مشخصات نسل ۱۳ پردازنده‌های اینتل لو رفت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پردازنده‌های نسل 13 اینتل

اینتل به‌زودی از پردازنده‌های دسکتاپ نسل ۱۳ خود موسوم به Raptor Lake رونمایی می‌کند و حالا به لطف انتشار یک سند، می‌توانیم به مشخصات احتمالی تمام این پردازنده‌ها بپردازیم. بر اساس این سند منتشر شده، به نظر می‌رسد بهترین مدل این خانواده از ۲۴ هسته و ۳۶ مگابایت حافظه کش بهره می‌برد.

همانطور که در تصویر زیر می‌توانید ببینید، این پردازنده‌ها از توان حرارتی ۶۵ یا ۱۲۵ وات بهره می‌برند. مطابق معمول Core i9 بهترین مدل محسوب می‌شود که از ۸ هسته‌ی قدرتمند و ۱۶ هسته‌ی کم‌مصرف استفاده می‌کند. در ضمن برخلاف Core i9 نسل قبلی که مبتنی بر کش ۳۰ مگابابتی بود، در مدل جدید اینتل کش ۳۶ مگابایتی را برای i9 در نظر گرفته است.

پردازنده‌های نسل 13 اینتل

مطابق انتظار دیگر مدل‌های این خانواده هم نسبت به نسل قبلی با ارتقاهای قابل توجهی روبرو شده‌اند. به عنوان مثال پردازنده‌های Core i7 نسل ۱۳ از ۸ هسته‌ی قدرتمند و ۸ هسته‌ی کم‌مصرف استفاده می‌کنند که برای مقایسه باید بگوییم نسل قبلی آن‌ها دارای ۱۲ هسته هستند. به طور کلی فقط Core i3 از نظر مشخصات سخت‌افزاری تفاوتی با نسل قبلی ندارد و از نظر تعداد هسته و ظرفیت کش با ارتقایی روبرو نشده است. متاسفانه در این جدول به حداکثر سرعت این پردازنده‌ها اشاره‌ای نشده.

باید خاطرنشان کنیم این جدول فقط بخشی از داستان نسل جدید پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل را بیان می‌کند. با توجه به اینکه این مدل‌ها از نظر معماری با ارتقا روبرو شده‌اند، به احتمال زیاد در کنار بهبود عملکرد، انرژی کمتری را مصرف می‌کنند. اینتل در این زمینه صرفا اعلام کرده که باید انتظار بهبود عملکرد دو رقمی داشته باشیم. سال گذشته پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل اوایل پاییز معرفی شدند اما مشخصات مربوط به معماری استفاده شده در آن‌ها زودتر معرفی شد. احتمالا امسال هم اینتل همین رویکرد را تکرار خواهد کرد.

منبع: xda-developersبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. alirzea

    سوکت cpu های نسل۱۳ مثل نسل ۱۲ LGI1700 هستش یا نه؟؟؟؟؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما