این افسانه‌ی عامیانه داشت. علیرغم خط داستانی جذاب و کارگردانی خوب، شخصیت هاناکو-سان نتوانست همدلی مخاطبان را جلب کند و فیلم آن طور که باید و شاید ترسناک از آب درنیامد. با این حال تماشای آن برای افرادی که به افسانه‌های فولکلور و باستانی علاقه‌مند هستند خالی از لطف نیست.

داستان «هاناکو-سان از توالت» درباره‌ی سائکو میزونو دختر نوجوانی است که به تازگی مدرسه‌اش را تغییر داده. خیلی زود داستان‌هایی درباره‌ی این که او همان روح معروف هاناکو-سان است در مدرسه می‌پیچد و این ماجرا هم زمان می‌شود با حضور یک قاتل سریالی در اطراف مدرسه که خطر جدی برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود.

۵- تکه‌تکه (Teketeke)

تکه‌تکه

 • سال انتشار: ۲۰۰۹
 • کارگردان: کوجی شیرایشی
 • بازیگران: یوکو اوشیما، مامی یاماساکی، مای نیشیدا
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم:

این فیلم هم از یکی از افسانه‌های عامیانه‌ی ژاپنی اقتباس شده است و داستان دختری را نبال می‌کند که پس از برخورد با قطار سریع‌السیر به دو نیم تقسیم می‌شود و جان می‌بازد. او پس از مرگ به یک روح خبیث انتقام‌جو تبدیل می‌شود که با بدن بدون پایش در ایستگاه‌های قطار سرگردان است، خودش را با آرنج‌هایش روی زمین می‌کشد و صدایی شبیه «تکه‌تکه» از دهانش خارج می‌شود. گفته می‌شود این روح خبیث به دنبال پاهایش می‌گردد و هر کسی که با او برخورد کند به سرنوشت شومش دچار می‌شود.

در سراسر فیلم «تکه‌تکه» تنش وحشتناکی وجود دارد و حاوی صحنه‌هایی است که واقعا وحشتناک هستند. همچنین از چامپ اسکرهای به موقع آن هم نباید غافل شد اما بازی‌های کم‌رمق و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری نه چندان خوب باعث شده نکات منفی فیلم بیش‌تر از نکات مثبت به چشم بیاید.

فیلم ماجرای دختر دبیرستانی به نام کانا اوهاشی است که متوجه می‌شود دوستش به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیده است. هم زمان شایعاتی درباره‌ی حضور تکه‌تکه بدنام در اطراف شهر پخش می‌شود. کانا همه‌ی این حرف‌ها را نادیده می‌گیرد و به قتلگاه دوستش می‌رود اما در کمال ناباوری تکه‌تکه را ملاقات می‌کند و گرفتار نفرین مرگباری می‌شود. کانا تنها چند روز زمان دارد تا نفرین را بشکند و از دست این روح خبیث خلاص شود، در غیر این صورت به سرنوشت شوم زن دچار می‌شود.

۴- حک‌شده: زن دهان شکافته (Carved: The Slit-Mouthed Woman)

حک‌ شده: زن دهان شکافته

 • سال انتشار: ۲۰۰۷
 • کارگردان: کازویا شیرائیشی
 • بازیگران: اریکو ساتو، میکی میزونو، هاروهیکو کاتو
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم:

این فیلم افسانه‌ی فولکلور قرن هفدهمی درباره‌ی زنی به نام کوچیساکه-اونا که به زن دهان شکافته هم معروف است را دنبال می‌کند. «حک ‌شده: زن دهان شکافته» اصالت، اکشن و نوستالژی فیلم‌های ترسناک ژاپنی دهه‌ی ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ را زنده می‌کند و با بازی‌های خوب و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری فوق‌العاده حسابی می‌ترساندتان.

شهری در ژاپن ۳۰ سال پیش توسط روح زن انتقام‌جویی که دهانش به طرز وحشتناکی بریده شده بود، تهدید می‌شد. شیوه‌ی کار او هم به این صورت بود که با ماسکی روی صورت جلوی قربانی‌هایش ظاهر می‌شد، سپس ماسکش را برمی‌داشت و چهره‌ی وحشتناکش را به آن‌ها نشان می‌داد و از آن‌ها می‌پرسید «آیا من زیبا هستم؟» اگر پاسخ منفی بود همان جا کشته می‌شدند و اگر می‌گفتند زیبا است، زن دهان آن‌ها را با قیچی پاره می‌کرد!

پس از سه دهه بچه‌های کوچک به شکل مرموزی ناپدید می‌شوند و مردم محلی فکر می‌کنند روح زن دهان شکافته بازگشته و باید هر طوری که شده جلوی او را بگیرند.

۳- ساداکو علیه کایاکو (Sadako vs. Kayako)

ساداکو علیه کایاکو

 • سال انتشار: ۲۰۱۶
 • کارگردان: کازویا شیرائیشی
 • بازیگران: میزوکی یاماموتو، تینا تاماشیرو
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۴۸ از ۱۰۰

«ساداکو علیه کایاکو» به کارگردانی کازویا شیرائیشی را می‌توان به نوعی «گودزیلا علیه کنگ» (Godzilla vs Kong) ژاپنی دانست. این فیلم به صورت خاص برای طرفداران قدیمی فیلم‌های ترسناک طراحی شده است و دو تن از قوی‌ترین و وحشتناک‌ترین ارواح ژاپنی را مقابل هم قرار می‌دهد. نتیجه یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای هیجان‌انگیز است که ادای احترامی خوبی به هر دو فیلم «کینه» و «حلقه» است و در این فرآیند اسطوره‌های ژاپنی را گرامی می‌دارد. صحنه‌های حماسی تماشایی، فیلم‌برداری استادانه و موسیقی دل‌خراش همه و همه از عواملی هستند که «ساداکو علیه کایاکو» را به فیلمی تماشایی تبدیل کرده است.

یوری دانشجوی جوانی است که به صورت کاملا اتفاقی ویدیوی نفرین شده‌ای از ساداکو (روح معروف مجموعه‌ی حلقه) را می‌بیند و برای نجات خودش تنها دو روز زمان دارد وگرنه توسط این روح خبیث کشته می‌شود. از طرف دیگر یک دانش‌آموز دبیرستانی به نام سوزوکا توسط روحی به نام کایاکو (روح معروف مجموعه‌ی کینه) در خانه‌ای خالی از سکنه به دام افتاده است. یک مدیوم برای نجات جان بچه‌ها نقشه‌ای طراحی می‌کند تا ساداکو و کایاکو را مقابل هم قرار دهد و حواس آن‌ها را از بچه‌ها پرت کند. پس اگر از طرفداران پر و پا قرص فیلم‌های «کینه» و «حلقه» هستید تماشای این رویارویی دهشتناک را به هیچ عنوان از دست ندهید.

۲- جو-آن: کینه (Ju-on: The Grudge)

جو- آن: کینه

 • سال انتشار: ۲۰۰۲
 • کارگردان: تاکاشی شیمیزو
 • بازیگران: مگومی اوکینا، میساکی ایتو، تاکاکو فوجی، یوئی ایچیکاوا
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم:

«کینه» یکی از پرطرفدارترین فرانچایزهای ترسناک ژاپنی است که به اندازه‌ای مورد استقبال قرار گرفت که بازسازی‌های هالیوودی زیادی هم از آن ساخته شد که هیچ وقت نتوانستند ترس و وحشت فیلم اصلی را آن طور که باید و شاید به مخاطب منتقل کنند. این مجموعه‌ی محبوب در قسمت‌های مختلفش به مضامین نفرین‌های فراطبیعی می‌پردازد.

«جو-آن: کینه» قسمت سوم این فرانچایز و اولین فیلمی است که به صورت سینمایی پخش شد. عنوان فیلم یعنی جو-آن در حقیقت نفرینی است که توسط فردی که به خاطر کینه‌ی زیاد جانش را از دست می‌دهد، متولد می‌شود؛ این نفرین مسری از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و زندگی آن‌ها را به نابودی می‌کشاند.

جالب است بدانید داستان مجموعه فیلم‌های «کینه» از یک ماجرای واقعی و داستان‌های عامیانه‌ای که حول آن به وجود آمده، شکل گرفته است. ماجرا به خانواده‌ی سه نفره‌ی به ظاهر شاد سائکی بازمی‌گردد؛ زن و شوهر جوانی که همراه پسر کوچک و گربه‌ی سیاهش در عمارت بزرگی در شهر توکیو زندگی می‌کنند. همه چیز روند معمولی دارد تا این که مرد خانواده تاکئو متوجه خیانت همسرش کایاکو می‌شود و از شدت خشم همه‌ی اعضای خانواده حتی گربه‌ی سیاه را به قتل می‌رساند. گفته می‌شود تاکئو پس از قتل از شدت خشم واژه‌ی جو-آن را به زبان می‌آورد که وقتی فردی با کینه و خشم عمیق بمیرد، این نفرین دوباره متولد می‌شود.

فیلم «جو-آن: کینه» از همین داستان فولکلور استفاده و داستان افرادی را دنبال می‌کند که وارد عمارت سائکی می‌شوند و نفرین این خانواده گریبان آن‌ها را می‌گیرد. فیلم در نمایش وحشت از طریق روایت‌های مختلف، بازی با جهش‌های زمانی و در تعلیق نگه داشتن مخاطب برای حدس داستان‌ها و ارتباط آن‌ها با هم فوق‌العاده عمل می‌کند. همچنین شخصیت کایاکو با صدای نمادینش به عنوان یکی از ترسناک‌ترین ارواح سینمایی شناخته می‌شود و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

ماجرای «جو-آن: کینه» درباره‌ی مددکار اجتماعی به نام ریکا است که وقتی پیرزنی را که در خانه‌ای متروک پیدا می‌کند با نفرین جو-آن مواجه و خیلی زود متوجه می‌شود پسر بچه و شبحی ترسناک، روح او را می‌مکند. در ادامه با فلش بک و فلش فوروارد با شخصیت‌های دیگری آشنا می‌شویم که به نوعی با این خانه در ارتباط هستند و توسط ارواح انتقام‌جو شکار می‌شوند.

۱- حلقه (The Ring)

حلقه

 • سال انتشار: ۱۹۹۸
 • کارگردان: هیدئو ناکاتا
 • بازیگران: ناناکو ماتسوشیما، هیرویوکی سانادا، یوکو تاکه‌اوچی
 • امتیاز IMDb فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۷ از ۱۰۰

اولین فیلم «حلقه» از رمانی به همین نام اثر کوجی سوزوکی اقتباس شد که دنیای جدیدی را به روی داستان‌های ترسناک باز کرد و جرقه‌ی اصلی یکی از محبوب‌ترین فرانچایزهای ترسناک تمام دوران را به وجود آورد. این فیلم به کارگردانی هیدئو ناکاتا افسانه‌های ژاپنی شیاطین و ارواح انتقام‌جو را بررسی می‌کند. ضدقهرمان اصلی این فیلم روح شروری معروف به ساداکو یا همان دختر حلقه است که به عنوان یکی از ترسناک‌ترین شرورهای آثار ترسناک شناخته می‌شود. توجه به جزئیات، موسیقی وهم‌آلود در کنار داستانی پرپیچ‌وخم «حلقه» را به شاهکاری تبدیل کرده که ارزش چند بار تماشا را دارد.

ریکو آساکاوا گزارشگر تلویزیون و مادر مجردی است که با یک افسانه‌ی عامیانه‌ی نگران‌کننده درباره‌ی نوار ویدیویی مواجه می‌شود که نفرین مرگ را بر سر بیننده‌اش آوار می‌کند. هر مخاطبی که این نوار ویدیویی که شامل فیلم‌های منقطع ترسناک و چندش‌آوری است را ببیند، تماس تلفنی دریافت می‌کند و ظرف مدت یک هفته توسط روح انتقام‌جویی به نام ساداکو کشته می‌شود، مگر این که اقدام خاصی انجام دهد. ریکو پس از تماشای این فیلم مصمم می‌شود در زمان باقی‌مانده به راز این نفرین پی ببرد و خودش و خانواده‌اش را از شر ساداکوی خبیث خلاص کند.

اگر به فیلم‌های ترسناک فراطبیعی آن هم از نوع ژاپنی علاقه دارید پیش از تماشای نسخه‌های بازسازی هالیوودی «حلقه» حتما به سراغ فیلم اصلی محصول سال ۱۹۹۸ بروید و از تماشای وحشت شرقی مستتر در آن حسابی کیفور شوید.

منبع: moviewebبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما