چرا مارول فیلم «هالک» را نساخت اما سراغ «شی هالک» رفت؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
هالک

تا به امروز هیچ فیلمی در رابطه با هالک توسط استودیوی مارول ساخته نشده و به احتمال زیاد هرگز هم این اتفاق روی نخواهد داد. حالا این سوال مطرح شده که چرا سریال «شی هالک: وکیل دادگستری» توانست در این دنیای سینمایی به مرحله‌ی تولید برسد.

حقوق پیچیده‌ی فرنچایز هالک، ایفای نقش در دنیای سینمایی مارول را برای این شخصیت سخت کرده است. با این حال، به نظر می‌رسد «شی هالک»، یکی دیگر از شخصیت‌های این فرنچایز، برای ایفای نقش در این دنیای سینمایی هیچ مشکلی ندارد. ممکن است برایتان عجیب باشد، اما همین چیزها باعث شده که کاراکتر دیگری برای ایفای نقش هالک انتخاب شود.

«شی هالک: وکیل دادگستری» در حال حاضر در دنیای سینمایی مارول ساخته شده و این امر با توجه به سرانجامی که فرنچایز «هالک» داشت اندکی عجیب به نظر می‌رسد. در حالی که هالک از فاز ۱ دنیای مارول در این دنیا حضور داشته، در مقایسه با سایر انتقام‌جویان، فیلم‌های کمتری در رابطه با او ساخته شده و از سال ۲۰۰۸، دیگر فیلمی مختص هالک ساخته نشد. در واقع رفتار دست اندرکاران دنیای مارول تا به امروز نشان دادند که گویا علاقه‌ای به پرداختن به شخصیت هالک ندارند، اما در کمال تعجب می‌توان دید که آن‌ها کاراکتری را با همین ویژگی‌ها برای دنیای مارول خلق کرده‌اند.

البته دلایل زیادی وجود دارد که چرا فیلمی برای «هالک» ساخته نشد اما سریال «شی هالک: وکیل دادگستری» به مرحله‌ی تولید رسیده است. اگرچه به نظر می‌رسد که شی هالک هم باید همان محدودیت‌هایی را که هالک از آن‌ها بهره‌مند است داشته باشد، اما این امر به هیچ وجه درست نیست. به دلیل عوامل متعدی نظیر اینکه «شی هالک: وکیل دادگستری» سریال است نه فیلم به‌علاوه‌ی تاریخچه‌ی این شخصیت، انتشار سریال «شی هالک» در دنیای مارول آسان‌تر از فیلم هالک به نظر می‌رسد. بنابراین بعید است که به این زودی‌ها شاهد تولید فیلم «هالک» باشیم.

چرا مارول نتوانست فیلم هالک را تولید کند؟

هالک

در واقع مارول نمی‌تواند فیلمی در رابطه با هالک بسازد زیرا آن‌ها حق انجام این کار را ندارند. در حالی که مارول مالک حقوق فرنچایز هالک است، اما هنوز که هنوز است حق توزیع این فیلم به یونیورسال پیکچرز تعلق دارد، بنابراین فیلم هالک تنها در صورتی می‌تواند ساخته شود که یونیورسال پیکچرز آن را منتشر نماید. این وضعیت درست شبیه این امر است که سونی حقوق فیلم مرد عنکبوتی را حتی پس از معرفی این شخصیت در دنیای سینمای مارول در اختیار دارد، اما تفاوت اصلی هالک در این است که یونیورسال پیکچرز به صراحت می‌تواند از پخش فیلم امتناع نماید.

اگر یونیورسال پیکچرز این کار را انجام دهد، فیلم هالک نمی‌تواند بدون تایید آن‌ها ساخته و منتشر شود. بنابراین گرچه ممکن است که دنیای مارول فیلم هالک را فیلمی ارزشمند بداند، اما با توجه به اینکه فیلم‌های «هالک شگفت انگیز» و «هالک» هر دو در باکس آفیس شکست خوردند، ممکن است یونیورسال پیکچرز هالک را سرمایه گذاری ارزشمندی نداند.

تنها موردی که بر سر آن توافق شده این است که مارول همچنان مجاز است از هالک در هر فیلمی که می‌خواهد استفاده کند اما تا زمانی که فیلم مختص کاراکتر هالک نباشد، به همین دلیل است که هالک توانسته پس از فیلم «هالک شگفت انگیز» همچنان در دنیای مارول حضور داشته باشد، البته فقط در فیلم‌هایی که مربوط به کاراکترهای دیگر باشند. هر چند. شایعاتی مبنی بر ساخت فیلم هالک در دنیای مارول به گوش می‌رسد، اما در حال حاضر، هیچ نشانه‌ای دال بر این امر وجود ندارد که نشان دهد یونیورسال پیکچرز موضع خود را نسبت به فیلم‌های هالک تغییر داده است.

چرا مارول می‌تواند سریالی در رابطه با شی هالک بسازد؟

هالک

فرنچایز هالک به لطف یونیورسال تحت محدودیت‌های سنگینی قرار دارد، اما خوشبختانه این محدودیت‌ها شامل حال سریال «شی هالک: وکیل دادگستری» نشده‌اند. برای شروع، اگرچه شی هالک بخشی از فرنچایز هالک است، اما از نظر فنی یک لایسنس جداگانه دارد. بعد از اینکه سریال «زن بیونیک» در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ توانست به محبوبیت برسد، مارول از این می‌ترسید که کمپانی دیگری سعی کند یک هالک زن را روانه‌ی بازار نماید، بنابراین برای حصول اطمینان از حفظ حقوق این کاراکتر، شی هالک را خلق کرد. با اینکه هم اکنون چند دهه از آن زمان گذشته اما مارول هنوز حقوق این کاراکتر را در اختیار دارد و می‌تواند هر کاری که دلش می‌خواهد با آن انجام دهد.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که حقوق توزیع یونیورسال در رابطه با فرنچایز هالک فقط در مورد همین فیلم و کاراکتر اعمال می‌شود. این امر با در نظر گرفتن نحوه‌ی حضور هالک در بسیاری از پروژه‌های انیمیشنی مانند «هالک شگفت انگیز» محصول سال ۱۹۹۶، «انتقام‌جویان: قدرتمندترین قهرمانان زمین» محصول سال ۲۰۱۰ و «چه می‌شود اگر…؟» که هیچ‌کدام، زیر نظر یونیورسال تولید نشدند، منطقی به نظر می‌رسد. «چه می‌شود اگر…؟» به دلیل حضور مرد عنکبوتی، شخصیت دیگری که مارول مالکیت کاملی بر آن ندارد، می‌تواند به وضوح این موضوع را تایید کند. هر چند که انیمیشن حوزه مجزای خودش را دارد اما تمامی این سریال‌ها و انیمیشن‌ها نشان می‌دهند که تلویزیون می‌تواند از نظر قانونی متفاوت از سینما عمل کند و قوانین خاص خودش را داشته باشد.

به لطف یونیورسال که حقوق پخش مجموعه فیلم هالک را در اختیار دارد، دنیای مارول هرگز نمی‌تواند فیلمی را بدون تایید این کمپانی در رابطه با کاراکتر هالک بسازد و بنابراین بعید به نظر می‌رسد که پس از تک فیلم ادوارد نورتون در سال جاری فیلمی در رابطه با هالک ساخته شود. خوشبختانه، بنا به هر دلیلی، این امر باعث نشد که مارول نتواند «شی هالک: وکیل دادگستری» را بسازد. چه آن دلیل این باشد که این کاراکتر لایسنس جداگانه‌ای دارد یا به این دلیل که حقوق تلویزیونی فرنچایز هالک از حقوق فیلم‌هایش جدا است. به هر حال تنها چیزی که اهمیت دارد این است که هنوز راه‌هایی برای حضور شخصیت‌های هالک در دنیای سینمایی مارول وجود دارد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. ممد

    چرا اینقدر شبیه زن شرک شده این شی هالک

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما