دولت هند به دنبال ممنوعیت واردات گوشی‌های چینی با قیمت زیر ۱۵۰ دلار است

۱۹ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هند گوشی‌های چینی

اینطور که به نظر می‌رسد، دولت هند نمی‌خواهد از این پس گوشی‌های چینی که با قیمت کمتر از ۱۵۰ دلار به فروش می‌رسند اصلا وارد بازار این کشور شوند.

دولت هندوستان به دنبال این است که یک سری تغییرات جدید در سیاست واردات گوشی‌های هوشمند ایجاد کند. در همین راستا می‌خواهد جلوی تمام گوشی‌های چینی که با قیمت کمتر از ۱۲۰۰۰ روپیه (۱۵۰ دلار – ۱۴۷ یورو) وارد این کشور می‌شوند را بگیرد. یعنی در واقع نمی‌خواهد از این به بعد هیچ گوشی چینی با کمتر از مبالغ یادشده به بازار این کشور وارد شود.

این سیاست جدید قطعا به شرکت‌های بزرگی نظیر شیائومی، ریلمی و ترنشن که به لطف بازار پرجمعیت هندوستان توانسته بودند گوشی‌های اقتصادی زیادی را در این کشور به فروش برسانند و سود خوبی هم کسب کنند، ضرر خواهد زد. به گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint، گوشی‌های هوشمندی که امسال با قیمت کمتر از ۱۵۰ دلار راهی بازار هند شده‌اند، در سه ماه دوم، حدودا یک سوم از بازار این کشور را به خود اختصاص دادند که اصلا عدد کمی نیست. در این بین، ۸۰٪ از این گوشی‌ها هم چینی هستند و این یعنی از زمانی که این قانون جدید تصویب شود، بخش بزرگی از بازار از کنترل شرکت‌های چینی خارج می‌شود.

البته سیاست جدید به این دلیل نیست که هندوستان می‌خواهد کاربرانش به گوشی‌های باکیفیت‌تری دسترسی داشته باشند. در واقع شاید کاملا برعکس باشد. شرکت‌های چینی قیمت بسیار پایینی را برای محصولات خوب خود در نظر می‌گیرند چون حاشیه سود آن‌ها بسیار کم است. در نتیجه کاربران زیادی گوشی‌های این شرکت‌ها را به سایر محصولات ترجیح می‌دهند. هندوستان درون خاک خود، دو شرکت تولیدکننده‌ی گوشی با نام‌های لاوا و مایکرومکس دارد و می‌داند اگر شرکت‌های چینی بخواهند در بازار این کشور بمانند، قطعا در این رقابت، شرکت‌های بومی شانسی برای پیروزی نخواهند داشت. یک به خاطر محبوبیت بالای این شرکت‌ها و کیفیت بالای محصولات‌شان و دو به خاطر بهتر بودن مشخصات فنی در مقایسه با قیمتی که برایشان در نظر گرفته می‌شود.

در نتیجه‌ی همین موضوع دولت هند تصمیم گرفت برای اینکه لاوا و مایکرومکس هم شانسی برای فروش محصولات خود در بازار داشته باشند، از ورود گوشی‌های چینی کمتر از ۱۵۰ دلار به خاک خود جلوگیری کند. این دو شرکت قبل از اینکه اصلا خبری از گوشی‌های اقتصادی شرکت‌های چینی باشد، در مجموع فقط ۵۰٪ از سهم کل بازار را در اختیار داشتند و با ورود چینی‌ها به بازار هم این میزان کمتر و کمتر شد. در سه ماه دوم امسال در بازار هند، شرکت‌های شیائومی، سامسونگ، ویوو، ریلمی و اوپو هستند که در رده‌های یک تا پنج قرار دارند و این یعنی شانسی برای لاوا و مایکرومکس وجود ندارد.

سهم شرکت‌های مختلف از بازار هندوستان در بخش گوشی‌های هوشمند در سه ماه نخست و دوم سال ۲۰۲۲

نکته‌ی جالب اینجاست که شرکت‌هایی نظیر شیائومی، ویوو و اوپو به خاطر یک سری فعالیت‌های غیرقانونی نظیر پولشویی و فرار مالیاتی، در رادار دولت هند قرار دارند و در نتیجه رابطه‌ی آن‌ها هم شکر آب است. رابطه‌ی بین هند و چین هم اصلا خوب نیست. اگر به خاطر داشته باشید، دو سال قبل و به خاطر درگیری نیروهای چینی و هندی در مرز هیمالیا، هند صدها اپلیکیشن و بازی چینی را از فروشگاه مخصوص این کشور پاک کرد که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به PUBG اشاره کرد. حال باید دید این تنش به کجا خواهد رسید.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه