مادربرد چگونه بر عملکرد کامپیوتر تاثیر می‌گذارد؟

۲۲ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
مادربرد

کاربران معمولا توجه چندانی به مادربرد سیستم خود نشان نمی‌دهند و قطعاتی مانند پردازنده و کارت گرافیک بیشترین توجهات را جلب می‌کنند. اما در این میان سوالی که مطرح می‌شود مادربرد دقیقا چه تاثیری بر عملکرد کامپیوتر دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

مادربرد چه کارهایی انجام می‌دهد؟

کارکرد مادربرد طی سال‌های گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده اما وظیفه‌ی اصلی آن همواره ایجاد ارتباط بین قطعات مختلف کامپیوتر بوده است. به زبان ساده قطعاتی مانند پردازنده، پردازنده‌ی گرافیکی، رم و دیگر قطعات با استفاده از مادربرد‌ با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. سال‌ها قبل مادربرد‌ قدرت پردازشی مورد نیاز برای مدیریت ترافیک بین پردازنده، پردازنده‌ی گرافیکی و رم را تامین می‌کرد. اما پردازنده‌های جدید بسیاری از این کارها را بر عهده گرفته‌اند.

مادربرد

به عبارت دیگر، این پردازنده است که تعیین می‌کند جریان اطلاعات بین خود و قطعات دیگر چقدر سریع و کارآمد باشد. مادربردها همچنین امکاناتی مانند اسلات‌های متعدد برای افزایش تعداد قطعات را ارائه می‌دهند اما بخش اصلی مدیریت قطعات مختلف تا حد زیادی توسط پردازنده انجام می‌شود.

قطعات پیشرفته با مادربردهای ارزان‌قیمت

بنابراین برای پاسخ به این سوال که آیا مادربردها تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم دارند، باید بگوییم که جواب این سوال خیر است. اگر پردازنده، کارت گرافیک و رم گران‌قیمت را بر روی یک مادربرد ارزان یا گران‌قیمت قرار دهید، عملکرد سیستم موردنظر کم و بیش یکسان خواهد بود. با این فرض که هر دو مادربرد‌ از استانداردهای ارائه شده از طرف قطعات موردنظر پشتیبانی می‌کنند، عملکرد آن‌ها هم تفاوت چندانی نخواهد داشت.

مادربردها ممکن است عملکرد قطعات را محدود کنند

مادربرد

اگر مثلا دو مادربرد را در اختیار دارید که هر دو می‌توانند پردازنده‌ها، کارت گرافیک‌ها و رم‌های یکسانی را اجرا کنند، شاید یکی از آن‌ها سطح عملکرد قطعات موردنظر را پایین بیاورد. به عنوان مثال می‌توانیم حافظه‌های SSD NVME و کارت گرافیک‌ها اشاره کنیم که با استانداردهای قدیمی خود هم سازگار هستند اما اگر مادربرد موردنظر برای بهره‌گیری از این قطعات نتواند استانداردهای جدید را مورد استفاده قرار دهد، این قطعات نمی‌توانند نهایت توان خود را ارائه دهند.

این یعنی باید مادربردی انتخاب کنید که به قطعات مختلف اجازه دهد از تمام پتانسیل خود استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود هنگام خرید مادربرد به فکر آینده هم باشید تا مثلا اگر چند سال دیگر به فکر ارتقای پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی بیفتید، در این زمینه با مشکل مواجه نشوید.

نقش مادربرد برای اورکلاک کردن قطعات

همانطور که گفتیم مادربرد موردنظر اگر از استانداردهای ارائه شده از طرف قطعات پشتیبانی می‌کند، فارغ از قیمتی که دارد می‌تواند عملکرد موردنظر انتظار کاربران را ارائه دهد. اما از طرف دیگر وقتی که می‌خواهید عملکرد این قطعات را تا حد ممکن افزایش دهید، اینجاست که مادربرد اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

اورکلاکینگ به زبان ساده به فرایندی گفته می‌شود که سرعت قطعات را از میزان پیش‌فرض افزایش می‌دهد. هرچقدر سرعت قطعات مانند پردازنده‌ها از میزان برنامه‌ریزی شده بیشتر شود، طبیعتا انرژی بیشتری را مصرف می‌کند و در نتیجه گرمای تولیدی هم بیشتر می‌شود.

مادربرد

برخی از مدل‌های گران‌قیمت مادربردها از سیستم‌های خنک‌کننده‌ی جداگانه برای مادربرد، مدیریت بهتر انرژی و تنظیمات بیشتر برای کنترل عملکرد قطعات مختلف بهره می‌برند. به لطف این امکانات، می‌توانید راحت‌تر قطعات موردنظر را اورکلاک کنید و در این زمینه از عملکرد پایدارتری بهره ببرید. چیپست موجود در مادربرد می‌تواند امکان‌پذیر بودن اورکلاک را مشخص کند. باید خاطرنشان کنیم مادربردهای پایین‌رده از چنین قابلیتی بهره نمی‌برند و این یعنی حتی اگر پردازنده‌ی سیستم شما هم این قابلیت را داشته باشد، نمی‌توانید آن را اورکلاک کنید.

گفتنی است برخی از پردازنده‌ها و کارت گرافیک‌های جدید با توجه به توان و ظرفیت حرارتی سیستم، می‌توانند به طور خودکار خود را اورکلاک کنند. با این حال برای این کار باید تمام سیستم شرایط موردنظر را داشته باشد و مادربرد فقط بخشی از موضوع محسوب می‌شود.

آیا کیفیت مادربرد واقعا اهمیت زیادی دارد؟

دلایل زیادی برای خرج کردن پول زیاد به منظور خرید مادربرد وجود دارد اما عملکرد بهتر برای کارهایی مانند اجرای بازی‌ها از بین دلایل اصلی این کار به حساب نمی‌آید. اگر از جمله کاربرانی هستید که نمی‌خواهید از توان پیش‌فرض قطعات استفاده کنید و خواستار افزایش توان عملکردی آن‌ها هستید، پس باید وقت زیادی را برای انتخاب مادربرد موردنظر خود صرف کنید.

اما اگر اهل دست‌کاری سیستم نیستید، پس فقط هنگام خرید مادربرد باید به پشتیبانی از قطعات موردنظر خود توجه کنید تا پردازنده، پردازنده‌ی گرافیکی و رم‌ها بتوانند عملکرد وعده داده شده را ارائه کنند.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه