هابل جزئیات تماشایی یک کهکشان مارپیچی را به نمایش گذاشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نگاه تلسکوپ فضایی هابل به کهکشان مارپیچی NGC 1317 در صورت فلکی کوره

تلسکوپ فضایی هابل با نگاهی نزدیک به کهکشان مارپیچی NGC 1317 جزئیات تماشایی آن را در کنار برخی اجرام عظیم دیگر به نمایش گذاشته است.

در یک تصویر تازه منتشر شده تلسکوپ فضایی هابل ناسا و آژانس فضایی اروپا به کهکشان مارپیچی NGC 1317 در صورت فلکی «کوره» (Fornax) با فاصله‌ی بیش از ۵۰ میلیون سال نوری از زمین نگاه کرده است.

این کهکشان در حقیقت یک جفت دیگر هم دارد اما کهکشان بزرگ‌تر یعنی NGC 1316 در تصویر اخیر، خارج از میدان دید هابل قرار دارد. هرچند هابل پیش از این از همدم بزرگ‌تر هم تصاویر بی‌نظیری ثبت کرده است.

کهکشان بزرگ‌تر NGC 1316 در صورت فلکی کوره

کهکشان بزرگ‌تر NGC 1316 در صورت فلکی کوره
Credit: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

NGC 1317 با وجود نبود کهکشان همسایه در این تصویر، با دو جرم از نقاط بسیار متفاوت کیهان همراه شده است. نقطه‌ی درخشان حلقه‌دار با الگوی ضربدری، ستاره‌ای از کهکشان راه شیری خودمان است که توسط رگه‌هایی دربر گرفته شده است، در حالی که لکه‌ی کشیده‌تر با رنگ قرمز، کهکشانی دوردست را نشان می‌دهد که بسیار فراتر از NGC 1317 است.

داده‌های ارائه شده در این تصویر از یک پویش رصدی گسترده شامل صدها مشاهده‌ی دوربین میدان باز ۳ هابل (WFC3) و دوربین پیشرفته‌ی نقشه‌برداری (ACS) است. دو دوربین مهم هابل که هر یک پس از خواب طولانی‌مدت هابل، به‌عنوان نخستین ابزارهای علمی شروع به فعالیت کردند.

برای نمونه‌برداری در طول موج‌های گوناگون از پنج فیلتر مختلف استفاده شده و تصویر رنگی نهایی از اختصاص دادن طیف‌های گوناگون رنگی به هر تصویر تک‌رنگ حاصل شده است.

نگاه تلسکوپ فضایی هابل به کهکشان مارپیچی NGC 1317 در صورت فلکی کوره

جزئیات کهکشان مارپیچی NGC 1317 از نگاه هابل
Credit: ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

این مشاهدات همراه با داده‌های آرایه‌ی بزرگ میلی‌متری (ALMA) در شیلی، به اخترشناسان کمک می‌کند تا ارتباط میان ابرهای عظیم گاز سرد و ستارگان جوان به‌شدت داغی را که در آن‌ها شکل می‌گیرند، ترسیم کنند. حساسیت بی‌نظیم آلما در طول موج‌های بلند، مخازن عظیمی از گاز سرد را در سراسر کیهان محلی شناسایی کرد و چشمان تیزبین هابل، خوشه‌هایی از ستارگان جوان را مشخص کرد و سن و جرم آن‌ها را اندازه گرفت.

اغلب هیجان‌انگیزترین اکتشاف نجومی به چنین کار گروهی تلسکوپ‌ها نیاز دارند که با امکانات پیشرفته با هم کار می‌کنند و اطلاعاتی در سراسر طیف الکترومغناطیسی در اختیار اخترشناسان قرار می‌دهند. همین امر درباره‌ی تلسکوپ‌های آینده هم صدق می‌کند، از جمله مشاهدات هابل که با تلسکوپ فضایی جیمز وب زمینه را برای علم آینده فراهم می‌کند.

عکس‌ها: نگاه تلسکوپ فضایی هابل به کهکشان مارپیچی NGC 1317 در صورت فلکی کوره
Credit: ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

منابع: SciTechDaily, Sci-Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما