ساب ووفر چیست و چه تأثیری روی کیفیت صدا دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ساب ووفر

اسپیکرها ممکن است از نظر ظاهری شبیه به هم به نظر برسند، اما انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد و هر کدام کارکردهای متفاوتی دارند. اندازه، شکل، جهت و شدت سیگنالی که دریافت می‌کنند، همگی می‌توانند تأثیر عمیقی بر نوع صدایی که تولید می‌کنند داشته باشند. هر بلندگو در یک سیستم صوتی وظیفه متفاوتی دارد و معدودی به اندازه ساب ووفر عملکرد منحصر به فردی دارند.

شاید یکی از این دستگاه‌ها را در ماشین، سیستم صوتی منزل یا همراه با ساندبار به عنوان بخشی از سیستم سینمای خانگی خود نصب کرده باشید. ساب‌ووفرها معمولاً واحدهای بزرگ و مستقلی هستند که باس عمیق و قدرتمندی را به پروفایل صوتی سیستم صوتی شما اضافه می‌کنند. شما نه تنها صداهای بم را می‌شنوید، بلکه آن‌ها را در سراسر بدن خود احساس می‌کنید. در این مطلب به هر آنچه در مورد ساب ووفر و عملکرد آن باید بدانید، می‌پردازیم.

عملکرد ساب ووفر

ساب ووفر

برای درک اینکه ساب ووفر (Subwoofer) دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، ابتدا باید با نحوه کارکرد فرکانس‌های صوتی آشنا شویم. تمام صداها از لرزش هوا و محیط اطراف تشکیل شده‌اند. این لرزش‌ها توسط گوش انسان دریافت و سپس توسط مغز ترجمه می‌شوند. در حالی که صدای دو ساز دیگر عمیق‌تر و طنین‌اندازتر است. قطعا می‌توانید تنها با یک ویولن موسیقی بنوازید، اما برای تکمیل یک کوارتت زهی به ویولنسل یا باس نیاز دارید. دلیل این امر آن است که فرکانس‌های پایین ( صداهای بم ) باعث ایجاد تعادل در کل صدا می‌شوند.

متخصصان صدا برای دسته‌بندی دقیق‌تر این فرکانس‌ها از اصطلاحات خاصی استفاده می‌کنند. این اصطلاحات از بالا به پایین عبارتند از: درخشندگی، شفافیت، صدای میانی بالا، میان‌صوت، صدای میانی پایین، باس و باس پایین. وظیفه ساب‌وفر تولید فرکانس‌های باس پایین است. عمیق‌ترین طیف‌های صدا کمی با سایرین متفاوت هستند. بلندگوهای معمولی می‌توانند باس را تولید کنند، اما آن‌ها در بازتولید فرکانس‌های باس پایین دچار مشکل می‌شوند. برای بازتولید مناسب این فرکانس‌ها به یک بلندگوی اختصاصی نیاز است.  علاوه بر این، این بلندگو باید به روش بسیار خاصی طراحی شود.

ساب‌ ووفر‌ چگونه طراحی می‌شود

ساب ووفر

بخشی از دلیلی که سایر بلندگوها به خوبی ساب‌ووفر قادر به تولید صداهای با فرکانس پایین نیستند، این است که برای این کار طراحی نشده‌اند. بسته به تعداد بلندگوهایی که دارید، شکل اتاق و اینکه آیا می‌خواهید صدای جهت‌دار ایجاد کنید، روش‌های مختلفی برای راه‌اندازی اسپیکرهای معمولی وجود دارد. اما همه این بلندگوها به سمت بیرون، به سمت هوا و به طرف شنونده صدا را پخش می‌کنند. ساب‌ووفرها متفاوت هستند.

ساب‌ووفرها به طور سنتی روی زمین قرار داده می‌شوند. این به این دلیل است که صداهای با فرکانس پایین در واقع از طریق کف و دیوارهای اتاق بهتر از هوای آزاد منتقل می‌شوند. همچنین ساب‌ووفرها به طور کلی بسیار بزرگتر هستند و به قدرت بیشتری نیاز دارند.  به گفته‌ی شرکت Bose، که یکی از بهترین تولیدکنندگان بلندگو در بازار است، «اگرچه می‌توانید صدای باس را از طریق یک بلندگوی معمولی بشنوید، اما تنها یک ساب‌ووفر فول‌رنج می‌تواند باعث لرزش کف شود، زیرا می‌تواند دامنه فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰ هرتز را پخش کند. اجزای داخلی که صدا را تولید می‌کنند شامل درایورها یا ووفرهای با اندازه‌های مختلف آن‌ها هستند که قطر آن‌ها از ۸ تا ۱۶ اینچ متغیر است.»

برخی از ساب ووفرها به سمت بیرون صدا را پخش می‌کنند و برخی دیگر به سمت پایین. ساندبارها و سایر سیستم‌های صوتی همه‌فن‌حریف، معمولا از یک ساب ووفر جداگانه بهره می‌برند. اما در همه این موارد، این سطوح محکمی هستند که ساب‌ووفرها را نگه می‌دارند و صدا را منتقل می‌کنند. به همین دلیل است که صداهای با فرکانس پایین اغلب از طریق کفپوش‌های چوبی نسبت به زمین فرش‌شده به طور واضح‌تری پخش می‌شوند.

ساب ووفر فعال در برابر غیر فعال

ساب ووفر

حالا که فهمیدید ساب ووفر چه کاری انجام می‌دهد و چگونه کار می‌کند، دانستن این نکته هم مهم است که دو نوع مختلف ساب ووفر وجود دارد: ساب ووفرهای فعال و غیرفعال. تفاوت اصلی بین این دو نوع به نحوه دریافت برق آنها برمی‌گردد.

ساب ووفرهای غیرفعال از طریق یک آمپلی‌فایر خارجی یا گیرنده A/V تغذیه می‌شوند. این نوع ساب ووفرها به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از نمونه‌های فعال هستند، اگرچه همچنان به میزان قابل توجهی دامنه صدا را نسبت به نداشتن ساب ووفر افزایش می‌دهند. همچنین در برخی موارد می‌توانند بسیار کاربردی باشند، زیرا اغلب جمع و جور بوده و فضای کمتری اشغال می‌کنند. با این حال، ساب‌ووفرهای اکتیو معمولاً صدای باکیفیت‌تری ارائه می‌دهند. این نوع ساب‌ووفرها معمولاً دارای منبع تغذیه و آمپلی‌فایر اختصاصی خود هستند. با قرارگیری همه این اجزا در یک محفظه، به یک آداپتور برق جداگانه نیاز دارند، اما این موضوع باعث می‌شود که توان آن‌ها بیشتر باشد زیرا نیازی به اشتراک‌گذاری منابع ندارند. همچنین به دلیل اینکه آمپلی‌فایر داخلی آن‌ها به طور خاص برای صداهای با فرکانس پایین طراحی شده است، عملکرد دقیق‌تری را ارائه می‌دهند.

ساب‌ ووفر‌ باید در کجا قرار بگیرد

آخرین نکته‌ای که در مورد ساب‌ووفر باید بدانید، محل قرارگیری آن است. راه‌اندازی یک سیستم صوتی فراتر از قراردادن ساده‌ی استریو روی قفسه و چیدن بلندگوها در مکان‌های مختلف است. برای اینکه بهترین استفاده را از سیستم صوتی خود ببرید، باید هر بلندگو را با دقت در جای مناسب قرار دهید. این موضوع در مورد ساب‌ووفر هم صدق می‌کند. با این حال، چندین نظریه در مورد بهترین روش انجام این کار وجود دارد.

از آنجایی که صدای بم از طریق کف و دیوار حرکت می‌کند، قرار دادن ساب‌ووفر در گوشه‌ی اتاق می‌تواند این اثر را تقویت کند. به نظر ایده‌ی خوبی می‌رسد، درست است؟ نه دقیقا. شرکت Polk Audio در واقع ادعا می‌کند که باید از دیوارها و گوشه‌ها اجتناب کرد، زیرا این تقویت‌کننده، صدای بم را کرده و باعث کاهش شفافیت و ایجاد اعوجاج می‌شود. Axiom Audio نیز نظرات مشابهی دارد، اما اشاره می‌کند که جزئیات موضوع کمی پیچیده‌تر از این است.

تقویت صدای بم می‌تواند تحت تأثیر عوامل زیادی قرار گیرد. اندازه‌ی اتاق، شکل آن، قدرت ساب‌ووفر و حتی متریالی که دیوارها از آن ساخته شده‌اند، همگی می‌توانند در نحوه‌ی انتقال فرکانس‌های بم نقش داشته باشند. در این میان باید خاطرنشان کنیم اگر به دنبال خرید ساب ووفر خودرو هستید که البته خود دنیای دیگری دارد، می‌توانید به فروشگاه دیجی‌کالا سر بزنید.

منبع: SlashGearبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما