لنز free form هواوی میت ۴۰ پرو چه تأثیری در کیفیت عکاسی دارد؟

۱۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
لنز FREE FORM هواوی میت 40 پرو

روز گذشته هواوی پستی را منتشر کرد که در آن، یکی از مهندسین این شرکت به توضیح تأثیر لنز free form هواوی میت ۴۰ پرو در کیفیت تصاویر فوق عریض ثبت شده توسط این گوشی پرداخت.

هواوی به‌تازگی از گوشی‌های سری میت ۴۰ رونمایی کرد. محصولاتی که شامل ۴ گوشی میت ۴۰، میت ۴۰ پرو، میت ۴۰ پرو پلاس و مدل پورشه دیزاین می‌شوند. این محصولات به قابلیت‌های بسیار خوبی مجهز شده‌اند اما یکی از جالب‌ترین آن‌ها، لنز free form دوربین فوق عریض است که از اعوجاج تصاویر ثبت شده توسط این دوربین جلوگیری می‌کند.

یکی از مهندسین هواوی روز گذشته طی پستی، به توضیح عملکرد این لنز پرداخت. اما از آنجایی که این پست به زبان چینی نوشته شده بود، برای ترجمه‌ی آن به هوش مصنوعی متوسل شدیم. با این حال، خوشبختانه توانستیم با نحوه‌ی عملکرد این لنز تا حدودی آشنا شویم.

لنز FREE FORM هواوی میت 40 پرو

لنز free form هواوی میت ۴۰ پرو بدون شک یکی از بهترین قابلیت‌های این گوشی به حساب می‌آید. دوربین فوق عریض ۲۰ مگاپیکسلی این محصول به جای استفاده از لنزهای اپتیکال کروی شکل یا لنزهای کروی با لبه‌های صاف (نه یک کره‌ی کامل)، از لنزی  نامتقارن با سطحی ناهموار بهره می‌برد. به کمک همین طراحی است که مهندسین هواوی موفق شدند یکی از بزرگترین مشکلات دوربین فوق عریض یعنی اعوجاج تصویر را حل کنند.

اگر گوشی شما از دوربین فوق عریض بهره می‌برد، به‌خوبی متوجه شده‌اید که برای ثبت تصاویر فوق عریض چه حالت عجیبی را روی تصاویر ایجاد می‌کند. این‌طور به نظر می‌رسد که تصاویر مانند یک کره هستند و سوژه‌ها نیز از حالت عادی خود خارج می‌شوند. مشکلات این‌چنینی در پرچم‌دارها کمتر و در میان‌رده‌ها به وفور دیده می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید نمونه تصاویر ثبت شده توسط دوربین فوق عریض آیفون ۱۱ پرو مکس (راست)، گلکسی نوت ۲۰ اولترا (وسط) و میت ۴۰ پرو را مشاهده کنید.

لنز FREE FORM هواوی میت 40 پرو

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، به نظر می‌رسد میت ۴۰ پرو توانسته اعوجاج را تا حد زیادی کنترل کرده و تصویری ثبت کند که مانند تصویر ثبت شده توسط دوربین اصلی، بدون اعوجاج و در عین حال بسیار عریض است. از طرفی استفاده از لنز free form، تا حدودی روی کاهش وزن گوشی هم تأثیر مثبت داشته است. لنزهای کنونی سنگین و با ضخامت بالا هستند. اما free form نه تنها از ضخامت کمتری برخوردار است، بلکه وزن کمتری دارد تا بدین ترتیب روی وزن و ضخامت گوشی هم تأثیر مثبتی بگذارد.

احتمالا در سال‌های آینده و با پیشرفت هرچه بیشتر این فناوری، شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند موفق خواهند شد اندازه‌ی سنسورهای پنل پشتی را هم تا حدودی کاهش دهند. چرا که در لنزهای free form، عناصر اپتیکال کمتری استفاده شده و از طرفی اجازه می‌دهد نور بیشتری حین ثبت تصاویر جذب شود. بدین ترتیب کیفیت تصاویر و سطح نمایش جزئیات آن‌ها هم تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

هواوی بیش از ۲ سال روی توسعه‌ی چنین لنزی مشغول به کار بوده و به نظر می‌رسد بالاخره برای تولید انبوه آن آماده است. غول چینی قصد دارد برای کیفیت تصاویر ثبت شده توسط لنزهای تله‌فوتو هم راه‌حلی پیدا کند چرا که این لنز‌ها اعوجاج خاص خود را دارند. اما مهم‌تر از همه، اندازه‌ی دوربین‌هاست که احتمالا به‌زودی شاهد کوچکتر شدن آن‌ها خواهیم بود.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar سروش

    داخل متن نوشتید غول کره ای درصورتی که هواوی شرکت چینیه

    1. ممنون از توجهتون. اصلاح شد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه