۵ ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها

۲۳ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
5 ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها

چای محبوب‌ترین نوشیدنی در تمام جهان است. در روزهای خنک نوشیدن یک لیوان چای گرم می‌تواند احساس خوبی به ما بدهد و در روزهای گرم، یک لیوان چای سرد همان چیزی است که برای از بین رفتن عطش تابستانی به آن نیاز داریم. پس می‌بینید که در هر حال و روزی نوشیدن چای راه چاره است. اما حتما برای شما هم پیش آمده که در یک کافه، رستوران یا مهمانی یک فنجان چای می‌نوشید که طعمی بسیار عالی‌تر از چای‌های دیگر دارد. حتی ممکن است هر دو از یک نوع چای استفاده کنید اما طعم آن پس از دم کردن متفاوت می‌شود. تمام این‌ها به روش دم کردن چای بستگی دارد.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ترفندهای دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها را به شما آموزش دهیم تا بتوانید خوش‌طعم‌ترین چای‌های جهان را در خانه آماده کنید.

روش صحیح دم کردن چای

روش صحیح دم کردن چای

شاید بگویید برای دم کردن چای فقط به مقداری چای خشک و آب جوش نیاز دارید. اما باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید، همه چیز در جزئیات هست. چگونگی آماده کردن وسایل برای دم کردن چای، روش استفاده از چای خشک و حتی دمای آب تاثیر مستقیمی بر عطر، طعم و رنگ چای دارند. در عین حال می‌دانیم که انواع چای خاصیت‌های شگفت‌انگیزی دارند و بخشی از آن‌ها، از خواص چای ماسالا گرفته تا تاثیرات مثبت چای سبز بر سلامتی به شیوه تهیه آن هم ارتباط دارد.

مواد و وسایل لازم

مواد و وسایل لازم

  • چای خشک؛ اگر دوست دارید چای خوش طعم و عالی بنوشید همیشه چای باز دم کنید و اصلا به سراغ چای کیسه‌ای نروید.
  • آب تصفیه شده؛ آب با کیفیت‌تر، چای خوش‌طعم‌تر!
  • قوری بزرگ؛ وقتی فضای داخلی قوری بزرگ باشد برگ‌های چای فضای بیشتری برای باز شدن دارند و بهتر دم می‌کشند.
  • کتری برقی با قابلیت تنظیم دما؛ این مدل کتری برقی برای چای‌خورها ضروری است. برای دم کردن چای نباید از آب خیلی جوش استفاده کنید و این کتری می‌تواند همان دمایی را برای شما آماده کند که به آن نیاز دارید.

مراحل دم کردن چای

مراحل دم کردن چای

۱. تهیه‌ی آب جوش

شما باید با توجه به چای مورد استفاده، از آب با دماهای مختلف استفاده کنید. روی بسته‌بندی چای را بخوانید تا دمای مناسب را پیدا کنید. اگر دمایی روی بسته نوشته نشده است، بهتر است چای را با آب ۷۰ درجه دم کنید. اگر کتری برقی با قابلیت تنظیم دما ندارید می‌توانید آب را روی اجاق به جوش آوردید و سپس ۱۰ دقیقه کتری را روی میز بگذارید تا کمی خنک شود. بعد از ۱۰ دقیقه شما آب با دمای حدود ۷۰ درجه خواهید داشت.

۲. گرم کردن قوری

این مرحله همان جزئیاتی است که کیفیت چای شما را بالا می‌برد و متاسفانه تقریبا هیچ کسی آن را انجام نمی‌دهد. قوری را تا نیمه از آب جوش پر کنید، در قوری را ببندید و چند بار قوری را تکان دهید تا آب در تمام قوری بچرخد. سپس آب را بیرون بریزید. وقتی قوری را گرم کنید دمای آب داغی که برای دم کردن چای در آن می‌ریزید به سرعت پایین نمی‌آید. همین موضوع به بهتر و بیشتر دم کشیدن برگ‌های چای کمک می‌کند.

۳. زمان دم کشیدن

برای نگه داشتن زمان دم کشیدن چای از یک تایمر استفاده کنید. هر چای مدت زمان زمان مناسب دم کشیدن خود را دارد و اگر به درستی رعایت شود، بهترین طعم را به شما می‌دهد. معمولا مدت زمان مناسب برای دم کشیدن چای رو بسته‌بندی نوشته شده است اما اگر زمانی اعلام نشده، ۵ دقیقه کافی است. البته اگر از چای لاهیجان استفاده می‌کنید باید بدانید که حداقل زمان مورد نظر برای دم کشیدن آن ۲۰ دقیقه است.

۴. چای را صاف کنید

بعد از دم کشیدن چای، آن را از چای صاف کن بگذرانید و در فنجان‌ها بریزید. بهتر است تفاله‌های چای را به قوری برگردانید و دوباره روی آن آب جوش بریزید و اجازه دهید ۱ تا ۲ دقیقه‌ دم بکشد. با این کار شما یک قوری دیگر چای خوش طعم خواهید داشت.

ترفندهایی برای دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها

ترفندهایی برای دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها

  1. حتما از آب تصفیه شده با دستگاه‌ها یا پارچ‌های تصفیه‌ی خانگی استفاده کنید؛ آب تمیز و بدون املاح طعم چای را بهتر می‌کند.
  2. دمای آب را به درستی تنظیم کنید؛ بعضی از چای‌ها باید با آب جوش دم شوند اما بعضی دیگر، مثل چای سبز، به دمای آب جوش حساس هستند و باید از آب با دمای کمتر برای آن‌ها استفاده کرد. پس اگر به شکل جدی اهل چای خوردن هستید بهتر است یک کتری برقی برقی با قابلیت تنظیم دما تهیه کنید.
  3. اجازه ندهید چای بیش از حد دم بکشد؛ اگر چای بیشتر از زمان مورد نیاز دم بکشد تلخ می‌شود. حتما برای دم کردن چای به مدت زمان ذکر شده روی بسته‌بندی توجه کنید. معمولا چای سیاه به ۴ تا ۵ دقیقه زمان برای دم کشیدن نیاز دارد و دمنوش‌ها به زمان بیشتر از ۵ دقیقه. البته همانطور که قبل‌تر ذکر شد فقط چای لاهیجان است که به ۲۰ دقیقه زمان برای دم کشیدن نیاز دارد.
  4. از چای باز استفاده کنید؛ چای‌های کیسه‌ای از باقی‌مانده‌ی برگ‌های شکسته شده یا گرد به جا مانده از برگ‌های چای بعد از فرآوری، تهیه می‌شوند و چای با کیفیتی برای شما آماده نمی‌کنند. برای خرید یک چای با کیفیت به سراغ چای خشکی بروید که برگ‌های آن رول شده و وقتی در آب داغ قرار می‌گیرد به خوبی باز می‌شود.
  5. حتما قوری را گرم کنید؛ انجام این کار یک مرحله‌ی مهم در دم کردن چای است و به بهتر دم کشیدن آن کمک می‌کند.

پاسخ به چند سوال که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد

چای سبز

سوال‌های متعددی در مورد چای مطرح می‌شود اما چند سوال وجود دارد که اغلب افراد با آن مواجه می‌شوند. در این بخش به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

چرا چای من تلخ است؟

تانن‌ها از ترکیبات موجود در چای هستند. وقتی برگ‌های چای برای مدت طولانی در آب داغ باقی می‌ماند مقدار بسیار زیادی تانن آزاد می‌کند و همین موضوع باعث تلخ شدن چای می‌شود. به همین دلیل بهتر است چای را برای مدت طولانی دم نکنید یا آب خیلی داغ روی برگ‌های چای نریزید.

چرا چای سبز تلخ است؟

چای سبز به بی‌ثبات بودن مشهور است. نباید آن را به مدت طولانی دم کنید و هرگز روی برگ‌های آن آب جوش نریزید. اگر چای سبز تلخ نوشیده‌اید مطمئن باشید که به درستی دم نکشیده است. چای سبز باید برای فنجان اول ۴۵ ثانیه در آب گرم دم بکشد و برای فنجان دوم ۳۰ ثانیه کافی است. اگر زمان دم کشیدن بیشتر از این باشد طعم چای سبز شما تلخ می‌شود.

چرا وقتی چای دم می‌کنم هیچ طعمی ندارد؟

باز هم پای تانن در میان است. اگر چای را به اندازه‌ی کافی دم نکرده باشید یا از آب با دمای پایین استفاده کرده باشید چای شما بدون طعم خواهد بود.

چرا نمی‌توانیم از آب لوله‌کشی برای دم کردن چای استفاده کنیم؟

هرچه کیفیت آب بالاتر باشد طعم چای بهتر می‌شود. وقتی آب لوله‌کشی را از فیلتر دستگاه تصفیه‌ی آب می‌گذرانید املاح و کلر آن حذف می‌شود و هیچ طعم اضافه‌ای از آب به چای منتقل نمی‌شود.

آیا می‌توانیم از مایکروویو برای دم کردن چای استفاده کنیم؟

ما استفاده از مایکروویو را توصیه نمی‌کنیم. وقتی برای جوش آوردن آب از کتری برقی یا کتری روی اجاق گاز استفاده می‌کنید گرمای آب یکنواخت است. اما وقتی آب در مایکروویو به جوش می‌آید قسمت‌هایی از آن گرم و قسمت‌هایی خنک‌تر هستند. پس نمی‌توانیم بگوییم آب گرم مناسبی برای دم کشیدن چای آماده شده است. به همین دلیل بهتر است چای را در مایکروویو دم نکنید.

مرور کلی

بهترین روش برای دم کردن چای

چای یک نوشیدنی محبوب و رایج در بین تمام مردم است که در تمام فصل‌ها نوشیده می‌شود. همه‌ی ما با کمی آب جوش و چای خشک یا کیسه‌ای می‌توانیم چای آماده کنیم اما برای نوشیدن یک فنجان چای خوش عطر و طعم لازم است مراحل دم کردن را مثل یک فرد حرفه‌ای انجام دهیم تا بهترین چای را آماده کنیم. در این مطلب روش دم کردن چای به روش حرفه‌ای‌ها را آموزش داده‌ایم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید چای‌های خوش‌طعم‌تری برای زمان‌هایی که در کنار دوستان یا خانواده‌تان هستید آماده کنید.

منبع: Ohhowcivilized

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه