چگونه کابینت‌های سفید آشپزخانه را مثل روز اول تمیز کنیم؟

۱۸ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
تمیز نگه داشتن کابینت‌های سفید آشپزخانه

کابینت‌های سفید آشپزخانه، تجهیزات بسیار نوینی هستند که به فضای آشپزخانه، ظاهری تمیز و تازه می‌دهند و به‌راحتی با رنگ‌ها و سبک‌های مختلف، ست می‌شوند. با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که کابینت‌های سفید، زرد به نظر می‌رسند یا گرد و غبار، آلودگی یا چربی بسیاری، پس از سال‌ها استفاده روی آن‌ها جمع می‌شود. خوشبختانه، تمیز کردن کابینت‌های سفید با استفاده از ابزار مناسب، کار ساده‌ای است.

کابینت‌های سفید، نقش بسیار تعیین کننده‌ای در زیبایی آشپزخانه، دارند. بنابراین، باید همیشه آن‌ها را تمیز نگه داریم تا آشپزخانه و منزل زیباتری داشته باشیم. در این مطلب با معرفی روش تمیز کردن کابینت‌های سفید، با ما همراه باشید.

اصول تمیز کردن کابینت‌‌های سفید آشپزخانه

کابینت‌های آشپزخانه

روش تمیز کردن کابینت‌های سفید، به صورت کامل به عاملی که باعث آلودگی آن‌ها شده است، بستگی دارد. در صورتی که کابینت‌های بالای اجاق گاز، کثیف شده‌اند، به احتمال زیاد، پوشیده از روغن و دوده‌ی حاصل از تکه‌های غذا و جوشاندن مواد غذایی در قابلمه، باشند.

تمیز کردن کابینت‌ها را می‌توان با مایع ظرفشویی ملایم آغاز کرد. زمانی که این مایع را با آب ترکیب کنید و روی یک دستمال حوله‌ای بریزید، نخستین گام تمیز کردن کابینت‌های سفید را به‌خوبی انجام داده‌اید؛ زیرا مایع ظرفشویی به روغن‌ها و چربی‌ها چسبیده و آن‌ها را از سطح جدا می‌کند. برای تمیز کردن عمیق‌تر، در صورت نیاز، از یک برس پرزدار استفاده کنید.

همچنین از نسبت‌های مساوی آب و سرکه هم می‌توانید استفاده کنید. برای این کار کافی است آن‌ها را ترکیب کنید و در یک بطری اسپری بریزید. این ترکیب را روی کابینت اسپری کنید تا زمانی که مرطوب شوند و سپس با یک پارچه‌ی نرم، مایع را پاک کنید. ممکن است لازم باشد این کار را چند بار انجام دهید، اما سرکه یک ابزار نظافت قدرتمند است و می‌تواند لایه‌های آلودگی و دوده را از سطح کابینت‌ها پاک کند.

تمیز کردن کابینت‌های لمینت

برخی کابینت‌ها از جنس چوب نیستند که به رنگ سفید نقاشی شده باشند، بلکه از جنس لمینت هستند و به مراقبت خاص نیاز دارند. بهترین روش برای تمیز کردن کابینت‌های سفید، به ماده‌ی سازنده‌ی آن‌ها بستگی دارد.

برای تمیز کردن کابینت‌های سفید لمینت، ترکیبی شامل یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و سه لیتر آب گرم درست کنید. اجازه دهید که جوش شیرین در آب، حل شود. سپس، از یک پارچه‌ی نرم برای کشیدن مایع روی کابینت‌ها و از بین بردن دوده‌ها و لکه‌ها، استفاده کنید.

همچنان که این کار را انجام می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که پارچه را به گونه‌ای آبگیری کرده‌اید که آب اضافه‌ی آن روی درهای کابینت، باقی نماند؛ زیرا کابینت‌های لمینت، به شدت نسبت به آب حساس هستند.

محافظت کابینت‌های سفید آشپزخانه از آسیب

برای محافظت کابینت‌ها از زرد شدن، در گام نخست، سعی کنید در آشپزخانه‌ی منزل خود، سایه‌بان نصب کنبد. موادی مانند لمینت، در معرض تابش آفتاب به رنگ زرد، تغییر رنگ می‌دهند. سایت Dwell می‌گوید: «استفاده از پنجره‌های رنگ شده هم می‌تواند مانع از عبور اشعه‌های UV مضر، شود.»

روغن، یکی از اصلی‌ترین دلایل تغییر رنگ کابینت‌ها است، حتی اگر به صورت ذرات کوچک در بخار آب باشد. برای جلوگیری از این آسیب، می‌توان از یک هواکش خروجی، استفاده کرد. سایت A. G. Williams Painting، پیشنهاد می‌کند که هر ماه یک بار کابینت‌ها را دستمال بکشید و تمیز کنید تا لکه‌هایی را از سطح آن‌ها پاک کنید که به آن‌ها توجه نکرده بودید.

بسته به سطح کابینت‌ها، ممکن است لازم باشد که از استفاده از اسفنج‌های ساینده، اجتناب کنید. کابینت‌های رنگ شده، به سادگی می‌توانند آسیب ببینند و در صورتی که از پدهای شست‌وشو استفاده کنید، ممکن است رنگ آن‌ها کنده شود.

کابینت‌ها را با یک پارچه‌ی میکروفایبر، دستمال بکشید

آشپزخانه‌ی سفید

اولین و مهم‌ترین نکته‌ی تمیز نگه داشتن کابینت‌های سفید، این است که آن‌ها را به صورت منظم، دستمال بکشید. به همین منظور، از یک دستمال مایکروفایبر تمیز و آب گرم برای پاک کردن لکه‌ها از روی دیوارها و کابینت‌ها، به محض مشاهده‌ی آن‌ها، استفاده کنید (در آشپزخانه‌ی سفید، لکه به‌سادگی مشخص می‌شود و تمیز کردن آن هم بسیار لذت بخش است).

از یک جارو برقی استفاده کنید

جارو برقی کشیدن کابینت‌های آشپزخانه، ممکن است ایده‌ی عجیبی به نظر برسد، اما موثرترین روش برای خلاص شدن از آلودگی‌ها و ذرات است. با استفاده از یک برس جاروبرقی، کابینت‌ها را به صورت هفتگی جارو بکشید تا از جمع شدن آلودگی‌ و گرد و غبار در لبه‌ها و درهای کابینت‌ جلوگیری کنید.

استفاده از روغن را قبل از شروع تمیز کردن کابینت‌ها، متوقف کنید

زمانی که کابینت‌ها پوشیده از روغن آشپزی می‌شوند، به‌راحتی گرد و غبار را جذب کرده و یک آلودگی حجیم و چسبناک را به وجود می‌آورند که تمیز کردن آن بسیار دشوار و مانند یک کابوس است.

برای جلوگیری از آلوده شدن کابینت‌ها به روغن، همیشه هنگام آشپزی کردن، به ویژه زمان سرخ کردن مواد غذایی، از هود آشپزخانه استفاده کنید. البته، هود تنها زمانی درست کار می‌کند که فیلترهای آن تمیز باشند؛ بنابراین فیلترهای هود را به صورت منظم تمیز کنید. همیشه دستورالعمل‌های شرکت سازنده را برای آشنایی با بهترین روش تمیز کردن فیلترها بررسی کنید. برخی از فیلترها را می‌توان در ماشین ظرفشویی تمیز کرد یا در غیر این صورت، باید آن‌ها را با اسکاچ و مایع ظرفشویی، پاک کرد.

از پاک کننده‌های مخصوص برای میزهای پیشخوان کوارتز، استفاده کنید

نظافت کابینت‌های آشپزخانه

اگر چه میزهای پیشخوان آشپزخانه که از جنس سنگ کوارتز هستند، بسیار زیبا به نظر می‌رسند، اما لکه‌ها را هم به‌خوبی نشان می‌دهند. برای درخشش آن‌ها، سعی کنید همیشه پیشخوان را با پارچه‌ی آغشته به آب و مایع ظرفشویی، پاک کنید. برای لکه‌های بسیار مقاوم و سخت، از یک پاک‌کننده‌ی مخصوص استفاده کنید؛ به این صورت که آن را به صورت مستقیم روی لکه ریخته و به مدت ده دقیقه، صبر کنید، سپس با آب گرم، آن را پاک کنید.

از آب زیاد برای تمیز کردن کابینت‌های سفید آشپزخانه استفاده نکنید

هنگام دستمال کشیدن کابینت‌های سفید، پارچه یا اسفنج را در آب غوطه ور نکنید. برای تمیز کردن، لازم است که پارچه مرطوب باشد، نه به این صورت که آب از آن‌ چکه کند. آب خیلی زیاد، می‌تواند به فینیش روی کابینت‌های سفید، آسیب برساند و در صورتی که جنس کابینت‌ها از MDF‌ باشد، آب می‌تواند در گوشه‌های آن جمع شده و باعث تاب برداشتن آن شود. همیشه پارچه یا اسفنجی که استفاده می‌کنید را به‌خوبی آب‌گیری کنید تا آب اضافی آن خارج شود.

بالای کابینت‌های سفید آشپزخانه را با کاغذ مومی بپوشانید

اگر به قسمت خیلی بالای کابینت‌ها نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که یک لایه‌ی ضخیم چربی و روغن در آنجا وجود دارد. پاک کردن این قسمت و خراش دادن چربی‌ها کار بسیار زمان‌بری است. به جای این کار، می‌توانید از ورقه‌های کاغذ مومی در بالای کابینت‌ها استفاده کنید؛ با این کار، به جای اینکه تکه‌های چربی، به بالای کابینت بچسبند، به سطح کاغذ مومی خواهند چسبید. سپس، هنگامی که می‌خواهید خانه را به صورت کامل تمیز کنید، تمام کاری که باید انجام دهید، این است که با احتیاط، صفحه‌ی کاغذ مومی را تا کرده، دور بیندازید و با یک صفحه‌ی کاغذ مومی جدید، جایگزین کنید.

از یک مسواک استفاده کنید

کابینت‌ها ممکن است لکه‌هایی داشته باشند که تمیز کردن ان‌ها با یک دستمال معمولی، دشوار باشد، اما استفاده از مسواک راهکار بسیار عالی‌ای برای پاک کردن آلودگی‌ها و جرم‌های موجود روی گوشه‌های کوچک و درزها است. مسواک را را در ترکیبی از آب و سرکه فرو ببرید و به آرامی روی لکه بکشید؛ پس از این کار، با یک پارچه‌ی خشک، آب به جا مانده را پاک کنید.

در این مطلب، با روش تمیز کردن کابینت‌های سفید، که یکی از عامل‌های اصلی زیبایی آشپزخانه و منزل هستند، آشنا شدیم. شما چه روش دیگری را برای پاک کردن آن‌ها پیشنهاد می‌دهید؟

منبع: Taste Of Home، Hunker

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه