آیفون ۱۴ بدون ناچ و بیرون‌زدگی دوربین در رندرهای جدید دیده شد

۱۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۲ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
آیفون 14 بدون ناچ

آیفون ۱۳ قرار است در تاریخ ۱۴ سپتامبر امسال یعنی ۵ روز دیگر رسما رونمایی شود و طبیعی است خبرهای زیادی هم در رابطه با آن شنیده باشیم. به همین خاطر برای آن دسته از علاقه‌مندان به محصولات اپل یک خبر جدید و جذاب از سوی یک افشاگر معروف منتشر شده است که در آن شاهد رندر جدیدی از آیفون ۱۴ پرو مکس بدون ناچ و بیرون‌زدگی دوربین هستیم.

اگر هیچ مشکلی در برنامه‌ریزی‌های اپل اتفاق نیفتد، باید انتظار داشته باشید سال آینده حوالی همین روزها از آیفون ۱۴ و مدل‌های مختلف آن رونمایی شود. به همین خاطر مدت زمان بسیار زیادی تا آن روز باقی مانده است و طبیعتا هر خبری که منتشر می‌شود فعلا در حد یک شایعه است تا زمانی که سه یا چهار ماه به آن تاریخ زمان باقی بماند. با این حال شایعه‌ها پیرامون گوشی‌ها یا گجت‌های هوشمند امروزی بسیار سریع و چندین ماه قبل از رونمایی رسمی آن‌ها پخش می‌شود و گاهی اوقات حتی می‌بینیم که درست هم از آب در می‌آیند.

آیفون ۱۴ هم از این قاعده مستثنی نیست و طی روزهای اخیر خبرهای متعددی در رابطه با آن شنیدیم. از جمله این شایعه‌ها می‌توان به تغییر ظاهری چشمگیر آن به نسبت نسل کنونی یاد کرد چرا که اپل سه‌سالی هست که از لحاظ طراحی کلی، تغییرات اندکی در پرچم‌دارهای خود پدید آورده است و به همین خاطر در بسیاری از خبرها خواندیم اگر قرار به تغییری باشد، در سری آیفون ۱۴ رخ خواهد داد.

آیفون ۱۴؛ پایان طراحی ۵ ساله

تمام آیفون‌ها از سال ۲۰۱۷ تاکنون با یک بریدگی نسبتا بزرگ در بالاترین قسمت نمایشگر در دسترس قرار دارند و در هیچ یک از آن‌ها هم از نمایشگرهای خمیده استفاده نشده است. بنابراین آیفون‌ها ظاهری تخت و نه چندان منطبق با استاندارد روز دنیا دارند. اما بسیار زیبا هستند و همین موضوع باعث شده تا کاربران زیادی برای خرید این گوشی‌ها تمایل نشان دهند.

این‌طور که به نظر می‌رسد، در آیفون ۱۴ نه تنها این طراحی زیبا حفظ خواهد شد بلکه اپل با اعمال تغییرات مثبت بیشتر، این محصولات را جذاب‌تر از قبل رونمایی خواهد کرد. از جمله این تغییرات می‌توان به حفره‌ی کوچک روی نمایشگر به‌عنوان دوربین سلفی اشاره کرد که در حال حاضر پرچم‌دارهای اندرویدی از چنین طراحی بهره می‌برند. دقیقا بزرگ‌ترین مشکل گوشی‌های اپل همین بریدگی آن‌هاست که اگر جای خود را به حفره دهد، قطعا زیبایی آن‌ها چندین برابر خواهد شد.

حال نکته‌ی بسیار جالب اینجاست که کاربران گوشی‌های اندرویدی دیگر از طراحی حفره‌ای یا قطره‌ای دوربین سلفی خسته شده‌اند و به دنبال چیز جدید و جذاب‌تری هستند. در نتیجه شرکت‌های سازنده تصمیم گرفتند دوربین سلفی زیر نمایشگر را به‌عنوان راه حلی برای این موضوع در نظر بگیرند تا هم تجربه‌ی کار با نمایشگر تمام صفحه به واقعیت بدل شود و هم اینکه یک تغییر مثبت بعد از سال‌ها در طراحی پنل جلویی گوشی‌ها دیده شود.

در حال حاضر تعداد کمی از شرکت‌ها از این فناوری در گوشی‌های خود استفاده کرده‌اند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به ZTE و سامسونگ اشاره کرد. این یعنی سال آینده قطعا شاهد گوشی‌ها و محصولات بیشتری مجهز به این فناوری خواهیم بود. حال اپل دقیقا در شرایطی تصمیم گرفت که آیفون ۱۴ را با طراحی حفره‌ای دوربین سلفی راهی بازار کند که شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های اندرویدی به دنبال راه‌حل جایگزین آن هستند. البته اگر با اپل آشنایی داشته باشید می‌دانید که این شرکت تا زمانی که یک فناوری به بلوغ کامل نرسد آن را روی گوشی‌های خود پیاده نمی‌کند مگر اینکه خودش خالق فناوری یا نوآوری باشد. بنابراین شاید تا دو نسل دیگر هم طراحی دوربین سلفی زیر نمایشگر را در آیفون‌ها شاهد نباشیم.

آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ

نکته‌ای که وجود دارد این است که در رندر جدید منتشر شده از آیفون ۱۴ پرو مکس بدون ناچ شاهد دوربین سلفی حفره‌ای هستیم منتها خبری از سنسورهای مربوط به فیس‌آیدی نیست. می‌توان انتظار داشت شرکت کوپرتینویی در رابطه با این سنسور آن‌قدری به خود مطمئن هست که بخواهد آن را زیر نمایشگر پنهان کند چون اگر مشکلی هم از بابت کارکرد آن وجود داشته باشد، احتمالا حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر به‌عنوان یک راه حل امنیتی محبوب می‌تواند گزینه‌ی جایگزین خوبی باشد. شاید هم اصلا از سنسور تشخیص چهره در سری آیفون ۱۴ استفاده نشود و فقط شاهد همان اثر انگشت در زیر نمایشگر باشیم که البته چنین خبری خیلی نمی‌تواند درست باشد.

طبق شایعه‌های گذشته، شنیدیم که اپل می‌خواهد در سری آیفون ۱۴ از هر دو راه حل امنیتی ورود به گوشی استفاده کند. یعنی این محصولات هم حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر خواهند داشت و هم از فیس‌آیدی بهره می‌برند. حال اینکه شرکت آمریکایی می‌خواهد سنسور دوم را در کدام قسمت نمایشگر تعبیه کند پرسش بزرگی است که هنوز پاسخی برای آن دریافت نکردیم. البته این پرسش زمانی پیش می‌آید که رندر جدید منتشر شده از آیفون ۱۴ پرو مکس بدون ناچ واقعیت داشته باشد.

در هر صورت، اگر اپل گوشی آینده‌ی خود را با همین طراحی که اکنون درون این خبر شاهد هستیم راهی بازار کند، نمی‌تواند متفاوت و خاص به نظر برسد. همان‌طور که اشاره شد، در دنیای گوشی‌های هوشمند اندرویدی‌های زیادی با این طراحی وجود دارند و اگر اپل هم بخواهد از چنین زبان طراحی در سری آیفون ۱۴ استفاده کند، دیگر هیچ وجه تمایزی با گوشی‌های اندرویدی نخواهد داشت و این خیلی به مذاق کاربران شرکت خوش نمی‌آید. چرا که ظاهر آیفون‌ها حتی اگر قدیمی هم باشد چون متفاوت با سایر گوشی‌هاست، برای کاربران این شرکت جذاب است بنابراین اپل شاید فکر دیگری برای گوشی‌های خود بکند.

آیفون ۱۴ پرو مکس ممکن است آیفون ۴ جدید باشد

این دقیقا مشابه همان چیزی است که در رابطه با سری آیفون ۱۲ گفته شد و درباره‌ی نسل بعدی هم گفته می‌شود. اپل آیفون ۴ را با طراحی تخت گوشه‌ها راهی بازار کرد و به همین خاطر آیفون ۱۲ که اولین بار با چنین طراحی رونمایی شد، همه‌ی کاربران به یاد آیفون‌های قدیمی افتادند. اما آیفون ۱۴ نه تنها در بخش پنل جلویی بلکه در پنل پشت و گوشه‌ها نیز تغییراتی را خواهد داشت. البته زبان طراحی کلی مشابه همان آیفون ۴ است منتها این‌بار به‌جای استفاده از فولاد ضد زنگ، در ساخت بدنه‌ی این سری از تیتانیوم استفاده خواهد شد که محکم‌تر و در برابر فرسایش و رنگ‌رفتگی مقاوم‌تر است.

شباهت دیگری که آیفون ۱۴ بدون ناچ با آیفون ۴ خواهد داشت، کلیدهای فیزیکی دایره‌ای شکل در کناره‌های آن است که سال‌هاست در گوشی‌های اپل به شکل چهار ضلعی شاهد آن هستیم. همچنین پنل پشتی از جنس شیشه است و روی آن هم مثل همیشه لوگوی اپل را شاهد خواهیم بود. اما این‌بار این پنل شیشه‌ای اندکی روی لبه‌های گوشی و خطوط آنتن هم قرار می‌گیرد تا ظاهر گوشی کاملا شبیه به آیفون ۴ شود.

روی پنل پشتی یک تغییر جذاب دیگر را هم به احتمال بسیار فراوان شاهد خواهیم بود و آن هم از بین رفتن بیرون‌زدگی دوربین است. در واقع اصلا هیچ ماژولی را روی بدنه شاهد نیستیم و سنسورها هم‌سطح با خود بدنه و با همان ترتیب که اکنون در آیفون‌های ۱۲ شاهد هستیم در کنار هم قرار می‌گیرند. اینکه اپل توانسته است به چنین طراحی دست پیدا کند کمی عجیب به نظر می‌رسد چون بسیار سخت است با توجه به افزایش اندازه‌ی سنسورها، بتوان محصولی را بدون بیرون‌زدگی دوربین روانه‌ی بازار کرد. منتها این احتمال وجود دارد که شرکت آمریکایی با افزایش ضخامت گوشی توانسته باشد چنین طراحی را رقم بزند.

آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ

در رابطه با مشخصات سخت‌افزاری آیفون‌ها در این خبر اخیر هیچ اطلاعاتی منتشر نشد به همین خاطر صحبت با حدس و گمان در رابطه با چیزی که هیچ ایده‌ای پیرامون آن نداریم خیلی جالب و ارزشمند نخواهد بود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر به‌دنبال آیفون بدون پورت بودید، ناامید خواهید شد چون اگر این رندرها واقعیت داشته باشند، آیفون ۱۴ بدون ناچ دیگر بدون پورت نخواهد بود و این‌بار هم به‌جای USB-C از لایتنینگ استفاده می‌شود.

جان پراسر که یکی از معروف‌ترین افشاگران حوزه‌ی فناوری به حساب می‌آید این رندرها را منتشر کرد و مدعی شد آیفون ۱۴ در یک رنگ گلد (طلایی) هم راهی بازار می‌شود. البته در تصاویر بالا هیچ سندی برای اثبات این ادعا وجود ندارد منتها این‌ها فقط برای به نمایش گذاشتن طراحی گوشی هستند نه اینکه آیفون‌های آینده قطعا با چنین رنگ‌بندی‌هایی راهی بازار می‌شوند.

آیا این طراحی از آیفون ۱۴ بدون ناچ واقعی است؟

مانند همه‌ی شایعه‌های دیگر، این خبر هم نباید به صورت قطعی به‌عنوان یک خبر موثق در نظر گرفته شود. پراسر به‌عنوان یک افشاگر کارنامه‌ی فوق‌العاده درخشانی دارد و بسیاری از گفته‌های او درست از آب درآمدند اما اپل معمولا ۶ ماه قبل از رونمایی آیفون‌هایش، طراحی ظاهری آن‌ها را مشخص نمی‌کند. بنابراین باید انتظار تغییر را داشته باشیم.

شاید هم این اتفاق درست مانند همان اتفاقی باشد که سال ۲۰۱۹ رخ داد. زمانی که اپل در نظر داشت طراحی‌های مختلفی از آیفون ۱۱ را در آن واحد ارزیابی کرد. آنچه امروز شاهد آن هستیم می‌تواند یکی از چندین طرح‌هایی باشد که برای آیفون ۱۴ در نظر گرفته شده است تا زمانی که اپل بتواند به آنچه مد نظر دارد دست پیدا کند.

آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ
آیفون 14 بدون ناچ

اگرچه همه چیز ممکن است تغییر کند اما جان پراسر کاملا به گفته‌های خود مطمئن است و این موضوع را هم در خبر خود اعلام کرد. منبعی که این خبر را به‌دست او رساند معتقد است شاید رنگ‌بندی و ابعاد گوشی اندکی تغییر داشته باشد اما از لحاظ طراحی کلی، این همان محصولی است که پاییز سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید و به‌عنوان آیفون ۱۴ برای فروش در دسترس قرار می‌گیرد. همین منبع بود که اخیرا در رابطه با آیپد مینی ۶ و اپل واچ سری ۷ خبرهایی را منتشر کرده بود.

با این حال در رابطه با آیفون ۱۴ خیلی زود است که بخواهیم صحبت کنیم منتها پراسر یکی از معروف‌ترین و باسابقه‌ترین افشاگران حوزه‌ی فناوری است و نمی‌توان از گفته‌های او ساده عبور کرد. حال فقط باید منتظر ماند و دید طی ماه‌های آتی چه خبرهای بیشتری در رابطه با آیفون ۱۴ منتشر می‌شود.

منبع: ۹to5mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar حسین

  بجان خودم کل اپل الان درگیر کارای معرفی ایفوت ۱۳ ان شما پتنت ایفون ۱۴ رو از کجا کشیدی بیرون😂 بذار ۱۳ معرفی بشه قطعی بشه حداقل یه چیزی خب

 2. Avatar آیفون

  این رندر جان پروسر در حالی که آیفون ۱۳ نیومده جالب بود
  ولی شما اتفاقات غیر منطزره رو نگاه کن
  مثلا آیفون x که هیچ افشاگری پیش بینی نکرد!! نه مدلشو نه طراحی شو نه هیچ چیز
  یا اپل واچ se رو هیچ کسی نگفت!! یا اینکه آیفون ۱۲ اکتبر معرفی میشه و و و… چون اینا غیر منتظره بودن
  اونا بیشتر چیزایی رو پیش بینی کردن که روی کاغذ محتمل بودن که خیلیاشونم غلط از آب درومدن
  مثل آیفون ۱۲ که تا لحظه آخر شایعه شده بود دوربین چهار تایی با چینش مربعی داره یا چمیدونم ناچ کوچکتر میشه که هیچ کدوم نشد
  یا همین آیفون ۱۳ همه میگفتن یه قاب شیشه ای میاد جلوی لنز که دیگه خوشبختانه خبری نیست ازش
  معمولا شایعات تخیلیه ساخته ذهن افراد هست و از منبع خاصی به دست نیومده
  اما این رندر به چند دلیل واقعیت نداره
  اولا دوربین همسطح با بدنه به لحاظ سخت افزاری ممکن نیست! همین آیفون ۱۳ بیرون زندگی دوربینش نسبت به نسل قبلش بیشتر شده اونوقت نسل بعد به کل تخت میشه! که حتی اگرم میشد طراحی رو خراب میکرد
  دوما اگر بشه سنسور تشخیص چهره که پیچیده تره رو برد زیر نمایشگر، دوربین سلفی که دیگه کاری نداره
  سوما اون کلید های دایره ای!!
  از فریم دور گوشی تا اسپیکر پائین و کلید های تنظیم صدا حتی شکل دوربین همه کپی آیفون ۴ هست!!
  یعنی اینو اگر دو تا دوربینشو برداری و یه سوکت سی پین بزاری پائینش میشه دقیقا خود آیفون ۴ !!
  به نظرم خیلی بعیده تو آیفون ۱۴ یه همچین چیز عجیبی ببینیم اونم اپل که الان ناچ رو کوچکتر کرده و حداقل یک نسل دیگه هم ادامه میده مطمئنا