چگونه حوله‌ها را بشوییم تا بوی بد، زبری و لکه‌ها از بین بروند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
نظافت حوله‌ها

نظافت حوله‌ها به دلیل تماس مستقیم و گسترده‌ای که با پوست دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از حوله‌های زبر و کثیف می‌تواند اختلال‌ها و بیماری‌های پوستی بسیاری را به همراه داشته باشد که برای درمان آن‌ها باید هزینه‌های زیادی را متقبل شد. به طور کلی، حوله‌هایی که مدام استفاده می‌شوند باید ماهی چند بار به درستی شسته و زیر نور آفتاب خشک شوند.

نکته‌ی مهم این است که نظافت حوله‌ها همیشه کار راحتی نیست. گاهی بافت نرم و لطیف حوله‌ها تخریب می‌شود و جای خود را به زبری ناخوشایندی می‌دهد که در صورت برخورد با پوست، می‌تواند آن را زخم کند! گهگاه این بافت زبر به رنگ‌های طوسی، نارنجی یا قهوه‌ای درمی‌آید و چنان بوی زننده‌ای ساطع می‌کند که استفاده از حوله‌ها عملا غیرممکن می‌شود. نظافت حوله‌ها در این شرایط، باید با شیوه‌ها و مواد خاصی صورت بگیرد.

در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، بهترین شیوه‌های نظافت حوله‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و سپس، راهکارهایی کاربردی برای نرم کردن حوله‌ها و خلاص شدن از زبری چندش آور آن‌ها را شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

دلیل بوی بد حوله‌ها چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که پس از نظافت حوله‌ها به شیوه‌ای که از دیدگاه خودتان کارآمد بوده است، متوجه بوی نمناکی و مشمئزکننده‌ای شوید که انگار با هیچ نوع شست‌وشویی از بین نمی‌رود. استفاده از حوله‌هایی که بوی بدی می‌دهند، نه تنها به سلامت پوست آسیب‌های جدی وارد می‌کند، بلکه باعث بدبو شدن صورت و بدن هم می‌شود. حوله‌ها معمولا برای خشک کردن سطح پوستی که تازه تمیز شده و منافذ باز بسیاری دارد استفاده می‌شوند. حالا تصور کنید که وارد شدن ذرات آلودگی مسؤول این بوی ناخوشایند به منافذ پوست چه عواقب ناگواری به دنبال خواهد داشت!

اگر پس از نظافت حوله‌ها متوجه بوی بدی شدید، باید بدانید که حوله‌ها آنطور که باید تمیز نشده‌اند. در واقع، حوله‌ها به خاطر استفاده‌های گسترده و مداومی که در فعالیت‌های روزمره دارند، بسیار عمیق‌تر و شدیدتر از سایر وسایل آلودگی را به خود جذب می‌کننذ. از طرفی، هر چه تراکم بافت حوله بیشتر باشد، آلودگی شدیدتر و بوی ناشی از آن زننده‌تر خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم نظافت حوله‌ها، آلوده بودن فضای داخلی ماشین لباسشویی است که برای شست‌وشوی حوله‌ها از آن استفاده می‌کنید.

نحوه‌ی تمیز کردن فضای داخلی ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی

اگر نظافت حوله‌ها را داخل همان ماشین لباسشویی که لباس‌هایتان را در آن می‌شویید انجام می‌دهید، لازم است بدانید که باکتری‌های موجود در لباس‌ها که در اثر آلودگی بدن ایجاد شده‌اند، نقش بسیار مهمی را در تضعیف بهداشت فضای داخل ماشین لباسشویی ایفا می‌کنند. بافت حوله‌ها، به منظور جذب حداکثری آب و رطوبت، دارای فیبرهای بلندتری نسبت به لباس‌ها و سایر پارچه‌ها است. اگر در روند نظافت حوله‌ها، آب جذب شده بهداشتی نباشد، شست‌وشوی آن‌ها بیهوده خواهد بود.

بنابراین، برای نظافت حوله‌ها به نحوی کارآمد، باید در ابتدا فضای داخلی ماشین لباسشویی را تمیز کنید. آلودگی‌های ته‌نشین‌شده و ذره‌های خشک‌شده‌ی پودر یا مایع لباسشویی در نگاه اول به چشم نمی‌آیند، اما با کمی دقت می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. این مواد معمولا در قسمت تحتانی فضای داخلی ماشین لباسشویی قرار دارند و به شکل نوعی رسوب کرم/زردرنگ خود را نشان می‌دهند.

پیش از شروع روند نظافت حوله‌ها، از یک ماده‌ی شوینده‌ی قوی برای پاکسازی سطوح داخلی ماشین لباسشویی از هر نوع رسوب و آلودگی استفاده کنید. پس از پاک‌سازی کامل فضای داخلی، چندین دستمال نسبتا تمیز را به همراه مقدار کمی ماده‌ی شوینده در ماشین لباسشویی بریزید و اجازه دهید تا با کمک حرکت، فضای داخلی تا جای ممکن پاکیزه شود. اکنون، ماشین لباسشویی شما آماده‌ی نظافت حوله‌ها است.

شست‌وشوی دومرحله‌ای حوله‌ها برای از بین بردن بوی بد

در وهله‌ی اول، حوله‌ها را یک دور با آب داغ و بدون استفاده از مواد شوینده بشویید. به جای مواد شوینده از یک لیوان سرکه‌ی سفید برای شست‌وشو استفاده کنید. نظافت حوله‌ها با سرکه‌ی سفید باعث می‌شود تا ذره‌های آلودگی و مواد شوینده که در بافت حوله‌ها گیر کرده‌اند آزاد شده و از بین بروند. در مرحله‌ی دوم نظافت حوله‌ها، آن‌ها را با آب داغ و ماده‌ی شوینده معمولی بشویید، اما توجه داشته باشید که به هیچ‌وجه لازم نیست نرم‌کننده حوله و لباس به این ترکیب اضافه کنید. عدم استفاده از نرم‌کننده باعث می‌شود تا حوله‌ها حین خیسی و خشکی، رایحه‌ی خوب خود را حفظ کنند.

چگونه حوله‌ها را سالم و خوشبو نگه داریم؟

حوله‌های خوشبو

  • هر دفعه نسبت به نظافت حوله‌ها اقدام می‌کنید، شست‌وشو را با آب داغ انجام دهید.
  • از مواد شوینده‌ی قوی و آنزیم‌دار استفاده کنید. این مواد قابلیت حل کردن آلودگی‌های سرسخت و چربی‌های بدن را در خود دارند و پس از شست‌وشو، به حوله‌ها بوی خوبی می‌دهند.
  • از استفاده‌ی بی‌رویه از مواد شوینده برای نظافت حوله‌ها خودداری کنید. وجود مواد شوینده‌ی اضافه، باعث خشک شدن آن‌ها روی سطح حوله‌ها و زبر شدن بافت‌شان می‌شود.
  • از تمیز کردن فضای داخلی ماشین لباسشویی غافل نشوید. پس از هر چند بار استفاده از ماشین لباسشویی برای شست‌وشوی لباس‌ها در ماه، یک بار آن را به طور کامل تمیز کنید.
  • قبل از تا کردن و کنار گذاشتن حوله‌ها، از خشک بودن صددرصدی آن‌ها اطمینان حاصل کنید. نگهداری حوله‌های نمناک در فضای بسته‌ی کشو یا کمد، باعث رشد باکتری‌ و بروز بوی بد می‌شود.
  • هنگام نظافت حوله‌ها با ماشین لباسشویی، فضای داخلی ماشین را از حوله پر نکنید. حوله‌ها برای تمیز شدن نیاز به جای کافی برای تکان خوردن و جذب آب و مواد شوینده دارند.
  • اگر آب لوله‌کشی که برای شست‌وشو استفاده می‌کنید دارای املاح بسیار است، سعی کنید از فیلترهای تصفیه آب استفاده کنید.

اگر حین نظافت حوله‌ها متوجه شدید که حوله‌هایتان مثل قبل رطوبت را به خوبی جذب نمی‌کنند، ایراد از جمع شدن ذره‌های خشک‌شده‌ی نرم‌کننده‌ی حوله و لباس در بافت آن‌ها است. بسیاری از نرم‌کننده‌ها از موادی استفاده می‌کنند که برای خوشبو کردن پارچه‌ها، آن‌ها را با لایه‌ای نازک از فیبرهای خوشبوکننده می‌پوشانند. با گذر زمان، این لایه‌ها روی هم جمع می‌شوند و علاوه بر زبر کردن بافت حوله‌ها، قدرت جذب آن‌ها را هم کاهش می‌دهند.

برای رفع این مشکل، حوله‌ها را با ترکیب آب داغ، ماده‌ی شوینده‌ی قوی و یک لیوان سرکه‌ی سفید در ماشین لباسشویی بشویید. سرکه‌ی سفید ذره‌های خشک‌شده مواد نرم‌کننده را از بین می‌برد و بافت حوله‌ها را نرم می‌کند. به خاطر داشته باشید که به هنگام خرید، به دنیال حوله‌هایی باشید که صددرصد از نخ پنبه‌ی شانه‌شده ساخته شده‌اند. این حوله‌ها جذب بسیار بالاتری دارند و بیشتر عمر می‌کنند.

اگر موقع نظافت حوله‌ها متوجه وجود لکه‌ای خاکستری رنگ شدید، مشکل از ماده‌ی شوینده‌‌تان است. بسیاری از مواد شوینده‌ی طبیعی و مایع‌های لباسشویی، پس از چندین بار شست‌وشو، چنین لکه‌ای را روی حوله‌ها ایجاد می‌کنند. برای از بین بردن این لکه‌ها، مقداری پودر لباسشویی را با کمی آب مخلوط کنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست آید. سپس، آن را روی لکه‌ها بمالید و پس از ۱۵ دقیقه، با آب داغ بشویید.

چگونه جلوی تغییر رنگ حوله‌ها را بگیریم؟

نظافت حوله‌ها

اگر از حوله‌های سفید یا با رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که در روند نظافت حوله‌ها، تغییر رنگ دهند و کدر شوند. برای جلوگیری از این واقعه، هیچوقت این حوله‌ها را به همراه لباس‌های رنگی نشویید. برای هر بار شست‌وشو، از آب داغ و مواد شوینده‌ی قوی استفاده کنید و اجازه دهید حوله‌ها زیر تابش مستقیم نور خورشید خشک شوند.

اگر متوجه وجود لکه‌های کرم، زرد یا قهوه‌ای رنگ روی حوله‌ها شدید، به عادت‌های نظافت خود بیشتر دقت کنید. بسیاری از این لکه‌ها در اثر تماس مستقیم با مواد آرایشی، داروهای پوستی، ضدآفتاب‌ها یا مواد تیره‌کننده‌ی پوست به وجود می‌آیند. به خاطر داشته باشید که باید این لکه‌ها را با استفاده از مواد شوینده‌ی قوی، قبل از تماس با آب داغ، از بین ببرید.

مرور کلی

نطافت حوله‌ها به خاطر تماس نزدیکی که با پوست صورت و بدن دارند از اهمیت زیادی برخوردار است. در این روند، شست‌وشوی عادی همیشه کارساز واقع نمی‌شود و در مواقعی باید دست به دامن سرکه، آب داغ و مواد شوینده‌ی قوی شد. فراموش نکنید که پس از شست‌وشوی کامل حوله‌ها، خشک کردن آن‌ها زیر نور خورشید را فراموش نکنید و هیچوقت حوله‌ی نمناک را در فضای بسته نگه ندارید.

منابع: Thespruce (1), Thespruce (2)برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما