کدام ویژگی‌های iOS 16 از اندروید کپی‌برداری شده‌اند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
ویژگی‌های iOS 16

با گذشت زمان از برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل یا همان WWDC، امکان بررسی محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جدید اپل فراهم شده است. در این کنفرانس از چیپ جدید اپل به نام M2، مک‌بوک ایر و پروی نسل جدید و سیستم عامل‌های امسال پلتفرم‌های مختلف رونمایی شد و ویژگی‌های iOS 16 سروصدای زیادی را به پا کردند.

در رابطه با بعضی ویژگی‌های عمومی، iOS بسیار جلوتر از اندروید قرار دارد، اما در بیش‌تر مواقع، اپل ترجیح می‌دهد تا برخی موارد را سال‌ها بعد از اندروید در اختیار کاربران آیفون قرار دهد. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا ۱۰ مورد از ویژگی‌های iOS 16 که از اندروید دزدیده شده‌اند را بررسی کنیم.

ویجت‌های صفحه‌ی قفل

ویژگی‌های iOS 16

یکی از واضح‌ترین ویژگی‌های iOS 16 که اپل نیز به شدت روی آن مانور داد، اضافه شدن قابلیت شخصی‌سازی صفحه‌ی قفل با استفاده از ویجت‌های مختلف است. با به‌روزرسانی‌های امسال سیستم WidgetKit، توسعه‌دهندگان می‌توانند ویجت‌های خود را برای نشان دادن اطلاعات مفید و کوتاه به صفحه‌ی قفل اضافه کنند.

سه بخش مختلف برای شخصی‌سازی در صفحه‌ی قفل وجود دارد و ویجت‌ها فقط می‌توانند زیر ساعت قرار بگیرند. همچنین اپل برای استفاده از ویجت‌ها محدودیتی ۴ عددی در نظر گرفته و این عدد در صورتی درست است که همه آن‌ها کوچک باشند. به هر حال، می‌توان از چیدمان‌های مختلفی استفاده کرد و این فضا را به دلخواه پر کرد. برای مثال، ویجت تقویم دو حالت ۱×۱ و ۲×۱ دارد. یعنی یا می‌توان یک خانه را با آن پر کرد یا از نسخه بزرگ‌تر استفاده و دو خانه را اشغال کرد.

ویژگی‌های iOS 16

حال این سؤال پیش می‌آید که اپل چند سال از اندروید عقب‌تر است؟ حدود ده سال پیش بود که با معرفی اندروید ۴.۲ به نام Jelly Bean، امکان اضافه کردن ۶ ویجت به صفحه‌ی قفل فراهم شد. البته این قابلیت به دلیل مسائل امنیتی در اندروید ۵ یا همان Lollipop وجود نداشت. برخی نرم‌افزارها می‌توانند این ویژگی را برگردانند اما خود سیستم عامل اندروید، کاربران را به ویژگی At a Glance محدود می‌کند.

جالب اینجاست که در iPadOS 16 خبری از این ویژگی نیست و فقط فونت ساعت صفحه‌ی قفل عوض شده. البته ویجت‌های صفحه‌ی خانه هم ابتدا به آیفون اضافه شدند و سپس به آیپد آمدند.

صفحه‌‌ی همیشه روشن یا Always-on Display (شایعه)

ویژگی‌های iOS 16

پیدا کردن این مورد دقت بیش‌تری می‌خواهد. چراکه این ویژگی حتی برای مدل‌های مختلف iPhone 13 Pro هم در نظر نگرفته شده و در نسخه‌ی بتای iOS 16 شاهد آن نیستیم؛ اما تیمی از توسعه‌دهندگان توانسته‌اند سیستم‌هایی را در نسخه‌ی جدید این سیستم عامل پیدا کنند که به اضافه شدن ویژگی Always-on Display به آیفون‌های بعدی اشاره می‌کنند. شایعه شده است که صفحه‌ی همیشه روشن در آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس قابل استفاده خواهد بود.

این تیم اعلام کرده که به iOS 16 سه سامانه برای مدیریت Backlight یا همان نور پس زمینه اضافه شده. مدیریت نور پس زمینه یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فعال‌سازی Always-on Display محسوب می‌شود. هر کدام از این سه سامانه، به پشتیبانی از صفحه‌ی همیشه روشن مرتبط می‌شوند. روی کاغذ، می‌توانید بگویید که این سه سامانه در رابطه با قابلیت Always-on Display اپل واچ‌ها اضافه شده‌اند اما اینگونه نیست.

ویژگی‌های iOS 16

نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که این قابلیت در اصل از گوشی‌های اندرویدی نیامده و برای اولین بار در گوشی نوکیا ۶۳۰۳ دیده شد و سپس به تمام دستگاه‌های این برند که صفحه‌ی نمایش OLED داشتند، اضافه شد. اوج استفاده از قابلیت AOD در گوشی‌های ویندوز فونی نوکیا بود و سپس سامسونگ برای اولین بار در Galaxy S7 از آن استفاده کرد.

قبل از معرفی آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس نیز شایعه‌ی وجود صفحه‌ی همیشه روشن وجود داشت اما طبق گزارش‌ها، در آخرین لحظات به علت مصرف زیاد باتری از آن استفاده نشد. به هر حال، این قابلیت از آن دسته ویژگی‌هایی است که کاربران آیفون مدت‌هاست منتظر ارائه آن هستند.

قابلیت Live Text

ویژگی‌های iOS 16

در سال ۲۰۱۷ بود که گوگل از فناوری تشخیص تصویر جدید خود به نام Google Lens رونمایی کرد و از آن موقع، هر سال ویژگی‌های جدیدی به این تکنولوژی اضافه می‌شود. گوگل لنز به این صورت کار می‌کند که شما دوربین خود را به سمت یک محصول، ساختمان، گرافیتی یا هر چیز دیگری می‌گیرید و اطلاعاتی به شما ارائه می‌شود.

همچنین در کنفرانس I/O اخیر، گوگل از قابلیت Scene Exploration رونمایی کرد که به کاربران بهترین گوشی‌های اندرویدی اجازه می‌دهد محصولات اطراف خود را ببینند. با یک کلیک، می‌توان اطلاعات زیادی را در مورد این محصولات به‌دست آورد و حتی می‌توان نتایج را برای مفیدتر بودن فیلتر کرد. این قابلیت هم‌اکنون در دسترس قرار ندارد اما به گفته گوگل، به‌زودی ارائه خواهد شد.

ویژگی‌های iOS 16

اپل به‌جای اینکه با گوگل همکاری کند تا این ویژگی را به آیفون بیاورد، ترجیح داد فناوری‌های تشخیص تصویر خودش را بسازد و آن‌ها را Live Text و Visual Look Up نامید. نسخه‌ی ابتدایی این فناوری‌ها اولین بار در کنفرانس پارسال WWDC نشان داده شد و پاییز گذشته به iOS 15 آمدند. آیفون شما با استفاده از اطلاعات روی دستگاه، متن‌ها و اشیاء مختلف را تشخیص داده و امکان تعامل با آن‌ها را فراهم می‌کند. برای مثال، می‌توانید هنگام سفر به کشوری دیگر، تابلوهای راهنما را ترجمه کنید.

از جالب‌ترین ویژگی‌های iOS 16 می‌توان به پیشرفت‌های Visual Look Up اشاره کرد که هم‌اکنون می‌تواند پرندگان، مجسمه‌ها و حشرات را تشخیص دهد. یکی از ویژگی‌های iOS 16 که از اندروید دزدیده نشده، قابلیت کلیک و نگه داشتن انگشت روی قسمتی از عکس و جدا کردن آن است. سپس می‌توان از قسمت جدا شده در اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کرد.

آلبوم‌های عکس مشترک

ویژگی‌های iOS 16

یکی از آزاردهنده‌ترین جنبه‌های به اشتراک گذاشتن عکس‌ها یا آلبوم‌ها با دوستان و خانواده، این است که فضایی مشترک بین این افراد برای فرستادن آن‌ها وجود ندارد. البته این موضوع برای کاربران iOS آزاردهنده است؛ چراکه گوگل از سال ۲۰۱۷ آلبوم‌های مشترک را در کنار قابلیت Suggested Sharing از نسخه‌ی ۳ اپلیکیشن عکس‌های گوگل به کاربران اندروید ارائه داده. هم‌اکنون، نسخه‌ی ۵.۹۲ این نرم‌افزار منتشر شده و چنین قابلیتی مدت‌هاست برای اندرویدی‌ها موجود است.

به طور کلی، قابلیت iCloud Shared Photo Library مشابه ویژگی اندروید است؛ با این تفاوت که چند نکته‌ی منفی برای آن وجود دارد. در این سامانه شما تنها می‌توانید آلبوم‌های خود را در بیش‌ترین حالت با پنج نفر به اشتراک بگذارید. در اینکه قابلیت آلبوم‌های عکس مشترک بسیار مفید است، شکی نیست و پتانسیل بسیار زیادی دارد، اما به‌طور قطعی محدودیت پنج نفری به‌زودی شما را آزرده‌خاطر می‌کند. اگر این موضوع را در نظر بگیرید که در اندروید این قابلیت هیچ محدودیتی برای تعداد نفرات حاضر در آلبوم ندارد، مقایسه این ویژگی در دو سیستم عامل به‌هیچ وجه عادلانه به نظر نمی‌رسد. البته در iOS یک قابلیت به نام Partner Sharing وجود دارد که توسط آن می‌توانید با همسر خود آلبوم مشترکی داشته باشید.

اپلیکیشن تندرستی مستقل

ویژگی‌های iOS 16

هشت سال از معرفی نرم افزار Google Fit می‌گذرد. این اپلیکیشن برای اندازه‌گیری‌های معیارهای مربوط به سلامتی و مدیریت برنامه‌های ورزشی استفاده می‌شود. با اینکه اپل واچ بسیار محبوب است، بسیار تعجب‌آور است که اپلیکیشن Fitness به عنوان برنامه‌ای مستقل در دسترس کاربران نبوده. یکی از ویژگی‌های iOS 16 که مدت‌ها بعد از اندروید ارائه شده، همین نرم افزار است.

باید در نظر گرفت بسیاری از کاربران iOS از این اپلیکیشن استقبال خواهند کرد، اما از آن استفاده نمی‌کنند. چراکه تا کنون، بیش‌تر کاربران از نرم افزارهای دیگر استفاده و به آن‌ها عادت کرده‌اند. خود گوگل نیز اپ Fit را مدتی رها کرده بود و در سال‌های اخیر بیش‌تر به آن بها می‌دهد.

پیشرفت‌های Mail

ویژگی‌های iOS 16

اپلیکشن Mail اپل سال‌هاست که رقیب دیگر نرم افزارهای ایمیل روی گوشی است و تفاوت زیادی با آن‌ها دارد. حتی نسخه‌ی macOS این نرم‌ افزار تفاوت بسیاری با ورژن آیفون دارد. به هر حال، اپل پس از مدت‌ها چندین قابلیت بسیار مفید مانند یادآوری، دنبال کردن یک گفتگو، برنامه‌ی زمانی ارسال ایمیل و لغو ارسال را به Mail اضافه کرده است.

تمامی این قابلیت‌ها سال‌هاست که در اپلیکیشن Gmail روی موبایل و دسکتاپ وجود دارند و حتی برخی از آن‌ها ریشه در نرم افزار از دور خارج شده‌ی Inbox دارند. یادآوری پاسخگویی به ایمیل‌های قدیمی‌تر یا همان Nudge و Snooze و همچنین لغو ارسال ایمیل از سال ۲۰۱۸ در دسترس کاربران گوگل بوده و از سال ۲۰۱۹ نیز قابلیت ارسال ایمیل با برنامه‌ی زمانی برای این کاربران فعال شده. اضافه شدن این ویژگی‌ها به iOS 16 موجب می‌شود تا از اپلیکیشن‌های سوم شخص نه‌چندان خوب راحت شویم.

مسیریابی با در نظر گرفتن چندین توقف

ویژگی‌های iOS 16

اپلیکیشن Maps اپل در سپتامبر ۲۰۱۲ معرفی شد و راه زیادی را تا کنون طی کرده. دیگر خبری از فرستادن شما به مسیری یک طرفه و ممنوع نیست و اطلاعات ارائه شده کاربردی‌تر از قبل هستند. با این حال، در کمال ناباوری تا کنون خبری از مسیریابی با در نظر گرفتن چندین توقف در آن نبوده. قابلیتی که گوگل آن را به نرم افزار Maps خود در اندروید و iOS طی سال ۲۰۱۶ اضافه کرد. به همین دلیل است که نقشه‌ی گوگل در آیفون‌ها هم بسیار پرطرفدار است و فقط شما از A به B نمی‌رساند.

مدیریت کامل پنجره‌های اپلیکیشن‌ها در تبلت

ویژگی‌های iOS 16

به عنوان فردی که طرفدار پروپاقرص آیپد است و مدام تبلت‌های اندرویدی را می‌کوبد، هنگامی که با Galaxy Tab 8 Ultra کار می‌کردم، متوجه شدم که آیپدهای اپل نیاز به سیستمی برای مدیریت کامل پنجره‌های اپلیکیشن‌ها هستند. واضح است که این قابلیت مدت‌هاست در تبلت‌های اندرویدی وجود دارد و حتی به بهترین گوشی‌های تاشوی جدید هم‌اندازه‌ی آیپد مینی هم راه پیدا کرده.

ویژگی‌های iOS 16

اگر نام نه‌چندان دلچسب Stage Manager را نادیده بگیریم، این قابلیت موجب می‌شود تا مدیریت و کنترل پنجره‌ها بسیار روان‌تر و راحت‌تر شود و همچنین پشتیبانی بهتری را برای وصل شدن به مانیتور ارائه می‌دهد. درست است که شاهد جایگزینی کامل دسکتاپ مانند Samsung DeX نیستیم، ولی همچنان پیشرفتی برای کاربران آیپد محسوب می‌شود. نکته‌ی منفی این ویژگی اینجاست که تنها آیپدهایی که دارای چیپ M1 هستند از این قابلیت بهره‌مند خواهند شد.

بازخورد هپتیک (لرزشی) در کیبورد اصلی

ویژگی‌های iOS 16

بازخورد هپتیک یا لرزشی هنگام تایپ یکی از قابلیت‌هایی است که یا بسیار از آن لذت می‌برید یا به‌طور کامل از آن متنفرید. بسیاری از افراد هنگام انجام دادن تنظیمات اولیه گوشی آن را غیرفعال می‌کنند و برخی می‌خواهند درجه‌ی بازخورد بیش‌تری داشته باشند. با اینکه موتور هپتیک موجود در آیفون‌ها بسیار قوی است، به دلایلی خبری از این قابلیت هنگام تایپ کردن در کیبورد اصلی آن نبوده.

در زمان آیفون‌های اولیه، برخی با جیلبرک کردن آیفون خود از این قابلیت برخوردار می‌شدند، اما دردسرهای بسیار زیادی داشت. به هر حال، یکی از ویژگی‌های iOS 16 بازخورد هپتیک هنگام تایپ کردن در کیبورد اصلی است و می‌توان آن را در تنظیمات دسترسی فعال کرد. این قابلیت به‌طور پیش‌فرض فعال نیست.

یادگیری خودکار در صحبت کردن برای تایپ

ویژگی‌های iOS 16

یکی از قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند جدید، Machine Learning یا یادگیری خودکار است که گوگل آن را این‌گونه توصیف می‌کند: یادگیری خودکار، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که به گوشی اجازه می‌دهد تا با استفاده از شبکه‌های عصبی به‌طور خودکار یاد بگیرد و پیشرفت کند. بدون اینکه برای آن برنامه‌نویسی شده باشد و این عمل با جذب کردن اطلاعات زیادی در زمینه‌ی مد نظر انجام می‌شود.

یکی از دلایلی که چیپ Tensor بسیار مورد استقبال قرار گرفت، همین قابلیت یادگیری خودکار بود که تجربه‌ی شخصی‌سازی شده بهتری را برای کاربر فراهم می‌کند و در مدت استفاده شما، پیشرفت کرده و یاد می‌گیرد. املای کلمات هنگام صحبت کردن مدت‌هاست که روی گوشی‌ها موجود است، اما گوگل با پیکسل ۶ و ۶ پرو آن را بسیار ارتقاء داد. دیگر نیازی به گفتن نشانه‌های املایی مانند نقطه و ویرگول یا پیدا کردن یک اموجی خاص نیست و تنها با صحبت کردن معمولی، همه‌ی موارد انجام می‌شوند.

iOS 16 نیز این قابلیت را برای کاربران آیفون به ارمغان آورده و تجربه‌ی جدیدی را ارائه می‌دهد تا کاربران بتوانند به‌ شکل راحت و روان بین تایپ کردن دستی و صحبت کردن جابه‌جا شوند. همچنین اپل چند ویژگی جدید گوگل را به این نسخه از سیستم عامل گوشی‌های هوشمند خود اضافه کرده. حال، باید صبر کرد و دید تا این قابلیت‌ها برای همه‌ی دستگاه‌هایی که iOS 16 را دریافت می‌کنند، در دسترس خواهند بود یا خیر.

آیا اپل در حال کم کردن تفاوت‌های iOS و اندروید است؟

ویژگی‌های iOS 16

پاسخ این سؤال بسیار واضح است: بله؛ اپل در حال کم کردن تفاوت میان iOS و اندروید است. اینکه بیاییم و به شکل سختگیرانه‌ای در مورد ویژگی‌های دیرینه‌ی اندروید سخن بگوییم، بسیار راحت است، اما حقیقت این است که ویژگی‌های اضافه هرگز عیب محسوب نمی‌شوند. باید در نظر بگیریم که انتخاب بین iOS و اندروید برای کاربران نباید مانند مرگ و زندگی به نظر برسد.

بسیاری از افراد (مانند خودم)، روزانه از هر دو سیستم عامل استفاده می‌کنند تا گزینه‌های بیش‌تری داشته باشند. باید دید که اپل هم در ارائه برخی از این ویژگی‌ها دچار مشکلات اندروید خواهد شد یا خیر. برای مثال، ویجت‌های صفحه‌ی قفل در اندروید ۴.۲ معرفی شدند اما در اندروید ۵ حضور نداشتند تا راهی را برای وجود Always-on Display باز کنند.

با اینکه اپل از نظر قابلیت‌های مختلف هنوز به اندروید نمی‌رسد، باید در نظر داشت که اکوسیستم آن بسیار جلوتر از اندروید است و همین برای برخی افراد (مانند من) کافی است تا به سمت آن سوق داده شوند. به هر حال از معرفی این ویژگی‌های iOS 16 خوشحال هستیم و کاربران آیفون طعم چند ویژگی جدید مورد انتظار را می‌چشند.

منبع: AndroidCentral

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما