آیا ۴ گیگابایت رم برای ویندوز ۱۱ کافیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ویندوز 11

مایکروسافت با عرضه‌ی ویندوز ۱۱ یک بار دیگر مشخصات سخت‌افزاری لازم برای اجرای سیستم عاملش را ارتقا داد. بعضی از این تغییرات چندان به چشم نمی‌آیند، اما نمی‌توان بعضی دیگر را نادیده گرفت. از بین تمامی مشخصات سخت‌افزاری مهمی که برای اجرای ویندوز ۱۱ نیاز است، باید به پردازنده‌ای با حداقل ۲ هسته و حداقل حافظه‌ی رم ۴ گیگابایتی اشاره کرد.

حتی امروز هم بعضی از سیستم‌ها هنوز از رم ۴ گیگابایت استفاده می‌کنند، بنابراین در این بخش می‌توان از مایکروسافت تشکر کرد. اما آیا واقعا ۴ گیگابایت رم برای اجرای ویندوز ۱۱ کافی است؟ در ادامه تجربه‌ی Make Use Of از اجرای این سیستم عامل روی لپ‌تاپی با رم ۴ گیگابایت را مرور خواهیم کرد.

رم ۴ گیگابایتی ویندوز ۱۱ را اجرا می‌کند… اما به‌سختی!

ویندوز 11

پیش از هر چیز، باید به مشخصات رایانه‌ای که در این آزمایش استفاده شده است اشاره کنیم. وب‌سایت Make Use Of که منبع این مطلب ماست، از یک لپ‌تاپ اچ‌پی Pavilion از نوع ۱۱٫۶ اینچی استفاده کرده است که به پردازنده‌ی Pentium Silver N5000 مجهز است که یک پردازنده‌ی رده پایین با فرکانسی بین ۱٫۱۰ گیگاهرتز تا ۲٫۷۰ گیگاهرتز است. این لپ‌تاپ به حافظه‌ی داخلی ۱۲۸ گیگابایتی SSD و حافظه‌ی رم ۴ گیگابایت از نوع DDR4 مجهز است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با یک لپ‌تاپ قدرتمند روبه‌رو نیستیم. این مشخصات سخت‌افزاری به‌سختی می‌توانند ویندوز ۱۱ را اجرا کنند، اما شرایط دریافت به‌روزرسانی به نسخه‌ی جدید ویندوز را دارد. پردازنده‌ی این لپ‌تاپ نسبتا جدید به‌شمار می‌آید و از TMP بهره می‌گیرد. طبق اعلام Make Use Of، این لپ‌تاپ از طریق به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ به ویندوز ۱۱ به آخرین نسخه‌ی سیستم عامل ردموندی‌ها دسترسی پیدا کرده است.

همان‌طور که اشاره کردیم، این رایانه چندان قوی نیست، اما می‌تواند از پس اجرای نسخه‌ی جدید ویندوز بربیاید. وب‌گردی سبک و استفاده از مرورگر، تا قبل از رسیدن به ظرفیت رم و بارگذاری مجدد (reload) یا کرش کردن برنامه‌ها، تجربه‌ای قابل قبول است.

ویندوز 11

حتی پس از روشن کردن دستگاه و باز کردن Task Manager خواهید دید که در پس زمینه غوغایی برپاست؛ استفاده از حافظه‌ی رم بالای ۸۰ درصد است و پایین‌تر نمی‌آید، حتی بدون اجرای هیچ برنامه‌ای! باز کردن اپ‌های خود ویندوز مانند Search یا Snip می‌تواند این میزان را تا ۹۰ درصد هم برساند. ۱۰ درصد باقی‌مانده هم سهم سایر برنامه‌ها خواهد بود، البته پیش از آن که بر سر استفاده از منابع سخت‌افزاری جنگ راه بیاندازند.

استفاده از مرورگر کروم می‌تواند میزان استفاده از رم را به ۹۵ درصد برساند. مرور صفحات وب روی این دستگاه تجربه‌ی روانی است، اما با باز کردن بیش از ۴ تب، مرورگر کروم reload خواهد شد. شما با ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم نمی‌توانید تجربه‌ای لذت‌بخش یا حتی روان از مولتی تسکینگ داشته باشید.

استفاده از هر نوع نرم‌افزاری، به‌ویژه نرم‌افزارهای گرافیکی، روی چنین سخت‌افزاری ممکن است؛ اما اصلا تجربه‌ی خوبی نخواهید داشت. ممکن است سیستم شما کند کار کند، یا بر سر تقسیم منابع بین پردازش‌های سیستم و برنامه‌های شما دچار مشکل شود.

آیا ۴ گیگابایت برای ویندوز ۱۱ کافی است؟

ویندوز 11

پس از بررسی‌های انجام شده، وب‌سایت منبع ما به این نتیجه رسیده است که پاسخ این سؤال «نه» خواهد بود.

گویا مایکروسافت در اعلام مشخصات حداقلی برای اجرای ویندوز ۱۱ به‌درستی عمل کرده است، زیرا ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم واقعا از پس اجرای حداقل‌ها برمی‌آید. شما می‌توانید روی سیستمی با این میزان حافظه‌ی رم، ویندوز ۱۱ را نصب کنید. این سیستم عامل تقریبا عملکرد پایداری خواهد داشت و کاملا غیر‌قابل‌استفاده نخواهد بود.

در ابتدا، این سیستم عامل بسیار سریع به‌نظر می‌رسد؛ اما هنگامی که رایانه‌ی شما به ۴ گیگابایت رم مجهز باشد، واقعا نمی‌توانید توقع زیادی از آن داشته باشید. با چنین سیستمی، شما فقط قادر به انجام کارهای سبک هستید، پیش از آن که برای انجام عملیات سیستمی ساده هم دچار مشکل شود!

حداقل سخت‌افزار لازم برای اجرای ویندوز ۱۰، شامل ۱ گیگابایت حافظه‌ی رم برای نسخه‌ی ۳۲ بیتی و ۲ گیگابایت حافظه‌ی رم برای نسخه‌ی ۶۴ بیتی بود. تصورش برای ما سخت است که بتوان ویندوز ۱۱ را روی سیستمی با حافظه‌ی رم کمتر از ۴ گیگابایت اجرا کرد، زیرا بوت شدن سیستم ۳ گیگابایت از ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم را فقط برای پردازش‌های سیستمی (و نه اجرای برنامه‌هایی که شما باز می‌کنید) اشغال خواهد کرد. با تمام آنچه باقی مانده است، می‌توانید از مرورگری مانند کروم برای وب‌گردی سبک، ارسال ایمیل یا نوشتن یک سند استفاده کنید.

چه میزان حافظه‌ی رم برای ویندوز ۱۱ نیاز دارم؟

رم

شما برای اجرای روان ویندوز ۱۱ حداقل به ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم نیاز دارید، البته اگر این میزان به ۱۶ گیگابایت برسد بسیار بهتر است.

در واقع، حافظه‌ی ۴ گیگابایتی هیچ فضایی برای اجرای برنامه‌های شما در اختیار نمی‌گذارد. برای مثال، مرورگر کروم که همیشه به‌عنوان قاتل حافظه‌ی رم شناخته می‌شود، در هنگام اجرای چند تب به‌صورت هم‌زمان، به‌تنهایی می‌تواند ۲ گیگابایت را به‌خود اختصاص دهد. بنابراین، حداقل باید ۴ گیگابایت دیگر به آن اضافه کنید تا بتوانید برنامه‌های دیگر را در پس زمینه باز نگه دارید.

با استفاده از رم ۸ گیگابایتی، هنوز هم ممکن است در اجرای بعضی از برنامه‌ها با مشکل مواجه شوید و در شرایطی میزان استفاده از حافظه‌ی رم به درصد بالایی برسد. اما حداقل می‌توانید برنامه‌ها را باز نگه دارید، وب‌گردی کنید، کارهای مختلف خود را انجام دهید و بدون دردسر مولتی تسکینگ داشته باشید.

اگر به‌دنبال تجربه‌‌ای مناسب هستید، استفاده از حافظه‌ی رم ۱۶ گیگابایتی می‌تواند انتخاب بهتری باشد. این میزان حافظه به شما اجازه می‌دهد به‌صورت هم‌زمان چندین تب را در مرورگر سنگینی مانند کروم باز نگه‌ دارید و به‌ندرت درصد بالایی از حافظه‌ی رم اشغال خواهد شد.

سیستم من ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم دارد، باید چه‌کار کنم؟

رم

اگر قصد دارید ویندوز ۱۱ را روی سیستمی با ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم نصب کنید، بهتر است پیش از این کار به‌دنبال ارتقا حافظه‌ی رم باشید. اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، می‌توانید با جستجو در اینترنت امکان ارتقا حافظه‌ی رم دستگاه خود را بررسی کنید. اگر لپ‌تاپ شما به اسلات SODIMM باز مجهز است، می‌توانید یک رم ۴ گیگابایتی دیگر به آن اضافه کنید تا ظرفیت حافظه‌ی رم لپ‌تاپ به ۸ گیگابایت برسد. اگر لپ‌تاپ شما دو اسلات SODIMM دارد (یکی یا هر دو اسلات اشغال هستند)، یک کیت ۸ گیگابایتی (دو حافظه‌ی ۴ گیگابایتی) می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

اگر امکان انجام چنین کاری را ندارید، می‌توانید همچنان از ویندوز ۱۰ استفاده کنید یا با مسئولیت خودتان دستگاه را به ویندوز ۱۱ به‌روز رسانی کنید. همچنین، می‌توانید از سیستم‌ عامل‌های جایگزین مانند توزیع‌های مختلف لینوکس یا Chrome OS و FydeOS استفاده کنید. اما اگر از سیستم دسکتاپ استفاده می‌کنید، کار شما برای ارتقا حافظه‌ی رم ساده‌تر خواهد بود، فقط باید به مشخصات سخت‌افزاری سیستم خود دقت داشته باشید و از ظرفیت مناسب (حداقل ۸ گیگابایت و ترجیحا ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم) استفاده کنید.

منبع: Make Use Ofبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۱۵ دیدگاه
 1. تستر

  سیستم من رم ۴ سی پی یو پنتیوم ۴ ۵۰۳۰ و کارت گرافیک اینتل ۶۰۵ ۲۵۶ مگ ویندوز ۱۱ به راحتی نصب کردم الان هم رم ۴۷ درصد و سی پی یو ۴ تا ۷ درصد اشغال روی بازی هم تست کردم توی کانتر سورس ۲۰ تا ۴۰ فریم بیشتر از ویندوز ۱۰ میده گیم مد ویندوز ۱۱ تمام قدرت سیستم به برنامه های در حال اجرا میده

 2. پوریا

  سلام ببینید من خودم نسخه DEV ویندوز ۱۱ رو داشتم و از اولین نفراتی بودم که تونستم ویندوز ۱۱ رو روی رم ۱ اجرا کنم درسته یکم لگ داشت ولی خوب بود الان هم نسخه اصلی رو روی رم ۴ تست کردم سریع بود روی رم ۲ و ۱ هم کار کرد ولی روی رم ۲ هم سرعت به نسبت خوبی داشت پس نمیشه گفت سیستم با رم ۴ نمیکشه ، میکشه و اگر پردازنده قوی داشته باشید مثل من خیلی عملکرد عالی بهتون میده

 3. امیر

  پردازنده نسل ۲. رم ۴ مثل هلو برام فتوشاپ اجرا میکنه لطفا مطلب الکی نزارید

 4. ممد

  اصلا خودش ۴.۵ گیگ یوزج داره بعد چطوری میخواد اصلا بکشه😂😂

  1. امیر

   بچه بیا پایین….

 5. رایا پروژه

  من روی ۸ گیگ رم نصب کردم خیلی خوب و سرعت عالی داره

 6. علی

  با رم ۴ ، سی پی یو دو هسته ای ، حافظه ssd و گرافیک ۱
  به راحتی و روانی ویندوز ۱۱ نصب و در حال استفاده هست. کاملا عملکرد مشابه ویندوز ۱۰

  اجرا همزمان فتوشاپ ، تلگرام و کروم با ۱۰ تب بدون کوچکترین‌مشکل.

 7. @bahramcoin

  من سیستمم خیلی قدیمیه
  رم ۴ گیگddr2 سی پی یو cor2dou 4.6 و گرافیک ا گیگ و هارد قدیمی چرخان و بدوم ام تی پی تونستم ویندوز ۱۱ رو تقریبا براحتی اجرا کنم
  من باهاش ۶ تب تو کروم باز کردم همزمان هم تری دی مکس ۲۰۱۵ و تلگرامم باز بود اما عالی کار میکرد
  قبلا هم با اجرای همزمان کروم و پروگ دی وی بی هم تست کرده بودم ک مشکلی نداشت

  اگه شک داشتین تلگرام پیام بدین اسکرین شات یا فیلم میدم ببینید

  البته باز شدن تری دی مکس تقریباً ۳۰ ثانیه طول میکشه ولی راحت اجرا میشه

  همیشه هم آپدیت براش میاد و خودکار نصب میشه

  اینو بگم ک رو سیستمم نصب نمیشد واسه همین با استفاده از نسخه لایت ویندوز ۱۰ نصبش کردم و ۱۰۰% ویندوز ۱۱ هست فقط واسه دور زدن ارور ام تی پی باید با این روش نصب بشه

 8. Iman Zarandi

  سلام ممنون بخاطر مطالب مفید تون
  بنده ویندوز ۱۱ رو نصب کردم والان دوماه دارم استفاده میکنم سیستم من =/ ram 4/
  cpu intel core 2 e5300i /nvidia geforce gt 610 2gb
  سیستم من مال ۱۲ سال پیش و واقعا ضعیف حساب میشه اما مشکلی پیش اومد کامپیوترم هک شده بود باید ویندوز رو تعویض می کردم
  من هفت بار ویندوز عوض کردم ویندوز ۷ و ۸.۱ و ۱۰ چون ویندوز ۱۱ تازه اومده بود گفتم من که میخوام ویندوز ۱۰ بریزم بزار ۱۱ روهم امتحان کنم
  دیدم موقع نصب ارور میده که چون سیستم عامل ضعف خوب گشتم بعد از ۳۰ دقیقه سرچ
  دیدم فایلی به نام رفع محدودیت دانلود کردم واضافه کردم به فلش وموقع نصب فایل رو از طریق cmd اجرا کدم خلاصه نصب کردم
  جدا خیلی خوشگل تر از ویندوز های قبلی بود
  اما هر خوشگلی دردسر داره مثلا ویندوز ۱۰ روسیستمم ۳۹% فشار روی رم میاورد و۲%سی پی یو تواحالت بدونه هیچ کاری اما ویندوز ۱۱
  %۶۱ روی رم و ۷% روی سی پی یو فشار بدون هیچ کاری اما لگ زیادی داشت از ویندوز ۱۰ یکم بیشتر ه رفتم فضای ابری رو پاک کردم همینطور tpm رو چون بعد از اجرای ویندوز ایناهم اجرا میشد و نود ۳۲ رو نصب کردم بجای ویندوز دیفندر الان کمتر لگ داره ۴۹% فشار رو رم و ۳% رو سی پی یو اما نمی تونم بازی سنگین اجرا کنم بیشتر بدر وب گردی و.. کارای سبک خوبی جالب که داشت میتونستین نرم افزار های ویندوز ۱۰ ۶۴ بیت رو رو همین ویندوز ۱۱ اجرا کنید بدون هیچ مشکلی
  اما من با اکثریت ویندوز ها کار کردم سریع ترین ویندوز به سرفه ترین ویندوز ۷ sp1 تمام
  امید وارم مطلب من بدرد تون خورده باشه

 9. Armin

  من رمم ۸ و تی پی ام رو هم فعال کردم ولی باز هم تو قسمت اودیت بهم گیر میده میگه حداقل سیستم لازم رو ندارید

  1. میثم

   حتما سی پی یو شما از نسل هفت پائین تره

   متاسفانه روی دستگاه ماهم نصب نشد و مایکروسافت نشون داد که مشتری هاش براش ارزشی ندارند.

   1. سجاد

    مشتری عزیز شما تا بحال چند بار لایسنس ویندوز خریداری کردید

   2. فندق میقولم

    قیمت لایسنس ویندوز۱۰ فک کنم ۱۴۰ دلاره
    یعنی با دلار امروز ۴.۲ میلیون ناقابل 😐
    ویندوز ۱۰ که رو سیستممه از سیستم فندق هسته ایم گرونتره :/

  2. Samyar

   بهتره نصب نکنی من رمم ١۶ هاردم SSD.m.2 نصب شد ولی برنامه ها درست کار نکردن

  3. Samyar

   داداش بهتره نصب نکنی من رمم ١۶ هاردم SSD.m.2 نصب شد ولی برنامه ها درست کار نکردن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما