اینتل قصد دارد قیمت پردازنده‌هایش را تا ۲۰ درصد افزایش دهد

۲۴ تیر ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۵ ۲۴ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اینتل قیمت

بر اساس گزارش خبرگزاری Nikkei، اینتل در حال آماده شدن برای افزایش قیمت پردازنده‌ها و دیگر تراشه‌های خود است. ظاهرا اینتل این افزایش قیمت را به مشتریان خود اطلاع داده و به نظر می‌رسد در ماه‌های آتی همین تصمیم منجر به افزایش قیمت کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها خواهد شد.

در این گزارش آمده که هنوز میزان دقیق این افزایش قیمت نهایی نشده ولی برخی از پردازنده‌ها قرار است با افزایش قیمت ۲۰ درصدی روبرو شوند. مدتی قبل اینتل هشدار داده بود که به دلیل تورم مداوم و افزایش هزینه‌های مواد اولیه، حمل‌و‌نقل و نیروی کار، به دنبال افزایش برخی تراشه‌ها است.

افزایش قیمت‌ پردازنده‌های اینتل در زمانی عملی می‌شود که فروش کامپیوترها رو به کاهش است و تورم جهانی هم منجر به افزایش قیمت این محصولات شده است. مدتی قبل یکی از شرکت‌های معتبر اعلام کرد که در سه ماهه‌ی جاری فروش کامپیوترها با کاهش ۱۳ درصدی روبرو شده است.

بازار کامپیوترهای شخصی در دو سال اول همه‌گیری کرونا با رشد فوق‌العاده‌ای روبرو شد اما حالا به دلیل افزایش قیمت سوخت، انرژی و غذا و همچنین بازگشت افراد به محل کار، تقاضا برای کامپیوترها هم کاهش یافته است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، کاهش تقاضا برای خرید کامپیوتر در اروپا، خاورمیانه و آفریقا ۱۸ درصد بوده که بیشتر از میانگین جهانی محسوب می‌شود. علاوه بر این بسیاری از شرکت‌ها فروش قطعات به روسیه را متوقف کردند و همین موضوع هم در کاهش فروش کامپیوترها در این کشور نقش مهمی داشته است.

اینتل قیمت

در حالی که بازار کامپیوترهای شخصی وضعیت خوبی ندارد و اینتل هم می‌خواهد قیمت پردازنده‌های خود را افزایش دهد، به لطف سقوط رمز‌ارزها مشکل کمبود کارت گرافیک تا حد زیادی برطرف شده است. طی ماه‌های گذشته بسیاری از کارت گرافیک‌هایی که برای استخراج رمز‌ارز مورد استفاده قرار می‌گرفتند، راهی بازار محصولات دست دوم شدند و از سوی دیگر قیمت کارت گرافیک هم روند نزولی داشته است.

بنابراین افرادی که می‌خواهند یک کیس برای خود اسمبل کنند، به نظر می‌رسد حالا بهترین زمان برای این کار است زیرا قیمت کارت گرافیک کاهش یافته و از سوی دیگر هنوز قیمت پردازنده‌های اینتل افزایش پیدا نکرده‌اند. البته از سوی دیگر برخی کاربران هم می‌خواهند صبر کنند تا انویدیا از کارت‌های گرافیک سری ۴۰ رونمایی کند و از سوی دیگر باید ببینیم جدیدترین پردازنده‌های اینتل و AMD چه حرفی برای گفتن دارند.

منبع: the Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما