راهنمای سریع و ساده‌ی نصب قاب عکس روی دیوار + فهرست تمام ملزومات

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
قاب عکس و نقاشی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تجدید دکوراسیون منزل، آویزان کردن عکس‌ها یا آثار هنری روی دیوار است. این راه ساده هزینه‌ی چندان زیادی ندارد و اگر بخواهید می‌توانید بعدا به‌راحتی چیدمان آن را تغییر بدهید. به‌علاوه، می‌توانید با این کار یک اثر هنری چشم‌نواز را به‌تنهایی یا در کنار آثار هنری دیگر روی دیوار به نمایش دربیاورید. نصب قاب عکس روی دیوار می‌تواند گالری تصاویر خانوادگی شما را هم شکل بدهد. بااین‌حال، ممکن است آویزان کردن یک تابلوی نقاشی جدید یا مجموعه‌ای از آثار هنری کار بسیار سختی باشد. اگر روش درست این کار را بدانید و برای این کار ایده داشته باشید، همه چیز را زیباتر کنار هم می‌چینید. به این ترتیب، ممکن است قاب‌های روی دیوار بسیار زیباتر از آنچه که تصور می‌کرده‌اید، به نمایش دربیایند.

لوازمی که برای نصب قاب عکس روی دیوار نیاز دارید

درست مانند سایر پروژه‌های دکوراسیون منزل، باید قبل از هر کاری لوازم مورد نیاز برای نصب قاب عکس روی دیوار را آماده کنید. برای درست نصب کردن قاب‌ها روی دیوار به چند وسیله نیاز دارید که عبارت‌اند از:

  • متر؛
  • چکش؛
  • تراز نجاری؛
  • ۲ قلاب قاب عکس برای هر قاب؛
  • ۱ حلقه‌ی D شکل برای هر قاب.

روش نصب قاب عکس روی دیوار

حالت متعارف نصب قاب عکس روی دیوار این است که آن را جایی درست روبه‌روی چشم آویزیان کنید. بااین‌حال، در برخی از اتاق‌ها آویزان کردن قاب‌ها بالاتر یا پایین‌تر از حد معمول بهترین راه است. در هر محیطی، باید معماری و مبلمان را در نظر بگیرید. البته، بهتر است برای شروع از جایی روبه‌روی چشم شروع کنید و بعد متناسب با معماری و مبلمان اتاق آن را تغییر بدهید.

اندازه‌گیری محل قرار گرفتن قاب‌ها

هنگام آویزان کردن عکس‌های خانوادگی یا آثار هنری در سطح چشم، اندازه‌گیری دقیق برای تعیین فاصله‌ی یکسان میان آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.  در صورتی که تصاویر را به شکلی نامتقارن روی دیوار نصب می‌کنید، به این اندازه‌گیری نیازی نیست.

هنگام آویزان کردن یک قاب یا حتی وسیله‌ای روی دیوار به موازات چشم، مرکز آن باید با زمین ۱۴۴ تا ۱۵۰ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. برای اندازه‌گیری ساده‌تر و بهتر نصب کردن قاب عکس روی دیوار از این فرمول استفاده کنید:

ارتفاع قاب را بر دو تقسیم کنید. از عدد به دست آمده، فاصله‌ی بالای قاب تا وسیله‌ای که برای نصب آن به کار می‌برید را کم کنید. این عدد را بسته به اینکه می‌خواهید قاب در چه محدوده‌ای قرار بگیرد، به ۵۷، ۵۸، ۵۹ یا ۶۰ اضافه کنید. عدد نهایی ارتفاع محل قاب از زمین و جایی است که قلاب قاب‌ها باید روی دیوار قرار گیرند.

آویزان کردن قاب‌ها

برای نصب قاب عکس‌ها یا آثار هنری باید از روشی استفاده کنید که باعث می‌شود قاب‌ها برای مدت‌زمان بیشتری روی دیوار باقی بمانند. معمولا برای نصب قاب عکس روی دیوار استفاده از دو قلاب قاب را پیشنهاد می‌کنند. به این ترتیب، قاب‌ها تکان نمی‌خورند یا کج نمی‌شوند.

در حلقه‌ی D شکل را در پشت قاب درست در مقابل یکدیگر نصب کنید. جایی که می‌خواهید قاب آنجا آویزان شود را تعیین کنید و با مداد جای آن را روی دیوار علامت بزنید. با استفاده از تراز نجاری، مطمئن شوید که دو حلقه در یک راستا قرار دارند. حالا یک قلاب قاب روی هر علامت بکوبید. قاب را بردارید و حلقه‌های D شکل را روی قلاب‌های قاب قرار بدهید تا قاب آویزان شود.

نحوه‌ی چیدن قاب‌ها روی دیوار

چیدمان قاب عکس

چیدمان قاب‌ها روی دیوار به اندازه‌ی عکس‌های داخل آن‌ها اهمیت دارد. چیدن قاب‌ها به شکل یک شبکه‌ی دقیق و منظم به آن‌ها ظاهری رسمی می‌دهد. در صورتی که مجموعه تصاویر آویزان شده در به شکل ضلع‌های یک مربع یا مستطیل چیده شده باشند هم نمایش آن‌ها ساده‌تر خواهد بود. فرقی نمی‌کند که قصد آویزان کردن چند قاب عکس را داشته باشید یا بخواهید یک قاب را روی دیوار نصب کنید، به‌هرحال، باید اصول چیدمان آثار هنری یا تصاویر خانوادگی را بدانید. برای نصب آثار هنری یا تصاویر خانوادگی روی دیوار معمولا باید آن‌ها را طوری بچینید که به صورت افقی بین دو نقطه قرار بگیرند. به این ترتیب، در فضای اتاق تعادل ایجاد می‌شود.

تصاویر را در کنار یکدیگر بچینید

قبل از هر کاری باید جای قاب‌هایی که می‌خواهید آویزان کنید را تعیین کنید. آن‌ها را روبه‌روی دیوار نگه دارید و حالت‌های مختلف چیدمان آن‌ها را در نظر بگیرید. به هر احتمال منطقی از دور نگاه کنید. از کسی بخواهید عقب بایستد. قاب‌ها را روبه‌روی دیوار نگه دارید و از او بخواهید تا موقعیت قاب‌ها روی دیوار و در کنار یکدیگر را ارزیابی کند. اگر می‌خواهید بیش از دو قاب روی دیوار نصب کنید، آن‌ها را روی زمین مرتب کنید و در کنار یکدیگر بچینید تا ترکیبی را که دوست دارید پیدا کنید.

یک موضوع مشترک بین آثار هنری پیدا کنید

در بیشتر مجموعه عکس‌هایی که در کنار یکدیگر آویزان می‌شوند، یک موضوع مشترک تمام عکس‌ها را درست مانند یک نخ به هم گره می‌زند. شاید تصاویر مورد نظر شما بخشی از یک مجموعه‌ی هنری باشند. در غیر این صورت، ممکن است قاب‌های آن‌ها یک شکل یا یک رنگ داشته باشند. گاهی اوقات هم نصب تصاویر به صورت گروهی به عنصری برای پیوند زدن قاب‌ها به یکدیگر نیاز ندارد، بلکه تنها موضوعی که باعث شده قاب‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند، تنوع آن‌ها است. چنین چیدمان و مجموعه‌هایی برای اتاق‌هایی که فضایی رسمی ندارند، مناسب هستند.

اجازه بدهید اثاثیه‌ی منزل راهنمای شما باشند

تغییر چند سانتی‌متری در چیدمان قاب‌ها می‌تواند بر فضای کل اتاق تأثیر بگذارد. قاب‌ها را روی دیوارهای اطراف مبل یا صندلی کمی به سمت پایین حرکت دهید تا این بخش از اتاق منسجم و دنج‌تر به نظر برسد. بالای حاشیه‌های گچ‌بری دیوار قاب‌ها را نصب کنید تا این بخش نمای بهتری پیدا کند. چند قاب کوچک را درست بالای یک میز آویزان کنید. به این ترتیب، وقتی موقع کار کردن به بالا نگاه می‌کنید، منظره‌ای چشم‌نواز خواهید دید.

چگونه قاب‌‌های عکس مختلف را در یک گروه بچینیم؟

قاب‌های عکسی که در آن‌ها آثار هنری مختلفی قرار گرفته را هم می‌توانید در کنار یکدیگر نصب کنید. این عناصر ناهماهنگ اگر در قاب‌هایی شبیه به یکدیگر قرار بگیرند، نمای اتاق را دگرگون خواهند کرد. طرح‌ها، نقاشی‌های رنگ روغن، طرح‌های معماری، تابلوهای منبت‌کاری و سایر قاب‌های تزئینی را می‌توان در یک گروه قاب عکس ناهماهنگ و نامتقارن نصب کرد. می‌توانید برای این کار از قاب‌ها و آثار متنوع استفاده کنید اما باید تا در نهایت چیدمان این آثار حالتی رسمی داشته باشد. با این کار، چیدمان قاب‌ها و اتاق چندان نامنظم به نظر نخواهد رسید.

قبل از ایجاد هر گونه سوراخی در دیوار، ترتیب چیدن تصاویر و آثار هنری را مشخص کنید. آن‌ها را روی زمین، دیوار یا مبل‌ها قرار دهید و آن‌قدر حرکت دهید که نتایج کار طبق سلیقه‌ی شما شود. برای چیدن قاب‌ها به صورت ناهماهنگ نیازی نیست که فاصله‌‌ی میان آن‌ها دقیقا به یک اندازه باشد. وقتی محل قرار گرفتن قاب‌ها را مشخص کردید، به همان ترتیبی که قبلا توضیح دادیم، روی دیوار نصب کنید.

چگونه قاب‌ها را بدون ایجاد سوراخ در دیوار آویزان کنیم؟

نصب قاب عکس روی دیوار

آویزان کردن قاب‌های عکس یا آثار هنری روی دیوار می‌تواند فضای اتاق‌های شما را دگرگون کند و به آن‌ها حال و هوایی دیگر ببخشد. بااین‌حال، ممکن است در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی کنید. در این صورت، مجبور هستید دیوارها را تمیز و بدون سوراخ نگه دارید اما هیچ کس زندگی در خانه‌ای با دیوارهای بی‌روح را دوست ندارد. البته، نگران نباشید. شما می‌توانید قاب‌ها را طوری روی دیوارها نصب کنید که سوراخی ایجاد نشود. برای این کار ۷ راه دارید.

۱. رنگ مغناطیسی

برای نصب قاب عکس روی دیوار بدون ایجاد سوراخ می‌توانید از رنگ مغناطیسی استفاده کنید. رنگ مغناطیسی به رنگی گفته می‌شود که بر پایه‌ی آب ساخته می‌شود اما سطوح مختلف مانند چوب، دیوار، شیشه، فلز و سرامیک را به سطوحی با خاصیت آهنربایی تبدیل می‌کند. این رنگ به سادگی خشک می‌شود، در برابر ساییدگی مقاوم است و می‌تواند به شما برای آویزان کردن قاب‌ها بدون ایجاد سوراخ روی دیوار کمک کند.

رنگ مغناطیسی را می‌توانید با غلتک یا برس رنگ روی دیوار بکشید. بعد از اینکه این رنگ خشک شد، پشت قاب‌ها عکس آهنربای کوچک و سبک‌وزن بچسبانید و قاب‌ها را به دیوار متصل کنید. حتی می‌توانید از رنگ مغناطیسی به عنوان رنگی برای تزئین دیوار اطراف قاب‌ها و آثار هنری نیز استفاده کنید.

۲. سه‌پایه‌ی نمایشی

تابلوها یا قاب‌های بزرگ‌تر را روی سه‌پایه‌ی نمایشی به نمایش بگذارید. مهم نیست طرح اثری که به نمایش درمی‌آورید چه باشد، آویزان کردن قاب روی این سه‌پایه به فضای اتاق شما حس منحصر به فردی می‌دهد. معمولا کسی انتظار ندارد زمانی که وارد خانه‌ای می‌شود، آثار هنری را روی سه‌پایه ببیند. بنابراین، همین اتفاق موضوعی برای شروع مکالمه خواهد شد و همه درباره‌ی اثری که به نمایش درآورده‌اید، صحبت خواهند کرد.

۳. نخ و گیره‌ی تزئینی

روش دیگر برای نصب قاب عکس روی دیوار بدون ایجاد سوراخ استفاده از نخ و گیره‌ی تزئینی است. نخ‌ها را به لوازمی که روی دیوار قرار دارند نصب کنید. سپس، با استفاده از گیره‌های تزئینی تصاویر را آثار هنری را روی نخ‌ها آویزان کنید.

۴. آویزان کردن تصاویر از سقف

اگر دیوارهای روکش‌دار یا سنگ‌ یا کاشی‌کاری شده دارید، قلاب‌های قاب عکس را به جای دیوار به سقف متصل کنید. بعد از آن، با استفاده از یک طناب، بند چرمی یا زنجیر آثار هنری قاب شده را از سقف آویزان کنید. با این کار هم فضای اتاق شما تغییر می‌کند و هم سبک خاص خود را برای نمایش آثار هنری نشان می‌دهید. به‌هرحال، کمتر کسی توقع دارد که هنگام وارد شدن به یک اتاق قاب‌هایی را آویزان از سقف ببیند. بند یا طناب متصل شده به این قاب‌ها را می‌توانید بسته به سلیقه‌ی خود در چیدمان بسیار بلند یا کوتاه‌تر در نظر بگیرید.

۵. قفسه‌های نردبانی شکل

قاب‌های عکس خانوادگی یا آثار هنری در قفسه‌های نردبانی شکل هم عالی به نظر می‌رسند چون تکیه دادن این قاب‌ها به قفسه‌ها باعث می‌شود که اتاق شما بزرگتر به نظر برسد. آثار هنری یا عکس‌های خانوادگی را در قاب‌های دل‌خواه خود بگذارید و آن‌ها را روی قفسه‌ها بچینید. اگر قفسه‌ی نردبانی شکل شما به دیوار تکیه داده است، می‌توانید قاب‌های بزرگتری را روی طبقه‌ی بالایی آن به نمایش دربیاورید.

۶. پارتیشن‌های اتاق

راه جالب دیگری که می‌توانید برای نصب قاب‌های عکس بدون سوراخ کردن دیوارها امتحان کنید، استفاده از پارتیشن‌ها است. با استفاده از این پارتیشن‌ها می‌توانید آثار هنری یا قاب‌های کوچکتری را در کنار یکدیگر نصب کنید تا یک گالری خانوادگی یا هنری زیبا درست شود. این روش آویزان کردن قاب عکس برای آپارتمان‌هایی که فضای آن‌ها با استفاده از پارتیشن به چند بخش تقسیم شده عالی است. به این ترتیب، هم چند اتاق دارید و هم برای اتاق‌ها یک نقطه‌ی کانونی جالب ایجاد کرده‌اید.

۷. آویزان کردن تصاویر از میز

اگر فکر می‌کنید که آویزان کردن تصاویر به صورت افقی باعث جذابیت بیشتر آن‌ها می‌شود، می‌توانید آن‌ها را از میز کار خود آویزان کنید. دو سر یک نخ یا نوار سیمی را به دو طرف میز بچسبانید و تصاویر را با گیره‌ی تزئینی روی نخ یا نوار سیمی آویزان کنید. با این کار هر کسی که روبه‌روی میز شما می‌ایستد می‌تواند به تصاویر نگاه کند و برای مدتی سرگرم شود.

قانون دو سوم برای نصب قاب عکس روی دیوار چیست؟

اگر می‌خواهید بیش از یک عکس را روی دیوار آویزان کنید، بهتر است این کار را با توجه به قانون دو سوم انجام بدهید. بر این اساس، مجموعه آثار هنری شما باید در فضایی به اندازه‌ی دو سوم اندازه‌ی شیئی قرار بگیرند که این مجموعه را نزدیک آن آویزان کرده‌اید. این شیء هم ممکن است کاناپه، مبل، میز یا هر وسیله‌ی دیگری باشد که در اتاق شما قرار دارد. برای اندازه‌ گرفتن این مقیاس می‌توانید ابعاد وسیله‌ی مورد نظر را اندازه بگیرید، تقسیم بر سه کنید و بعد در دو ضرب کنید. به این ترتیب، دقیقا می‌دانید که گالری شما باید چقدر از فضای دیوار را اشغال کند.

کلام آخر درباره نصب قاب عکس روی دیوار

نصب قاب‌های عکس روی دیوار می‌تواند راهی برای نمایش آثار هنری یا تصاویر خاطره‌انگیز شما باشد. برای اینکه این آثار هنری و تصاویر بهتر دیده شوند و به اتاق شما نمایی جذاب ببخشند، باید روش درست قاب‌ها را بدانید. شما می‌توانید از راه‌هایی که توضیح دادیم برای این کار استفاده کنید. اگر هم در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کنید، می‌توانید از روش‌های مختلف مانند رنگ‌آمیزی دیوار با رنگ مغاطیسی استفاده کنید و به دیوارهای بی‌روح اتاق‌ها جان ببخشید.

منبع: marthastewartبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما