۱۵۰ میلیون کاربر از HarmonyOS هواوی استفاده می‌کنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

کنفرانس توسعه‌دهندگان هواوی چند روز قبل برگزار شده و مدیرعامل این شرکت، ریچارد یو جزئیات جالبی درباره‌ی بخش گجت‌های مصرفی این شرکت فاش کرده است. به گفته‌ وی HarmonyOS در حال حاضر روی ۱۵۰ میلیون محصول هواوی اجرا شده و این سیستم‌عامل عنوان سریع‌ترین رشد سیستم‌عامل در تاریخ را مال خود کرده است.

یو همچنین اعلام کرده که HarmonyOS 3.0 با هدف بهبود اصلی معماری سیستم، ترمینال‌های فوق‌العاده و استفاده از چند دستگاه در یک اکوسیستم یکسان به‌زودی منتشر می‌شود. عدد ۱۵۰ میلیون نصب HarmonyOS شامل دستگاه‌های مختلف ازجمله، گوشی‌ها، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و اینترنت اشیا می‌شود. سیستم‌عامل Harmony با درنظرگرفتن تعامل و همکاری بین دستگاه‌ها طراحی شده‌ است.

در طول این کنفرانس، هواوی ابزارهای جدیدی را نشان داده که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای سخت افزارهای مختلف در جهت تکمیل و بهبود عملکرد سیستم‌عامل استفاده کنند. این بیانیه در کنفرانس توسعه‌دهندگان ۲۰۲۱ به‌عنوان بخشی از سخنرانی اصلی مطرح شد.

کنفرانس مذکور از تاریخ ۲۲ اکتبر تا ۲۴ اکتبر (۳۰ مهر تا ۲ آبان) برگزار می‌شود و هدف، بررسی موارد جدید درباره‌ی HarmonyOS، خانه‌های هوشمند، دفاتر هوشمند، HMS Core (نسخه‌ی سرویس موبایل هواوی) و موارد دیگر است.مدیر عامل هواوی به این نکته هم اشاره کرد که تعداد نصب HarmonyOS تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۲۰۰ میلیون دستگاه خواهد رسید که رشد فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

اینکه سیستم عامل هارمونی چیست و چگونه پدید آمد داستانی چند ساله دارد، ولی به طور خلاصه می‌توان گفت ماجرا به جنگ و دعوای بین چین و آمریکا بر سر سلطه بر جهان تکنولوژی برمی‌گردد. همان طور که می‌دانید در سال ۲۰۱۹ آمریکا شرکت چینی هواوی را تحریم کرد؛ در پی آن همه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی که توسط این شرکت ساخته شده بودند، با عدم پشتیبانی از خدمات و سرویس‌های گوگل مواجه شدند. در نتیجه‌ی محدودیت‌های پیش‌آمده، این شرکت تصمیم گرفت برای اولین بار سیستم عامل اختصاصی خودش تحت عنوان سیستم عامل Harmony او اس را طراحی کند. به‌علاوه همه‌ی این تحریم‌ها به انگیزه‌ای برای چینی‌ها تبدیل شد تا در حوزه‌ی تکنولوژی به استقلال تمام و کمال برسند و حتی شاید در آینده قادر به تسلط کامل بر جهان تکنولوژی باشند.

هواوی از همان ابتدا Harmony را به‌عنوان یک سیستم عامل که قرار است رایگان توزیع شود و برای انواع مختلف سخت‌افزار است و بر میکروکرنل مبتنی است توصیف کرد. چندی پیش در همایشی اعلام شده کهسیستم عامل Harmony یک سیستم کاملا منبع باز است و روی هر دستگاهی که دارای رم ۱۲۸ مگابایت تا ۴ گیگابایتی و یا حتی بیشتر باشد قابل اجراست. در نتیجه این سیستم عامل قابلیت اجرا روی گوشی‌های بقیه شرکت‌ها را هم دارد و قرار شده سیستم عامل HarmonyOS حداقل توسط ۳ کمپانی بزرگ سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرد (که احتمالا شرکت‌های چینی شیائومی، اوپو و ویوو هستند که تصمیم به پشتیبانی از کمپانی هموطنشان گرفته‌اند).

در ابتدا سیستم عامل هواوی جدید فقط از تلوزیون‌های هوشمند این برند پشتیبانی می‌کرد، ولی با افزایش فشار تحریم‌ها از سوی آمریکا، این شرکت سرعت و آمادگی خود را برای پشتیبانی HarmonyOS از دستگاه‌های بیشتری افزایش داد. در واقعه سیستم عامل شرکت هواوی فقط یک نرم‌افزار نیست، بلکه یک اکوسیستم کامل است. Harmony یک رابط کاربری واحد ایجاد می‌کند که قابلیت سازگاری به طور خودکار با دستگاه‌های مختلف را دارد.

«یکی به‌عنوان همه، همه به‌عنوان یکی» شعار تبلیغاتی سیستم‌عامل HarmonyOS است و به نظر می‌رسد که هواوی به‌خوبی مفهوم این شعار را در سوپردیوایس نشان داده است. سوپردیوایس در واقع اصطلاحی است که هواوی روی یکی از قابلیت‌های گسترده‌ی Harmony گذاشته و به معنای دستگاهی فراتر از توانایی‌های معمول و با قابلیت چند دستگاه مختلف است. در واقع Harmony قابلیت اجرا شدن روی دستگاه‌هایی که حافظه‌ی رم خیلی پایین، تا حد ۱۲۸ مگابایت، را هم دارد. شاید با خود فکر کنید که دیگر هیچ گوشی‌ وجود ندارد که حافظه رم آن تا این حد پایین باشد، ولی نکته اینجاست که این سیستم‌عامل روی انواع دستگاه‌های الکترونیکی اجرا می‌شود و البته دستگاهی مثل مخلوط‌کن نیازی به رم بالا ندارد و با وجود پایین بودن حافظه رم آن می‌تواند سیستم عامل Harmony را اجرا کند. مزیت این قابلیت در سوپر دیوایس‌ها هویدا می‌شود.

در هواوی از روز اول امنیت کاربران در اولویت بوده است. این شرکت اکنون هم در تلاش است تا کاربران بدون این که هیچ گونه نگرانی داشته باشند، بتوانند به سادگی از این قابلیت‌ها استفاده کنند. به‌عنوان مثال، وقتی یک مخاطب می‌خواهد قفل گوشی‌اش را باز کند، می‌تواند حالت احراز هویت چند جانبه یا مشترک را فعال کند که شامل احراز هویت از طریق ساعت، چهره و اطلاعات می‌شود که البته به این مکانیزم بیشتر از تصدیق هویت توسط یک فاکتور می‌تواند قابل اعتماد باشد. راه حل امنیتی Harmony برای سوپردیوایس، از طریق تصدیق کردن آیدی یک دیواس و همچنین کلید اتصال عمومی و خصوصی صورت می‌پذیرد و فقط وقتی همه‌ی این عوامل تأیید شد، اتصال بین دو دستگاه صورت می‌تواند برقرار شود.

منبع: GSMArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما