آیا فیلم نجات سرباز رایان بر مبنای داستانی واقعی است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

نجات سرباز رایان تاکنون یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های جنگی ساخته شده است. استیون اسپیلبرگ با به تصویر کشیدن یک مأموریت شجاعانه در اوج جنگ جهانی دوم که سکانس اولیه جذاب آن شهرت بسیاری دارد، حمله‌ی تند و سریع نیروهای متفقین به سواحل اوماها را به نمایش می‌گذازد. در حالی‌ که مخالفان می‌گویند فیلم هرگز افتتاحیه خوبی را تجربه نکرد اما داستان عالی آن سؤالاتی بسیار جذاب و بی‌شمار در مورد ارزش زندگی یک فرد در خلال درگیری‌ها ایجاد کرد. این فیلم در واقع برداشتی ظریف از حس قهرمانی و وطن دوستی ذاتی اسپیلبرگ است.

فیلم داستان فرمانده‌ی ارتش ایالات متحده جان اچ میلر را روایت می‌کند که به او مأموریت داده شده تا با نفوذ در اعماق قلمرو نازی‌ها جان افسر جیمز فرانسیس رایان را نجات دهد‌. سه برادر رایان هم در ارتش خدمت می‌کردند اما همه‌ی آن‌ها در نبرد نرماندی کشته شدند بنابراین ارتش تصمیم گرفته تا او را نزد خانواده‌اش بفرستد. میلر درباره‌ی درست یا اشتباه بودن این مأموریت شک دارد اما در کنار تیم خود مایک هورواث، ریچارد ریبن، دنیل جکسن، استنلی ملیش، آدریان کاپارزو، ایروین وید و تیموتی آ‌پهام راهی این سفر پرخطر می‌شود.

اسپیلبرگ قبلا با عناوینی چون امپراتوری خورشید، فهرست شیندلر و فرانچایز ایندیانا جونز به دوران جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ پرداخته است اما او می‌خواست برای ادای احترام به خدمات پدرش آرنولد اسپیلبرگ چهره‌ی بد جنگ را به تصویر بکشد. زمانی که اسپیلبرگ برنده اسکار بهترین کارگردانی شد جایزه را به پدرش تقدیم کرد.

آیا نجات سرباز رایان براساس داستان واقعی است؟

نجات سرباز رایان

با اینکه شخصیت‌ها ساختگی هستند اما بسیاری از رویدادهای آن از وقایع تاریخی واقعی الهام گرفته شده‌اند. رابرت رودات نویسنده‌ی فیلم‌نامه اولین‌بار با خواندن داستانی واقعی از استفان آمبروز با نام دی‌دی: ۶ ژوئن ۱۹۹۴ اوج نبرد جنگ جهانی دوم برای نوشتن فیلم‌نامه الهام گرفت. رودات تحت تأثیر یادبود افتخاری تقدیم شده به خانواده‌هایی بود که چندین پسر را در جنگ از دست داده بودند.

رودات فیلم‌نامه‌ی نجات سرباز رایان را پس از مطالعه سرگذشت واقعی گروهبان فردریک فریتس نیلند آغاز کرد. برادران فریتز نیلند با نام‌های پرستون و رابرت برای خدمت ثبت‌نام شده بودند و ادوارد برادر دیگرشان داوطلب بود. در ماه می ۱۹۴۴ ادوارد در برمه تیر خورد و ناپدید شد البته فرض بر این بود که مرده است. در ماه ژوئن رابرت در دی‌دی و پرستون هم در ساحل اوماها کشته شدند. ارتش ایالات متحده مأموریت نجات فردریک که در نبرد نرماندی ناپدید شده بود را صادر کرد تا او را به خانه بفرستند. یک واحد ارتشی به فرماندهی فرانسیس سامپسون محل فردریک را شناسایی کرده و او را نزد پدر و مادرش مایکل و آگوستا نیلند می‌فرستد. ادوارد برادر فردریک هم در اردوگاه اسیران برمه زنده پیدا شد و به سلامت به خانه بازگشت. این عملیات‌های نجات‌ نتیجه‌ی سیاستی به نام تنها بازمانده از وزارت جنگ ایالات متحده بود. پس از آنکه چهار برادر از خانواده‌ی سالیوان که عضو نیروی دریایی ایالات متحده بودند و حین غرق شدن کشتی یواس‌اس جانو در نبرد گوادالکانال کشته شدند این قانون در سال ۱۹۴۲ وضع شد.

با وجود اینکه فیلم نجات سرباز رایان قطعا بر اساس داستان‌ها و وقایع واقعی ساخته شده است اما داستان تصمیم پرخطر کاپیتان میلر برای نجات یک نفر کاملا ساختگی است.

منبع: Colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما