ارزش آیفون ۱۳ نسبت به آیفون‌های دیگر خیلی بهتر حفظ شده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

طبق تحقیقات گزارش شده از سوی SellCell، دو ماه پس از معرفی جدیدترین پرچم‌دار اپل یعنی آیفون ۱۳ ما شاهد استقبال بی‌نظیر کاربران و طرفداران اپل از این گوشی جدید هستیم. تحقیقات SellCell، بر اساس داده‌های ۴۵ فروشنده گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد که آیفون ۱۳ با بیشترین استقبال رتبه‌ی اول را در بین آیفون‌ها و در بازه‌ی زمانی دو ماه پس از معرفیشان کمترین افت ارزش را در بین نسل‌های قبلی این گوشی‌ها دارد.

به طور کلی، مدل‌های آیفون ۱۳ به طور متوسط ​​تنها ۲۵٫۵ درصد کاهش ارزش داشته‌اند. برای مقایسه، خط تولید آیفون ۱۱ حدود ۴۴٫۶ درصد و خط تولید آیفون ۱۲ حدود ۴۱ درصد از ارزش خود را در مدت مشابه پس از معرفی از دست دادند. کمبود جهانی تراشه مشکلاتی را برای اپل به همراه داشته ولی از طرفی گویا همین موضوع بر چرخه‌ی عرضه و تقاضا هم تأثیرگذار بوده و باعث شده آیفون ۱۳ در دو ماه اول عرضه‌ی خود با افت ارزش کمتری نسبت به آیفون ۱۲ روبه‌رو شود.

بین ماه‌های اول و دوم پس از عرضه‌ی رسمی این گوشی‌‌ها، مدل‌های آیفون ۱۳ به‌طور میانگین تنها ۰٫۶ درصد با کاهش ارزش روبه‌رو شدند که در پایان ماه اول ۲۴٫۹ درصد و در پایان ماه دوم ۲۵٫۵ درصد بوده است. تحقیقات می‌گویند یکی از دلایل این موضوع به کمبود تراشه مربوط می‌شود. اگر چه خرید آیفون‌های جدید برای برخی کاربران چندان ساده نبوده و از قیمت بالاتر برخوردار بوده‌اند،‌ اما همچنان بسیاری از کاربران این گوشی‌های جدید را خریداری کرده‌ و همچنان کمبود تراشه و افزایش تقاضا رابطه‌ای مستقیمی با یکدیگر دارد.

برخی از مدل‌های آیفون ۱۳ حتی پس از افت قیمت اولیه بعد از عرضه‌ی رسمی، ارزش خود را دوباره به دست آوردند. آیفون ۱۳ پرو مکس با ۱ ترابایت فضای ذخیره سازی داخلی ۱٫۴ درصد، مدل ۵۱۲ گیگابایتی ۱٫۷ درصد و مدل ۱۲۸ گیگابایتی ۱٫۸ درصد از ارزش خود را بازیابی کرده‌اند. آیفون ۱۳ پرو حتی عملکردی بهتری داشته و مدل ۱۲۸ گیگابایتی آن ۲ درصد و مدل ۲۵۶ گیگابایتی هم ۴٫۶ درصد از ارزش اولیه خود را به دست آوردند. مشکل کمبود تراشه باعث شده آیفون ۱۳ بعد از گذشت دو ماه از زمان عرضه، ارزش خود را بهتر از مدل‌های قبلی حفظ کند. تحقیقات SellCell نشان می‌دهند که میزان افت ارزش آیفون ۱۳ در حدود ۱۹٫۱ درصد کمتر از افت ارزش آیفون ۱۱ در ماه‌های اول و دوم بوده است.

در آیفون ۱۳ مینی هم فقط مدل ۵۱۲ گیگابایتی دوباره توانست ارزش خود را بازیابی کند و ۴ درصد از ارزش خود را دوباره به‌دست آورد. مدل‌های ۲۵۶ و ۱۲۸ گیگابایتی هم به ترتیب ۷٫۵ و ۵ درصد ارزش خود را از دست دادند. کاهش ارزش گوشی‌های هوشمند ممکن است به مشکلاتی مانند کمبود قطعات، کاهش تولید و تأخیر در حمل و نقل نسبت داده شود که همین موضوع در دسترس بودن مدل‌های آیفون ۱۳ را کاهش داده و قیمت گوشی‌های دست دوم را بالا برده است.

تا زمانی که اپل به طور کامل تقاضا برای مدل‌های آیفون ۱۳ را برآورده کند، تا پایان سال ۲۰۲۱ این گوشی‌ها با افت ارزش بیشتری مواجه خواهند شد. در عین حال بر اساس گزارش منتشر شده از سوی SellCell به نظر نمی‌رسد مدل‌های آیفون ۱۴ بتوانند همانند آیفون ۱۳ ارزش خود را حفظ کنند. علاوه بر این‌ها، به عقیده‌ی تحلیلگران، اپل می‌تواند در دوران تعطیلات کریسمس حدود ۸۰ میلیون گوشی آیفون را به فروش برساند که اگر این اتقاق رخ دهد رکورد خوبی برای شرکت آمریکایی در زمینه‌ی فروش ثبت خواهد شد.

آیفون 13 اپل

اپل در ماه سپتامبر امسال از گوشی‌های سری آیفون ۱۳ خود رونمایی کرد و از همان بدو ورود این گوشی‌ها به بازار شاهد عملکرد خوب آن‌ها در فروش بودیم. انتظار می‌رفت این محصولات هم مانند دو نسل قبل فروش خوبی داشته باشند که این‌طور هم هست و حتی پیش‌بینی می‌شود این روند خوب ادامه‌دار باشد. شایان ذکر است که تقاضا برای سری آیفون ۱۳ بسیار بیشتر از حد انتظار بود تا جایی که حتی تأمین‌کنندگان در برخی مواقع قادر به پاسخگویی نیاز اپل نیستند و حدود ۱۵ درصد عقب‌تر از نیاز اپل قرار دارند.

این یعنی شرکت آمریکایی موفق شد به مسیر موفقیت‌آمیزی که در آن قرار دارد، با سری آیفون ۱۳ ادامه دهد. یکی از دلایلی که این سری با وجود نبود تفاوت چشمگیر به نسبت نسل گذشته باز هم فروش فوق‌العاده‌ای داشته‌اند، تجهیز آن‌ها به نمایشگر ۱۲۰ هرتزی پرو موشن است که تاکنون در هیچ یک از گوشی‌های اپل شاهد به‌کارگیری آن نبوده‌ایم. البته در این نسل هم فقط گوشی‌های سری پرو و پرو مکس از آن بهره می‌برند.

منبع: Macrumors

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما