فواید بازی حسی برای کودکان چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
فواید بازی حسی برای کودکان

بازی حسی نقش مهمی در رشد کودک شما دارد. نه تنها به کودک شما کمک می‌کند تا حواس پنج‌گانه خود را درگیر کند – بینایی، بویایی، شنوایی، لامسه و چشایی – بلکه مهارت‌های زبانی و مهارت های حرکتی او را نیز تقویت می‌کند. بازی حسی همچنین باعث کاوش، خلاقیت، کنجکاوی و حل مسئله می‌شود. ما در تلاشیم فواید بازی حسی برای کودکان را به شما توضیح دهیم.

وقتی فرزند شما حواس پنجگانه خود را درگیر می‌کند، در مورد دنیای اطراف خود می‌آموزد و با آن ارتباط برقرار می‌کند. مغز کودک در مورد مواردی که با آن‌ها تعامل دارند خاطرات ایجاد می‌کند و نظرات خود را شکل می‌دهند یا مهارت‌های جدید را امتحان می کنند. حتی می‌توان از بازی حسی برای کمک به کودکانی که نقص پردازش حسی دارند استفاده کرد.

بازی حسی چیست؟

بازی حسی شامل هر نوع بازی است که یک یا چند حواس کودک را درگیر کند. برای یادگیری جهان، اسباب‌بازی‌ها و محیط اطرافشان، بچه‌ها باید اشیا را لمس کنند و حس کنند، آن‌ها را ببویند، صداهایی را که تولید می‌کنند بشنوند و حتی آن‌ها را بچشند. فواید بازی حسی برای کودکان به قدری فراوان است که از نظر روان‌شناسان در ساخت هوش اجتماعی بیشترین تاثیر را می‌گذارد.

کودکان از همان روز اولی که به دنیا می‌آیند طوری طراحی شده‌اند که از طریق حواس خود جهان را کشف کنند. به همین دلیل است که بچه‌های کوچک همیشه دوست دارند اشیا را لمس کنند و همه چیز را در دهان خود بگذارند. همچنین به همین دلیل است که آن‌ها با دهان خود صداهای خنده‌داری تولید می‌کنند و با انگشتان خود در گوش خود آزمایش می‌کنند که چگونه صداهای دنیا به گوش می‌رسد. حتی به همین دلیل است که کودک شما آنقدر به صورت دایره‌ای می‌چرخد که سرگیجه می گیرد و می افتد، سپس بلند می شود و دوباره این کار را انجام می‌دهد.

بازی حسی همچنین می‌تواند دو سیستم حسی که اغلب نادیده گرفته می‌شوند را تقویت کند: سیستم‌های حس عمقی و دهلیزی. حس عمقی ما به آگاهی از بدن خود اشاره دارد. این حس به ما کمک می‌کند تا بدانیم اعضای بدن نسبت به یکدیگر کجا قرار دارند و به ما می‌گوید که در هنگام نگه داشتن، هل دادن، کشیدن یا بلند کردن اشیاء چقدر نیرو باید اعمال کنیم. حس دهلیزی ما که به عنوان حس حرکتی یا تعادلی نیز شناخته می‌شود، به ما اجازه می‌دهد تعادل را در حین انجام فعالیت‌ها حفظ کنیم.

فواید بازی حسی برای کودکان

بازی‌های حسی برای کودکان

گروه‌های خاصی از کودکان، مانند آن‌هایی که مبتلا به اوتیسم یا اختلال عملکرد یکپارچگی حسی هستند، وجود دارند که در درک و سازماندهی تمام محرک‌هایی که از طریق حواس به آن‌ها وارد می‌شود مشکل دارند. کودکانی که در یکپارچگی حسی مشکل دارند می‌توانند از فواید بازی حسی برای کودکان بهره‌مند شوند. حقیقت این است که همه بچه ها می توانند از استفاده از حواس خود سود ببرند.

در اینجا برخی از فواید بازی حسی برای کودکان آورده شده است:

 • تفکر مستقل را ترویج می‌کند.
 • به کودکان کمک می‌کند علت و معلول را درک کنند.
 • رشد مهارت‌های حرکتی ظریف را تشویق می‌کند.
 • حافظه، مشاهده و مهارت‌های حافظه را تقویت می‌کند.
 • مهارت‌های شناختی را تقویت می‌کند.
 • توسعه زبان را ترویج می‌کند.
 • خلاقیت و اکتشاف را تشویق می‌کند.
 • به ایجاد اتصالات عصبی در مغز کمک می‌کند.
 • از رشد شناختی و حل مسئله حمایت می کند.
 • تعاملات اجتماعی و خلاقیت را تقویت می کند.
 • مفاهیم ریاضی و علمی را معرفی می کند.
 • زبان توصیفی و بیانی را تشویق می کند.

از طریق بازی حسی، برخی از کودکان متوجه می‌شوند که کدام حواس برای آن‌ها آرام‌بخش‌تر است. برای برخی، می‌تواند گوش کردن به موسیقی باشد. برای برخی، این احساس لمسی‌تر است، مانند پیچیده شدن در یک پتو. برای دیگران، یک بوی خاص حسشان را درگیر می‌کند. درک اینکه چه چیزی شما را آرام می‌کند یک مهارت واقعا مفید برای کودکان است که در زمان بزرگ شدن به آن‌ها کمک بزرگی است و از فواید بازی حسی برای کودکان است.

بازی حسی همچنین به تمرکز کودک شما کمک می‌کند. وقتی کودک چیز جدیدی را تجربه می‌کند، بیشتر از زمانی که فقط به صحبت‌های کسی گوش کند، با آن درگیر می‌شود.

ماشین بازی کنترلی کیوشو مدل FO-XX-GP

چگونه از فواید بازی حسی برای کودکان بهره‌مند شویم؟

بازی حسی برای کودکان

وقتی برخی از افراد واژه بازی حسی را می‌شنوند، به اسباب‌ بازی‌های مختلفی فکر می‌کنند که می‌تواند به تسهیل این نوع یادگیری کمک کند. هرچند داشتن این اسباب‌بازی‌ها مهم است، اما می‌توانید بازی حسی را نیز در زندگی روزمره فرزندتان بگنجانید. در اینجا به شما خواهیم گفت چگونه می‌توان از فواید بازی حسی برای کودکان استفاده کرد؟

بازی حسی باید تمام حواس را درگیر کند

کاوش حسی روش کودک شما برای بررسی، کشف، طبقه بندی و درک جهان است. برخی افراد تصور می‌کنند که بازی حسی شامل استفاده میزهای شن و آب، سطل‌های برنج یا بازی با خاک رس و Play-Doh است، اما همه چیز مربوط به لمس نیست. فواید بازی حسی برای کودکان در حواس دیگری به جز لامسه نیز کار می‌کند.

به عنوان مثال، رایحه تند سرکه در یک آزمایش علمی، حس بویایی را درگیر می‌کند و رنگ‌های آب در حین نقاشی، حس بینایی را درگیر می‌کند. در همین حال، صداهایی که یک لیوان آب با ضربه زدن ایجاد می‌کند، حس شنوایی را درگیر می‌کند. و چشیدن انواع میوه‌ها حس چشایی کودک را درگیر می‌کند. برای استفاده از فواید بازی حسی برای کودکان به دنبال فرصت‌هایی باشید که فرزندتان از حواس خود در فعالیت‌های روزمره استفاده کند.

فواید بازی حسی برای کودکان؛ رشد زبان

بازی با انواع بافت‌ها، سلیقه‌ها و اشیاء می‌تواند به کودک شما کمک کند تا راه‌های جدیدی برای صحبت کردن درباره جهان بسازد. اینی یکی از فواید بازی‌ حسی برای کودکان است. از آن‌ها بخواهید آنچه را که می‌بینند، می‌چشند، بو می‌کنند، می‌شنوند یا لمس می‌کنند را، توصیف کنند.

به عنوان مثال، درخت در پارک ناگهان بیشتر از یک درخت توجه کودک را به خودش جلب می‌کند. اینجا درخت نهالی است با پوست صاف یا درخت کاج با پوست خشن و بوی تندی کاج. به همین ترتیب، آب نه تنها مرطوب است، بلکه می‌تواند در صورت وجود امواج خشن، لغزنده با حباب، یا سرد و شفاف در صورت یخ زدن باشد.

سلیقه‌ها نیز می‌توانند مهارت‌های زبانی کودک شما را تقویت کنند. فرزند شما دیگر برای شام ماکارونی و پنیر نمی‌خواهد. آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند که ترجیحات خود را با کلمات توصیفی‌تر توصیف کنند، مانند اینکه چیزی تلخ، شیرین، یا شور می‌خواهند. یا شاید وقتی بستنی کره بادام زمینی می‌خواهند، یاد بگیرند که آن را نمکی و شیرین توصیف کنند. با تشویق او به توصیف چیزهایی که با حواس پنجگانه خود کشف می کند، به کودک خود کمک کنید تا دایره لغات خود را گسترش دهد. فواید بازی حسی برای کودکان چیزی فراتر از ذهنیت ماست.

اسباب بازی قایق سوختی تندرو مدل Speed Boats

بازی حسی باید مهارت‌های حرکتی ظریف را تقویت کند

دو نوع اصلی از مهارت‌های حرکتی کودک شما وجود دارد: مهارت‌های حرکتی ظریف و مهارت‌های حرکتی درشت. مهارت‌های حرکتی درشت با هماهنگی گروه‌های عضلانی بزرگ سروکار دارند و مسئول فعالیت‌هایی مانند دویدن و راه رفتن هستند.

مهارت‌های حرکتی ظریف مهارت‌هایی هستند که به توانایی استفاده و هماهنگ کردن گروه‌های ماهیچه‌ای کوچک نیاز دارند و برای نوشتن، بستن بند کفش، بستن دکمه‌ها و زیپ کردن، از جمله موارد دیگر، مهم هستند. بازی حسی اغلب شامل ایجاد مهارت های حرکتی ظریف با کاوش در اسباب بازی ها و سایر اشیاء با استفاده از حرکات نیشگون گرفتن، ریختن و بند زدن است.

از کودک خود دعوت کنید تا هر روز از این مهارت‌ها استفاده کرده و از فواید بازی حسی برای کودکان بهره‌مند شود. می‌توانید یک کاردستی انجام دهید، از آن‌ها دعوت کنید تا در پخت شام کمک کنند، یا با آن‌ها روی بستن دکمه‌های ژاکت روی خرس پرشده کار کنید.

یکی از فواید بازی حسی برای کودکان احساس آرامش است

ممکن است متوجه شده باشید که کودک شما بعد از حمام آرام تر است. یا اینکه پس از یک جلسه پرش به خصوص ورجه ورجه زیاد در اتاق، زمانی که روی تخت خود فرود می‌آیند بیشتر خسته می‌شوند.

این نوع بازی حسی برای بچه‌ها آرام‌بخش است، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا ناراحتی درونی خود را تنظیم کنند، چه این ناراحتی کسالت، بی‌قراری یا نوعی دیگر از تحریک باشد. به دنبال فرصت‌هایی باشید تا فعالیت‌های آرامش‌بخش را در روز کودک خود بگنجانید، مانند حمام کردن، نوازش سگ، یا دراز کشیدن روی پتو و نگاه کردن به ستاره‌ها.

فواید بازی حسی برای کودکان؛ یادگیری زبان

بازی‌های حسی به یادگیری زبان کودک شما نیز کمک می‌کند، زیرا پیوند دادن تجربیات با حواس او به کودکان کمک می‌کند تا کلمات را به خاطر بسپارند.

بازی حسی، یک غذای آماده کلیدی

بازی حسی ابزار مهمی است که می‌تواند رشد زبان و مهارت‌های حرکتی کودک شما را تشویق کند. اگر به دنبال ایده‌هایی برای تشویق بازی حسی هستید، سعی کنید از سطل های حسی پر از برنج، پوم پوم یا دکمه استفاده کنید. همچنین می‌توانید نقاشی با انگشت، کاوش در طبیعت و گوش دادن به موسیقی را امتحان کنید. حتی زمان صرف غذا می تواند بازی حسی را در کودکان تشویق کند. از فواید بازی حسی برای کودکان غافل نشوید.

چه زمانی کودک می‌تواند بازی حسی کند؟

فواید بازی حسی برای کودکان

از لحظه تولد، کودک شما برای بازی حسی آماده است. حتی در رحم کودک شما از حواس خود برای درک جهان استفاده می‌کند. زمانی که کودکان به دنیا می‌آیند، می ‌وانند صدای شما و بوی شما را تشخیص دهند.

با یک نوزاد تازه متولد شده، بازی حسی می‌‌تواند به سادگی دمیدن تمشک روی شکم او، غلغلک دادن یا ماساژ دادن آرام آن‌ها، یا فقط گپ زدن در مورد جهان زمانی که برای پیاده روی بیرون هستید، باشد. با بزرگتر شدن نوزادان، متوجه خواهید شد که این فعالیت‌ها به طور طبیعی رشد می‌کنند. به بیان دیگر کودک از بدو تولد برای استفاده از فواید بازی حسی آماده است.

کودکان هرچه بیشتر رشد کنند، بازی حسی آن‌ها بیشتر سازگار می‌شود. اگر آن‌ها از نوع خاصی از بازی حسی خسته شوند، به زودی شروع به کاوش برای پیدا کردن یک بازی حسی جدید می‌پردازند.

به صورت خلاصه فعالیت‌های بازی حسی حواس کودک شما را تحریک می‌کند که از رشد مغز و زبان، مهارت‌های حرکتی درشت، تعامل اجتماعی و مهارت‌های حل مسئله حمایت می‌کند.

فعالیت های حسی علاوه بر سرگرمی و جالب بودن برای نوزادان و کودکان خردسال، کودکان را تشویق به کاوش و تحقیق می‌کند. علاوه بر این، این فعالیت‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا از «روش علمی» مشاهده، تشکیل فرضیه، آزمایش و نتیجه‌گیری استفاده کنند.

فعالیت‌های حسی همچنین به کودکان این امکان را می‌دهد که آستانه‌های خود را برای اطلاعات حسی مختلف اصلاح کنند، و به مغزشان کمک می‌کند تا ارتباطات قوی‌تری با اطلاعات حسی ایجاد کند و یاد بگیرد که چه مواردی مفید هستند و چه مواردی را می‌توان فیلتر کرد. به عنوان مثال، زمانی که در محیط اطراف او با صداها یا مناظر متناقض در جریان است، ممکن است بازی با کودکان دیگر برای او مشکل باشد.

کلام پایانی درباره فواید بازی حسی برای کودکان

به کمک بازی‌های حسی است که کودکان اشنایی بهتری با خودشان، بدن و روحیات‌شان پیدا می‌کنند و می‌توانند حواس‌شان را بهتر بشناسیند و در نتیجه مهارت‌های تازه‌ای را در خود تقویت کنند.

منبع: parents



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما