حکم نهایی پرونده‌ی اپیک و اپل صادر شد؛ پیروزی بزرگ برای اپیک گیمز

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اپل اپیک گیمز

همان‌طور که می‌دانید اپل و اپیک گیمز بر سر یک سری مسائل که اصلی‌ترین آن، اجبار اپل بر عدم استفاده از درگاه پرداختی شخص ثالث بود، کارشان به دادگاه کشید. تا این دعوی به سرانجام برسد یک سال زمان برد اما بالاخره صبح روز جمعه، گونزالز راجرز، قاضی این پرونده حکم نهایی خود را در رابطه با این پرونده صادر کرد.

اپل یک قانون سفت و سخت در اپ استور خود دارد و آن هم عدم اجازه به توسعه‌دهندگان به استفاده از درگاه پرداخت خودشان در اپلیکیشن یا بازی‌هاست. البته این فقط یک نمونه از سخت‌گیری‌های اپل بود چون محدودیت‌های بسیار زیاد دیگر هم وجود دارد که اگر از کاربران آیفون باشید قطعا آن‌ها را می‌شناسید.

اپل در پرونده‌ای که به خاطر شکایت از اپیک گیمز باز شده بود، شکست خورد و اکنون ۹۰ روز فرصت دارد تا اصلاحات لازم را روی سیاست‌های خود در قبال اپ استور انجام دهد. اصلی‌ترین کاری که شرکت کوپرتینویی باید در این مدت انجام دهد، قرار دادن گزینه‌ی پرداخت درون‌برنامه‌ای برای سایر شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزاری است. بدین ترتیب تلاش اپیک گیمز برای قرار دادن لینک خرید در بازی رایگان فورتنایت که به خاطر همین مشکل از اپ استور حذف شده بود نتیجه داد و فروشگاه چینی دیگر مجبور نیست ۳۰ درصد مالیات فروشگاه اپل را بپردازد.

نکته‌ی جالب اینجاست که این پیروزی عواقبی هم برای اپیک در پی داشت. در این حکم آمده است که اپل هیچ قراردادی را نقض نکرده و در واقع اپیک گیمز باید به این شرکت خسارت هم بدهد تا ۳۰ درصد مالیاتی که به خاطر عدم تعیین یک مدل پرداخت به مدت سه‌ماه در سال ۲۰۲۰ باید به اپل پرداخت می‌شد جبران شود. در نتیجه اپیک باید فقط به این دلیل ۳٫۶۵ میلیون دلار به شرکت آمریکایی به عنوان خسارت پرداخت کند. در حالی که این تنها خسارت وارد شده به اپل در این زمینه نیست.

از آنجایی که تصمیم اپل در راستای حذف حساب کاربری توسعه‌دهندگان اپیک گیمز از اکوسیستم اپل طبق قانون، درست و قابل اجرا بود، اپل همچنان می‌تواند اجازه ندهد اپیک گیمز بازی‌های خود را وارد اپ استور کند چون از دید اپل، اپیک توسعه‌دهنده‌ی تأیید شده و دارای مجوزی ندارد.

با این حال این تصمیم دادگاه به مذاق اپل خوش نیامده چرا که شرکت آمریکایی اعلام کرده که هنوز زمان زیادی برای بررسی دقیق این حکم دارد و در نتیجه هیچ تغییری را حداقل امروز در سیاست اپ استور اعمال نخواهد کرد. هرچند دادگاه به این شرکت ۹۰ روز زمان داده تا تغییرات لازم که مهم‌ترینشان اجازه‌ی ورود درگاه پرداخت شخص ثالث به فروشگاه است را اعمال کند. حال باید دید چه پیش می‌آید.

منبع: Ars Technica

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
 1. حسین میم

  آقای داوریان عزیز عبارت “فروشگاه چینی” (که در منبع خبر شما هم ذکر نشده) به چی اشاره داره؟
  با تاکید چندباره بر آمریکایی بودن اپل در متن، اینجوری القا میشه که اپیک گیمز یه شرکت چینیه یا ارتباطی با چین داره. در صورتی که اپیک هم شرکتی آمریکاییه

 2. ...

  عجب قاضی بوده!!
  ایپک گیمز قانونو زیر پا گذاشته در عوض خودشم برنده شده

 3. محمد

  دوستمون حمیدرضا داوریان دقت کنید از اون اندرویدیای صفت و سخته
  ولی قبل این داستان اپل روش پرداخت درون برنامه ای رو هم قرار داده بود همچنین کمیسیون اپ استور هم ۱۵ درصد شده
  یکم خبرهای جدید رو دنبال کنید
  دیگه فک نکنم مشکلی وجود داشته باشه چه تو اپ استور چه پلی استور
  هردوشون اصلاحات انجام دادن
  نکته جالبش اینجاست اول خود ایالات متحده شاکی بود این یعنی عدالت و حقوق کاربر از همه چیز مهمتره تا بالاخره اپل این تغییرات رو اعمال کرد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما