تلسکوپ فضایی هابل عکسی از یک نیروگاه کهکشانی ثبت کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
نگاه عمیق هابل به کهکشان مارپیچی NGC 3254

هابل تصویری از یک کهکشان مارپیچی NGC 3254 به نمایش گذاشته که هرچند در نگاه اول ساده به‌نظر می‌رسد اما در حقیقت یکی از فعال‌ترین نوع کهکشان‌هاست و به عنوان نیروگاه کهکشانی شناخته می‌شود.

دوربین میدان باز ۳ تلسکوپ فضایی هابل که توانایی رصد در طیف فرابنفش، نور مرئی و طیف نزدیک فروسرخ را دارد، عکسی ترکیبی از مشاهدات اعماق آسمان خود در نور مرئی و فروسرخ به نمایش گذاشته که کهکشان مارپیچی NGC 3254 را با جزئیات زیاد نشان می‌دهد.

شاید در این تصویر NGC 3254 مانند یک کهکشان معمولی به‌نظر برسد اما یک راز جذاب را همراه خود دارد که در نگاه نخست پنهان است. این یک «کهکشان سیفرت» (Seyfert Galaxy) است؛ نوعی از کهکشان‌ها که یک کانون فوق‌العاده فعال دارند و به‌عنوان هسته‌های کهکشانی فعال شناخته می‌شوند که انرژی آزاد شده از آن‌ها برابر با انرژی مجموع بقیه‌ی نقاط کهکشان است و یکی از پرقدرت‌ترین منابع انرژی در کیهان هستند.

نگاه عمیق هابل به کهکشان مارپیچی NGC 3254

با این وجود کهکشان‌های سیفرت نادر نیستند و تصور می‌شود که حدود ۱۰ درصد از کل کهکشان‌ها را تشکیل داده باشند. این نوع خاص از کهکشان‌ها جزو «کهکشان‌های فعال» طبقه‌بندی می‌شوند و سیاهچاله‌هایی در مرکز خود دارند که پیوسته مواد را می‌بلعند و بر اثر این تجمع ماده، مقدار زیادی پرتوهای پرانرژی آزاد می‌کنند.

نوع دومی هم از این کهکشان‌ها وجود دارد که بسیار فعال‌تر هستند و به عنوان «اختروش» یا «کوازار» (Quasar) شناخته می‌شوند. هسته‌های فعال کهکشان‌های سیفرت هنگام مشاهده در نور خارج از طیف مرئی، درخشان‌ترین نوع هستند اما در طول موج‌های دیگر تصویری بسیار متفاوت خواند داشت، در حالی که هسته‌ی آن‌ها همچنان بسیار درخشان دیده می‌شود.

عکس: نگاه عمیق هابل به کهکشان مارپیچی NGC 3254 که به عنوان یک نیروگاه کهکشانی شناخته می‌شود.

Credit: NASA/ESA/Hubble/Riess et al.

منبع: SciTechDailyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما