۷ مرحله‌ی ساده برای پوشاندن جای جوش با کمک آرایش

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
پوشاندن جای جوش با آرایش

در میکاپ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌ها پوشاندن نواقص صورت است. در آرایش‌های حرفه‌ای پوشاندن نواقص صورت یکی از اهداف اصلی است و جای جوش و آکنه از جمله نواقصی در پوست صورت است که برای پوشاندن آن می‌توانید از ترفند‌ها و تکنیک‌های مناسب و لوازم آرایشی درست و استاندارد کمک بگیرید. در این مطلب هر آنچه که باید درباره پوشاندن جای جوش با آرایش بدانید را شرح داده‌ایم؛ از انتخاب درست محصولات آرایشی تا ترفندها و ترتیب درست استفاده از محصولات آرایشی. با ما همراه باشید.

برای پوشاندن جای جوش و آکنه با آرایش چه نوع محصولات آرایشی را باید انتخاب کنیم؟

پوشاندن جای جوش با آرایش

برای این که بتوانید جوش‌های صورتتان را با آرایش بپوشانید باید محصولات غیر کومدون‌زا یا فاقد چربی را انتخاب کنید. از آنجایی که پوست شما مستعد جوش زدن است اگر این نوع محصولات آرایشی را انتخاب نکنید منافذ پوستتان بسته می‌شود و دوباره جوش می‌زنید. بنابراین هر نوع مواد آرایشی که استفاده می‌کنید از پرایمر گرفته تا کانسیلر و کرم پودر باید برچسب «non-comedogenic» داشته باشند.

نکته‌ی دیگری که باید در انتخاب محصولات آرایشی به آن دقت کنید این که باید آیتم‌هایی را انتخاب کنید که جلوه‌ی مات و مخملی داشته باشند. محصولاتی که حالت شاینی و براق دارند بافت پوست را برجسته‌تر نشان می‌دهند و اگر صورت شما جوش‌دار است یا جای جوش در صورتتان دارید این نوع لوازم آرایش برای شما مناسب نخواهد بود.

بهترین پرایمر برای پوشاندن جای جوش

برای پوشاندن فرورفتگی جای جوش پرایمرهایی که به طور خاص برای پوشاندن منافذ باز طراحی شده‌اند مناسبند؛پرایمرهایی که عبارات «pore eliminating» و یا «skin-smoothing » در مشخصات آن‌ها ذکر شده باشد. این پرایمرها داخل منافذ و فرورفتگی‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را حجیم‌تر جلوه می‌دهند. بنابراین اگر فرورفتگی جای جوش دارید به طور خاص این نوع پرایمرها را انتخاب کنید که بتوانند پوستتان را یکدست‌تر نشان دهند.

پرایمر صورت بنفیت مدل Pore Fessional ، پرایمر میبلین مدل Baby Skin، پرایمر لورآل مدل Anti Pores، پرایمر ای.ال.اف مدل Poreless Putty و پرایمر ژنوبایوتیک مدل Covering Pores از جمله پرایمرهای مناسبی هستند که برای پوشاندن منافذ پوست طراحی شده‌اند و می‌توانند فرورفتگی‌های پوست را تا حد مناسبی حجم داده و ظاهرشان را بهتر کنند.

بهترین کرم پودر برای پوشاندن جای جوش

بهترین کرم پودرها برای پوشاندن جای جوش با میکاپ کرم پودرهایی هستند که فاقد چربی بوده، سبک و مایع باشند و در عین حال پوشش‌دهی زیادی را روی پوست ایجاد کنند. ماندگاری بالا هم جزو مشخصاتی است که کرم پودرتان باید داشته باشد. تا در اثر عرق کردن یا چربی زائد پوست نریزد.

بهتر است پوشش‌دهی کامل یا Full coverage جزو مشخصات کرم پودری که برای پوشاندن جای جوش‌هایتان استفاده می‌کنید ذکر شده باشد. محصولاتی هم که در نام و مشخصصاتشان camouflage یا قابلیت استتار آمده باشد می‌توانند انواع لک‌های رنگی صورت، قرمزی و تیرگی جای آکنه را به خوبی پوشش دهند.

کرم پودر استه لودر مدل Double Wear، کرم پودر کلینیک مدل even better clinical، کرم پودر CC میکاپ فکتوری، کرم پودر آرت دکو مدل Camouflage و کرم پودر میبلین سری Super Stay از جمله بهترین کرم پودرها برای پوشاندن جای جوش هستند که تمامی خصوصیاتی که یک کرم پودر برای پوشاندن مناسب جای جوش باید داشته باشد را دارا هستند.

بهترین کانسیلر برای پوشاندن جای جوش با آرایش

کانسیلرهایی را انتخاب کنید که به صورت خاص برای پوشاندن روی جای جوش و آکنه طراحی شده‌اند. کانسیلرهایی که در نام و مشخصاتشان عبارت‌های «acne concealer» و «breakout concealer» آمده باشد. این کانسیلرها جدا از خاصیت آرایشی برای پوشاندن جای جوش می‌توانند در درمان جوش هم موثر باشند.

برای محو کردن اسکار عمیق، پرکننده‌های اسکار آکنه مبتنی بر سیلیکون برایتان مناسبند. سیلیکون فرورفتگی‌ها و جای زخم را پر می‌کند و سطح صافی ایجاد می‌کند که می‌توانید فونداسیون و سایر محصولات آرایشی را روی آن بمالید. همچنین به خاطر داشته باشید که کانسیلر انتخابی‌تان باید فاقد چربی باشد.

همانند کرم پودرها بهتر است پوشش‌دهی کامل یا «Full coverage» جزو مشخصات کانسیلری که برای پوشاندن جای جوش‌هایتان استفاده می‌کنید ذکر شده باشد. محصولاتی هم که در نام و مشخصصاتشان «camouflage» یا قابلیت استتار آمده باشد می‌توانند انواع لک‌های رنگی صورت، قرمزی و تیرگی جای آکنه را به خوبی پوشش دهند.

آکنه رنگ سردی دارد، بنابراین استفاده از سایه‌های گرم می‌تواند آن را متعادل کند. اگر پوست روشنی دارید از کانسیلر هلویی طلایی استفاده کنید. برای پوست‌های متوسط، ته رنگ هلویی را انتخاب کنید. اگر پوست شما تیره است، یک اصلاح‌کننده رنگ نارنجی تیره را انتخاب کنید. اگر اسکار آکنه شما قرمز است، کانسیلرهایی با پایه سبز یا زرد انتخاب کنید تا رنگ قرمز را کاهش دهید. سعی کنید کرم پودر را با محصول اصلاح‌کننده‌ی رنگ ترکیب نکنید. هدف این است که این لایه‌ها از هم جدا باشند تا هر کدام به طور جداگانه کار خود را انجام دهند. برای اصلاح رنگ می‌توانید از پالت‌های رنگی کانسیلر استفاده کنید.

کانسیلر میبلین مدل Eraser، کانسیلر کاپریس مدل Anti Crenes And Concealer Hypoallergenic، کانسیلر استی لودر مدل Double Wear، کانسیلر تارت مدل Shape Tape ، پالت کانسیلر دبورا مدل secret of camouflage و کانسیلر رولوشن از جمله بهترین کانسیلرها برای پوشاندن جای جوش هستند.

پوشاندن جای جوش با آرایش در ۷ مرحله

پوشاندن جای جوش با آرایش در 7 مرحله

حال که با محصولات آرایشی مناسب برای پوشاندن جای جوش با آرایش آشنا شدید و لوازم آرایشی مد نظرتان را انتخاب و تهیه کردید نوبت به آرایش می‌رسد. برای این که بتوانید لک‌ها و اسکارهای جای جوش و آکنه را بپوشانید لازم است این ۶ مرحله را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که اولین مرحله یعنی زیرسازی و آماده کردن صورت برای آرایش اهمیت زیادی دارد.

۱. زیرسازی و آماده کردن صورت برای آرایش

ابتدا باید صورتتان را با یک شوینده‌ی غیر کومدون‌زا بشویید. پس از آن نوبت به لایه‌برداری می‌رسد. پوست خود را با یک لایه‌بردار شیمیایی لایه‌برداری کنید تا سلول‌های مرده‌ی پوست از بین برود. محصولی را انتخاب کنید که حاوی اسید سالیسیلیک یا لایه‌بردار مشابه باشد. مقداری به اندازه‌ی یک سکه را روی صورت خود بمالید و آن را روی پوست خود بمالید. برای بسته شدن منافذ پوست، با آب خنک بشویید. لایه‌بردار سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و باعث می‌شود که پوست شما صاف‌تر شده و منافذتان کمتر مسدود شود. علاوه بر این، به محو شدن جای آکنه کمک می‌کند.

پس از شست‌وشو و لایه‌برداری، با یک محصول آبرسان سبک و فاقد چربی پوستتان را مرطوب کنید. بهتر است آبرسان یا مرطوب‌کننده‌ای که انتخاب می‌کنید دارای SPF باشد تا از آسیب‌های ناشی از نور خورشید جلوگیری کند. چیزی را انتخاب کنید که در پوست شما جذب شود و اثری از چربی باقی نماند.

در مرحله‌ی بعدی زیرسازی پوست خود بهتر است از سرم استفاده کنید. سرم شفابخشی را انتخاب کنید که حاوی یک عامل روشن‌کننده مانند ویتامین C یا هیدروکینون باشد. علاوه بر این، برچسب را بررسی کنید تا ببینید آیا حاوی آنتی‌اکسیدان است یا خیر. یک لایه‌ی نازک از سرم را روی صورت خود بمالید. سپس بگذارید چند دقیقه بماند تا در پوست شما فرو برود. همچنین می‌توانید سرم خود را ش‌ ها قبل از رفتن به رختخواب بمالید.

۲. استفاده از پرایمر

پس از زیرسازی نوبت به استفاده از پرایمر می‌رسد. پرایمری را که برای محو کردن جای جوش‌هایتان انتخاب کرده‌اید را ابتدا به انگشت‌هایتان بمالید تا گرم شود و سپس به صورت دورانی آن را به صورتتان بمالید. پس از استفاده از پرایمر دقایقی صبر کنید تا محصول کاملا جذب پوستتان شود. اگر پرایمر درستی را انتخاب کرده باشید، یک پایه‌ی صاف و متعادل برای آرایش فراهم می‌شود.

۳. استفاده از کانسیلر تصحیح‌کننده‌ی رنگ

کانسیلر تصحیح‌کننده‌ی رنگ را با استفاده از یک قلم‌موی ظریف روی لک‌های ناشی از جوش بزنید و با انگشت آن را حذف کنید. در نهایت با استفاده از یک برس ظریف و مقدار کمی پودر فیکس یا پن کیک کانسیلر را روی لکه ها فیکس کنید و دقایقی صبر کنید تا به خوبی جذب پوست شود.

۴. استفاده از کانسیلر پوشاننده و مات‌کننده برای پوشاندن جای جوش با آرایش

پس از اصلاح رنگ نوبت به استفاده از کانسیلر پوشاننده و مات‌کننده می‌رسد. کانسیلر را با یک قلمو به فرورفتگی‌ها و لکه‌های پوست بزنید و با انگشت محو کنید. می‌توانید از کانسیلر تصحیح‌کننده‌ی رنگ استفاده نکنید و تنها به همین مرحله استفاده از کانسیلر اکتفا کنید. برای انتخاب رنگ کانسیلر به نکاتی که در بخش انتخاب رنگ کانسیلر گفته شد توجه کنید.

۵. استفاده از یک کرم پودر پوشاننده و مات کننده

برای پوشاندن جای جوش با آرایش باید از کرم پودرهایی استفاده کنید که پوشاننده و مات‌کننده باشند. کرم پودر را روی پوستتان نکشید و مالش ندهید چون در این صورت بخش‌های ناهموار پوست صورتتان بیشتر توجه را به خود جلب می‌کنند. با یک اسفنج آرایشی که به خوبی آن را شسته‌اید و کمی هم مرطوب است کرم پودر را به صورت ضربه‌ای به پوست صورتتان بمالید و اجازه دهید جذب شود. سپس لایه دوم کرم پودر را روی صورتتان بزنید.

۶. استفاده از هایلایتر

هایلایتر می‌تواند بخش‌هایی از پوست‌تان را که ناهموار است ناهموارتر نشان بدهد. اما برای این که آرایش مات خودتان را متعادل‌تر کنید می‌توانید از هایلایتر استفاده کنید به شرط آن که آن را روی بخش‌هایی از گونه‌تان بزنید که پوست صاف است.

۷. استفاده از پودر یا اسپری فیکس

برای تثبیت آرایش‌تان می‌توانید از پودرفیکس آرایشی یا اسپری فیکس و یا هر دوی این محصولات استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که محصولاتی را استفاده کنید که جلوه‌ی براق نداشته باشند.

و در آخر

برای پوشاندن جای جوش با آرایش دو نکته کلیدی وجود دارد. اول این که از محصولات و لوازم آرایشی استفاده کنید که غیر کومدون‌زا یا فاقد چربی باشند چون در غیر این صورت دوباره جوش می‌زنید. نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که حتما با استفاده از پاک‌کننده‌های آرایش صورتتان را تمیز کنید و بعد با ژل شتست‌وشو یا صابون مخصوص‌تان به خوبی صورتتان را بشویید که منافذ باز بسته نشوند.

مورد دیگری که باید به خاطر داشته باشید این که است که آن تصویر کامل و بی نقصی که از پوست سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها در فضای مجازی می‌بینید می‌تواند تحت تاثیر انواع فیلترها و ادیت‌های عکاسی باشد؛ حتی بسیاری از سلبریتی‌ها و مدل‌های جذاب جهان هم ممکن است روی صورتشان کمی جای جوش داشته باشند. جوش و جای جوش بخشی طبیعی از بدن ماست و هر چند رسیدگی و درمان مشکلات پوستی برای داشتن یک استایل جذاب ضرورری است اما باید بیاموزید که در این مسیر تعادل را هم رعایت کرده و نواقص و ایرادات پوست خود را هم بپذیرید و دوست داشته باشید.

بنابراین سعی کنید در آرایش برای پوشاندن جای جوش‌هایتان افراط نکنید و به جز موقعیت‌های خاص سعی کنید آرایش‌های سنگین را کمتر روی صورتتان انجام دهید.

منبع: adorebeauty

سوالات پر تکرار
ایا پوشاندن جای جوش با آرایش مضر است؟
بستگی به نوع لوازم آرایشی دارد که استفاده می کنید. شما باید از محصولات آرایشی غیر کومودون‌زا و فاقد چربی استفاده کنید تا منافذ پوستتان بسته نشود و پس از بازگشت به منزل هم صورتتان را به خوبی تمیز کنید.
چطور می‌توان با کانسیلر جای جوش را پوشاند؟
ابتدا با یک کانسیلر رنگی جای جوش را بپوشانید و سپس از کانسیلرهای پوشش‌دهنده استفاده کنید. اگر اسکار آکنه شما قرمز است، کانسیلرهایی با پایه سبز یا زرد انتخاب کنید تا رنگ قرمز را کاهش دهید.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما