۵ روش ساده و کارآمد برای پاک کردن لکه‌های آب از روی چوب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
پاک کردن لکه‌های آی از روی چوب

هیچ صحنه‌ای وحشتناک‌تر از دیدن حلقه‌های آب روی میز غذاخوری پس از پایان مهمانی نیست. همچنین هیچ کاری طاقت‌فرساتر از تلاش برای پاک کردن قطره‌های آب از روی چوب نیست. بسیاری از افراد واقعا نمی‌دانند چگونه باید این کار را انجام دهند. در صورتی که برای این کار از محصولات اشتباه استفاده کنید رویه و جلای چوب از بین می‌رود. در این مطلب راهنمای کاملی برای چگونگی پاک کردن لکه‌های آب از روی چوب ارائه کرده‌ایم.

لکه‌های آب روی چوب

قبل از اینکه به چگونگی پاک کردن قطره‌های آب از روی چوب بپردازیم باید بدانید که در صورت پاک نکردن آن‌ها چه اتفاقی می‌افتد. لکه‌های آب اغلب از لیوان سرد یا ظرف داغی که به صورت مستقیم روی چوب قرار داده می‌شود ایجاد می‌شوند. به همین دلیل زیر لیوانی و زیر بشقابی‌ها وسایل بسیار کاربردی‌ای هستند. در اغلب شرایط لکه‌های آب قابل پاک شدن هستند اما زمانی که از یک لکه‌ی ملایم به یک لکه‌ی تیره تبدیل می‌شوند، پاک کردن آن‌ها دشوار می‌شود.

این احتمالا بدان معنا است که قطره‌های آب به صورت مستقیم روی چوب نفوذ کرده‌اند. در این صورت ممکن است به جای یک تمیز کردن ساده به نوسازی رویه‌ی سطح چوبی نیاز باشد. بنابراین همیشه سعی کنید لکه‌های آب را سریع تمیز کنید.

لکه‌های سفید روی چوب حاصل قرار دادن مستقیم ظرف‌های خیلی داغ یا خیلی سرد روی چوب هستند. این همان جایی است که آب وارد چوب شده و مشکل ساز می‌شود. لکه‌های تیره روی چوب به فرایند تمیز کردن کاملا متفاوتی نیاز دارند زیرا آب به درون رویه‌ی چوب نفوذ کرده است. چند روش برای انجام این کار وجود دارد اما راهکارهای سریعی نیستند.

چگونه لکه‌های آب را از روی میز پاک کنیم؟

چگونه لکه‌ی آب را از روی چوب پاک کنیم؟

چگونه لکه‌های سفید را از روی چوب پاک کنیم؟ لکه‌های سفید جزو رایج‌ترین مشکلاتی هستند که پس از قرار دادن لیوان سرد روی میز ایجاد می‌شوند. در ادامه راهکارهایی برای رفع این مشکل ارائه کرده‌ایم.

۱. استفاده از اتو

این روش امتحان شده است و برای بسیاری از لکه‌های پایه‌ی آب کاربرد دارد. علاوه بر این ساده بوده و راحت انجام می‌شود.

وسایل مورد نیاز:

 • اتو
 • دستمالی که قابل اتو کردن باشد

دستورالعمل:

 • اتوی خود را روی کمترین درجه روی میز اتو یا یک مکان مقاوم در برابر گرما قرار دهید. اجازه دهید گرم شود. حالت بخار حتما باید خاموش باشد زیرا به جای از بین بردن لکه‌ی آب منجر به ایجاد لکه‌های بیشتر می‌شود.
 • سپس دستمال را روی لکه‌ی آب انداخته و آن را صاف کنید. حال می‌توانید اتو را روی پارچه استفاده کنید فقط حتما هر بار اتو را فقط در یک جهت حرکت دهید. پس از پنج بار یا بیشتر بررسی کنید که آیا لکه کمرنگ شده است یا خیر. ممکن است نیاز باشد این کار را چند بار انجام دهید اما رد لکه باید با حرارت بلند شود.

به همین سادگی کار انجام می‌شود. این بهترین راهکار برای از بین بردن لکه‌های آب از روی چوب با استفاده از اتو است.

۲. ترکیب مبتنی بر محلول

هنگامی که همه‌ی وسایل لازم را در خانه دارید نیازی به خرید پاک کننده‌ی مخصوص چوب نیست. در صورتی که اتو در دسترستان نیست می‌توانید راهکار زیر را امتحان کنید.

وسایل مورد نیاز:

 • روغن زیتون
 • سرکه‌ی سفید

دستورالعمل‌:

 • در یک کاسه نسبت مساوی از سرکه‌ی سفید را با روغن زیتون ترکیب کنید.
 • از یک پارچه‌ی میکروفایبر تمیز و بدون پرز استفاده کرده و آن را در محلول فرو ببرید.
 • سپس پارچه را در جهت دانه‌های چوب بکشید تا لکه از بین برود. در عین حال که سرکه لکه را از بین می‌برد روغن زیتون چوب را جلا می‌دهد.

۳. وازلین چگونه لکه‌های روی چوب را از بین می‌برد؟

تمیز کردن لکه‌های سطوح چوبی

وازلین یا ژل پترولیوم می‌تواند یک راهکار سریع برای رفع لکه‌ی آب از روی چوب باشد. وازلین ماده‌ی مناسبی برای چوب سطح بالای میز است زیرا روی میز سطحی است که میزان لمس شدن آن بسیار زیاد است.

وسایل مورد نیاز:

 • ژل پترلیوم
 • دستمال میکروفایبر غیر ساینده

دستورالعمل‌ها:

 • با استفاده از یک دستمال میکروفایبر یک لایه وازلین را روی قسمتی که روی آن لکه‌ی آب وجود دارد بزنید.
 • اجازه بدهید یک شب بماند تا به آرامی به رویه‌ی چوب نفوذ کرده و لکه‌ی آب با روغن ژل جایگزین شود.
 • صبح روز بعد می‌توانید ژل را با یک دستمال تمیز پاک کنید. در صورتی که لکه همچنان باقی مانده بود فرایند را برای یک شب دیگر هم تکرار کنید.

۴. آیا سس مایونز لکه‌ی آب را از روی چوب پاک می‌کند؟

سس مایونز بسیار شبیه به وازلین یا ژل پترولیوم عمل می‌کند. در صورتی که وازلین یا ژل پترولیوم را در دسترس نداشتید می‌توانید از سس مایونز هم استفاده کنید. استفاده از مایونز همچنین یک راهکار عالی برای زمانی است که به سرعت متوجه لکه شده‌اید.

وسایل مورد نیاز:

 • سس مایونز
 • دستمال حوله‌ای یا دستمال میکروفایبر

دستورالعمل‌ها:

 • با استفاده از یک دستمال میکروفایبر کمی سس مایونز را روی قسمتی که لکه‌دار شده پخش کنید. در صوتی که فقط آب رسخته شده ابتدا ناحیه را پاک کنید.
 • اجازه بدهید سس مایونز چند ساعت روی لکه بماند. بهترین راه این است که یک شب تا صبح سس روی لکه باشد.
 • سپس صبح روز بعد می‌توانید با استفاده از یک دستمال میکروفایبر تمیز سس مایونز را پاک کنید.

۵. خمیر دندان هم می‌تواند کمک کند

برای لکه‌های سرسخت‌تر می‌توانید روی لکه‌های آب خمیر دندان بمالید. ایده‌ی این کار بسیار ساده است. به این منظور کمی خمیر دندان را روی پارچه قرار داده و به آرامی ناحیه‌ای که لکه‌دار شده است را بسابید. گاهی اوقات خمیر دندان از پارچه بهتر عمل می‌کند. سپس از پارچه‌ای که کمی نمدار است برای پاک کردن محل استفاده کنید.

چگونه لکه‌های تیره، عمیق و مقاوم را پاک کنیم؟

پاک کردن لکه‌های تیره

اما زمانی که لکه‌های آب پاک نمی‌شوند باید چکار کنیم؟ در این شرایط چند راهکار وجود دارد.

در این حالت نخستین راهکار استفاده از پاک‌کننده‌های تجاری است. دلیل اینکه بسیاری از افراد استفاده از محصولات طبیعی را ترجیح می‌دهند این است که از مصرف محصولات سمی یا شیمیایی در منزل اجتناب می‌کنند. اما گاهی اوقات برای مدیریت موقعیت به کار بیشتری نیاز است.

در نهایت اگر متوجه شدید که نه راهکارهای خانگی و نه محصولات شیمیایی هیچکدام چاره‌ساز نیستند به احتمال زیاد لکه‌ی آب بسیار عمیق شده است. در چنین شرایطی باید چوب میز را خودتان یا توسط یک فرد حرفه‌ای دوباره جلا دهید.

همچنین نکته‌ی بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سطح چوب سخت راحت‌تر از سطوح لمینت چوبی لکه‌دار می‌شوند.

منبع: Pro Housekeepers

سوال‌های پر تکرار
آیا لکه‌های آب روی چوب دائمی هستند؟
بسیاری از لکه‌های رنگ روشن آب روی چوب دائمی نیستند. بسیاری از ترفندهای که در این مطلب بیان شد به از بین بردن لکه‌های آب از روی چوب کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید که به صورت کامل از بین نمی‌رود. در چنین شرایطی برخی از لکه‌های آب دائمی می‌شوند. از نظر فنی می‌توانید رویه‌ی چوب را جلا دهید. 
اما گاهی اوقات در صورتی که محصول چوبی چندین بار جلا داده شده باشد دیگر نمی‌توان آن را جلا داد. به همین دلیل باید قطره‌های آب را هر چه سریع‌تر از روی سطح چوبی پاک کرد. 
چگونه باید قطره‌های آب را از روی وسایل چوبی لمینت پاک کرد؟
بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا پاک کردن لکه‌های آب از روی لمینت مانن سطوچ چوبی سخت است. در ابتدا باید بگوییم که وسایل چوبی لمینت به چای چوب طبیعی درخت از چوب مهندسی شده تهیه شده‌اند، اما فرایند تمیز کردن هر دو مشابه است. امروزه پیدا کردن محصولاتی که تماما از چوب ساخته شده باشند بسیار دشوار است به همین دلیل به احتمال زیاد سر و کارتان بیشتر با وسایل لمینت چوبی خواهد بود. نکته‌ی قابل توجه این است که سطوج چوبی سخت اغلب راحت‌تر از سطوح لمینت چوبی لکه‌ی آب می‌گیرند.
آیا انواع مختلف چوب نیاز به مدل‌های مختلف پاک کردن دارند؟
به صورت کلی نه. همانطور که گفتیم بهترین کار برای مراقبت از سطوح چوبی خواندن برچسب سازنده‌ی آن است. گاهی اوقات محصولات چوبی با کیفیت بالا گارانتی دارند که می‌تواند در صورت آسیب دیدن چوب به شما کمک کند. اما نکته‌ی مهم این است که برخی محصولات رویه‌ی چوب را از بین برده و گارانتی را باطل کنند. برخی انواع چوب نسبت به سایرین بیشتر آب را جذب می‌کنند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند. 


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما