۶ محصول کاربردی برای بهبود کیفیت هوای خانه

۲۷ آذر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
محصولاتی برای بهبود کیفیت هوای خانه

بر اساس گزارش‌های EPA، هوای داخل ساختمان می‌تواند دو تا پنج برابر و در برخی موارد تا ۱۰۰ برابر آلوده‌تر از محیط بیرونی باشد. ما روزانه ۹۰ درصد زمان خود را در خانه می‌گذرانیم و به همین دلیل کیفیت هوای داخل ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد. آلاینده‌های محیط داخلی اغلب بی‌رنگ و بی‌بو هستند؛ با این حساب چطور می‌توانیم کیفیت هوای خانه را بهبود دهیم؟

منشا آلاینده‌های داخل خانه معمولا ذرات کپک یا گرد و غبار، گازهای سمی ناشی از احتراق، محصولات خانگی و مواد شیمیایی، برخی از مصالح ساختمانی و آلرژن‌ها هستند. برای مبارزه با این آلاینده‌ها، استفاده از محصولاتی که هوای داخلی را تصفیه می‌کنند ضروری و مهم است.

در این مقاله ۶ محصول مهم برای بهبود کیفیت هوای خانه معرفی می‌کنیم تا با کمک آن‌ها زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری داشته باشید.

۱. ترموستات

ترموستات‌ها سیستم HVAC را با تنظیم دمای خانه کنترل می‌کنند. یک ترموستات هوشمند با داشتن تنظیمات قابل برنامه‌ریزی می‌تواند میزان مصرف انرژی را کاهش دهد. بسیاری از مدل‌های جدید این محصول دارای گزینه‌ی گردش هستند و شما می‌توانید برنامه‌ی ترموستات خانه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که هوا را برای مدت زمان معینی در هر ساعت به گردش درآورد. این موضوع نه تنها وجود نقاط خیلی گرم یا سرد خانه‌تان را کاهش می‌دهد و دمای آنجا را متعادل می‌کند، بلکه با بهبود گردش هوا، باعث می‌شود که سایر محصولات مرتبط با کیفیت هوا نیز بهتر و موثرتر عمل کنند.

۲. تصفیه کننده‌ی هوا

تصفیه کننده‌ها، هوا را فیلتر می‌کنند، آلودگی‌ها را بیرون می‌کشند و هوای تمیز و تصفیه شده را به محیط باز می‌گردانند. این محصول برای مبارزه با ذرات گرد و غبار و آلرژن‌ها طراحی شده است. یک سیستم دو قسمتی تصفیه کننده‌ی هوا از یک فن و یک فیلتر ساخته شده است. معمولا فیلتر HEPA یا فیلتر کربن در تصفیه‌کننده‌ی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد که از زغال چوب برای جذب آلاینده‌ها استفاده می‌کند.

۳. دستگاه آلارم مونوکسید کربن

مونوکسید کربن (CO) گازی بی‌رنگ، بی‌بو و سمی است که تنها راه تشخیص آن استفاده از آلارم مونوکسید است. این گاز سمی از احتراق جزئی سوخت،‌ چوب، زغال سنگ یا گاز طبیعی تولید می‌شود؛ به همین دلیل ممکن است بدون این که متوجه شوید آن را استشمام کنید. اگر میزان مونوکسید زیاد شود، ممکن است سرگیجه، خستگی یا علائمی مشابه آنفولانزا را تجربه کنید. همچنین استشمام آن به صورت طولانی‌مدت، می‌تواند کشنده باشد.

 از آن‌جایی که مونوکسید کربن را با چشم نمی‌توان دید و بویی نیز ندارد، توصیه می‌کنیم برای بهبود کیفیت هوای خانه و حفظ سلامتی‌تان، در هر طبقه به‌ویژه در داخل و خارج از اتاق خواب، حتما از دستگاه آلارم مونوکسید استفاده و به صورت ماهانه آن‌ها را کنترل کنید.

۴. گل و گیاه

گیاهان آپارتمانی تصفیه‌کننده‌ی هوا

اگرچه گیاهان ممکن است به اندازه‌ی دستگاه تصفیه کننده‌ی هوا موثر عمل نکنند، اما برخی از گیاهان می‌توانند گازهای شیمیایی را کاهش دهند. نخل آرکا، نخل لیدی و گیاه بامبو نمونه‌هایی از این گیاهان هستند.

۵. هود

در بیشتر اوقات کیفیت هوای داخل آشپزخانه می‌تواند پایین‌تر از فضاهای دیگر خانه است که دلیل اصلی آن، گازهای سمی ناشی از پخت و پز است. اجاق‌های گاز از دی‌اکسید کربن،‌ مونوکسید کربن و دی‌اکسید نیتروژن برای احتراق استفاده می‌کنند و محل تجمع ذرات سمی دیگر هستند. آشپزخانه و آپارتمان‌های کوچک به دلیل کمبود پنجره و فضای کم برای گردش هوا بیشتر در معرض تجمع گاز هستند. سرخ کردن و پخت و پز ذرات معلق مختلفی را وارد فضای داخلی خانه می‌کنند،‌ به همین دلیل تهویه‌ی هوای آشپزخانه بسیار مهم و ضروری است.

یک هود باکیفیت می‌تواند کیفیت هوای خانه شما را تا حد زیادی بالا ببرد و دود و بخار را از آشپزخانه خارج کند. بهتر است همیشه موقع آشپزی هود خود را روشن بگذارید.

۶. دستگاه رطوبت‌گیر

بسته به مکانی که زندگی می‌کنید، میزان رطوبت می‌تواند کیفیت و تمیزی هوا را به خطر بیندازد. کپک، آسم و آلرژی همگی از مشکلاتی هستند که در مناطقی که رطوبت بالایی دارند، خودشان را نشان می‌دهند. هنگام انتخاب یک رطوبت‌گیر، سطح رطوبت محل زندگی‌تان را اندازه بگیرید و مدلی را انتخاب کنید که بتواند با آن مقدار رطوبت مبارزه کند.

منبع: gbdmagazine

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه