آیفون در فضا؛ مسافران اسپیس‌ایکس با گوشی اپل از زمین عکس گرفتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
نمای زمین و دریچه‌ی کپسول اسپیس‌ایکس

در حالی که سفر به فضا روزبه‌روز برای افراد بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد، باید انتظار ثبت لحظه‌های فضایی با گجت‌های کاربردی در زمین را هم داشته باشیم و به همین دلیل است که مسافران نخستین مأموریت فضایی تمام-شهروندی تاریخ، علاوه بر دوربین DSLR، با گوشی‌های آیفون خود هم عکس‌های چشمگیری از فضا ثبت کرده‌اند.

خدمه‌ی مأموریت «اینسپیریشن ۴» (Inspiration 4) که در هفته‌های گذشته با استفاده از کپسول سرنشین‌دار و پرتابگر «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) نخستین مأموریت فضایی تمام-شهروندی تاریخ را انجام دادند، به‌تازگی شروع به اشتراک‌گذاری برخی تصاویر باکیفیتی کرده‌اند که با دوربین قدرتمند نیکون گرفته شده‌اند.

«جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) فرمانده این مأموریت هم یک عکس دیگر از این مأموریت را به‌اشتراک گذاشت که با آیفون ۱۲ گرفته شده است و با توجه به اینکه اپل یکی از بهترین فناوری‌ها را در زمینه‌ی دوربین‌های تلفن‌های همراه ارائه می‌دهد، کیفیت تصویر ثبت شده از ارتفاع بالاتر از ۵۷۵ کیلومتری زمین، چندان تعجب‌آور نیست.

آیزاک‌من این عکس و البته ویدیوهای فضایی خود را از طریق گنبد شیشه‌ای اسپیس‌ایکس که برای مأموریت‌های گردشگری فضایی طراحی شده است، گرفت. پس از قرارگیری ایمن در فضا، دماغه‌ی مخروطی کپسول «دراگون» (Dragon) اسپیس‌ایکس باز می‌شود تا امکان تماشای زمین و فضا به‌صورت ۳۶۰ درجه فراهم باشد.

پیش از این «سایان پراکتر» (Sian Procter) دیگر مسافر مأموریت اینسپیریشن۴ هم با استفاده از آیفون تصویری تماشایی از درون کپسول سرنشین‌دار «تاب‌آوری» دراگون و نخستین نگاه شهروند-فضانوردان به سیاره‌ی زمین به‌اشتراک گذاشته بود.

انتظار می‌رود که خدمه در هفته‌های آینده، تصاویر و ویدیوهای بیشتری را که با دوربین‌های آیفون و نیکون گرفته شده‌اند، به‌اشتراک بگذارند و مناظر خارق‌العاده‌ی دیگری از زمین به ساکنان آن نشان دهند. تصاویری که از ارتفاعی بالاتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی و حتی موقعیت فعلی تلسکوپ هابل ثبت شده‌اند.

عکس از فضا با آیفون

البته اپل که حالا با آیفون ۱۳ دوربین تلفن‌هایش باز هم افزایش یافته، تنها غول فناوری نیست که تلفن هوشمندی با سیستم دوربین فوق‌العاده ارائه می‌دهد. برای نمونه سامسونگ با گوشی پرچم‌دار گلکسی S21 اولترا پیشبرد فناوری در تلفن‌های هوشمند را به حداکثر رساند که با استقبال منتقدان همراه شد و باید منتظر پیشرفت آن در سری S22 هم باشیم.

عکس کاور: نمای زمین و دریچه‌ی کپسول اسپیس‌ایکس که توسط آیفون ۱۲ ثبت شده است.
Credit: Jared Isaacman, SpaceX/Inspiration4

منبع: Digital Trends

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما