حداکثر طول کابل HDMI چقدر می‌تواند باشد؟

۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۰ ۸ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طول کابل HDMI

کابل‌های بلند HDMI می‌توانند در موقعیت‌های مختلف مفید باشند. اما آیا محدودیت مشخصی برای طول کابل HDMI وجود دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

چرا طول کابل HDMI اهمیت دارد؟

HDMI رایج‌ترین و محبوب‌ترین پورت برای انواع نمایشگرها محسوب می‌شود. با استفاده از این پورت می‌توانید صدا و تصویر را با کیفیت زیادی از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کنید. برای خرید کابل HDMI در زمینه‌ی طول آن‌ها حق انتخاب زیادی دارید. برخی از این کابل‌ها فقط چند سانتی‌متر هستند و برخی دیگر چند متر طول دارند.

اما اگر در مورد حداکثر طول کابل HDMI برایتان سوال ایجاد شده، باید بگوییم که رسما چنین چیزی وجود ندارد. در مشخصات رسمی ارائه شده برای این کابل‌ها، هیچ اشاره‌ای به حداکثر طول مجاز نشده است. بنابراین تا زمانی که یک کابل HDMI با استانداردهای تعیین شده برای عملکرد مطابقت داشته باشد و بتواند با موفقیت سیگنال را از یک سر به سر دیگر منتقل کند، می‌تواند هر اندازه‌ای داشته باشد.

طول کابل HDMI

با این حال کابل‌های HDMI، مانند هرچیز دیگری، باید از قوانین فیزیک پیروی کنند. بنابراین، هر سیگنال دیجیتالی که از طریق کابل HDMI حرکت می‌کند، با مقاومت مواجه می‌شود. سطح مقاومت به عوامل مختلفی بستگی دارد که جنس مواد درون کابل و سطح مقطع سیم از مهم‌ترین عوامل به حساب می‌آیند.

بنابراین با توجه به جنس مواد استفاده شده و سطح مقطع، کابل HDMI برای اینکه با افت کیفیت روبرو نشود باید به ناچار طول مشخصی داشته باشد. در نتیجه برندهای معتبر همواره کابل‌های HDMI را طولانی‌تر از حد مشخصی نمی‌سازند تا کاربران با مشکلی مواجه نشوند.

حداکثر طول مجاز کابل HDMI

طول کابل HDMI

با وجود اینکه در مشخصات رسمی استاندارد HDMI به طور مشخص به حداکثر طول مجاز کابل اشاره‌ای نشده، اما سازمانی که مسئولیت توسعه‌ی این استاندارد را بر عهده دارد اعلام کرده که کابل‌های UHS HDMI غیرفعال می‌توانند تا ۵ متر طول داشته باشند. کابل‌های غیرفعال یا همان passive کابل‌های رایج موجود در بازار محسوب می‌شوند.

برای یادآوری باید بگوییم که کابل UHS با تمام ویژگی‌های ارائه شده توسط استاندارد HDMI 2.1 سازگار است. بنابراین اگر به دنبال یک کابل HDMI قدرتمند هستید که تا چند سال با خیال راحت از آن استفاده کنید، باید از بین مدل‌های UHS دست به انتخاب بزنید.

همچنین کابل‌های مبتنی بر فناوری HDMI 1.0 تا ۱.۴  می‌توانند ۱۵ متر طول داشته باشند و طول کابل‌های HDMI 2.0 هم محدود به فقط ۸ متر است.

کابل‌های HDMI فعال و اپتیکال

کابل‌های HDMI فعال و اپتیکال می‌توانند طول بیشتری داشته باشند. کابل‌های فعال با بهره‌گیری از مدارهای الکترونیکی، سیگنال را تقویت می‌کنند و به همین افزایش طول آن‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

کابل‌های HDMI به جای الکتریسیته برای انتقال داده، از نور استفاده می‌کنند. سیگنال‌های مبتنی بر نور کمتر مستعد تخریب است ولی از طرف دیگر این نوع کابل‌ها قیمت بسیار بالاتری دارند. همچنین می‌توانیم به کابل‌های مختص افزایش طول یا اکستندرها هم اشاره کنیم که طول را افزایش می‌دهند.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما