چگونه طول عمر پرینتر را بیشتر کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
عمر پرینتر

زمانی که پرینتر به پایان عمر خود نزدیک می‌شود، نشانه‌های مشخصی را بروز می‌دهد. از کیفیت پایین چاپ و گیر کردن کاغذ گرفته تا کند شدن فرایند پرینت و ایجاد صداهای عجیب و غریب. با این حال بسیاری از کاربران نمی‌دانند که با رعایت برخی نکات ساده، می‌توانند از مرگ زودهنگام پرینتر خود جلوگیری کنند.

اگرچه طبیعتا هیچ وسیله‌ی الکترونیکی برای همیشه عمر کند، ولی پرینتر هم مانند بیشتر وسایل الکترونیکی می‌تواند برای مدت طولانی‌تری انجام وظیفه کند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکاتی که برای افزایش عمر پرینتر باید رعایت کنید، می‌پردازیم.

معمولا پرینترها چقدر عمر می‌کنند؟

عمر پرینتر

قبل از اینکه به راهکارهایی برای افزایش عمر پرینتر بپردازیم، اول باید به این سوال پاسخ دهیم که عمر مفید پرینترها چقدر است. معمولا در این زمینه مدل و شرکت سازنده نقش مهمی را ایفا می‌کنند ولی در کل می‌توانیم عمر بین ۳ تا ۵ سال را عمر مفید پرینترهای معمولی در نظر بگیریم.

البته طبیعتا در این میان پرینترهای حرفه‌ای که در محیط‌های کار به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، عمر بیشتری ارائه خواهند داد. همچنین در این زمینه، نحوه‌ی استفاده از پرینتر هم نقش مهمی دارد و اگر به تعمیرها و سرویس‌ها اهمیت نشان بدهید، عمر پرینتر هم بیشتر می‌شود.

پرینتر چند کاره کانن مدل PIXMA TS3440

چگونه طول عمر مفید پرینتر را افزایش دهیم؟

عمر پرینتر

حالا بعد از ارائه‌ی توضیحات اولیه، دیگر وقت آن است که به نکاتی برای افزایش طول عمر پرینتر بپردازیم. برخی از این کارها را می‌توانید مرتبا انجام دهید و برخی دیگر را بهتر است هر ماه یا هر هفته انجام دهید.

 • استفاده از کاغذ و جوهر باکیفیت: شاید فکر می‌کنید که بهتر است در این زمینه صرفه‌جویی کنید تا متحمل هزینه‌های کمتری شوید. با این حال، این صرفه‌جویی‌های کوتاه‌مدت ارزش آسیبی که در بلندمدت به پرینتر می‌رسد را ندارند. در نتیجه برای پرینتر خود توصیه می‌کنیم از کاغذهای باکیفیت و کارتریج‌های مناسب و تایید شده بهره ببرید.
 • تعویض جوهر قبل از خشک شدن کارتریج: حالا که صحبت از کارتیج شد، بهتر است همان زمانی که هشدار پایین بودن مقدار جوهر موجود در کارتریج به نمایش درمی‌آید، آن را تعویض کنید. معمولا این هشدار زمانی که درصد جوهر به حدود عدد ۲۰ می‌رسد، به نمایش درمی‌آید. ممکن است در چنین شرایطی فکر کنید همچنان مقدار زیادی جوهر در کارتریج وجود دارد زیرا چاپ‌ها هنوز کم‌رنگ نشده‌اند. با این حال، واقعیت این است که کارتریج‌های خشک شده می‌توانند استهلاک پرینتر را به طور قابل توجهی افزایش دهند.
 • تعویض کارتریج به طور اصولی: نحوه‌ی تعویض کارتریج هم اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به این موضوع توجه کنید. اگرچه تقریبا هیچکدام از کاربران علاقه‌ای به خواندن دفترچه راهنمای پرینتر ندارند، اما در مورد تعویض کارتریج معمولا اطلاعات بسیار مفیدی در این دفترچه راهنما قرار دارد. علاوه بر این، باید از لمس بخش پایینی کارتریج اجتناب کنید زیرا با این کار ممکن است پرینتر و کیفیت چاپ آسیب ببیند.

عمر پرینتر

پرینتر چندکاره لیزری کانن مدل i-SENSYS MF3010
 • یادگیری نحوه‌ی استفاده‌ی درست از پرینتر: خواندن دفترچه راهنما صرفا برای تعویض کارتریج اهمیت ندارد و برای اینکه بتوانید از پرینتر موردنظر به طور اصولی استفاده کنید، بهتر است نگاهی به دفترچه راهنمای آن بیندازید. به عنوان مثال اگر در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید، ممکن است یک سند را چندین بار پرینت کنید تا در نهایت مطابق با خواسته‌ی شما چاپ شود. چنین کاری هم طبیعتا استهلاک پرینتر را افزایش می‌دهد.
 • مرتبا پرینتر را تمیز کنید: بسیاری از کاربران نمی‌دانند که پرینتر هم باید مرتبا تمیز شود. به طور کلی توصیه می‌کنیم بخش بیرونی آن را هر هفته تمیز کنید و برای تمیز کردن بخش داخلی هر ماه وقت بگذارید. البته با توجه به اینکه هرکدام از پرینترها ویژگی‌های مختلفی دارند، بهتر است قبل از انجام این کار به دنبال راهنمای تمیز کردن پرینتر خود بگردید تا در صورت انجام این کار، با مشکلات احتمالی روبرو نمی‌شوید.
 • نگه داشتن پرینتر در حالت استندبای: احتمالا می‌دانید که هر بار برای استفاده از نباید آن را روشن و خاموش کنید. اما از سوی دیگر، پرینتر نباید همواره در حالت روشن قرار داشته باشد. بنابراین با استفاده از حالت استندبای، می‌توانید بر این مشکل غلبه کنید. این حالت از داغ شدن پرینتر هم جلوگیری می‌کند و زمانی که کاری با آن ندارید، تحت فشار قرار نمی‌گیرد.

برای خرید پرینتر جدید به چه ویژگی‌هایی توجه کنیم؟

حالا بعد از اطلاع در مورد روش‌های افزایش طول عمر پرینتر، ممکن است پرینتر شما واقعا بسیار قدیمی شده باشد و به همین خاطر دنبال خرید پرینتر جدیدی هستید. در چنین شرایطی، توصیه می‌کنیم به ویژگی‌های مهمی توجه نشان دهید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • پرینتر لیزری یا جوهرافشان: در مورد تفاوت‌های این دو نوع پرینترها مطالب مفصلی منتشر شده که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید اما به زبان بسیار ساده، پرینترهای لیزری عمدتا برای متن و اسناد مناسب هستند و پرینترهای جوهرافشان بیشتر برای عکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پرینتر معمولی یا دارای قابلیت اسکن و کپی: برخی کاربران به یک پرینتر معمولی صرفا برای چاپ کردن نیاز دارند اما برخی دیگر می‌خواهند از ویژگی‌هایی مانند کپی کردن و اسکن کردن هم بهره ببرند. بنابراین قبل از خرید، باید نیازهای خود را مشخص کنید تا بیش از حد نیاز، متحمل هزینه نشوید.
 • از اصطلاحات تخصصی اطلاع پیدا کنید: زمانی که می‌خواهید یک پرینتر بخرید، احتمالا با حجم زیادی از اصطلاحات تخصصی روبرو می‌شوید که همین حجم زیاد از عبارات جدید می‌تواند شما را سردرگم کند. بنابراین با یک جستجوی ساده می‌توانید از معنای تمام این اصطلاحات سر در بیاورید. به عنوان مثال PPM به معنای تعداد چاپ در هر دقیقه است و DPI هم به تعداد نقطه در هر اینچ اشاره دارد.

پرینتر لیزری اچ پی مدل Laser 107w
 • توجه به نحوه‌ی اتصال: روزی روزگاری پرینترها صرفا با کابل به کامپیوتر وصل می‌شدند اما حالا روز‌به‌روز کاربران بیشتری برای این کار از وای‌فای استفاده می‌کنند. بنابراین اگر این مشخصه اهمیت زیادی برای شما دارد، بهتر است قبل از خرید این نکته را هم در نظر بگیرید.
 • هزینه‌های جوهر و کاغذ را در نظر بگیرید: زمانی که یک پرینتر خریداری می‌کنید، برخی کاربران فکر می‌کنند که دیگر قرار نیست با هزینه‌ی جداگانه‌ای روبرو شوند. اما طبیعتا هنگام خرید پرینتر جدید، باید هزینه‌های مربوط به جوهر و کاغذ را هم در نظر داشته باشید.
 • در نظر گرفتن سایز کاغذ: تقریبا تمام کاربران از پرینترهای با قابلیت چاپ کاغذ A4 استفاده می‌کنند. اما اگر فکر می‌کنید چاپ کاغذ‌های A3 یا سایزهای بزرگ‌تر برای شما اهمیت زیادی دارد، قبل از خرید باید این نکته را در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن همین نکات ساده، می‌توانید پرینتر بهتری مطابق با نیازهای خود خریداری کنید. خوشبختانه در دیجی‌کالا هم انواع و اقسام پرینترها به فروش می‌رسد و قبل از خرید کافی است به نظر خریداران نگاهی بیندازید و مدل‌های موردنظر را با هم مقایسه کنید.

منبع: ReviewGeek

سوالات متداول
معمولا پرینترها چقدر عمر می‌کنند؟
معمولا در این زمینه مدل و شرکت سازنده نقش مهمی را ایفا می‌کنند ولی در کل می‌توانیم عمر بین ۳ تا ۵ سال را عمر مفید پرینترهای معمولی در نظر بگیریم.
چگونه طول عمر مفید پرینتر را افزایش دهیم؟
در این زمینه می‌توانیم به توصیه‌هایی مانند استفاده از کاغذ و جوهر باکیفیت، تعویض کارتریج به طور اصولی و تمیز کردن آن اشاره کنیم.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما