برای عرضه‌ی یک گوشی تاشوی بی‌نقص چقدر باید منتظر بمانیم؟

۲۶ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

سامسونگ عملکرد خوبی در زمینه‌ی عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند تاشو داشته اما واضح است که هنوز یک گوشی تاشوی بی‌نقص تولید و روانه‌ی بازار نشده است.

سامسونگ در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند چه از نوع معمولی و چه از نوع تاشو به حساب می‌آید. شرکت در تولید گوشی‌های معمولی، مثل هر شرکت دیگری به بلوغ کامل رسیده اما در ساخت گوشی‌های تاشو، علم کنونی فعلا شرکت را محدود کرده است.

گلکسی فولد، گلکسی زد فولد ۲، ۳ و یک ماه دیگر هم ۴ و همینطور مدل زد فلیپ، از جمله گوشی‌هایی هستند که سامسونگ به عنوان نماینده‌های تاشوی خود راهی بازار کرده و قرار هم هست به این روند ادامه دهد. اما کدام یک از ما جرئت این را داریم که بدون نگرانی و با همان آسودگی خیال که گوشی‌های معمولی را خریداری می‌کنیم، گوشی‌های تاشوی شرکت را بخریم؟

شاید بگویید قیمت بالا باعث می‌شود در درجه‌ی نخست به آن‌ها فکر هم نکنیم اما دو نکته وجود دارد؛ نخست اینکه مگر برای گوشی‌های گران‌قیمت‌تر از تاشو هزینه نمی‌شود؟ دوم اینکه اگر گوشی تاشوی میان‌رده‌ای تولید شود، باز هم آن را به یک گوشی میان‌رده‌ی دیگر ترجیح خواهیم داد؟ به نظر می‌رسد حتی اگر این تصمیم را هم بگیریم، حداقل چند نفر قبل از خرید سعی می‌کنند ما را با یادآوری خطرات خرید یک گوشی که از وسط تا می‌شود، از خرید منصرف کنند.

نمی‌گوییم حق دارند، چون گوشی‌های تاشوی کنونی از لحاظ مقاومت، حداقل از لحاظ تا شدن عملکرد خوبی دارند. اگر هم قرار به خراب شدن‌شان باشد، باید آن را در عامل دیگری جست‌و‌جو کرد. اما از سویی دیگر می‌توان گفت حق با آن‌هاست.

گوشی تاشوی بی‌نقص

سامسونگ هر سال محصولات خود را بهتر از سال دیگر طراحی می‌کند. گلکسی زد فولد ۴ و زد فلیپ ۴ هم دو گوشی تاشوی مورد انتظاری هستند که شاید بی‌نقص نباشند اما با توجه به خبرها واقعا «بد» نیستند و می‌توان به آن‌ها به عنوان یک گوشی خوب اعتماد کرد. ولی هنوز گوشی‌های تاشو به آن بلوغی که مد نظر داریم نرسیده‌اند.

از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این گوشی‌ها عالی هستند، اما از یک سری بخش‌های دیگر نظر باتری، دوربین، مقاومت نمایشگر، ابعاد و وزن و… همچنان ضعف دارند، قیمت آن‌ها هم بسیار بالاست، در صورت تا شدن بسیار ضخیم و در صورت باز شدن بسیار جاگیر می‌شوند (زد فولد ۴) و مواردی از این دست که همچنان برای اینکه تجربه‌ای بی‌نقص از کار با آن‌ها داشته باشیم، باید برطرف شوند.

گلکسی S22 اولترا مثلا یک باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی را بدون دردسر در خود جا داده و مدت زمان زیادی هم در تست‌ها دوام می‌آورد. از آن طرف گلکسی زد فولد ۳ علی‌رغم عملکرد خوب، در مقایسه با گلکسی S22 اولترا حرفی برای گفتن ندارد. شرکت چگونه می‌تواند اندازه‌ی باتری را در این گوشی‌ها افزایش دهد؟ استفاده از باتری بزرگ‌تر به معنای بزرگ‌تر شدن ابعاد و وزن گوشی است و به نظر می‌رسد فعلا نمی‌توان انتظار زیادی در این بخش از سامسونگ داشت.

همچنین اگر سامسونگ بخواهد از یک سنسور دوربین بزرگ در این گوشی‌ها استفاده کند، چطور می‌تواند اندازه و وزن آن‌ها را کنترل کند؟ نباید فراموش کنیم که این‌ها گوشی هوشمند هستند و نه تبلت. بنابراین در درجه‌ی نخست باید مثل یک گوشی باشند که قابلیت تبلت را دارد. در نتیجه وزن و ابعاد آن‌ها نباید به شکل عجیب و غریبی بزرگ باشد که نتوان آن‌ها را به سادگی یک گوشی حمل کرد.

از ضعف نمایشگر تاشونده در برابر ضربه‌های خفیف احتمالی هم که نیازی نیست ادعایی مطرح شود چون در این بخش عملکرد گوشی‌های تاشو واقعا بد است. قیمت آن‌ها هم به خاطر تازگی نوآوری و قطعات پیچیده، بسیار بالاست که خود یک عامل مهم دیگر برای رسیدن به این نتیجه است که چرا می‌گوییم گوشی‌های تاشو هنوز بالغ نشده‌اند.

تمام این موارد را گفتیم که به این نتیجه برسیم که اگر قرار بر عرضه‌ی یک گوشی تاشوی بی‌نقص باشد، حداقل تا سال ۲۰۲۳ این اتفاق نخواهد افتاد چون ضعف‌ها زیاد هستند و نمی‌توان خیلی ساده و در طول فقط یک سال همه‌ی آن‌ها را برطرف کرد. به شخصه، پرداخت هزینه برای خرید یک گوشی تاشو را برای استفاده‌ی شخصی، منطقی نمی‌دانم چون هنوز مرز مشخصی بین یک گوشی و تبلت وجود دارد.

زمانی که شرکت‌ها تبلت هیبریدی تولید می‌کردند، خیلی از شرکت‌های دیگر معتقد بودند مرز مشخصی بین آن‌ها و لپ‌تاپ‌ها وجود دارد تا اینکه آنقدری این محصولات پیشرفت کردند که اکنون خیلی‌ها ادعای قبلی خود را پس گرفته‌اند. تبلت‌هایی که تا چند سال قبل، کمتر از ۱۰ اینچ بودند، اکنون در اندازه‌ی ۱۴ اینچ تولید می‌شوند.

گوشی تاشوی سامسونگ یا هر شرکت دیگری هم باید این روند پیشرفتی را طی کند تا در نهایت بی‌نقص شود و ارزش خرید خود را به کاربران ثابت کند. این اتفاق قطعا در آینده رخ خواهد داد اما این آینده، احتمالا آینده‌ی نزدیک نخواهد بود.

منبع: SamMobile

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه