اینتل Core i7 12800H در گیک‌بنچ M1 مکس اپل را شکست داد

۴ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

پردازنده‌ی Core i7 12800H آلدر لیک اینتل همچنان به قدرت‌نمایی خود در تست‌های پردازشی ادامه‌ می‌دهد. نتایج جدیدترین بنچمارک منتشر شده نشان می‌دهد که این پردازنده‌ی اینتل در مقابل تراشه‌ی M1 مکس اپل، عملکرد چشمگیری را به نمایش گذاشته است. از زمان عرضه‌ی پردازنده‌ی Core i7 12800H در ماه نوامبر ( ۱۰ آذر ماه) و زمانی که در لپ‌تاپ Gigabyte Aorus 15 YE4 آزمایش شد، عملکرد بی‌نظیر این پردازنده بسیاری از تحلیلگران را تحت تأثیر خود قرار داد. این تراشه‌ی نسل دوازدهم اینتل در مقایسه با پردازنده‌های رایزن ۹ AMD 5900HX و Core i7 11800H اینتل عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است.

در همین راستا پردازنده‌ی Core i7 12800H بار دیگر در گیک‌بنچ ظاهر و سه آزمایش جدید روی لپ‌تاپ گیمینگ Razer Blade 15 مدل ۲۰۲۲ (RZ09 0421) مجهز به این پردازنده انجام شد. نکته‌ی قابل توجه‌ی نتایج این آزمایش‌ها، امتیازات به‌دست آمده‌ی این تراشه بود که بسیار بالاتر از نتایجی است که در بنچمارک‌های ماه گذشته دیده بودیم. پردازنده‌‌ی موبایل اینتل ۱۴ هسته و ۲۰ رشته (Thread) دارد، در حالی که پردازنده‌ی M1 مکس اپل که در لپ‌تاپ مک‌بوک پرو ۲۰۲۱ استفاده شده، از ۱۰ هسته و ۱۰ رشته بهره می‌برد.

مسلما با مقایسه‌ی تعداد هسته‌ها درمی‌یابیم که پردازنده‌ی اپل از تعداد هسته‌ی کمتری بهره می‌برد، اما مقایسه‌ی NotebookCheck از این دو پردازنده هنوز هم نتایج جالبی را به ما نشان می‌دهد. میانگین امتیازات تراشه‌ی M1 مکس اپل در گیک‌بنچ ۵٫۴ بوده که بر اساس نتایج دو تست به‌دست آمده است. پردازنده‌ی اپل در تست چند هسته‌ای ۱۲۶۳۶ امتیاز و در تست تک هسته‌ای ۱۷۷۳ امتیاز را از آن خود کرده است.

در بنچمارک ماه دسامبر، پردازنده‌ی Core i7 12800H اینتل در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب ۱۷۹۱ امتیاز و ۱۲۵۴۱ امتیاز بدست آورده است. بنابراین پردازنده‌ی اپل در عملکرد چند هسته‌ای +۰٫۷۶ درصد از i7 12800H اینتل برتر است، اما سیلیکون اینتل در عملکرد تک هسته‌ای +۱٫۰۲ درصد بهتر عمل کرده است. در حالی که پردازنده‌ی آینده اینتل امتیازات قابل توجه‌ای را دریافت کرده، اما نباید برتری هسته و رشته‌های آن را نسبت به M1 مکس اپل فراموش کنیم.

پردازنده‌ی Core i7 12800H جزء نسل دوازدهم تراشه‌های اینتل به حساب می‌آید که که برای لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است. این پردازنده از معماری هیبریدی تراشه‌های آلدر لیک استفاده می‌کند که از هسته‌های با کارایی بالا و هسته‌های کم مصرف با معماری big.LITTLE تشکیل می‌شود. با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که این پردازنده نتایج بهتری را نسبت به تراشه‌های رایزن ۹ ۵۹۰۰HX و نسل یازدهم تایگر لیک Core i7 11800H ارائه دهد.

دیگر مقوله‌ای که باید درباره‌ی این پردازنده بررسی شود، بحث راندمان حرارتی است. یکی از پیشرفت‌هایی که جدیدترین سیلیکون اپل نسبت به پیشینیان مبتنی‌بر اینتل ارائه می‌کند، این واقعیت است در عین حال که عملکرد قابل توجه‌ای دارد، مصرف انرژی را در سطوحی نگه می‌دارد که به انرژی زیادی نیاز ندارند.

Core i7 12800H اینتل

درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد تراشه‌ی آلدر لیک در مقابل پردازنده‌ی AMD باید گفت که امتیاز تک هسته‌ای تراشه‌ی Core i7 12800H اینتل ۱۸.۶۹ درصد بیشتر از رایزن ۹ ۵۹۰۰HX بوده که ۸ هسته دارد. در تست چند هسته‌ای اما ورق به سود پردازنده‌ی اینتل با برتری ۵۴.۶۶ درصدی نسبت به پردازنده‌ی AMD برگشت. با این حال، پیشرفت‌های مربوط به عملکرد تک هسته‌ای و چند هسته‌ای بین نتایج بنچمارک‌ها در ماه نوامبر و دسامبر را نباید نادیده گرفت که از افزایش ۸٫۲۸ درصد و ۳۰٫۳۹ درصدی در امتیازهای تک هسته‌ای و چند هسته‌ای خبر می‌دهند.

پردازنده‌ی Core i7 12800H در این ماه با کمک ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی رم DDR5 به حداکثر فرکانس ۳۶۹۰ مگاهرتز هم دست یافت. بر اساس نتایج چندین بنچمارک دیگر تراشه‌های گوشی هوشمند Alder Lake-P اینتل بیش از ۳۰ درصد از نسل‌های قبلی عملکرد بهتری خواهند داشت. برای مثال،Core i7-12700H اینتل می‌تواند تقریبا ۵۰ درصد سریع‌تر از تراشه‌ی M1 مکس اپل باشد و همچنین از پردازنده‌ی رایزن ۷ AMD 5700H عملکرد بهتری را به نمایش می‌گذارد. در بنچمارکی دیگر پردازنده‌ی لپ‌تاپ Core i7 12800H، موفق شد به‌راحتی از تراشه‌ی رایزن ۵۹۰۰HX در عملکرد چند رشته‌ای پیشی بگیرد و عملکرد برتری را به ثبت برساند.

منبع: Digitaltrends

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه