آیا ادریس البا برای بازی در نقش جیمز باند خیلی پیر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
ادریس البا

حدس و گمان‌های زیادی درباره‌ی بازیگر بعدی‌ که قرار است به ایفای نقش جیمز باند بپردازد وجود دارد و برخی ادریس البا را کاندید خوبی می‌دانند، اما سوؤلی که پیش می‌آید این است که آیا ادریس البا برای این نقش خیلی پیر شده است؟

اگر بخواهیم با توجه به بازیگران قبلی که نقش این جاسوس خیالی را بازی کردند بدین موضوع بنگریم باید بگوییم که انتخاب البا چندان باعقل جور در‌ نمی‌آید. با این‌ حال، سن چیزی نیست که سبب شود این بازیگر کهنه‌کار نتواند نقش جیمز باند را به‌ خوبی ایفا کند.

البا از دیرباز به‌‌عنوان یکی از کاندیدهای نقش باند در نظر گرفته‌ شده بود، اگرچه هم‌اکنون نمی‌توان او را جانشین قطعی دنیل کریگ دانست. به‌ ویژه با توجه به این امر که خبرهایی هم در این رابطه به گوش می‌رسد که ایون پروداکشن می‌خواهد دنباله «زمانی برای مردن نیست» را در قالب داستانی با بازی تام هالند تولید نماید. اما با تمام این‌ها شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهند ممکن است البا برای این نقش انتخاب شود.

تصمیم‌گیری در رابطه با بازیگر نقش جیمز باند در نهایت به نوع پروژه و داستان دنباله بعدی این فرنچایز بازمی‌گردد. البا یکی از آن بازیگرانی است که می‌تواند به‌ خوبی خودش را با فضای فیلم‌های باند وقف دهد، اما قطعا در داستان‌های کلاسیک، به نحو بهتری می‌تواند هنر بازیگری‌اش را نشان دهد. البته البا در سن و سالی است که شاید برای این نقش مناسب نباشد، اما هنر بازیگری و مناسب بودن او برای این شخصیت تا حدی است که می‌تواند تهیه‌کنندگان «باند ۲۶» را وادار کند تا داستانی را ساخته‌وپرداخته کنند که برای او مناسب باشد.

آیا ادریس البا همان جیمز باند بعدی خواهد بود؟

ادریس البا

هنوز معلوم نیست که ادریس البا برای نقش جیمز باند انتخاب می‌شود یا نه. باربارا بروکلی، تهیه‌کننده باند، در مصاحبه‌ای اذعان کرد که کمپانی هنوز درباره‌ی البا به نتیجه نرسیده است. البته بروکلی هنوز نگفته که بحث و گفت‌وگوها درباره‌ی انتخاب البا تا کجا پیش رفته و به چه نتیجه‌ای رسیده است. اما البا، بازیگری است که طرفداران فیلم‌های باند دوست دارند او را در ردای جیمز باند بعدی ببینند و می‌توان تا حدی نتیجه گرفت که تهیه‌کنندگان این فرنچایز می‌خواهند نقش باند را در دنباله بعدی به او بدهند.

خود البا علنا ​​بیان داشته که درباره‌ی این نقش به او پیشنهادی داده نشده، اما قبلا به بازی در نقش باند ابراز علاقه کرده بود. با توجه به اینکه بروکلی در سخنان خود بیان داشته باید بازیگری برای این نقش انتخاب شود که بتواند همانند کریک خوش بدرخشد، این احتمال وجود دارد که سوئیچ استون مارتین DB5 به البا داده شود.

آیا ادریس البا برای بازی در نقش ۰۰۷ خیلی پیر شده است؟

ادریس البا

یکی از مهم‌ترین دلایلی که ممکن است سبب شود البا برای نقش ۰۰۷ انتخاب نشود سن اوست. البا در حال حاضر ۴۹ سال سن دارد و لذا اگر برای این نقش انتخاب شود یکی از پیرترین جیمز باندهای تاریخ سینما خواهد بود. تاکنون مسن‌ترین بازیگری که برای این نقش انتخاب‌ شده راجر مور ۴۵ ساله بود که در «زندگی کن و بگذار بمیرند» به ایفای نقش باند پرداخت. شان کانری و دنیل کریگ که جزء باندهای پرطرفدار بودند در اولین نقش‌آفرینی‌هایشان به‌‌عنوان باند در «دکتر نو» و «کازینو رویال» به ترتیب، ۳۲ و ۳۸ ساله بودند. بنابراین سن البا از تمامی جیمز باندهای قبلی بیشتر است البته سن نمی‌تواند موضوع مهمی باشد که مانع از انتخاب او برای این نقش گردد.

با این‌ حال دوره حضور البا در نقش باند مطمئنا کوتاه خواهد بود. اگرچه آخرین باری که شان کانری در نقش باند حضور یافت ۴۱ ساله بود. او برای آخرین بار در فیلم «الماس‌ها همیشگی‌اند» به ایفای نقش ماندگاری پرداخت که توانست مخاطبان را مجذوب کند. مور هم آخرین بار در سن ۵۷ سالگی در فیلم «منظره‌ای از یک قتل» حضور داشت و توانست بازی هنرمندانه‌ را از خود به یادگار بگذارد. در فیلم زمانی برای مردن نیست هم کریگ ۵۱ سال سن داشت، حال‌آنکه پیرس برازنان در سن ۴۹ سالگی برای آخرین بار در فیلم «روزی دیگر بمیر» به ایفای نقش پرداخت یعنی درست همان سنی که البا در آن قرار دارد.

معمولا فیلم‌های جدیدتر باند، خشن‌تر از فیلم‌های کلاسیک هستند و کریگ توانست در زمانی برای مردن نیست به زیبایی هر چه‌ تمام‌تر، از پس فیلم بربیاید. قطعا البا ازلحاظ فیزیکی با این نقش همخوانی دارد و بااینکه سن و سالی از او گذشته اما با توجه به آنچه در بالا گفته شد مسن‌ترین بازیگری نیست که در نقش باند بر روی صحنه رفته است. درست است که انتخاب البا برای این نقش دور از ذهن است، اما محروم کردن او از فرصت بازی در نقش باند آن‌هم به خاطر سنش، درست همانند جورج لازنبی و تیموتی دالتون قطعا ناعادلانه خواهد بود.

چرا ادریس البا می‌تواند یک جیمز باند عالی باشد؟

ادریس البا

کاراکتر ادریس البا در سریال جنایی-درام لوتر یکی از دلایل کلیدی‌ است که سبب شده او به‌‌عنوان یکی از جانشین‌های بالقوه دنیل کریگ شناخته شود. جان لوتر شخصیتی است که به‌‌شدت به دنبال اجرای عدالت است و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. البا در طول ۵ فصل این سریال، به‌‌خوبی با این نقش وفق یافته است و بازی او در نقش هارپ در فیلم «گاوچران مقاوم» هم توانسته هنر بازیگری او را به زیبایی هر چه‌ تمام‌تر نشان دهد. بنابراین البا انتخاب مناسبی برای کاراکتر جیمز باند است زیرا او در گذشته توانایی‌های خود را در نقش‌های مشابه نشان داده است. او می‌تواند به‌‌خوبی صلابت و کاراکتر جذاب جیمز باند را به بیننده نشان دهد و شکی نیست که وقتی لباس او را به تن کند، می‌تواند جذابیت و طنز همیشگی این کاراکتر را به زیبایی هر چه‌ تمام‌تر به نمایش بگذارد.

جا خالی دادن‌های البا در کیک بوکسینگ حرفه‌ای همان چیزی است که یک مأمور مخفی خیالی به‌ جز هنر بازیگری، به آن‌ها نیاز دارد و بدن ورزیده او می‌تواند انتقاداتی را که در رابطه با سنش وجود دارد زیر سؤال ببرد. علاوه‌ بر این، طرفداران «جیمز باند» هم به البا علاقه‌ی خاصی دارند. در حالی‌ که از یک‌ طرف، شباهت‌های آشکار بین جیمز باند و لوتر سبب شده که البا به یک نامزد مناسب تبدیل شود، محبوبیت او در بین طرفداران باند هم از سوی دیگر بی‌تأثیر نبوده است.

جیمز باند و آینده ۰۰۷ (همان‌طور که بسیاری از ما می‌دانیم)

ادریس البا

با وجود اینکه خیلی‌ها تصور می‌کردند زمانی برای مردن نیست، آخرین دنباله از مجموعه جیمز باند باشد اما همان‌طور که می‌دانیم مأمور ۰۰۷ قرار است به صحنه بازگردد. با اینکه باند در این دنباله کشته شد اما باند ۲۶ بر اساس کاراکتر مدنظر ایان فلمینگ بازخواهد گشت، نه به‌‌عنوان کاراکتر جایگزینی با همان کد ۰۰۷.

در حالی‌ که کاراکتر باند همچنان در هاله‌ای از ابهام نهفته است اما به نظر می‌رسد که کاراکتر او چندان تفاوت چشمگیری با فیلم‌های قبلی ندارد. البته در زمانی برای مردن نیست، مسؤولیت‌های مهمی به یکی از کاراکترهای زن واگذار شد و همین امر باعث شد که داستان فیلم جذابیت زیادی برای مخاطبان داشته باشد. در واقع حضور نومی در کنار باند، نشان داد که کاراکترهای جیمز باند و ۰۰۷ می‌توانند در قالب دو شخصیت به نمایش درآیند و این ایده‌ای است که شاید در فیلم‌های آتی باند شاهد عملی شدنش باشیم.

داستان‌های فیلم‌های باند معمولا بر اساس کاراکتر بازیگر اصلی ساخته‌ و پرداخته می‌شوند، بنابراین انتخاب سایر بازیگران هم به انتخاب بازیگر اصلی نقش جیمز باند بستگی دارد. علاوه‌ بر این، فیلم‌های باند معمولا در تلاش هستند تا طبق روز باشند، به‌‌عنوان‌ مثال یکی از دنباله‌های باند در واکنش به جنگ ستارگان ساخته شد، یا یکی دیگر از آن‌ها در پاسخ به سری فیلم‌های جیسون بورن تولید شده بود. پس قطعا فیلم‌های اکشن اخیر در داستان فیلم باند ۲۶ نقش خواهند داشت، اما مطمئنا دست‌اندرکاران فیلم نمی‌خواهند آن‌قدرها از چارچوب اصلی فیلم فاصله بگیرند.

البته اینکه چگونه دنباله‌ی بیست‌وششم این فیلم می‌خواهد به پیامدهای مرگ باند بپردازد در آینده این فرنچایز نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد. صحنه ابتدایی «در خدمت سرویس مخفی ملکه»، اولین فیلم ایون پروداکشنز پس از ترک کانری، جرج لازنبی را نشان می‌دهد که می‌گوید: «این اتفاق هرگز برای کاراکترهای بعدی روی نخواهد داد». همین جمله او نشان می‌دهد که این فرنچایز می‌تواند پس از کانری و یا هر باندی که در این فیلم کشته شود ادامه پیدا کند.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما