اپل واچ شما تا چه حد ضد آب است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
اپل واچ ضد آب

تمام مدل‌های اپل واچ از گواهی مقاومت در برابر نفوذ آب بهره می‌برند و بنابراین همگی ضد آب محسوب می‌شوند. اما آیا همه‌ی این ساعت‌های هوشمند به طور کامل ضد آب هستند یا فقط مقاومت محدودی در برابر نفوذ آب می‌توانند نشان دهند؟ اگر در این مورد برای شما سوال ایجاد شده، این مطلب را از دست ندهید.

مدل‌های مختلف اپل واچ تا چه حد ضد آب هستند؟

شاید شنیده باشید که اپل واچ ضد آب است، اما این موضوع کاملا حقیقت ندارد. در واقع، اپل واچ شما در برابر آب مقاوم است، به این معنی که می‌تواند تا حد زیادی از نفوذ آب به داخل دستگاه جلوگیری کند و از آن محافظت نماید. بنابراین، ریختن اتفاقی آب روی سینک، پاشیدن آب استخر، یا دوش گرفتن با اپل واچ مشکلی ندارد.

اپل واچ ضد آب

اما قرار دادن دستگاه در معرض جریان آب با فشار بالا، مانند کارواش فشارقوی یا هنگام انجام ورزش‌های آبی پر سرعت مثل موج‌سواری، می‌تواند باعث آسیب دائمی شود. همچنین این گجت در برابر آب داغ یا بخار با دمای بالا مقاوم نیست. تیم طراحی محصول برای اطمینان از اینکه همه مدل‌های اپل واچ از سطوح یکسانی از مقاومت در برابر آب برخوردار باشند، قبل از تأیید نهایی دستگاه توسط یک سازمان مستقل، آزمایش‌های مختلفی را انجام می‌دهند. در حالی که نسل اول اپل واچ دارای درجه IP صادر شده توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) است، مدل‌های جدیدتر توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تأیید می‌شوند.

به طور خلاصه، تمام مدل‌های اپل واچ برای سطح خاصی از مقاومت در برابر آب تأیید شده‌اند. بنابراین، بیایید ببینیم که اپل واچ شما واقعاً تا چه حد در برابر آب مقاوم است.

مقایسه میزان ضد آب بودن مدل‌های اپل واچ

ساعت‌های هوشمند اپل واچ سری ۱ و نسل اول (همچنین شناخته‌شده با نام سری ۰) دارای درجه‌بندی IPX7 (تحت استاندارد IEC 60529) هستند. از لحاظ فنی، این درجه‌بندی به دستگاه اجازه می‌دهد تا در عمق یک متری آب فرو رود، اما اپل این کار را توصیه نمی‌کند. بر اساس صفحه‌ی پشتیبانی محصول، سری ۱ تنها در برابر پاشش آب مقاوم است.

اپل واچ ضد آب

ساعت‌های هوشمند اپل واچ سری ۲ و مدل‌های جدیدتر، دارای درجه‌بندی مقاومت در برابر آب تا عمق ۵۰ متری هستند. با این حال، اپل توصیه می‌کند از استفاده از این دستگاه در فعالیت‌هایی که با آب با سرعت بالا یا غوطه‌وری در عمق زیاد همراه هستند، مانند غواصی یا اسکی روی آب، خودداری کنید.

شنا در سطح (یا کمی پایین‌تر)، دوش گرفتن با آن (بدون استفاده از صابون) یا شستن دست‌ها در حالی که ساعت را به دست خود بسته‌اید، مشکلی ایجاد نمی‌کند. این مورد در مورد مدل‌های جدیدتر از جمله Watch Series 8، Series 9 و Watch SE (هر دو نسل) صدق می‌کند.

اپل واچ اولترا (هر دو نسل) دارای درجه‌بندی مقاومت در برابر آب تا عمق ۱۰۰ متری است. این تنها مدل در این مجموعه است که برای ورزش‌های آبی با سرعت بالا مانند اسکی روی آب مناسب است. علاوه بر این، اولترا همچنین با استاندارد EN13319 مطابقت دارد و آن را برای غواصی تفریحی تا عمق ۴۰ متری مناسب می‌کند.

مدل اپل واچ میزان مقاومت در برابر نفوذ آب
اپل واچ سری ۱ IPX7
اپل واچ (نسل ۱) IPX7
اپل واچ سری ۲ ۵۰ متر
اپل واچ سری ۳ ۵۰ متر
اپل واچ سری ۴ ۵۰ متر
اپل واچ سری ۵ ۵۰ متر
اپل واچ سری ۶ ۵۰ متر
اپل واچ SE (نسل اول) ۵۰ متر
اپل واچ سری ۷ ۵۰ متر
اپل واچ سری ۸ ۵۰ متر
اپل واچ اولترا ۱ ۱۰۰ متر، غواصی تا عمق ۴۰ متر
اپل واچ SE (نسل دوم) ۵۰ متر
اپل واچ سری ۹ ۵۰ متر
اپل واچ اولترا ۲ ۱۰۰ متر، غواصی تا عمق ۴۰ متر

 

بعد از غوطه‌ور شدن اپل واچ در آب باید چه کاری انجام دهید؟

علی‌رغم ضد آب بودن اپل واچ شما، کارهایی وجود دارد که هر بار پس از فرو بردن (یا انداختن) آن در آب باید انجام دهید. ابتدا، صفحه‌ی نمایش و فریم را با یک پارچه‌ی تمیز و بدون پرز پاک کنید. اگر به تازگی یک جلسه‌ی تمرینی سنگین را پشت سر گذاشته‌اید، تمیز کردن قسمت‌های داخلی ساعت که با پوست شما در تماس مستقیم هستند را در نظر بگیرید.

اگر صدای بلندگو خفه‌به‌نظر می‌رسد، دکمه‌ی کناری را فشار دهید تا به مرکز کنترل دسترسی پیدا کنید، روی قفل آب (آیکونی با قطره‌ی آب) ضربه بزنید و سپس برای باز کردن قفل صفحه‌نمایش، دکمه‌ی دیجیتالی را نگه دارید. این کار باعث ایجاد صدایی می‌شود که آب محبوس شده در توری بلندگو را خارج می‌کند. برای کسانی که پیشرفت خود را با استفاده از تمرین شنا ردیابی می‌کنند، دستگاه به‌طور خودکار قفل آب را فعال می‌کند.

اگر چیزی را روی اپل واچ سری ۲ یا بالاتر انداخته‌اید که ممکن است لکه ایجاد کند، شستن آن با آب ولرم جاری را در نظر بگیرید. اگر در دریا بوده‌اید، شستن آب شور نیز ایده‌ی خوبی است. رعایت این نکات به حفظ مقاومت ساعت شما در برابر آب کمک می‌کند.

میزان دوام اپل‌ واچ‌ در شرایط مختلف

با وجود اینکه اپل واچ ها ضد آب محسوب می‌شوند، اما باید بدانید که مقاومت در برابر آب دائمی نیست و این مقاومت با استفاده‌ی طولانی و فرسایش می‌تواند کاهش یابد. علاوه بر این باید به افتادن یا وارد شدن ضربه‌ به اپل واچ اشاره کنیم که می‌تواند مقاومت در برابر آب را کاهش دهد. به طور مشابه، غوطه‌ور کردن ساعت هوشمند برای مدت طولانی می‌تواند باعث خوردگی شود که به مدارهای داخلی آسیب می‌رساند.

اپل واچ ضد آب

قرار دادن تمام مدل‌ها در معرض صابون، عطر و مواد شوینده و استفاده از مدل‌های غیر اولترا در ورزش‌های آبی با سرعت بالا می‌تواند فرآیند فرسایش را تسریع کند یا حتی بدتر، به اجزایی مانند میکروفون یا بلندگو آسیب برساند. اپل همچنین غواصی عمیق و سونا (بالای ۵۵ درجه سانتیگراد) را در لیست فعالیت‌هایی که باید هنگام استفاده از اپل واچ از آن‌ها اجتناب کنید، ذکر می‌کند.

سخن پایانی

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که توصیه‌های اپل برای حداکثر غوطه‌وری، پایین‌تر از سطح مقاومت در برابر آب است. این کار باعث می‌شود تا کاربران دستگاه را در معرض شرایطی که قادر به تحمل آن نیست قرار ندهند و این امر می‌تواند منجر به آسیب غیرقابل جبران شود.

اپل واچ ضد آب

اگرچه مدل‌های اپل واچ سری ۲ و جدید‌تر برای عمق تقریباً ۴۵ متری رتبه‌بندی شده‌اند، به این معنا نیست که می‌توانید با خیال راحت در آن عمق از آن‌ها استفاده کنید. در واقع، درزگیرها در فشار معادل ۴۵ متر (پنج اتمسفر) در آب ساکن آزمایش شده‌اند. با این حال، حتی در آب‌های کم‌عمق، در صورت زمین خوردن هنگام اسکی روی آب یا واژگونی هنگام موج‌سواری، به راحتی می‌توان از آن فشار عبور کرد.

لازم به ذکر است که در حالی که بدنه ساعت کاملاً مهر و موم شده، بندها، به ویژه بندهای استیل ضد زنگ و چرم، در برابر آب مقاوم نیستند. قرار گرفتن مکرر در معرض آب می‌تواند باعث ایجاد علائم آسیب روی آنها شود، همچنین این به معنای مقاومت کمتر در برابر تعریق یا باران است. در نتیجه اگر می‌خواهید برای مدت طولانی از اپل واچ در آب استفاده کنید، باید یک بند مناسب برای این کار انتخاب کنید. در نهایت باید بگوییم که برای خرید اپل واچ و لوازم جانبی آن، می‌توانید به سایت دیجی‌کالا سر بزنید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا تمام اپل واچ‌ها ضد آب هستند؟
بله ولی از سری ۲ به بعد مقاومت بسیار بهتری در برابر نفوذ آب دارند.
آیا تمام اپل واچ‌ها مناسب غواصی هستند؟
خیر برای این کار بهتر است فقط سراغ مدل‌های اولترا بروید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما