۶ توصیه برای اینکه تابستان امسال به تمام اهدافتان برسید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

چند روزی است وارد تیرماه شده‌ایم و با اتمام امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها، دیگر با اطمینان می‌توان گفت تابستان شروع شده است! بیشتر افراد، به‌خصوص جوانان و نوجوانان، این فصل از سال را صرفاً فرصتی برای تفریح می‌بینند. خیلی از آن‌ها تمام تابستان را مشغول بازی‌های کامپیوتری و تفریح با دوستان خود هستند. البته انجام تمام این کارها واقعاً هم لذت‌بخش بوده و حتی ضروری است، ولی شاید بهتر باشد از این فرصت ۳ ماهه برای مصارف بهتر و مؤثرتری هم استفاده کرد. در واقع، تابستان فرصتی عالی برای رسیدن به هدف های شما در زندگی است.

تعطیلات تابستان شاید فرصت مناسبی باشد تا به اهداف خود فکر کنید. به‌خصوص اهدافی که رسیدن به آن‌ها مستلزم چند ماه تلاش و گذر زمان است. مثلاً شاید کاری را از تابستان شروع کنید و در پاییز و یا زمستان بتوانید نتایج آن را ببینید.

بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید تابستان مفیدتری را برای خود بسازید و به‌نوعی سرمایه‌گذاری روی خودتان انجام دهید، این مقاله برای شما مناسب است. در این مقاله قصد داریم ۶ نکته و ترفند کوتاه را به شما معرفی کنیم که با استفاده و به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید خیلی آسان‌تر و بهتر به اهداف خود برسید. پیش از شروع، ‌این نکته همیشه در ذهنتان باشد که صرف خواستن و بیان کردن موضوعات و اهداف باعث نمی‌شود که به آن‌ها دست پیدا کنید. شما در واقع باید در راستای آن‌ها قدم برداشته و تلاش کنید.

۱- اهداف خود برای ماه‌های تیر، مرداد و شهریور را یادداشت کنید

اینکه به خودتان بگویید «امسال تابستان می‌خواهم …» ‌ اصلاً کافی نیست. توصیه ما این است که اهداف خود برای ۳ ماه تابستان را جایی یادداشت کنید که هر روز با آن برخورد داشته باشید.

چند ساعت از روز فقط صرف این موضوع کنید که واقعاً چه موضوعاتی را می‌خواهید تمرین کنید، چه چیزهایی را یاد بگیرید و به‌صورت کلی اینکه، چه کارهایی را دلتان می‌خواهد در تابستان انجام دهید؟ به عبارت دیگر، اهداف شما برای تابستان امسال چیست و چطور می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید؟

این موارد را جایی یادداشت کنید که همیشه جلوی چشم شما باشد و چندین مرتبه در طول روز با آن برخورد داشته باشید. توصیه می‌کنیم هر مرتبه که به این یادداشت برخورد کردید، ‌ آن را کامل و با صدای بلند برای خودتان بخوانید.

۲- اهداف ماهانه، ‌ هفتگی و حتی روزانه برای خودتان تعیین کنید

مرحله بعدی این است که اهداف اصلی خود را به زیرمجموعه‌های کوچک‌تر و ملموس‌تری تقسیم کنید و آنها را زمان‌بندی کنید. به‌عبارت‌دیگر، اهداف ماهانه، هفتگی و روزانه تعین کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید پیشرفت خود را بسنجید. از سوی دیگر، دست‌یابی به آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد بود و در میان کار دلسرد نخواهید شد. خوشبختانه هدف‌گذاری کار دشواری نیست و بخش سخت مربوط به انجام خود کارها است! بنابراین در انجام این مرحله تنبلی نکنید.

به‌جای اینکه کل ۹۰ روز تابستان را به‌صورت یکجا ببینید و یک هدف بزرگ و دست‌نیافتنی را در ذهن داشته باشید، ‌سعی کنید تابستان خود را در چند فصل و بخش مختلف تصور کنید. هر ماه می‌تواند یکی از بخش‌های تابستان پیش‌رو شما باشد. سپس سعی کنید هرکدام از این بخش‌ها را مجدداً به زیربخش‌های بیشتری (هفته اول – هفته دوم – هفته سوم و هفته چهارم ماه) تقسیم کنید. سپس، در داخل همین زیربخش‌ها، باز هم می‌توانید اهداف کوچک‌تر و ملموس‌تری برای خودتان مشخص کنید. اگر خیلی فرد منظمی باشید، برای تمام ۷ روز هفته می‌تواند جداگانه برنامه‌ریزی کنید. در این مرحله شما اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر و ملموس‌تری تقسیم می‌کنید.

بعد از تکمیل این بخش از برنامه شما می‌توانید با صراحت بگویید که در اتمام مرداد ماه باید در کدام بخش از مسیر رسیدن به هدف های خودتان باشید. شما همچنین به خوبی می‌دانید که برای رسیدن به این بخش، کدام‌یک از اهداف شما باید محقق شده باشد. در این مرحله شما همچنین باید بدانید که چطور می‌خواهید اهداف بزرگ خود را به بخش‌های کوچک‌تر ماهانه، هفتگی و روزانه تقسیم کنید.

این نکته را حتماً‌ یادتان باشد، پایبند بودن به همین برنامه‌های روزانه بهترین ابزار برای پایبند بودن به کل برنامه است. تمام این مسیر را یک فرایند در نظر بگیرید. یادتان باشید که رسیدن به هدف به‌جز از طریق تلاش مداوم و مستر امکان‌پذیر نیست.

۳- با هیچ‌کس در مورد اهداف خود صحبت نکنید. به‌جز ۱-۲ نفر از نزدیک‌ترین‌ها

شاید برایتان پیش‌آمده باشد که وقتی در مورد یک هدف یا آرزو با دوستی صحبت می‌کنید و در جواب به شما می‌گوید «هیچ راهی وجود ندارد که بتوانی به این هدف برسی» یا اینکه «شرط می‌بندم که غیرممکنه» و یا جملاتی مشابه با این موارد.

بنابراین توصیه ما این است که هدف خود را با هیچ‌کس در میان نگذارید. به‌جز ۱-۲ نفر از نزدیک‌ترین دوستان خود که می‌دانید حتماً‌ حامی شما خواهند بود و در مسیر پیشرفت شما را زیر نظر دارند.

نکته جالب دیگر این است که دانشمندان به این موضوع رسیده‌اند که اگر هدفی را پیش خودتان نگه دارید، ‌ احتمال اینکه به آن برسید بسیار بیشتر از زمانی است که در مورد آن با سایر افراد صحبت کنید.

رسیدن به هدف

۴- از تعیین اهداف تابستانی خود با همان نوع اهدافی که در تمام طول سال تعیین می‌کنید اجتناب کنید

به نظر من تابستان یکی از الهام بخش ترین زمان‌های سال است.

زمان بسیار خوبی است که به خودتان اجازه دهید چیزهایی خلق کنید و کارهایی انجام دهید که ممکن است به طور معمول در سایر روزهای سال انجام ندهید. برای مثال، چیزهایی یاد بگیرید و پا در مسیرهایی بگذارید که در سایر روزهای سال فرصت انجام آن‌ها را ندارید. خیلی مناسب است که هدف‌گذاری خود برای تابستان را بیشتر روی موضوعاتی متمرکز کنید که ارتباط کمتری با موفقیت حرفه‌ای شما دارند. به عبارت دیگر، روی موضوعات خلاقانه‌ و حاشیه‌ای‌تر تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود که واقعاً احساس کنید این ۳ ماه تابستان اصلاً شبیه به سایر ماه‌های سال نیست و همه چیز در آن متفاوت است.

من همیشه به تغییرات روتین و عادت‌ها و ایجاد وقفه‌های خلاقانه اعتقاد زیادی داشته‌ام، بنابراین تابستان خود را راهی برای برقراری مجدد ارتباط با بخش متفاوتی از خود تلقی کنید.

اگر این مسیر را پیش‌ بگیرید، احتمالاً در پایان تابستان از خودتان سپاسگزار خواهید بود که چنین تصمیمی گرفتید.

۵- فهرستی از مطالب خواندنی در راستای اهداف خود ایجاد کنید

ایجاد چنین فهرستی به شما کمک می‌کند تا اراده خود در راستای رسیدن به هدف را تقویت کرده و الهام بخش شما نیز خواهد بود. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه همیشه خود را درگیر موضوعی نگاه دارید، این است که دائماً در معرض همان داده‌ها و منابع خارجی نیز قرار داشته باشید.

برای مثال، تصور کنید که هدف تابستانی شما این است که اولین کتاب خود را بنویسید. بنابراین، توصیه ما این است که کتاب‌هایی با سبک و ژانر مشابه خود بخوانید. این کار به شما کمک می‌کند تا ایده‌هایتان جریان داشته باشند و انگیزه و اشتیاق بیشتری برای رسیدن به انتهای داستان خودتان پیدا می‌کنید. علاوه بر خواندن کتاب، شما همچنین می‌توانید به پادکست‌هایی گوش کنید که در همین ژانر بوده و محتوایی شبیه به اهداف شما دارند. این پادکست‌ها نیز می‌توانند ایده و دیدگاه‌های بیشتری در اختیار شما قرار دهند. به صورت کلی، تفریحات و منابع خارجی را نیز مشابه با هدف خود انتخاب کنید. این منابع خواه می‌تواند کتاب، پادکست،‌ موسیقی، فیلم و یا مستند باشد.

یادتان باشد، تمام این منابع به‌نوعی سوخت بیشتری به آتش شما اضافه می‌کند!

رسیدن به هدف

۶-  نحوه گذراندن تابستان خود را عاقلانه انتخاب کنید

مهم‌ترین نکته را در انتها باید متذکر باشیم. تمام موارد فوق هیچ معنا و کاربردی ندارند، مگر اینکه عمداً برای رسیدن به هدف های خود وقت بگذارید.

این کار همیشه برای عموم مردم سخت‌ترین بخش است. اینکه بتوانند به تفریحات، استخر، بازی‌های کامپیوتری، ‌دورهمی‌های دوستانه، سفر و … «نه» بگویند. ما همیشه از احساس تنها بودم متنفریم. هیچ‌وقت دوست نداریم تنها در خانه باشیم و به کاری بپردازیم، ‌ در حالی که سایر افراد مشغول تفریح هستند.گاهی اوقات ما خودمان را به‌خاطر بیرون نبودن، اجتماعی نبودن و یا برای هر دلیل مشابه دیگری سرزنش می‌کنیم. البته لازم نیست تمام تفریحات خود را محدود و یا قطع کنید، تنها باید زمان خود را مدیریت کرده تا بتوانید تمام موارد را در کنار یکدیگر حفظ کنید.

در انتها، یادتان باشد، اگر می‌خواهید تابستان را با رسیدن به هدف بزرگ خود به پایان برسانید، تمام این موارد و سختی‌ها را باید انجام دهید.

منبع: Fastcompanyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Amin

    میخوام تا آخر تابستون تو مریخ باشم . عع حواسم نبود گفتمش . الان اگه کسی مسخره ام شاید دیگه نرم مریخ .

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما