چگونه گوشی‌های سامسونگ و شیائومی را هارد ریست کنیم؟

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
هارد ریست سامسونگ شیائومی

اگر از گوشی‌های شیائومی و سامسونگ استفاده می‌کنید، در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه این محصولات را هارد ریست کنید.

بسیاری از ما نیاز داریم در یک مقطعی، گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانیم. اما انجام این کار همیشه به راحتی رفتن به منوی تنظیمات و لمس گزینه‌ی «بازگشت به تنظیمات کارخانه» نیست. گاهی اوقات گوشی هنگ می‌کند و خاموش می‌شود و دیگر به داخل سیستم‌عامل بوت نمی‌شود، گاهی اوقات دسترسی به صفحه‌ی تنظیمات ممکن نیست و بسیاری موارد دیگر که باعث می‌شوند ما مجبور شویم گوشی را از بیرون ریست کنیم.

از آن‌جایی هم که گوشی‌های سامسونگ و شیائومی در بازار ایران از طرفداران بیشتری در مقایسه با سایر برندها برخوردارند در نتیجه تصمیم گرفتیم هارد ریست گوشی‌های این شرکت را به شما آموزش دهیم. این روش‌ها اصلا پیچیده نیستند اما در نهایت شما با هارد ریست کردن گوشی، گویا همان بازگشت تنظیمات کارخانه را انجام داده‌اید؛ یعنی گوشی به صورت کامل پاک می‌شود و دیگر نمی‌توانید به هیچ چیزی روی آن دسترسی داشته باشید مگر اینکه از قبل یک فایل پشتیبان تهیه کرده باشید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه زمانی صورت می‌گیرد که گوشی یک مشکل عجیب نرم‌افزاری داشته باشد که با ریستارت ساده حل نمی‌شود، گوشی ویروسی شده باشد و با روش‌های معمول این ویروس‌ها پاک نشوند، باگ‌های ناشی از دریافت آپدیت اندروید که به روش عادی برطرف نمی‌شوند، یک سری تنظیماتی که ندانسته توسط کاربر انجام شده و باعث خرابی گوشی شده‌اند و اینکه گوشی کند شده باشد. در غیر این صورت مشکل شما با همان ریستارت ساده حل خواهد شد.

هارد ریست گوشی‌های سامسونگ

 • گوشی خود را خاموش کنید یا اگر خاموش هست، بگذارید در همین حالت باقی بماند.
 • به صورت همزمان، کلید پاور و افزایش صدا را فشار دهید.
 • بلافاصله بعد از اینکه گوشی روشن شد و لرزش ناشی از آن را حس کردید، هر دو کلید را رها کنید.

توجه: اگر گوشی، عبارت «No command» را به نمایش در آورد، منوی ریکاوری اندروید هم باید ظاهر شود. اگر این اتفاق رخ نداد، باید فرایند را دوباره انجام دهید.

 • وقتی منوی یادشده ظاهر شد، با استفاده از کلیدهای کنترل صدا، بین گزینه‌ها حرکت کنید و با کلید پاور، آن‌ها را انتخاب کنید.
 • البته چون ما برای هارد ریست به این منو آمده‌ایم، کافی است با کلیدهای افزایش صدا روی گزینه‌ی Wipe data/factory reset آمده و کلید پاور را فشار دهید.
reboot system now

روی گزینه‌ی Wipde data/factory reset کلیک کنید و در مرحله‌ی بعد، روی گزینه‌ی Yes ضربه بزنید تا فرایند یادشده آغاز شود.

 • حالا عبارت Reboot system now برایتان به نمایش در می‌آید که باید آن را هم با کلید پاور انتخاب کنید.
 • حالا کافی است منتظر بمانید تا فرایند یادشده به اتمام برسد.

نکته‌ی شماره‌ی ۱: حتما از گوشی و اطلاعات درون آن فایل پشتیبان تهیه کنید و رمز حساب کاربری گوگل یا سامسونگ خود را هم تا ۷۲ ساعت بعد و قبل از انجام این کار تغییر ندهید. برای اینکه بتوانید از اطلاعات‌تان فایل پشتیبان تهیه کنید، به حساب کاربری سامسونگ یا گوگل نیاز خواهید داشت.

نکته‌ی شماره‌ی ۲: توجه داشته باشید این آموزش برای گوشی‌هایی است که کلید هوم ندارند. چون در این صورت کاربر باید این کلید را هم هنگامی که گوشی خاموش است به همراه دو کلید دیگر فشار دهد. همچنین در گوشی‌هایی که کلید اختصاصی برای بیکسبی دارند، کاربر باید این کلید را هم همزمان با کلید پاور و افزایش صدا نگه داشته باشد و هر سه را بعد از نمایش لوگوی اندروید رها کند.

نکته‌ی شماره‌ی ۳: اگر به هر دلیلی گوشی سامسونگ شما این منو را نمایش نداد، یک راه حل پیشنهادی و امتحان شده می‌تواند این باشد؛ گوشی را از طریق کابل به کامپیوتر متصل کنید. گوشی را خاموش کنید اما به آن زمان بدهید تا علامت شارژ شدن در حالت خاموش را نمایش دهد. حالا مراحل بالا را انجام دهید. یعنی کلید پاور و افزایش صدا را باهم فشار داده و نگه دارید تا منوی ریکاوری اندروید باز شود.

هارد ریست گوشی‌های شیائومی

برای هارد ریست گوشی‌های شیائومی هم تقریبا باید همین کار را انجام دهید اما اندکی متفاوت‌تر. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • گوشی خود را خاموش کنید یا اگر خاموش هست، بگذارید در همین حالت باقی بماند.
 • به صورت همزمان، کلید پاور و افزایش صدا را فشار دهید.
 • بلافاصله بعد از اینکه گوشی روشن شد و لوگوی شیائومی، پوکو یا ردمی به نمایش درآمد و لرزش ناشی از آن را حس کردید، کلید پاور را رها کنید اما همچنان کلید افزایش صدا را نگه داشته باشید.
 • بعد از مدت کوتاهی، منوی ریکاوری اندروید به نمایش در می‌آید.
 • با استفاده از کلیدهای کنترل صدا، بین گزینه‌ها حرکت کنید و با کلید پاور، آن‌ها را انتخاب کنید.
 • با کلیدهای افزایش صدا روی گزینه‌ی Wipe data آمده و کلید پاور را فشار دهید.
 • Wipe All Data را انتخاب و بعد از آن، گزینه‌ی Confirm به معنای تأیید را انتخاب کنید.
 • اگر این فرایند با موفقیت انجام شود، یک عبارت با این مضمون برایتان به نمایش در می‌آید.
 • در مرحله‌ی آخر هم روی گزینه‌ی Back to Main Menu کلیک کرده و گوشی را ریستارت کنید.
 • حالا کافی است منتظر بمانید تا گوشی روشن شود.
هارد ریست گوشی‌های سامسونگ و شیائومی
هارد ریست گوشی‌های سامسونگ و شیائومی

لازم به ذکر است ریست نرم‌افزاری این گوشی‌ها هم از طریق تنظیمات صورت می‌گیرد. اصلا نیازی نیست کار خاصی را انجام دهید، فقط وارد تنظیمات شده و روی گزینه‌ی جست‌و‌جو کلیک کنید. حالا عبارت «reset» یا اگر هم گوشی فارسی بود، کلمه‌ی «کارخانه» را وارد کنید. گوشی شما را به صفحه‌ی مربوطه هدایت می‌کند و حالا فقط کافی است روی آن‌ها کلیک کنید تا بتوانید در نهایت گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید. باز هم تکرار می‌کنیم، رمز حساب کاربری اصلی گوشی را ۷۲ ساعت قبل یا بعد از انجام هارد ریست تغییر ندهید.

منبع: Onsitego, Samsung

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه