اتصال آیفون به شبکه‌ای با نام عجیب‌وغریب می‌تواند وایفای گوشی را از کار بیندازد!

۱ تیر ۱۴۰۰ | ۱۶:۵۳ ۲ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

باگ جدیدی به‌تازگی در آیفون کشف شده است که می‌تواند به‌صورت جدی بر روی ارتباط آیفون برای وصل شدن به شبکه‌ی اینترنت Wi-Fi تأثیر بگذارد. گزارش منتشر شده توسط سایت AppleInsider نشان می‌دهد که اگر کاربری سعی کند تا آیفون خود را به یک شبکه‌ی اینترنتی Wi-Fi با نام عجیبی متصل کند، مشکلی برای قسمت مربوط به ارتباط Wi-Fi آیفون پیش خواهد آمد.

این مشکل توسط مهندسی به نام Carl Schou کشف شده است. این شخص شبکه‌ی Wi-Fi را به نام p%s%s%s%s%n% درست کرده و زمانی که سعی کرده است تا با استفاده از آیفون به این شبکه متصل شود، قابلیت Wi-Fi آیفون از کار افتاده و این شخص دیگر نتوانسته است تا از Wi-Fi آیفون خود استفاده کند. البته باید بگوییم که بعد از رخ دادن این مشکل راه‌حلی برای رفع آن وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

گویا این مشکل تنها در آیفون وجود دارد و کاربرانی که از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کنند مشکلی را در متصل شدن به شبکه‌ی اینترنتی با این نام نخواهند داشت. بعضی از محققان مدعی شده‌اند که ممکن است سیستم عامل iOS قرار گرفتن علامت % در ابتدای نام شبکه‌ی اینترنتی را این گونه در نظر بگیرد که بقیه‌ی کاراکتر‌های قرار گرفته در جلوی این علامت به جای یک متن معمولی، دستورات اجرایی یا متغیر‌هایی هستند.

آیفون 12 بنفش

برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق در آیفون، شما نباید به شبکه‌های اینترنتی Wi-Fi که آن‌ها را نمی‌شناسید متصل شوید. همچنین ممکن است که برخی افراد برای شوخی کردن با کاربران دارای آیفون، شبکه‌های Wi-Fi عمومی را با این نام درست کنند تا بتوانند با انجام این کار ارتباط Wi-Fi آیفون کاربران را از کار بیندازند.

اگر این اتفاق برای شما رخ داده است و دیگر نمی‌توانید از قابلیت Wi-Fi آیفون خود استفاده کنید، باید برای رفع این مشکل به قسمت Settings آیفون خود بروید و بعد از انتخاب General و بعد Reset و انتخاب گزینه‌ی Reset Network Settings و بعد انتخاب Confirm شبکه‌ی Wi-Fi آیفون خود را ریست کنید. بعد از انجام این کار شبکه‌ی Wi-Fi گوشی شما درست خواهد شد و می‌توانید همانند قبل از ارتباط Wi-Fi استفاده کنید.

برای اطلاع باید بگوییم که اتفاق مشابهی هم در ماه فوریه (بهمن) ۲۰۱۸ برای آیفون‌ها رخ داده است. در آن زمان فرستادن کاراکتری خاص در زبان Tenglu با استفاده از iMessage یا حتی قرار دادن این کاراکتر در محل نوشتن متن در این اپ باعث کرش کردن آیفون و ریبوت شدن آن در iOS 11.2.5 می‌شد که اپل با منتشر کردن به‌روزرسانی جدیدی برای سیستم عامل iOS این مشکل را برطرف کرد.

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما