راز نگهداری از گلهای تازه در خانه برای مدت طولانی؛ گل‌ها چه مدت دوام می‌آورند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
نگهداری از گل‌های تازه در خانه

گل‌های تازه از شاخه جدا شده می‌توانند یک اتاق را شاداب‌تر کنند. بااین‌حال، اگر روش صحیح نگهداری از گل‌های تازه در خانه را ندانید، ممکن است این گل‌ها خیلی زود پژمرده شوند و از بین بروند. در این مقاله، هرآنچه باید درباره نگهداری انواع گل تازه در خانه و آپارتمان بدانید را می‌خوانید.

گل‌ها درون گلدان تا چه زمانی تازه می‌مانند؟

عوامل مختلفی بر مدت ماندگاری گل تازه در گلدان شما تأثیر می‌گذارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • نوع گل شما؛
 • جایی که گلدان را گذاشته‌اید؛
 • آنچه به آب اضافه می‌کنید؛
 • کیفیت اولیه‌ی گل.

تنوع گل‌هایی که برای چیدن در یک گلدان انتخاب می‌کنید بیشترین تأثیر را بر عمر گل‌های گلدان دارد. گل رز ۷ روز یا بیشتر دوام می‌آورد اما گل میخک ۲ تا ۳ هفته دوام زنده می‌ماند. البته عمر گل در هر گلدانی به نگهداری صحیح از آن نیز بستگی دارد.

گلدان گل‌های خود را در محل مناسب قرار دهید تا عمر گل‌ها طولانی‌تر شود. از قرار دادن گلدان در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید چون باعث سریع‌تر خشک شدن گل‌های آن می‌شود. همچنین بهتر است که گلدان حاوی گل‌های تازه را در منطقه‌ای خنک از خانه قرار دهید. البته این منطقه نباید جایی باشد که گلدان شما کاملا روبه‌روی هواکش یا سیستم تهویه‌ی هوا قرار بگیرد چون ممکن است این کار گل‌ها را خشک کند. یکی دیگر از دشمنان گل تازه در گلدان باکتری‌ها هستند. برای جلوگیری از رشد باکتری‌هایی که می‌توانند به گل‌های شما آسیب برسانند، حتما به این نکات توجه داشته باشید:

 • از یک گلدان تمیز استفاده کنید: ممکن است این کار بدیهی به نظر برسد اما قبل از پر کردن گلدان با آب ولرم و اضافه کردن گل به آن، مطمئن شوید که گلدان شما به خوبی تمیز شده است. هر زمان که آب را عوض می‌کنید، گلدان را تمیز کنید و بقایای شاخه‌های گل را که می‌تواند به باکتری‌ها اجازه رشد دهد، پاک کنید.
 • آب گلدان را به طور مرتب تعویض کنید: هر روز یا دو روز یک بار، آب گلدان خود را تعویض کنید. از پر کردن آب گلدان خودداری کنید چون این کار باکتری‌های موجود در گلدان را از بین نمی‌برد. به جای این کار، آب کهنه‌ی گلدان را بیرون بریزید و گلدان را قبل از تعویض با آب ولرم تازه بشویید.
 • اجازه ندهید چیزی زیر سطح آب فرو برود: هنگام قرار دادن گل در گلدان، شاخه‌ها و گلبرگ‌ها رو یا زیر سطح آب به خانه‌ای برای باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. گلدانی را انتخاب کنید که به اندازه‌ی ارتفاع شاخه‌ی گل‌های شما باشد. برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها، برگ‌های پایین ساقه‌ی گل‌ها را کوتاه کنید.
 • مراقب افزودنی‌ها باشید: برخی از کودهای گل و گیاه خانگی حاوی قند هستند که مواد مغذی مورد نیاز شاخه‌های آن‌ها را تأمین می‌کند. با‌این‌حال، بدون افزودن ماده‌ی ضدعفونی‌کننده، قند این کودها ممکن است به رشد باکتری‌های بیشتری کمک کند. بنابراین، بهتر است که آب گلدان را با یک ماده‌ی سفیدکننده برای ضد عفونی کردن و آب لیمو برای اسیدی‌ کردن آن متعادل کنید.

علاوه بر این نکات، رعایت نکات مهم دیگری هم به نگهداری از گل‌های تازه در خانه کمک می‌کند. این نکات که شاداب ماندن گل‌های تازه در خانه‌ی شما را تضمین می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • ساقه‌ی گل‌ها را ببرید: قبل از چیدن گل‌ها در گلدان، ساقه‌های آن‌ها را با چاقو کوتاه کنید. این کار باعث می‌شود که گل‌ها آب را جذب کنند. هر چه بیشتر ساقه‌های گل‌ها را به صورت شیب‌دار برش دهید، سطح بیشتری از آن‌ها در معرض آب قرار می‌گیرد.
 • برگ‌ها را جدا کنید: تمام برگ‌هایی را که زیر آب در گلدانتان هستند جدا کنید. این کار به ماندگاری گل‌های شما کمک می‌کند و مانع از ایجاد بوی بد آب گلدان می‌شود.
 • نمک اضافه کنید: درست است که نگهداری از گل‌های تازه در خانه ب آشپزی هیچ ارتباطی ندارد اما اضافه کردن کمی نمک به آب نکته‌ی مهم دیگری برای تازه نگه داشتن گل‌هایتان است. اضافه کردن جوش شیرین نیز مؤثر است.
 • گلدان را خنک نگه دارید: در طول تابستان یا هر زمان که هوا گرم است، دسته گل‌های خود را در خنک‌ترین اتاق‌ها قرار دهید. حتی می‌توانید چند تکه یخ به آب اضافه کنید. در طول زمستان، از قرار دادن گل‌های خود در معرض دمای بسیار سرد خودداری کنید.
 • از اسپری مو استفاده کنید: خانم‌ها، وقت رسیده است که سراغ لوازم آرایشی بروید و اسپری موهایتان را بردارید. به گل رزهای خود لایه‌ی بسیار سبکی از اسپری مو بپاشید تا برای چند روز دیگر ظاهر بهتری پیدا کنند.

با مراقبت مناسب، شانس بیشتری برای ماندگاری گل‌های خود در گلدان دارید. همه چیز را تمیز نگه دارید. به این ترتیب، ممکن است عمر گلدان را بیش از یک هفته ببینید.

ماندگاری گل‌های تازه در فوم گلسازی چقدر است؟

روش نگهداری از گل‌های تازه در خانه

ماندگاری گل در فوم گلسازی به عواملی مشابه عمر گل در گلدان بستگی دارد. فوم را در محلی نه چندان گرم یا نه چندان سرد و دور از نور خورشید نگه دارید. همچنین، از تمیز بودن گلدان آن اطمینان حاصل کنید. برای راه‌اندازی و نگهداری فوم گلسازی خود باید این مراحل را طی کنید:

 • فوم را به اندازه‌ی کافی خیس کنید: با ورود آب به فوم گل، هوا خارج می‌شود. با قرار دادن فوم روی سطح آب در یک وان یا حوضچه اجازه دهید این چرخش هوا انجام شود. ظرف مورد نظرتان را تا عمقی از آب پر کنید که ارتفاع آن تقریبا به اندازه عرض فوم باشد. اجازه بدهید که برای چند دقیقه فوم خیس بخورد یا تا زمانی که وقتی به آرامی سطح آن را فشار می دهید، احساس کنید رطوبت از آن به اندازه‌ی کافی خارج می‌شود.
 • کود یا غذای گل مناسب را انتخاب کنید: ترکیب خاصی از غذای گل نمی‌تواند از میان یک فوم عبور کند. در نتیجه، ذرات آن می‌توانند در بلوک به دام افتاده و باعث رشد باکتری شوند. از غذای مایعی استفاده کنید که حاوی ذرات درشت نباشد و بتواند باکتری‌ها را از بین ببرد.
 • فوم را به درستی برش دهید: فوم را باید فقط پس از خیس شدن برش دهید. آن را کمی کمتر از آنچه نیاز دارید برش دهید. هدف این است که هنگام قرار دادن فوم در داخل گلدان از خرد شدن آن جلوگیری شود و یک برش کوچکتر از فوم این کار را ساده‌تر می‌کند. اگر فوم را درون یک ظرف کم‌عمق قرار می‌دهید، از نوار گلسازی برای ایجاد یک شکل ضربدری روی فوم استفاده کنید و آن را در کناره‌های ظرف محکم کنید.
 • گل‌ها را با احتیاط اضافه کنید: برای اینکه سوراخ‌های ایجاد شده روی فوم مناسب باشند، آن را قبل از قرار دادن ساقه‌های گل سوراخ نکنید. ممکن است این سوراخ‌ها برای ساقه‌ها بیش از حد بزرگ باشند. در عوض، ساقه‌ها را به صورت تیز و شیب‌دار برش دهید و آن‌ها را داخل فوم قرار دهید.

با اینکه می‌توانید از فوم قدیمی برای مرتبه‌ی دوم نگهداری از گل‌های تازه در خانه استفاده کنید، باید فوم تازه برای گل‌های جدید به کار ببرید. به‌هرحال، شما هرگز نمی‌دانید که چه باکتری‌هایی از آخرین دسته گل در فوق باقی‌مانده و در کمین گل‌های تازه‌ی شما هستند. میزان رطوبت فوم را بررسی کنید و زمانی که رطوبت آن کمی کاهش یافت، شاخه‌های گل را اضافه کنید تا به ماندگاری آن‌ها کمک کنید.

با نگهداری مناسب، گل‌های تازه‌ی شما ممکن است در فوم بیشتر از گلدان دوام بیاورند. بسته به شاخه‌های گلی که استفاده می‌کنید، دسته گل شما ممکن است در فوم یک هفته یا بیشتر دوام بیاورد.

نگهداری گل‌های تازه در یخچال

قرار دادن گل‌های تازه در یخچال می‌تواند عمر آن‌ها را افزایش دهد. برای خنک ماندن گل‌ها درون یخچال باید حداقل این کار را برای مدت یک شب انجام دهید.

بسته به مراقبت مناسب و نوع گل‌های تازه، نگهداری آن‌ها به مدت یک شب درون یخچال می‌تواند به ماندگاری گل‌ها کمک کند. قبل از اینکه گل‌هایتان را در معرض سرمای یخچال قرار دهید، باید دمای یخچال را به شکل مناسبی تنظیم کنید. برای نگهداری گل‌های تازه در یخچال این نکات را در نظر داشته باشید:

 • دمای مناسب را حفظ کنید: یخچال خود را روی دمایی نزدیک به ۴۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید. گل‌ها می‌توانند سرما را تحمل کنند اما قطعا شما نمی‌خواهید آن‌ها یا آب گلدان به نقطه‌ی انجماد برسد. اگر قسمتی از یخچال شما سردتر از سایر بخش‌ها است، به خصوص قسمت پشتی آن، از نگهداری گل‌های تازه در آنجا خودداری کنید.
 • فضای اطراف گل‌ها را خالی کنید: نباید گل‌ها را در بخش شلوغ یخچال نگهداری کنید. بنابراین، بهتر است قسمتی از یخچال را برای گل‌ها خالی کنید و مطمئن شوید که فضای کافی میان گل‌ها و فضای بالای یخچال وجود دارد. اگر برای نگهداری گل‌ها به فضای بیشتری نیاز دارید، قفسه‌ها را به پایین یخچال انتقال دهید. بدون وجود فضای کافی، ممکن است شاخه گل‌های شما آسیب ببینند.
 • محصولات غذایی را جابه‌جا کنید: شاخه‌های گل‌ را از میوه‌ها و سبزیجات دور نگه دارید زیرا میوه‌ها و سبزیجات گازی تولید می‌کنند که پژمرده شدن گل را سرعت می‌بخشد. مطمئن‌ترین راه این است که این محصولات غذایی را از یخچال خارج کنید زیرا با وجود آن‌ها نگهداری گل‌ها درون یخچال نتیجه‌ی معکوسی خواهد داشت.

اگر نگهداری گل‌ها درون یخچال در طول شب گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست و به هر دلیلی، چه کمبود فضا یا وجود میوه‌ی فراوان درون یخچال نتوانید از این وسیله برای نگهداری گل‌های تازه در خانه استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را در یک مکان سرد دیگر نگهداری کنید. حرارت وسایل گرمایشی را کم کنید یا درجه‌ی کولر را بیشتر کنید. البته، دقت داشته باشید که نباید گل‌ها را جایی نزدیک به پنکه قرار دهید چون ممکن است باد پنکه آن‌ها را خشک کند. تا زمانی که شاخه‌های گل تازه را خنک نگه دارید، روند پژمرده شدن آن‌ها را کند می‌کنید و دسته گل شما ممکن است چند روز بیشتر از حد انتظار دوام بیاورد.

دسته گل نرگس مدل m100

ماندگاری گل‌های تازه در خودرو چقدر است؟

اگر برای کسی گل به عنوان هدیه می‌برید، باید بدانید که گل‌ها درون خودرو چقدر دوام می‌آورند. ماندگاری شاخه‌های گل درون خودروی در حال حرکت یا توقف‌کرده در جایی، معمولا به آب و هوای بیرون بستگی دارد. اگر هوا بسیار سرد باشد، ممکن است گل‌هایتان یخ بزنند. در صورتی که هوا بسیار گرم باشد هم این احتمال وجود دارد که شاخه گل‌های تازه‌ی شما پژمرده شوند. حتی ماندن گل‌های تازه برای چند ساعت در یک خودرو با هوای داخلی داغ نیز می‌تواند شادابی و جلوه‌ی گل‌های شما را از بین ببرد.

خوشبختانه، می‌توانید زمانی که داخل خودرو نشسته‌اید، دمای آن را کنترل کنید. تنها گذاشتن شاخه گل‌ها در خودرو برای مدتی کوتاه هم اشکالی ندارد اما اگر گل‌ها را برای مدتی طولانی درون خودرو رها کنید، ممکن است باعث دردسر شما شود. علاوه‌براین، باید موقع حمل و نقل گل‌ها با خودرو مراقب آن‌ها باشید. یک چرخش سریع یا ضربه به گل‌ها می‌تواند آب گلدان آن‌ها را سرازیر کند. گل‌ها نیز بدون آب برای مدت زیادی دام نمی‌آورند.

برای محکم کردن دسته گل خود از یک جعبه استفاده کنید. دور گلدان یک حوله بپیچید و جعبه را روی سطح صافی مانند کف خودرو قرار دهید. به گل‌ها آب کافی بدهید تا ساقه‌هایشان خیس بمانند. البته، نیازی نیست که گلدان را کاملا پر کنید. پر کردن یک‌سوم از حجم گلدان نیز کفایت می‌کند.

اگر مجبور هستید گل‌های خود را بیش از دو ساعت داخل خودرو بگذارید، سعی کنید آن‌ها را از نور خورشید دور نگه دارید. گل‌ها را کف خودرو و جایی در سایه قرار دهید. البته، اگر موقع بازگشت با صحنه‌ی گل‌های کمتر شاداب روبه‌رو شدید، نباید تعجب کنید.

ماندگاری گل پس از جدا شدن از شاخه‌ی اصلی

رازهای نگهداری از گل‌های تازه در خانه

مدت زمان ماندگاری گل پس از جدا شدن از شاخه‌ی اصلی بستگی به جایی دارد که آن را پس از بریده شدن قرار می‌دهید. اگر گل‌های تازه را برای نگهداری در گلدان ببرید، عمر آن معمولا یک یا دو هفته خواهد بود. البته، این امر مستلزم آن است که ساقه‌ی گل‌ها را به‌درستی برش داده باشید. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنید:

 • از چاقوی تیز استفاده کنید: برای داشتن بهترین برش از یک چاقوی تیز یا قیچی هرس گل‌ها استفاده کنید.
 • برش زاویه‌دار: مطمئن شوید که هر ساقه هنگام برش زاویه‌دار باشد. یک ساقه‌ی صاف هم سطح با کف گلدان قرار می‌گیرد. در نتیجه، ساقه آب مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند.
 • ساقه‌های گل را در معرض آب قرار دهید: هنگام بریدن ساقه‌ها آن را در مجاورت هوا قرار ندهید. هنگام برش ساقه‌های گل آن‌ها را زیر آب جاری نگه دارید. قرار گرفتن ساقه‌ی گل در معرض هوا ممکن است انتهای آن را ببندد و گل نتواند آب بنوشد.
 • زمان مناسب روز را انتخاب کنید: در اوایل صبح یا اواخر عصر، یک گیاه دارای بیشترین آبی است که در طول روز خواهد داشت. برای بریدن ساقه‌های گل، هر یک از این ساعات روز را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که گل شما آب و مواد مغذی کافی در داخل خود دارد. به این ترتیب، بیشتر دوام می‌آورد.
 • شاخه‌های بالغ گل را جدا کنید: بسته به نوع گلی که می‌خواهید، شما یا یک گل‌فروش باید آن را در مرحله درست زندگی‌اش ببرید. گل‌هایی مانند نرگس، زنبق، لاله و گل صد تومانی را در مرحله‌ی جوانه زدن قبل از باز شدن برش دهید. وقتی گل‌هایی مانند گل همیشه بهار، گل مروارید، ارکیده و بنفشه کاملا باز می شوند نیز، بریدن آن‌ها خوب است.
 • در صورت لزوم، ساقه را دوباره کوتاه کنید: پس از دو یا سه روز، باید ساقه‌های گل را دوباره کوتاه کنید. سعی کنید برش جدید را حدود چند سانتی‌متر بالاتر از برش قبلی تنظیم کنید تا ساقه‌ی شما شانسی برای باز شدن داشته باشد.

کلام آخر

نگهداری از گل‌های تازه در خانه اگر به درستی انجام شود، به ماندگاری آن‌ها کمک می‌کند. در این مقاله، مهم‌ترین روش‌ها برای این کار را خواندید. به نظر شما از چه راه‌های دیگری گل‌ها در خانه تازه و شاداب می‌مانند؟

منبع: odealarose

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما