چطور در روزهای سرد زمستانی، خانه‌ای دنج و گرم داشته باشیم؟

۸ آبان ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
سبک hygge

هر سال با شروع فصل سرما و کوتاه شدن روزها، احساسی شبیه به افسردگی به سراغمان می‌آید. با کارهای ساده و کوچکی می‌توان داخل منزل را به شکلی طراحی کرد که فضایی دنج و دوست‌داشتنی ایجاد شود. به‌عنوان مثال، اگر اتاق را با وسایل نرم و گرم پر کنیم و از رنگ و عطرهای دلپذیر استفاده کنیم، احساس بهتری خواهیم داشت. تبدیل کردن خانه به فضایی دنج با اصلاح «hygge» شناخته می‌شود. در سبک hygge (با تلفظ hue-guh) نیازی نیست برای پر کردن فضای داخلی، اسباب‌بازی بچه‌ها را در گوشه و کنار بگذارید یا فضا را بیش از حد شلوغ کنید. روش‌های طبیعی و ساده‌ای وجود دارند که برای انجام این کار به کمک ما می‌آیند. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا این روش‌ها را همراه هم بررسی کنیم.

سبک hygge چیست؟

سبک hygge چیست

در گزارشی که مؤسسه‌ی تحقیقات شادی در کپنهاگ منتشر کرده است، دانمارکی‌ها خوشبخت‌ترین مردم جهان هستند. این در حالی است که اسکاندیناوی یکی از سردترین کشورها است و در زمستان نور کمی دارد که طبق گفته‌ی کارشناسان، علت ابتلا به افسردگی فصلی همین نور کم است. اما انگار این موضوع برای دانمارکی‌ها متفاوت بوده و تأثیری روی آن‌ها نذاشته است. این تفاوت فقط یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن هم لذت بردن مردم از چیزهای ساده است.

کلمه‌ی hygge به معنای ایجاد احساس دنج بودن، دور هم بودن و رفاه است. ممکن است این کلمه ابتدا خیلی ایدئال‌گرایانه به نظر برسد، اما همین لذت‌های کوچک می‌تواند تا حد زیادی در ایجاد انگیزه‌ی زندگی مؤثر باشد.

راه‌های طبیعی رسیدن به سبک hygge در زندگی روزمره

سبک hygge - راه‌های طبیعی

تجربه‌ی احساس hygge نیازی به صرف هزینه‌ی زیاد و تلاش فراوان ندارد. با انجام چند کار ساده در خانه و استفاده از نور طبیعی، می‌توانید حس دنج بودن و آرامش را تجربه کنید.

محل استراحت را نرم کنید

دنج بودن محل استراحت تأثیر مثبتی بر روحیه‌ی شما و افراد خانواده می‌گذارد، اما این حرف به معنی تغییر دکوراسیون کامل نیست. با چند کار ساده می‌توانید فضا را تغییر دهید.

از بالش استفاده کنید

بالش‌ها فقط برای استفاده در اتاق خواب یا روی کاناپه نیستند. با کمک چند بالش، صندلی‌های نرم بزرگ (Bean Bag) و بالش یوگا، گوشه‌ای دنج در اتاق درست کنید. بازی در این فضای نرم و جذاب برای کودکان لذت‌بخش است. می‌توانید بازی‌های رومیزی را در این قسمت انجام دهید یا چای عصرانه را با خانواده روی همین بالش‌های نرم نوش جان کنید.

پتوها را پهن کنید

روی کاناپه‌ها را با پتو بپوشانید. کودکان عاشق نرمی پتوها هستند، مطمئنا شما هم از نشستن یا لم دادن روی یک فضای گرم و نرم لذت خواهید برد. این روش، یکی از ارزان‌ترین راه‌های رسیدن به سبک hygge است.

از فرش‌های ضخیم استفاده کنید

برای اتاق نشیمن یک فرش با بافت ضخیم و پرزهای بلند انتخاب کنید. پرزها باید آن‌قدر بلند باشند که وقتی روی فرش دست می‌کشید، انگشتانتان در بین آن‌ها گم شود.

فضای کوچک ایجاد کنید

سبک hygge - فضای کوچک ایجاد کنید

با ایجاد فضاهای کوچک و دنج در خانه می‌توانید احساسی شبیه به آرامش خواب در روزهای زمستانی را تجربه کنید.

از سایه‌بان استفاده کنید

روی قسمتی از اتاق سایه‌بان بکشید. وجود سایه‌بان احساس دنج بودن را ایجاد می‌کند. چادر فقط مخصوص اتاق بازی کودکان یا فضاهای بدون سقف نیست، شما می‌توانید با استفاده از یک پارچه‌ی نازک یا توری بخشی از اتاق را جدا کنید و یک فضای دنج و متفاوت ایجاد کنید.

یک ننو نصب کنید

ممکن است استفاده از ننو در منزل به نظرتان غیرممکن بیاید اما با نصب آن در اتاق خواب کودک و استفاده از آن، خواب بهتری را تجربه خواهند کرد. باور کنید یک ننوی بزرگ بهترین مکان برای یک استراحت و چرت زدن بعدازظهر است.

مبل‌ها را جابه‌جا کنید

کاناپه‌ها را جابه‌جا کنید، یکی را کنار پنجره قرار دهید تا یک مکان دنج با نور بیشتر داشته باشید. فاصله‌ی بین مبل‌ها را کم کنید یا آن‌ها را به هم بچسبانید تا فضای ارتباطی نزدیک‌تری داشته باشید.

از نور و رایحه استفاده کنید

سبک hygge - استفاده از نور و رایحه

نور مهم‌ترین نقش را در فرآیند خواب و بیداری دارد و بر سلامت هورمونی تأثیر می‌گذارد. شما می‌توانید با انجام تغییرات زیر، بر روی تمام حواس پنجگانه‌ی خود اثر مثبت بگذارید.

شمع روشن کنید

هیچ چیز زیباتر از نور شمع نیست. گاهی در خانه چند شمع پارافینی روشن کنید و از نور شعله‌ی آن‌ها لذت ببرید.

از چراغ‌های نمکی استفاده کنید

چراغ‌های نمکی معمولا از سنگ نمک‌های تراش نخورده تهیه شده‌اند و نور لطیفی در فضا پخش می‌کنند. شب‌ها به جای چراغ سقفی، چند چراغ نمکی در اطراف خانه روشن کنید. اگر می‌توانید یک چراغ تایمر دار بخرید و آن‌ها را برای روشن شدن در زمان‌های خاص تنظیم کنید.

چراغ‌های خورشیدی را فراموش نکنید

چراغ‌های خورشیدی یا آفتابی،‌ نور زرد و گرمی شبیه به نور خورشید دارند. یکی دو جعبه‌ی نور با کمک این چراغ‌ها تهیه کنید و در گوشه‌ای از خانه قرار دهید. با این کار می‌توانید در روزهای تاریک زمستانی،‌ نوری شبیه به نور خورشید در اتاق داشته باشید.

از پخش‌کننده‌ی رایحه استفاده کنید

در قسمتی از خانه یک پخش کننده‌ی رایحه قرار دهید و هر روز از آن استفاده کنید. می‌توانید از روغن‌های معطر در این دستگاه‌ها ریخته و عطر آن را در تمام فضا پخش کنید. البته فراموش نکنید در زمان استفاده به نکات ایمنی در ارتباط با کودکان و حیوانات خانگی توجه داشته باشید.

طبیعت را به خانه بیاورید

سبک hygge - از عناصر طبیعی استفاده کنید

حضور و گذراندن وقت در طبیعت تأثیر مثبتی بر روحیه داشته و برای سلامتی مفید است. با قرار دادن وسایل طبیعی مثل چوب، حصیر یا سنگ در منزل، احساس حضور در دل طبیعت را ایجاد کنید.

از گیاهان زنده استفاده کنید

قسمتی از خانه را به گیاهان زنده اختصاص دهید. گیاهان خانگی به فضا نشاط و رنگ می‌بخشند و هوای داخل را هم تصفیه می‌کنند.

سبدهای حصیری بخرید

در گوشه و کنار خانه سبدهای حصیری بگذارید تا هم فضای داخلی را صمیمی‌تر کنید و هم بتوانید اسباب‌بازی‌ها و وسایل کوچکی را که بی‌نظمی ایجاد می‌کنند در آن‌ها پنهان کنید.

رایگان خانه را دکور کنید

با شاخه‌ها، برگ‌ها و حتی سنگ‌های مختلفی که از طبیعت پیدا می‌کنید گلدان، جاشمعی، زیرلیوانی و وسایل مختلف بسازید. این کار را می‌توانید به فرزندتان بسپارید تا علاوه بر سرگرم شدن، از خلاقیت خود هم استفاده کند. اگر به مهارت‌های هنری خاص آشنا هستید می‌توانید با این وسایل، آثار هنری مختلف تولید کنید.

رسم‌های خاص خودتان را ایجاد کنید

سبک hygge - رسم‌های خاص ایجاد کنید

بعضی از افراد معتقدند در سبک زندگی قدیمی رسم‌هایی وجود داشته که به افراد احساسات خوبی را منتقل می‌کرده است، اما این روزها در زندگی مدرن دسترسی به چنین چیزی ممکن نیست.

یکی از مزایای سبک hygge دسترسی مجدد به همان احساسات خوبی است که از ما دور شده‌اند. در ادامه از چند ایده برای ایجاد رسم‌های خاص برای شما می‌گوییم. البته این رسم‌های خاص محدود به همین چند ایده نیستند و شما می‌توانید با توجه به علاقه‌ی خود، رسوم مخصوص خودتان را طراحی کنید.

در ساعت خاصی شمع روشن کنید

روشن کردن شمع باعث ایجاد احساس آرامش در فرد می‌شود. یک ساعت ثابت را برای روشن کردن آن مشخص کنید و هر روز در ساعت مشخص، شمع روشن کنید. اگر شب‌ها شمع روشن می‌کنید، حتما قبل از خوابیدن آن‌ها را خاموش کنید.

از تکنولوژی فاصله بگیرید

ساعت‌هایی را برای گپ زدن با افراد خانواده در نظر بگیرید و در این زمان‌ها، وسایل الکترونیکی را خاموش کنید. کارشناسان معتقدند فناوری‌های مدرن باعث ایجاد اختلاف بین والدین و کودکان می‌شود. یک جعبه را برای این کار در نظر بگیرید و در زمان‌های مشخص شده،‌ وسایل الکترونیکی را خاموش کرده و در این جعبه بگذارید.

وعده‌های غذایی را در اولویت بگذارید

از وعده‌های غذایی فقط برای تغذیه‌ی بدن استفاده نکنید، روح خود را هم تغذیه کنید. بر سر میز غذا با افراد خانواده معاشرت کنید، با هم وعده‌ی غذایی دلپذیری میل کنید و از آن لذت ببرید. حتی می‌توانید از فرزندان‌تان بخواهید در تهیه‌ی غذا به شما کمک کنند تا احساس صمیمیت بیشتر با خانواده در آن‌ها ایجاد شود.

به عقب برگردید

فکر کنید ۱۵۰ سال پیش خانواده‌ها چه سرگرمی‌هایی داشتند. با هم صحبت می‌کردند، در کنار هم عصرانه می‌خوردند، با هم آواز می‌خواندند، سایه بازی می‌کردند و تفریحاتی از این دست داشتند. شما هم یک یا چند تفریح قدیمی را به برنامه‌ی زندگیتان اضافه کنید.

دوستان‌‌ خود را به منزل دعوت کنید

معاشرت با دوستان و ایفای نقش به‌عنوان یک میزبان احساسات خوبی را در شما زنده می‌کند. نیازی نیست یک مهمانی رسمی داشته باشید، خوردن یک شام ساده، بازی کردن در کنار یکدیگر یا حتی چای و شیرینی عصرانه می‌تواند حال شما را خوش کند.

از روزی که گذراندید بنویسید

هر شب قبل از خواب، ۳ چیزی را که در خانواده بابت داشتن آن‌ها شکرگزارید بنویسید. نیازی به نوشتن متن‌های کوتاه و بلند فانتزی نیست، اگر عادت کنید هر شب قبل از خواب شکرگزاری کنید، احساس آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید. حتی می‌توانید این کار را در کنار افراد خانواده انجام دهید تا با هم ارتباط بهتری داشته باشید.

با هم وقت بگذرانید

کنار خانواده بودن اصلا کار سختی نیست. یک برنامه‌ی کوچک خانوادگی می‌تواند تأثیر عمیقی بر روحیه و احساس ارتباط متقابل داشته باشد.

غذاهای راحت و خوش‌طعم بپزید

سبک hygge - غذاهای راحت و خوش طعم بپزید

در تمام طول تاریخ، وعده‌های غذایی زمانی برای دور هم جمع شدن، ارتباط و معاشرت بوده‌اند. در اینجا لیستی از خوراکی‌های ساده و خوش‌طعمی را آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند وعده‌های غذایی دلچسبی در کنار دوستان و خانواده داشته باشید.

 • مرغ پخته شده با پوست نارنگی
 • خوراک گوشت و سبزیجات
 • بیف استروگانف با گل کلم
 • کوفته قلقلی تنوری
 • بیف استروگانف
 • دنده‌ی کباب شده
 • گوشت کباب شده با سیر و سبزیجات
 • شیرینی زنجبیلی

نوشیدنی‌های گرمی مثل چای یا شکلات داغ هم می‌توانند بهانه‌ی خوبی برای دور هم جمع شدن و معاشرت باشند.

به قسمت‌های پر رفت‌وآمد نظم و زیبایی دهید

سبک hygge - نظم ورودی منزل

ایده‌ی سبک hygge فقط به ایجاد گوشه‌های دنج در خانه نمی‌پردازد، بلکه درباره‌ی قسمت‌های پر رفت‌وآمد خانه هم پیشنهادهایی دارد. ورودی خانه را در نظر بگیرید، اولین جایی است که در زمان ورود با آن مواجه می‌شویم و معمولا پر از کفش است. برای ایجاد فضایی دلپذیر در ورودی خانه می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید؛

 • یک کمد در ورودی خانه قرار دهید و وسایل مختلف مثل کیف، کفش و چتر را در آن قرار دهید.
 • یک نقاشی یا نوشته‌ی الهام بخش به دیوار نصب کنید.
 • یک میز کوچک در قسمت ورودی بگذارید و یک دستگاه پخش کننده‌ی رایحه یا گلدان گل خشک روی آن قرار دهید.

سخن آخر

سبک hygge - ذهنیت

سبک hygge قبل از هر چیز باید در ذهن شما اتفاق بیفتد و تفکر شما را تغییر دهد. با ایجاد آرامش در ذهن و قدر دانستن لحظه‌ها می‌توانید به این ذهنیت نزدیک شوید. اگر انجام این کارها برایتان سخت است نگران نباشید، با تمرین می‌توانید به آن برسید.

برای شروع می‌توانید لحظات کوتاهی را به تمرکز و کسب آرامش اختصاص دهید و کم‌کم زمان آن را طولانی‌تر کنید. اگر تمرکز کردن برای شما سخت است می‌توانید با گوش دادن به یک پادکست یا کتاب صوتی شروع کنید.

منبع: Wellness Mama

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه