با ادامه‌ی شرایط فعلی، قیمت آیفون در سال ۲۰۳۲ بیش از ۶۰۰۰ دلار خواهد بود

۲۲ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۷ ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیفون قیمت 2032

اگر شرایط بازار گوشی‌های هوشمند به این شکلی که اکنون شاهد هستیم پیش برود احتمالا تا سال ۲۰۳۲ قیمت گوشی‌های آیفون بیش از ۶ هزار دلار خواهد بود.

توجه: این پیش‌بینی فقط بر اساس اعداد و ارقام است و قطعا واقعیت به گونه‌ی دیگری رقم خواهد خورد.

تا ۵ یا ۶ سال قبل، تصور اینکه یک گوشی هزار دلار یا بیشتر قیمت داشته باشد واقعا سخت بود. بسیاری از پرچم‌دارها قیمتی پایین‌تر از این مقدار داشتند اما اکنون تصور اینکه پرچم‌داری پریمیوم با قیمت کمتر از هزار دلار راهی بازار شود بسیار سخت است.

قیمت پرچم‌دارهای کنونی نظیر سونی اکسپریا ۱ مارک ۴ به خاطر دوربین‌های بسیار پیشرفته و نمایشگر بسیار باکیفیت، گوشی‌های تاشو به خاطر فناوری ساخت پیشرفته، آیفون‌ها به خاطر سیاستی که اپل در قیمت‌گذاری محصولاتش دارد و… این روزها بسیار بیشتر از چیزی شده که تصورش را می‌کردیم. در همین راستا فروشگاه Mozillion پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۳۲، قیمت گوشی‌های پرچم‌دار شاید حتی به ۶۰۰۰ دلار هم برسد.

اپل در سال ۲۰۱۷ از آیفون X رونمایی کرد. نخستین گوشی هوشمندی که ۱۰۰۰ دلار قیمت داشت و با این حال باز هم توانست فروش فوق‌العاده‌ای داشته باشد. بنابراین سایر شرکت‌ها نظیر سامسونگ هم تصمیم گرفتند سیاست مشابهی را در پیش بگیرند و پرچم‌داران خود را اندکی کمتر اما در همان حوالی قیمت‌گذاری کنند.

iPhone X review: This iPhone XS predecessor is still a contender - CNET

این سیاست جذاب باعث شد حتی شرکت‌های چینی هم نتوانند در برابر آن مقاومت کنند. شیائومی که تا چند سال قبل اصلا گوشی بالارده‌ی خوبی نداشت، آیا اکنون یک بالارده‌ی ارزان‌قیمت در بازار دارد؟ اگر هم باشد بیشتر برای ردمی و پوکو است که این روزها قیمت محصولات این شرکت‌ها هم دارد روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

قیمت گوشی‌ها در ده سال آینده چگونه خواهد بود؟

طبق تحلیل‌های Mozillion، ظاهرا گوشی‌های آیفون تا سال ۲۰۳۲ بیشترین افزایش قیمت را خواهند داشت چون در ده سال اخیر هم این محصولات بوده‌اند که بیشتر از گوشی‌های سایر شرکت‌ها افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. قیمت یک گوشی پرچم‌دار آیفون از ۲۰۰ دلار در سال ۲۰۱۲ برای آیفون ۵ به ۱۱۰۰ دلار در سال ۲۰۲۲ برای آیفون ۱۳ پرو مکس افزایش پیدا کرده که می‌شود ۴۵۲٪. اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند، آیفون در سال ۲۰۳۲ حدودا ۶۰۷۰ دلار قیمت خواهد داشت!

شاید عجیب باشد اما قیمت گوشی‌های موتورولا و بعد از آن هواوی در ده سال اخیر بیشترین افزایش را داشته است. موتورولا در سال ۲۰۱۲، پرچم‌دار خود را با قیمت ۳۰۰ دلار راهی بازار کرد اما در سال ۲۰۲۲ قیمت پرچم‌دار خود را به ۱۰۰۰ دلار افزایش داد. این یعنی ۲۳۳٪ افزایش قیمت که اگر باز هم وضعیت به همین شکل پیش برود، شاید قیمت پرچم‌دار این شرکت در سال ۲۰۳۲ به ۳۳۳۳ دلار برسد.

قیمت گوشی‌های بالارده‌ی هواوی هم طبق پیش‌بینی‌های Mozillion شاید در سال ۲۰۳۲ به ۳۳۰۰ دلار برسد. قبل از اینکه آمریکا هواوی را به خاطر تحریم‌ها به زانو در بیاورد، قیمت گوشی‌های این شرکت ۳۰٪ کمتر از گوشی‌های سایر شرکت‌ها بود و وضعیت هم بسیار خوب پیش می‌رفت. اکنون اما اصلا هواوی نمی‌تواند قطعات مورد نیاز ساخت یک گوشی را هم خریداری کند چون به شدت تحریم شده است. شاید هم اصلا تا سال ۲۰۳۲، شرکتی به اسم هواوی وجود نداشته باشد.

قیمت آیفون 2032

سامسونگ هم در جایگاه چهارم قرار می‌گیرد. گوشی‌های شرکت کره‌ای طی ده سال اخیر فقط ۱۸۴٪ افزایش قیمت داشته‌اند که در مقایسه با شرکت‌های دیگر اصلا رقم بالایی محسوب نمی‌شود. در این بین فقط نوکیا بوده که طی ده سال اخیر کمترین میزان افزایش قیمت را با فقط ۵۵٪ داشته است. البته شرکت فنلاندی اصلا وضعیت خوبی هم طی ده سال اخیر نداشته و دائما در نوسان بوده است.

سایر برندها نظیر وان‌پلاس و سونی هم به ترتیب به افزایش ۱۴۲ و ۱۰۵ درصدی، در رده‌های پنجم و ششم قرار دارند و انتظار می‌رود گوشی‌های پرچم‌دار خود را در سال ۲۰۳۲ با قیمت ۲۳۴۲ و ۲۳۵۸ دلار به فروش برسانند.

البته این پیش‌بینی شاید جذاب باشد اما اصلا نباید با قطعیت به آن نگاه کرد. چون در روند افزایش قیمت فاکتورهای بسیار بیشتری دخیل هستند. طبیعتا اپل نمی‌تواند پرچم‌دار خود را ۴۰۰۰ دلار بیشتر از پرچم‌دار سونی راهی بازار کند. با این حال با توجه به بحران‌های طبیعی نظیر خشکسالی یا مثلا جنگ و بیماری و…، احتمالا دسترسی شرکت‌ها به قطعات بسیار سخت‌تر خواهد شد و همین موضوع هم سبب می‌شود تا سال ۲۰۳۲، افزایش قیمت چشمگیری را در محصولات الکترونیکی شاهد باشیم. حال دقیقا به چه میزان، مشخص نیست.

منبع: PhoneArena۷۰

برچسب‌ها :
دیدگاه شما