طراحان امیدوارند هواپیمای هیدروژنی نصف کره‌ی زمین را بدون سوخت‌گیری بپیماید

۱۷ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرح مفهومی هواپیمای هیدروژنی فلای‌زیرو

در مسیر حرکت به سمت کربن‌خنثی شدن صنایع، استفاده از هیدروژن گزینه‌ای مطلوب و همچنین دشوار است اما به‌تازگی گروهی از پژوهشگران از کانسپت یک هواپیما با سوخت هیدروژنی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند به‌ سرعت و راحتی هواپیماهای مسافربری امروزی باشد.

یکی از سخت‌ترین حوزه‌ها برای توسعه‌ی حمل‌ونقل کربن‌خنثی، صنعت پرواز است. توسعه‌ی هواپیماهای الکتریکی تجاری تا زمانی که باتری‌های قدرتمندتر و سبک‌تر ساخته نشوند، امکان‌پذیر نخواهد بود. اما پرواز با نیروی هیدروژن راه‌حل دیگری است که ممکن است یک گزینه‌ی مطلوب رو به توسعه باشد و پژوهش‌های بسیاری در این زمینه انجام می‌شود. به همین دلیل هم سال گذشته اتحادیه‌ی اروپا استراتژی هیدروژن را مطرح کرد.

اکنون یک گروه تحقیقاتی نشان داده است که هواپیمای مسافربری هیدروژنی چگونه خواهد بود. پروژه‌ی «فلای‌زیرو» (FlyZero) که توسط «مؤسسه‌ی فناوری هوافضا» (Aerospace Technology Institute) مدیریت و بودجه‌ی آن توسط دولت بریتانیا تأمین می‌شود، طرحی مفهومی برای برای یک هواپیمای سایز متوسط با سوخت هیدروژن مایع ارائه کرده است.

این هواپیما می‌تواند ۲۷۹ مسافر را بدون توقف از لندن به سانفرانسیسکو یا از لندن به اوکلند نیوزیلند با تنها یک توقف برای سوخت‌گیری جابه‌جا کند. طول بال این هواپیما ۵۴ متر و دارای دو موتور توربوفن است که بدین ترتیب سرعت و راحتی مانند هواپیمای تجاری امروزی ارائه می‌کند اما انتشار آلاینده‌های کربنی آن صفر است.

طبق طرح ATI این هواپیما مخازن سوخت برودتی در عقب بدنه خواهد داشت که هیدروژن را در دمای ۲۵۰- سانتی‌گراد ذخیره می‌کنند. دو مخزن کوچک‌تر هم در امتداد بدنه‌ی جلویی، هواپیما را در هنگام مصرف سوخت، متعادل نگه می‌دارد.

با این وجود، هنوز سال‌ها با تجاری شدن هواپیماهای هیدروژنی فاصله داریم. هنوز زیرساختی برای سوخت‌گیری وجود ندارد و هیدرژن گران‌تر و ذخیره‌سازی آن در هواپیما نسبت به ذخیره‌سازی نفت سفید دشوارتر است. اما در عین حال چندان هم رویایی نیست.

ATI انتظار دارد که تا اواسط دهه‌ی ۲۰۳۰ هواپیمای هیدروژنی پربازده، با احتمال زیادی گزینه‌ای اقتصادی‌تر از هواپیمای فعلی باشند. این موضوع تا حدی به این دلیل است که دیگر بخش‌های صنعت هم به سمت سوخت هیدروژنی حرکت می‌کنند که احتمالا هزینه‌های تجهیزات را کاهش می‌دهد.

پروژه‌ی زیروفلایر قصد دارد یافته‌های دقیق‌تری را در اوایل سال آینده‌ی میلادی منتشر کند. از جمله‌ی این مفاهیم می‌توان به طرح‌های مفهومی برای هواپیماهای منطقه‌ای، باریک‌پیکر و متوسط، گزارش‌های اقتصادی و بازار، نقشه‌ی راه برای فناوری لازم و ارزیابی پایداری اشاره کرد.

عکس کاور: طرح مفهومی هواپیمای هیدروژنی فلای‌زیرو
Credit: Aerospace Technology Institute

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar مهدی

    مطلب خوبی بود دیجی مگ.
    تو این هواپیماها دیگه سیستم شیر برقی پنوماتیک هیدروپرشین نیست واسه همین از قسمت هیدروژنی استفاده کردن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه