ایندیانا جونز ۵ آخرین فیلم این مجموعه است

۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰ ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
ایندیانا جونز

اکران «ایندیانا جونز ۵» یعنی فرنچایز «ایندیانا جونز» برای چیزی در حدود پنج دهه به حیات خود ادامه داده است. به‌علاوه آن‌طور که به نظر می‌رسد گویا قرار است این دنباله آخرین دنباله این فرنچایز باشد. اما شنیده‌ها حاکی از آن است که بالاخره بعد از انتظار طولانی و چند بار به تعویق افتادن پروژه، باستان‌شناس سالخورده، هریسون فورد دوباره در سال ۲۰۲۳ بر روی پرده سینما حضور خواهد یافت.

جیمز منگولد که از فیلم‌های ساخته شده توسط او می‌توان به «لوگان» و «فورد در برابر فراری» اشاره کرد، قرار است به جای کارگردان سابق این مجموعه، استیون اسپیلبرگ، به کارگردانی این پروژه بپردازد. با این حال، علیرغم به کارگیری این نیروی تازه نفس برای دنباله جدید، «ایندیانا جونز ۵» باید به نوعی پایانی برای این فرنچایز باشد.

اسپیلبرگ چهار فیلم اول مجموعه ایندیانا جونز را کارگردانی کرد که داستان آن‌ها حول محور شخصیتی در جریان بود که جورج لوکاس، خالق جنگ ستارگان او را طراحی نموده بود. از جمله این فیلم‌ها می‌توان به «مهاجمان صندوقچه گمشده» اشاره نمود. این سری فیلم‌ها تاکنون به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های موجود در ژانر ماجراجویی شناخته می‌شوند. حضور در این دنباله‌ها سبب شد که فورد به بازیگر شناخته شده‌ای تبدیل گردد و ایفای نقش در سایر فیلم‌ها به گونه‌ای برای او تضمین شود. به طور کلی، این فرنچایز از نظر انتقادی و مالی به موفقیت باورنکردنی‌ای دست پیدا کرد و همین امر سبب شد تا ساخت «ایندیانا جونز ۵» اجتناب‌ناپذیر باشد.

و اما در این دنباله قرار است بازیگران بی‌نظیری از جمله فیبی والر بریج، مدز میکلسن و آنتنیو باندراس که در فیلم ماجراجویانه «آنچارتد» خوش درخشیده است حضور داشته باشند. گرچه نقش‌های آن‌ها هنوز معلوم نیست. هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگری مشخص است که «ایندیانا جونز ۵». به روزهای تولید خود نزدیک‌تر می‌شود و لذا می‌توان گفت که این فرنچایز نیز کم‌کم به پایان خود سلام خواهد کرد. با نزدیک شدن به اکران فیلم، ممکن است بالاخره زمان آن رسیده باشد که پروفسور جونز برای آخرین بار شلاق و کلاه خود را بردارد و به ماجراجویی برود.

سرانجام کار تولید ایندیانا جونز ۵ به پایان رسید

ایندیانا جونز

چندی پس از انتشار «ایدیانا جونز و قلمروی جمجمه بلورین» در سال ۲۰۰۸ ایده‌های ساخت «ایندیانا جونز ۵» مطرح شد. جورج لوکاس، استیون اسپیلبرگ و هریسون فورد اشتیاق خود را برای ادامه این داستان ابراز نمودند. در نهایت پس از اینکه دیزنی، لوکاس فیلم را خریداری کرد، این پروژه به کاتلین کندی سپرده شد، اما این استودیو تصمیم گرفت بر روی سه‌گانه «جنگ ستارگان» تمرکز کند. در نهایت در بهار ۲۰۱۶، دیزنی اعلام کرد که پنجمین فیلم «ایندیانا جونز» در جولای ۲۰۱۹ اکران خواهد شد و اسپیلبرگ نیز جزو کارگردانان فیلم خواهد بود.

و اما باز هم تاریخ انتشار فیلم مدام عقب افتاد. زیرا اسپیلبرگ مشغول کار بر روی پروژه‌های دیگری از جمله «بازیکن شماره یک آماده» بود. علاوه‌براین پیش از اینکه دیزنی، اسپیلبرگ و فورد بر سر کارگردانی «ایندیانا جونز ۵» به توافق برسند، فیلم‌نامه نیز چندین بار تغییر کرد. اسپیلبرگ تصمیم گرفت در اوایل سال ۲۰۲۰ از کارگردانی این فیلم کناره‌گیری کند و در عین حال در فرایند تولید فیلم نقش داشته باشد. در نهایت کار کارگردانی فیلم به منگولد سپرده شد و کار بر روی فیلم‌نامه جدید آغاز شد.

سرانجام فیلم‌برداری اصلی در ژوئن ۲۰۲۱ آغاز شد و صحنه‌های آغازین در بریتانیا فیلم‌برداری شد. یکی از تهیه‌کنندگان فیلم، فرانک مارشال (شوهر کاتلین کندی و یکی از همکاران قدیمی اسپیلبرگ) تصویری از کلاه بیس‌بالی را که نام ایندی بر روی آن نوشته شده بود توییت کرد. این توییت نشان می‌داد که فیلم‌برداری فیلم به پایان رسیده است. این بدان معناست که فیلم هنوز باید مراحل پس از تولید را پشت سر بگذارد که می‌تواند شامل فیلم‌برداری مجدد هم باشد. اما بخش عمده‌ای از فرآیند کار به پایان رسیده است و مخاطبان مشتاق می‌توانند منتظر دنباله پنجم این فرنچایز باشند.

آیا ایندیانا جونز ۵ آخرین دنباله از این فرنچایز است؟

ایندیانا جونز

بسیاری فکر می‌کردند فرنچایز «ایندیانا جونز» با اکران «آخرین جنگ صلیبی» در سال ۱۹۸۹ به پایان خواهد رسید، اگرچه ایده‌های زیادی برای ساخت دنباله‌های جونز وجود داشت که هرگز عملی نشدند. منتقدان «جمجمه بلورین» آرزو می‌کردند که این فرنچایز پس از سه‌گانه اصلی به پایان می‌رسید، زیرا پس از وقفه طولانی بین دو فیلم، کیفیت آن کاهش یافته بود. ممکن است «ایندیانا جونز ۵» پایانی برای این فرنچایز باشد. اما هنوز هیچ بیانیه‌ای از سوی دیزنی یا لوکاس ‌فیلم مبنی بر اینکه آیا این دنباله نقطه پایانی برای فرنچایز جونز خواهد بود یا خیر، منتشر نشده است.

دیزنی پیشتاز صنعت سرگرمی از نظر تولید فرنچایز است و شرکت مادر لوکاس فیلم و مارول استودیو به حساب می‌آید. تولیدات حاصل از این استودیوها نیز به موفقیت مالی بیشتر دیزنی کمک می‌کنند. اگر «ایندیانا جونز ۵» دنباله موفقی باشد، به نظر می‌رسد که دیزنی تلاش خواهد کرد تا فرنچایز را ادامه دهد. از آنجا که فورد ۷۹ ساله نمایانگر جونز سالخورده‌ای خواهد بود، آینده این کاراکتر نامشخص است و خود او نیز پیش‌تر گفته بود که این شخصیت پس از رفتن او از بین خواهد رفت و شاید همین جمله نشان دهد که قرار نیست دیگر شاهد دنباله‌های بعدی این فرنچایز باشیم.

چرا ایندیانا جونز ۵ باید پایانی برای این فرنچایز باشد

ایندیانا جونز

اگرچه معلوم نیست که «ایندیانا جونز ۵» به این فرنچایز پایان دهد یا خیر، برخی از عواملی که پیش‌تر نیز ذکر شد باعث می‌شود که این دنباله پایان خوبی برای سری فیلم‌های «ایندیانا جونز» باشد. به پایان رسیدن ایندیانا جونز واکنش‌های متفاوتی را از سوی مخاطبان به همراه خواهد داشت، به طوری که برخی فکر می‌کنند برای تمام شدن این فرنچایز خیلی دیر شده و برخی دیگر مدام به دنبال ماجراجویی‌های باستانی جدید هستند. دکتر جونز توانسته در این بازه زمانی چهل ساله عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و ساختن فیلمی که بتواند نقطه پایانی برای این فرنچایز باشد بسیار خوب خواهد بود.

واضح‌ترین دلیل برای پایان دادن به فرانچایز «ایندیانا جونز» سن ستاره نقش اول آن است. به نظر می‌رسد جونز کاراکتر مورد علاقه فورد است، اما دیگر سن و سالی از این بازیگر گذشته و قطعا نمی‌تواند از پس چالش‌های فیزیکی فیلم مانند قبل بربیاید. در کنار بسیاری دیگر از دلایلی که باعث تاخیر در تولید «ایندیانا جونز ۵» شد، بر طبق گزارش‌ها، یکی از دلایل این بود که فورد در جریان فیلم‌برداری مجروح شد. بنابراین تلاش برای ادامه فرنچایز با نقش‌آفرینی فورد احتمالا منجر به بروز وقفه‌های طولانی‌تری در بین فیلم‌ها خواهد شد. با وجود سابقه طولانی فورد در فیلم‌های اکشن، او دیگر پیر شده و بازی در چنین فیلم‌هایی مانند قبل برای او امکان‌پذیر نیست.

بعید به نظر می‌رسد که فورد بتواند در دهه ۸۰ زندگی خود همچنان به ماجراجویی دیگری بپردازد. با این حال، فورد در نقش جونز توانسته به محبوبیت زیادی دست پیدا کند و قطعا حضور او در نقش این کاراکتر می‌تواند سبب شود که مخاطبان به هیجان بیایند. در حالی که فورد در طول دوران حرفه‌ای خود نقش‌های به یاد ماندنی بسیاری را ایفا نموده، جونز بهترین و مشهورترین کاراکتری است که او به ایفای نقشش پرداخته است. فورد علاقه شخصی زیادی به این شخصیت دارد و در عین حال دیگر نمی‌خواهد در این نقش ظاهر شود. چراکه دیگر سنش بالا رفته، بنابراین پایان بخشیدن به این فرنچایز با ساخت «ایندیانا جونز ۵» می‌تواند راهی محترمانه برای خداحافظی این بازیگر با این نقش باشد.

آیا ایندیانا جونز مجددا راه‌اندازی خواهد شد یا اسپین آفی برایش ساخته می‌شود؟

ایندیانا جونز

اگرچه قرار است فرنچایز اصلی با «ایندیانا جونز ۵» به پایان برسد، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان آن را به شکل‌های مختلف ادامه داد. درست همانند فرنچایز «جیمز باند» که سال‌ها با تغییر کاراکتر و اختصاص یک داستان خاص به هر کاراکتر دوام آورده است. اگر این مسیری باشد که لوکاس فیلم برای «ایندیانا جونز» در پیش گرفته است، قطعا به این زودی‌ها شاهد راه‌اندازی مجدد آن نخواهیم بود. چراکه با توجه به وابستگی مخاطبان به نقش فورد و علاقه خود فورد به این شخصیت، دیزنی باید مراقب باشد که برای این کاراکتر چه تصمیمی می‌گیرد تا بینندگان ناراحت نشوند. علیرغم این واقعیت که چندین بازیگر در مجموعه تلویزیونی «تاریخچه ایندیانا جونز جوان» به ایفای نقش ایندیانا جونز پرداخته‌اند، باز هم با توجه به اثر فوق‌العاده‌ای که فورد از خود به یادگار نهاده بعید به نظر می‌رسد که مخاطبان بتوانند به این زودی‌ها کسی را به جای او قبول کنند.

ممکن است ساخت یک اسپین آف با تمرکز بر شخصیت‌های دیگر فرنچایز آسان‌تر باشد. به عنوان مثال اسپین آف «ایندیانا جونز ۵» می‌تواند بر روی شخصیت جدید فیلم با بازی فیبی والر بریج تمرکز کند. البته در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد نقش او در این فیلم وجود دارد. با این حال، دیزنی توانسته در اسپین آف‌های تلویزیونی «جنگ ستارگان» خیلی خوب عمل کند و کاراکتر فلی بگ با بازی والر بریج نیز ثابت کرده که این توانایی را دارد تا به نقش اول یک سریال تلویزیونی تبدیل شود. یکی دیگر از راه‌های تولید یک اسپین‌ آف، تمرکز بر شخصیت‌های فرعی گذشته، مانند ماریو راونوود است. در حالی که جان ریس دیویس و کارن آلن توانستند در این نقش‌ها خوش بدرخشند، مخاطبان چندان به آن‌ها وابسته نیستند و لذا بازیگران جوان‌تر می‌توانند به زیبایی هرچه تمام‌تر به ایفای این کاراکترها بپردازند و در دل مردم ریشه بدوانند.

البته هنوز هیچ اعلانی مبنی بر این امر منتشر نشده که این فرنچایز پس از «ایندیانا جونز ۵» به کدام سمت و سو پیش خواهد رفت، اما صنعت سینما همچنان برای کسب درآمد بیشتر به فرنچایزها متکی است و امکان ندارد که مشهورترین باستان‌شناس تخیلی جهان را که سابقه طولانی در گیشه دارد به حال خود رها کند. شرکت والت دیزنی، توزیع کننده اصلی محصولات فرنچایز است و ادامه داستان جونز به نوعی برای کسب و کار کنونی این کمپانی سودآور خواهد بود. با این حال، آن‌ها باید بسیار مراقب باشند که چه کسی را به جای جونز انتخاب می‌کنند. عاقلانه است که دیزنی و لوکاس فیلم این فرنچایز را با «ایندیانا جونز ۵» به پایان برسانند و بعد به دنبال راه‌هایی برای ادامه آن باشند.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما