بازی Stardew Valley در طول ۸ سال گذشته هرگز جادوی خود را از دست نداده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
بازی Stardew Valley

وقتی در سال ۲۰۱۶ بازی Stardew Valley در دسترس بازیکنان قرار گرفت، پیش‌بینی در مورد اینکه این بازی چقد گسترش خواهد یافت، سخت بود. با این حال این شبیه‌ساز کشاورزی تا فوریه‌ی ۲۰۲۴ بیش از ۳۰ میلیون نسخه فروخت. در این بازی شما مزرعه‌ی فرسوده‌ی پدربزرگتان را به ارث می‌برید و با یک کوله پشتی و چند ابزار مختلف، قصد دارید تا مزارع بیش از حد رشد کرده را احیا و زندگی خود را بازسازی کنید.

در حالی که کشاورزی یکی از جنبه‌های اصلی Stardew Valley است، این بازی مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیگر را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید روز‌های خود را به ماهیگیری در رودخانه، کاوش در معادن برای یافتن منابع یا جستجوی علوفه بگذرانید. شهر کوچک و جذاب Pelican Town با شخصیت‌های عجیب و غریب خود برای دوستی نیز وجود دارد. در این میان گرافیک پیکسلی و موسیقی شاد Stardew Valley بازی آثار کلاسیکی مانند Harvest Moon را در ذهن ما تداعی می‌کند. جالب است بدانید که این بازی توسط یک نفر ساخته شده است و پس از موفقیت، تیم کوچکی تشکیل داده شده تا اطمینان حاصل شود که بازیکنان را مجذوب خود نگه دارد.

بازی Stardew Valley

تشخیص اینکه چه زمانی قرار است یک بازی از اثری باکیفیت به اثری تاثیرگذار بر نسل‌ها تبدیل شود، همیشه سخت است. گاهی اوقات یک بازی برای پیدا کردن مخاطبان زیاد کار دشواری دارد حتی اگر یک شاهکار باشد و  گاهی اوقات تشخیص اینکه یک بازی قرار است صنعت گیم را منفجر کند، از همان زمان انتشار مشخص است. در واقع بازی‌هایی که از استودیوهای مشهور قدیمی نظیر راک‌استار هستند، جزء این دسته محسوب می‌شود. با این حال این موضوع در مورد Stardew Valley صدق نمی‌کند.

هشت سال از عرضه‌ی این بازی می‌گذرد و در این مدت مخاطبان زیادی را روی رایانه‌های شخصی، موبایل، نینتندو سوییچ و کنسول‌ها جذب کرده و اساساً سبک خاصی از بازی را آغاز کرده است که هنوز در حال شکوفایی است. در این میان این بازی همچنین شش به‌روزرسانی بزرگ دریافت کرده است که جدیدترین آن‌ها شامل رویداد‌های جدید، دیالوگ‌های جدید و یک نوع مزرعه‌ی جدید است و پایان بازی را تکمیل می‌کند. در واقع هشت سال گذشته اما بازی هنوز در حال رونق است. این در حالی است که این بازی به راحتی می‌توانست در زیر انبوه آثار ماجراجویی AAA و آثار سرویس محور ناپدید شود.

از طرفی در زمان انتشار، ژانر شبیه‌ساز کشاورزی عمدتا با سری‌های نینتندو مانند Animal Crossing و Harvest Moon یا شبیه‌ساز‌های رایانه‌های شخصی مانند سری Farming Simulator، شناخته می‌شد. همچنین در حالی که Stardew Valley در فوریه یعنی زودتر از بسیاری از بازی‌ها مهم سال ۲۰۱۶ منتشر شد اما مجبور بود که با برخی از بازی‌های اواخر سال ۲۰۱۵ نظیر هیلو ۵، ‌فال‌اوت ۴ و Undertale رقابت کند. هرچند این بازی مدت کوتاهی پس از انتشار در جدول پرفروش‌های استیم قرار گرفت.

بازی Stardew Valley

گفتنی است که این بازی کارهای مختلفی را برای انجام در اختیار شما قرار می‌دهد، با این حال، چیزی که آن را از آثار مشابه متمایز می‌کند این است که همه‌ی این وظایف به طور رضایت‌بخشی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. شما وظیفه دارید مزرعه‌ی قدیمی پدربزرگتان را به شکوه سابق خود برگردانید، بنابراین محصولات کشاورزی را پرورش می‌دهید. سپس آن محصولات را به شهر برده و می‌فروشید یا به عنوان هدیه به مردم محلی می‌دهید. شما همچنین می‌توانید از آن‌ها برای تولید مواد غذایی استفاده کنید که به نوبه‌ی خود می‌توان از آن‌ها برای بازیابی انرژی در حین استخراج سنگ معدن استفاده کرد و سپس می‌توانید آن‌ها را به ابزاری برای کشاورزی تبدیل کنید. این یک روند جذاب است که تضمین می‌کند که اگر می‌خواهید به هدفی که بازی برای شما تعیین می‌کند برسید، هر کاری که انجام می‌دهید اهمیت دارد.

اینگونه بود که Stardew Valley به کلید موفقیت خود یعنی رضایت بازیکن دست پیدا کرد. انبوهی از کار‌ها در بازی ممکن است طاقت‌فرسا به نظر برسد، اما انجام هر کدام از آن‌ها احساس خوبی دارد. علاوه‌بر این در دنیای بازی، احساس می‌کنید که در حال کمک به دنیای اطرافتان هستید و با ایجاد مزرعه‌ی خود و ایجاد روابط با NPC‌ها، شهر درون بازی بهبود می‌یابد. در نتیجه شهروندان خوشحال‌تر می‌شوند و شما مناطق بیشتری را برای کاوش باز می‌کنید. شما همچنین مرکز اجتماعات شهر را بازسازی می‌کنید که شادی را برای مردم به ارمغان می‌آورد.

بازی Stardew Valley

روانشناسی به نام جیمی مادیگان (Jamie Madigan) می‌گوید:

بازی‌های شبیه‌ساز، آن عدم قطعیت، درماندگی، ابهام و عواقب شکستی را که با مشاغل دنیای واقعی به وجود می‌آیند حذف کرده و آن‌ها را به سیستم‌های سرگرم‌کننده‌ای تبدیل می‌کنند که تعامل با آن‌ها جالب است. این بازی‌ها به بازیکنان اهداف واضح، بازخوردی واضح، چالش‌های قابل انجام و پاداش‌های قابل پیش‌بینی می‌دهند و این چیزهایی است که اکثر مشاغل امروزی ارائه نمی‌دهند.

این در مورد بازی Stardew Valley صدق می‌کند و حتی اگر بارون در طول سال‌ها محتوای خاصی نظیر مزرعه‌های بیشتر، مناطق بیشتر برای اکتشاف و غیره به بازی اضافه نکرده بود، لیست کار‌های موجود همچنان رضایت‌بخش است و هسته‌ی اصلی گیم‌پلی هرگز خسته‌کننده نمی‌شود. به طور کلی این بازی همیشه حول محور ساختن یک زندگی جدید برای خود در خارج از محدوده‌ی زندگی مدرن چرخیده است و این چیزی است که هنوز آن را ارائه می‌دهد.

منبع: Polygon

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

 دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما