کو: برجستگی دوربین آیفون ۱۴ پرو بیشتر از نسل قبلی است

۹ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آیفون 14 پرو

سال گذشته بعد از معرفی سری آیفون ۱۳، یکی از افشاگران اعلام کرد که مدل‌های آیفون ۱۴ از برجستگی دوربین بهره نمی‌برند و دوربین این گوشی‌ها کاملا هم‌سطح با پنل پشتی است. اما طی هفته‌های اخیر، منابع مختلف کاملا خلاف این موضوع را مطرح کرده‌اند و حالا مینگ-چی کو، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، در جدیدترین گزارش خود به برجستگی مدل‌های پرو آیفون ۱۴ پرداخته است.

چند روز قبل طرح‌های شماتیک مدل‌های پرو آیفون ۱۴ منتشر شد که طبق آن‌ها این دو گوشی در کل از بدنه و ماژول دوربین ضخیم‌تری نسبت به نسل قبلی بهره می‌برند. حالا آقای مینگ-چی کو اعلام کرده که دلیل اصلی افزایش ضخامت ماژول دوربین به بهره‌گیری از دوربین جدید برمی‌گردد. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، در سال‌های اخیر تمام مدل‌های آیفون با دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی عرضه شده‌اند. ولی حالا بعد از سال‌ها انتظار، اپل برای مدل‌های پرو آیفون ۱۴ تصمیم گرفته از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی استفاده کند. گفته می‌شود اندازه‌ی سنسور این دوربین حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد بزرگ‌تر از نسل قبلی است و همچنین باید به افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی ارتفاع آن هم اشاره کنیم.

آیفون 14 پرو

سال گذشته همچنین اعلام شده بود که مدل‌های پرو آیفون ۱۴ با دکمه‌های دایره‌ای شکل برای تنظیم صدا عرضه می‌شوند که گویا این مشخصه هم عملی نخواهد شد. اما از طرف دیگر، اگرچه در ابتدا اعلام شده بود این دو گوشی از نمایشگر با یک حفره بهره می‌برند، ولی حالا به نظر می‌رسد با دو حفره روبه‌رو خواهیم شد. حفره‌ی دایره‌ای شکل میزبان پروژکتور نقطه‌ای سیستم فیس آی‌دی است و در حفره‌ی بیضی شکل هم دوربین سلفی و دوربین فیس آی‌دی تعبیه شده است. با توجه به اینکه چندین منبع طی ماه‌های گذشته این موضوع را مطرح کرده‌اند، بدون شک اپل برای مدل‌های پرو آیفون ۱۴ نمایشگر حفره‌دار در نظر گرفته است.

همان‌طور که گفتیم دوربین ۴۸ مگاپیکسلی فقط برای دو مدل پرو استفاده می‌شود و مدل‌های استاندارد بار دیگر با دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی راهی بازار می‌شوند. به لطف بهره‌گیری از دوربین ۴۸ مگاپیکسلی، این گوشی‌ها برای نخستین بار در بین آیفون‌ها توانایی ضبط ویدیوهای ۸K را به دست می‌آورند که این مشخصه برای برخی کاربران اهمیت زیادی دارد. همچینن گفته می‌شود ویدیوهای ۸K برای مشاهده از طریق هدست واقعیت مجازی و افزوده‌ی اپل ایدئال به حساب می‌آیند. به نظر می‌رسد اواخر سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۳ اپل از اولین هدست واقعیت ترکیبی خود رونمایی می‌کند.

آیفون 14 پرو

مدتی قبل اعلام شد که فقط مدل‌های پرو آیفون ۱۴ از چیپست جدید بهره‌مند می‌شوند و مدل‌های استاندارد بار دیگر با چیپست قدیمی A15 به دست کاربران می‌رسند. گویا به دلیل کمبود جهانی تراشه و دیگر مشکلات، اپل برای تأمین تراشه‌های A16 و M2 لازم خود دچار مشکل شده است. به همین خاطر این شرکت تصمیم گرفته چیپست M2 را در اولویت قرار دهد و A16 فقط برای آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس استفاده می‌شود.

از سوی دیگر برای جلوگیری از انتقادات کاربران، این شرکت قصد دارد A15 را هم به طور محدود ارتقا دهد و تحت عنوان A16 دوباره معرفی کند. به همین خاطر تراشه‌ی استفاده شده برای مدل‌های پرو آیفون ۱۴ به‌عنوان A16 پرو ارائه خواهد شد. باید خاطرنشان کنیم سری آیفون ۱۴ از مدل مینی بهره نمی‌برد و ممکن است استفاده‌ی دوباره از تراشه‌ی قدیمی منجر به کاهش قیمت مدل‌های استاندارد این خانواده شود.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه