همه چیز درباره‌ی لکه بری و شستن لباس سفید در خانه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
راهنمای جامع و کامل شستن لباس سفید

لباس‌های سفید از عناصر اصلی کمد لباس هستند اما شست‌وشو و نگهداری آن‌ها معمولا سخت است. لباس‌های سفید به راحتی لک می‌شوند یا از لباس‌های دیگر رنگ می‌گیرند. وقتی هم که برای شستن لباس سفید و از بین بردن لکه‌ها از مواد شوینده و سفیدکننده استفاده می‌کنید به راحتی به بافت لباس آسیب می‌رسد. پس باید به دنبال راه حل مطمئنی باشید که بدون آسیب زدن به بافت پارچه، لباس سفید شما را مثل روز اول تمیز و درخشان کند.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم از بهترین روش‌های شستن لباس سفید برای شما بگوییم تا بدون صرف هزینه‌های زیادی برای خشکشویی کردن لباس‌ها یا آسیب زدن به آن‌ها، به راحتی از لباس‌هایتان مراقبت کنید.

بهترین روش شستن لباس سفید و خشک کردن آن

بهترین روش شستن لباس سفید و خشک کردن آن

۱. از بین بردن لکه‌ها

قبل از اینکه لباس‌های سفید لکه دار شده را در ماشین لباسشویی قرار دهید آن‌ها را لکه‌زدایی کنید. کممی مایع لباسشویی روی لکه‌ها بریزید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه باقی بماند. سپس با دستمال روی لکه بکشید تا پاک شود. اگر این کار را بلافاصله بعد از ایجاد لکه انجام دهید بهترین نتیجه را می گیرید. فراموش نکنید که هرگز نباید روی لکه آب داغ نریزید.

۲. از آب با دمای مناسب استفاده کنید

استفاده از آب داغ برای شستن لباس سفید اشتباه است.

با توجه به برچسب نگهداری لباس از بالاترین دمای مناسب برای شست‌وشوی لباس‌های سفید استفاده کنید تا لکه‌ها پاک شده، تمام میکروب‌ها و باکتری‌ها از بین بروند. به طور کلی لباس‌های نازک و ظریف را باید با آب سرد بشویید امما شلوار‌ها و لباس‌های کتانی می‌توانند آب گرم را تحمل کنند.

استفاده از آب گرم برای لباس‌های نایلونی، لیکرا، اسپندکس و بعضی از پارچه‌های ترکیبی با پنبه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چون باعث از بین رفتن بافت پارچه و چروک شدن آن می‌شود. اما حوله‌ها و ملافه‌ها را می‌توانید با خیال راحت در آب خیلی داغ بشویید.

۳. برنامه‌ی شست‌وشو را بر اساس نوع لباس انتخاب کنید

بر اساس ظریف یا ضخیم بودن لباس‌ها یک درجه‌ی مناسب برای شست‌وشو انتخاب کنید. این دسته‌بندی را می‌توانید با بررسی برچسب روی لباس‌ها انجام دهید. میزان آلودگی روی لباس هم گزینه‌ی مهم دیگری برای تعیین درجه‌ی شست‌وشو است.

۴. مایع لباسشویی و سفیدکننده را در مخزن ماشین لباسشویی بریزید

بعد از دسته‌بندی لباس‌ها، قرار دادن آن‌ها در ماشین لباسشویی و انتخاب درجه‌ی شست‌وشوی مناسب، باید مایعع لباسشویی و سفیدکننده‌ی ملایم را در مخزن مخصوص ماشین لباسشوی بریزید. بهترین ترکیب برای لکه‌بری و شستن لباس سفید استفاده از یک فنجان سرکه‌ی سفید همراه با مایع لباسشویی است. این کار باعث تمیز و نرم شدن لباس‌ها می‌شود.

۵. لباس‌ها را خشک کنید

اگر خشک‌کن ماشین لباسشویی شما با استفاده از حرارت لباس‌ها را خشک می‌کند بهتر است درجه حرارت آن را بر اساس جنس لباس تعیین کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از اطلاعات ثبت شده روی برچسب لباس انجام دهید. البته بهترین روش برای خشک کردن لباس‌های سفید قرار دادن آن‌ها در ههوای آزاد و زیر نور خورشید است. چون بدون هیچ آسیبی به راحتی خشک می‌شوند و نور خورشید هم باعث سفیدتر شدن آن‌ها می‌شود.

فقط لازم است قبل از قرار دادن لباس‌ها زیر نور خورشید یا در خشک‌کن حرارتی باید آن‌ها را بررسی کنید تا هیچ لکه‌ای نداشته باشند. قرار دادن لباس لکه شده در معرض حرارت باعث تثبیت لکه می‌شود.

روش دسته‌بندی و جداسازی لباس‌های سفید قبل از شست‌وشو

دسته‌بندی و جداسازی لباس‌های سفید قبل از شست‌وشو

۱. لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کنید

قبل از اینکه شروع به شستن لباس سفید کنید باید آن‌ها را از لباس‌های رنگی جدا کنید. شما باید تمام لباس‌های سفید را با هم بشویید و به هیچ وجه لباس رنگی در کنار آن‌ها قرار ندهید. حتی یک تکه پارچه‌ی کرم رنگ هم نباید در کنار لباس‌های سفید قرار بگیرد چون به راحتی می‌تواند به آن‌ها رنگ پس دهد.

۲. لباس‌ها را بر اساس جنس و ضخامتشان از هم جدا کنید

شستن لباس سفید در ماشین لباسشویی

هر نوع پارچه بر اساس جنس و ضخامتش نیاز به روش شست‌وشوی متفاوتی دارد. پس بر اساس برچسب روی لباس آن‌ها را از هم جدا کنید و هر دسته را جداگانه بشویید. مثلا لباس‌های ابریشم، لباس‌های زیر و لباس‌های خواب ساتن را با هم بشویید و شلوارها و لباس‌های کتان ضخیم را با یکدیگر در ماشین لباسشویی قرار دهید.

۳. لباس‌ها را بر اساس میزان آلودگی‌شان دسته بندی کنید

نحوه شستن لباس سفید گلی شده در فوتبال

یک روش دیگر برای دسته‌بندی لباس‌ها، جداسازی آن‌ها بر اساس میزان آلودگی‌شان است. شستن لباس سفید با آلودگی بالا نیاز به شست‌وشوی متفاوتی نسبت به لباس‌های با آلودگی کمتر دارد.

روش‌های از بین بردن لکه قبل از شستن لباس سفید

استفاده از سفید کننده برای شستن لباس

همیشه ریختن وایتکس روی لکه راه حل از بین بردن آن نیست. هر نوع لکه به روشی خاص از بین می‌رود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

۱. لکه‌های زرد را با جوش‌شیرین یا سرکه‌ی سفید از بین ببرد

لکه‌های زردی که در اثر عرق کردن در قسمت زیر بغل و یقه‌ی لباس ایجاد می‌شوند را می‌توانید با این روش از بین ببرید. ۴ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را به کمک مسواک روی قسمت لکه شده بمالید و اجازه دهید یک تا دو ساعت باقی بماند. سپس به مقدار مساوی آب و سرکه‌ی سفید را با هم مخلوط کنید و قسمت لکه شده به مدت یک تا دو ساعت در آن قرار دهید. وقتی لکه کاملا محو شد لباس را به روش همیشگی بشویید. اگر لکه مقاوم بود چند بار این مراحل را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

۲. شستن لباس سفید با آبلمو

اسید سیتریک موجود در آبلیمو می‌تواند در نقش یک سفیدکننده‌ی طبیعی عمل کند. یک فنجان آب لیموی تازه را در قسمت مخصوص مایع لباسشویی ماشین لباسشویی بریزید. سپس مایع لباسشویی را در ماشین ریخخته و شست‌وشو را شروع کنید. همچنین می‌توانید ۲ عدد لیموی تازه را به صورت ورقه‌های خیلی نازک برش دهید و در یک قابلمه آب بریزید تا خوب بجوشد. سپس لباس‌های سفید لکه دار را به مدت یک ساعت در آن خیس کرده، بعد از گذشت این مدت زمان لباس‌ها را به روش عادی بشویید. آبلیمو می‌تواند رنگ لباس‌های سفید را از بین ببرد پس فقط برای لباس‌های سفید از این روش استفاده کنید.

۳. از پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) استفاده کنید

یک فنجان پراکسید هیدروژن را در قسمت مخصوص مایع لباسشویی در ماشین لباسشویی بریزید و سپس مایع را روی آن بریزید. این ماده در حین شست‌وشو تمام لکه‌های لباس‌های سفید را از بین می‌برد. برای از بین بردن لکه‌ی لباس‌های کوچک می‌توانید یک پارچه را به پراکسید هیدروژن آغشته کرده روی لکه بمالید و اجازه دهید چند دقیقه به همین شکل باقی بماند. سپس لباس را به روش همیشگی بشویید. از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن لباس‌ها هم می‌توانید استفاده کنید.

 ۴. از مایع سفیدکننده (وایتکس) استفاده کنید

از بین بردن لکه لباس با وایتکس

یک مایع سفیدکننده‌ی ملایم را برای این کار استفاده کنید تا بافت لباس شما در حین شست‌وشو از بین نرود. برای استفاده حتما دستورالعمل روی قوطی را بخوانید و مقدار مناسبی از آن را در قسمت مایع لباسشویی ماشین بریزید. مایع لباسشویی را اضافه کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید. بعد از شست‌وشو هم لباس‌ها را به روش همیشگی خشک کنید.

برای اطمینان از اینکه لباس شما می‌تواند وایتکس را تحمل کند یا خیر به علامت‌های روی برچسب دقت کنید:

  • اگر مثلث توخالی روی برچسب بود یعنی می‌توانید از هر نوع سفیدکننده‌ای استفاده کنید.
  • اگر مثلث تو پُر روی برچسب بود یعنی فقط باید از سفیدکننده‌ی بدون کلر استفاده کنید.
  • اگر مثلث سیاه روی برچسب بود یعنی به هیچ وجه نمی‌توانید از سفیدکننده برای شست‌وشوی این لباس استفاده کنید.

چند نکته برای شستن لباس سفید و مراقبت از آن

راهنمای استفاده از مایع لباسشویی

  • از مواد شوینده به میزان مناسب استفاده کنید.
  • ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید. این کار مانع شست‌وشوی مناسب لباس‌ها می‌شود.
  • ماشین لباسشویی را ماهی یک بار تمیز کنید.
  • اگر آب منطقه‌ی زندگی شما دارای املاح و سختی است و از دستگاه تصفیه آب استفاده نمی‌کنید، حجم مواد شوینده را برای هر بار شست‌وشو بیشتر کنید.

منبع: wikihowبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما