اینتل بزرگ‌ترین مجموعه‌ی تراشه‌سازی جهان را احداث می‌کند

۲ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

اینتل قصد دارد مجموعه ابر کارخانه‌های تراشه‌سازی جدیدی را در ایالت اوهایو، و در شهر نیو آلبانی احداث کند که پس از تکمیل، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی تراشه‌سازی جهان خواهد بود. برای ساخت این ابرکارخانه‌ بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری شده که انتظار می‌رود روند ساخت و ساز آن اواخر امسال آغاز گردد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۲۰۲۵ افتتاح شود.

این مجموعه‌ی بزرگ بیش از ۴۰۰ هکتار وسعت خواهد داشت. در ابتدا، دو کارخانه تولید تراشه کار خود را آغاز خواهند کرد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در آینده این تعداد به هشت کارخانه می‌رسد. این ابر کارخانه‌ها همچنین از عملیات و سایر اکوسیستم‌های شرکای اینتل نیز پشتیبانی خواهند کرد. مجموعه کارخانه‌های ساخت تراشه جدید اینتل در ابتدا حدود ۳۰۰۰ شغل در شرکت اینتل ایجاد می‌کنند و سپس ده‌ها هزار شغل دیگر در ساخت و ساز و فرصت‌های بلند مدت برای سرمایه‌‌گذاری را به ارمغان خواهند آورد.

اینتل همچنین مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار دیگر را برای مشارکت با مؤسسات آموزشی محلی ایالت اوهایو در جهت کمک به تربیت مشاوران ارشد و توسعه‌ی استعدادهای محلی و برنامه‌های تحقیقاتی در سراسر منطقه‌ی ایالات میانه غربی آمریکا اختصاص می‌دهد. دو تن از رقبای اصلی اینتل یعنی TSMC و سامسونگ هم برنامه‌هایشان را برای کارخانه‌های تولید چیپست در ایالات آریزونا و تگزاس اعلام کرده‌اند.

پیش‌تر هم این ابر قدرت ساخت تراشه اعلام کرده بود که می‌خواهد با ساخت تراشه‌های مخصوص ماینینگ بیت‌کوین، پردازنده‌های گرافیکی را از دست کاربران نجات دهد. طبق آخرین گزارش‌ها و شایعه‌های منتشر شده، این شرکت می‌خواهد برای استخراج بیت‌کوین، تراشه‌ای اختصاصی تولید کند تا کاربران دست از سر کارت‌های گرافیک‌ برای این کار بردارند. اینتل به دنبال راهی است که بتوان با مصرف انرژی کمتر و پرداخت هزینه‌ای کمتر تراشه‌ای برای استخراج رمزارز ساخت تا از این طریق مشکل احتیاج به کارت‌های گرافیکی یا قیمت نجومی گرافیک‌ها را حل کند.

البته اینتل قرار است در آینده‌ای نزدیک از تراشه‌ی گرافیکی Arc Alchemist رونمایی کند. این احتمال وجود دارد که ماینرها با استفاده از این تراشه هم به استخراج رمزارز بپردازند. در روز‌های آینده احتمالا خبرهای بیشتری درباره‌ی مجموعه کارخانه‌های ساخت تراشه‌ی اینتل خواهیم شنید.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه