چگونه نسل ایکس، رکورد افتتاحیه‌ی فیلم «تاپ گان: ماوریک» را شکست؟

۷ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
رکورد افتتاحیه‌ی فیلم «تاپ گان: ماوریک»

پس از گذر یک سال که مخاطبین جوان، تعیین‌کننده‌ی رتبه‌های برتر گیشه به شمار می‌رفتند، شرکت «پارامونت/اسکای‌دنس» (Paramount/Skydance) توانسته با اکران فیلم «تاپ گان: ماوریک» (Top Gun: Maverick)، یکی از بهترین رکوردهای گیشه را از آنِ خود کند. در این زمینه باید بیشتر از مخاطبین نسلِ ایکس کشور ایالات متحده، یعنی افرادی که بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۸۰ متولد شده‌اند تشکر کرد؛ چراکه این دسته از افراد، فیلم تاپ گان را در دهه ۱۹۸۰ میلادی در گذشته تماشا کرده بودند و برای تماشای فیلم «تاپ گان: ماوریک» لحظه‌شماری می‌کرده‌اند.

فیلم «تاپ گان: ماوریک» در چهار روز ابتدایی اکران خود توانسته ۱۵۶ میلیون دلار فروش داشته باشد. رقمی بیشتر از دستاورد فیلم «دزدان دریای کارائیب: در پایان دنیا» (Pirates of the Caribbean: At World’s End) که بیشترین عدد در این بازه زمانی را در گذشته تصاحب کرده بود. ۱۲۶.۷ میلیون دلاری که فیلم «تاپ گان: ماوریک» در گیشه به دست آورد، موجب شد تا این اثر در رتبه‌ی چهارمین فیلم پرفروش تمامی ادوار در کشور ایالات متحده پس از بازگشایی مجدد سینماها قرار گیرد.

زمانی بیشتر از افتخارات فیلم «تاپ گان: ماوریک» به وجد می‌آییم که بر طبق گزارش‌های شرکت پارامونت، بالغ بر ۵۵ درصد از مخاطبین مربوط به روزهای افتتاحیه این فیلم، سنی بیشتر از ۳۵ سال داشته‌اند. برای مقایسه این عدد می‌توان به گروه سنی مخاطبین فیلم «بتمن» (The Batman) اشاره کرد که توسط شرکت برادران وارنر منتشر شد. مخاطبین فیلم بتمن در این دامنه سنی تنها ۳۱ درصد اعلام شد. جالب است بدانید ۳۷ درصد از مخاطبین فیلم قبلی تام کروز، به اسم «ماموریت غیرممکن: فال‌اوت» (Mission: Impossible-Fallout) سن بیشتر از ۳۵ سال داشته‌اند. این گزارشی است که به سال ۲۰۱۸ نسبت می‌دهند.

تحلیل‌گرها و کارشناس‌های گیشه و همچنین کارشناس‌های شرکت پارامونت، پیش از موعد اکران فیلم «تاپ گان: ماوریک» انتظار داشته‌اند که به احتمال زیاد، مخاطبین دهه‌های چهل و پنجاه به سراغ تماشای این فیلم می‌روند تا با تماشای این قصه، یاد و خاطره‌ی فیلم قبلی «تاپ گان» در ذهن‌شان مجدد زنده شود. فیلم «تاپ گان ۱» در سال ۱۹۸۶ به یکی از ۱۰ فیلم پرفروش دهه تبدیل شد.

با این‌که فیلم «تاپ گان: ماوریک» در برانگیختن حس نوستالژی موفق است و حسِ منحصربه‌فردی به علاقه‌مندان نسل ایکس القا می‌کند، این اثر توانسته در حد یک فیلم ابرقهرمانی یا یک مدل فیلم از سری مجموعه‌های «سریع و خشن» (Fast & Furious) ظاهر شود که هواداران نسل زد (Z) را نیز به خود جلب کند؛ نسلی که بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ میلادی متولد شده‌اند. این مسئله خبر به شدت مسرت‌بخشی برای شرکت پارامونت به حساب می‌آید. پارامونت گزارش می دهد ۲۱ درصد از تماشاگران هفته اول اکران این فیلم، در دامنه سنی ۱۸ تا ۲۴ بوده‌اند. این گزارش به زبانی ساده‌تر بیان می‌کند که دنباله فیلم «تاپ گان» توانسته علاقه‌مندان به سینما که سن‌شان به دوره فیلم «تاپ گان ۱» قد نمی‌دهد را نیز به خود جذب کند.

با این‌که نسلِ مربوط به دوران تام کروز باید برای تماشای فیلم «تاپ گان: ماوریک» بیشتر مشارکت کنند، همچنان تماشاگرانی با سنی بین ۱۸ تا ۳۵ حضور دارند که احتمالا هنوز برای تماشای این اثر اقدام نکرده‌اند و شاید برای هفته‌های بعدی بلیط برای ورود به سینما را تهیه کنند؛ چراکه خبر رکوردزنی فیلم «تاپ گان: ماوریک» در گیشه، خودْ عامل خبرساز و مشوق خوبی برای تشویق بینندگان به تماشای این اثر است. با تمامی این تفاسیر، دستاوردهای درخشانی برای این فیلم در ماه ژوئن برآورد می‌شود. اگرچه، این فیلم رقابت سر سختی با دو فیلم پرطرفدار «پارک ژوراسیک: سلطه» (Jurassic World: Dominion) و «لایتیر» (Lightyear) در هفته‌های آینده خواهد داشت.

 

منبع: yahoo

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Kia

    چون به ایران حمله کرده شما هم افتخار کنید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه