سری فیلم‌های «شاهین آسیا» با بازی جکی چان از بدترین تا بهترین

۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰ ۸ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
جکی چان

سری فیلم‌های «شاهین آسیا» که جکی چان در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته در بین مخاطبان هنرهای رزمی طرفداران زیادی دارند و لذا ما در اینجا می‌خواهیم به رتبه ‌بندی فیلم‌های او از بدترین تا بهترین بپردازیم.

جکی چان در طول زندگی حرفه‌ای بسیار طولانی خود، وارد ماجراجویی‌های زیادی شده و ژانرهای مختلفی را تجربه کرده است، اما می‌توان گفت آن دسته از فیلم‌های او که بیشتر تحت تاثیر فیلم «ایندیانا جونز» قرار گرفته‌اند و سنت‌های آسیایی را در درون خود دارند، توانسته‌اند طرفداران بسیار بیشتری پیدا کنند و سبب شهرت این بازیگر آسیایی شوند. چان ماجراجویی‌های خود را از سال ۱۹۸۶ با بازی در فیلم «شمشیر خدایان» با نام مستعار شاهین آسیا آغاز کرد. او در این فیلم که ترکیبی از ژانرهای اکشن و کمدی، بدلکاری و هنرهای رزمی را به مخاطب نشان می‌دهد در نقش جوانی ماجراجو و جویای گنج به ایفای نقش پرداخت.

چان در سال ۱۹۹۱ با دنباله‌ی «شمشیر خدایان ۲: عملیات کاندور» مجددا در همین نقش ظاهر شد و این بار به اعماق شن‌های شمال آفریقا سفر کرد تا بتواند ماجراجویی‌های خود را ادامه دهد. در نهایت می‌توان گفت که او آخرین بار با بازی در فیلم کمدی ماجراجویی «زودیاک چینی» در سال ۲۰۱۲، دوباره از همان الگوی سنتی خود برای ایفای نقش استفاده کرد. اگرچه چان دیگر پیر شده و نمی‌تواند مانند دوران جوانی‌اش فرز و زبر و زرنگ باشد، اما همچنان هنرهای رزمی و بدلکاری‌ها را به نحو بی‌نظیری بر روی پرده‌ی سینما اجرا می‌کند و آن‌ها را با عنصر طنز تلفیق می‌نماید و همین موضوعات باعث شده‌اند که همچنان یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینمای آمریکا و جهان باشد.

فعالیت حرفه‌ای جکی چان فوق‌العاده شگفت انگیز است و حتی با انداختن نیم نگاهی به برخی آثار او می‌توان به وضوح این شگفتی را مشاهده کرد. در برخی از فیلم‌های او که از الگوهای سنتی آسیا پیروی می‌کنند، چان در مناظر طبیعی مانند کوه‌ها بدلکاری‌هایش را به اجرا در می‌آورد و در فیلم‌هایش از دینامیت، تونل‌های بادی و لباس‌های سنتی بهره می‌جوید که همه‌ی این‌ها، گواهی بر روند خلاقانه‌ی کمدی‌های اکشن جکی چان هستند. بنابراین ما در اینجا می‌خواهیم فیلم‌های «شاهین آسیا»ی جکی چان را که ریشه در ماجراجویی‌های او دارند از بدترین تا بهترین رتبه ‌بندی نماییم.

۳. زودیاک چینی (Chinese Zodiac)

جکی چان

 • کارگردان: جکی چان
 • بازیگران: جکی چان، کون سانگ وو، لیائو فان
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۵ از ۱۰۰

در فیلم «زودیاک چینی» محصول ۲۰۱۲، جکی چان توسط شرکت ام پی استخدام می‌شود تا دوازده حیوان برنزی چینی زودیاک را پیدا کند. چان که در این فیلم فردی به شدت ماجراجوست از گروهی از دانشجویان باستان شناسی به سرپرستی کوکو (با بازی هلن یائو) برای یافتن این مجسمه‌ها کمک می‌گیرد. نکته‌ای که همواره در فیلم‌های چان توجه همه را به خود جلب می‌کند این است که او چه در فیلم‌های سبک آمریکایی و چه در فیلم‌هایی که از سبک و سیاق آسیایی بهره می‌برند همیشه روی فرم بوده و از انجام حرکات رزمی فوق‌العاده بی‌نظیر دریغ نکرده است.

بنابراین قطعا فیلم «زودیاک چینی» که بیشتر یک فیلم مستقل است تا دنباله‌ای برای نسخه‌های قبلی، نیز طرفداران جکی چان را نا امید نخواهد کرد، اما از آنجایی که فاصله زیادی بین این فیلم و فیلم‌های قبل از آن افتاده، چان بیشتر در این فیلم به ایفای نقش یک ماجراجوی کارکشته و در عین حال مسن پرداخته که می‌خواهد به این موضوع پی ببرد که تله‌ها کجا کار گذاشته شده‌اند و چگونه می‌توان از آن‌ها دوری کرد. فیلم «زودیاک چینی» از صحنه‌های اکشن زیادی بهره می‌برد، مانند صحنه‌هایی که در آن‌ها چان و همکارانش از روی چوب سر می‌خورند هر چند که چندان در این کار ماهر نیستند. با این وجود بهره‌گیری از برخی افکت‌های نامناسب از کیفیت فیلم کاسته است.

با همه‌ی این‌ها سکانسی که در آن چان از دست گروهی از نظامیان روس می‌گریزد، به نماد بدلکاری او و یکی از به یاد ماندنی‌ترین سکانس‌های شیرین کاری‌اش در سال‌های اخیر تبدیل شده زیرا او در این سکانس برای فرار از دست دشمنانش در جاده‌ای پرپیچ ‌و خم و کوهستانی از یک اسکیت استفاده می‌نماید. البته اجرای چنین شیرین کاری‌ای آن هم با سرعتی کمتر از ۴۰ مایل در ساعت برای جکی چان آن‌قدرها کار خارق‌العاده‌ای نیست اما این سکانس «زودیاک چینی» توانست به برگ برنده‌ی این فیلم تبدیل شود.

به‌ علاوه چان در این فیلم در یک مسابقه‌ی کونگ فوی به یاد ماندنی که کاملا مبتنی بر سبک و سیاق او در سایر فیلم‌هایش هست هم شرکت می‌کند. در حالی که «زودیاک چینی» در میان سه فیلم مبتنی بر ماجراجویی جکی چان، پایین‌ترین جایگاه را به خود اختصاص داده، می‌توان همان سبک تلفیقی اکشن، کمدی و سرگرمی این بازیگر را در جای جای آن مشاهده کرد.

۲. شمشیر خدایان (Armor Of God)

جکی چان

 • کارگردان: جکی چان
 • بازیگران: جکی چان، رزاموند کوان، آلن تام
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲ از ۱۰۰

«شمشیر خدایان»، اولین فیلمی بود که شاهین آسیا توانست در آن خوش بدرخشد و برخی از شگفت انگیزترین بدلکاری‌ها و صحنه‌های اکشن کونگ فوی خود را در دوران طلایی حرفه‌اش به نمایش بگذارد. از قضا یکی از ساده‌ترین بدلکاری‌هایی که او در طول این فیلم انجام داد نزدیک بود او را به کشتن بدهد. در فیلم «شمشیر خدایان»، چان در نقش موسیقیدانی به ایفای نقش می‌پردازد که به یک شکارچی گنج تبدیل می‌شود و برای نجات لورلی (با بازی رزاموند کوان)، نامزد هم گروهی سابقش، آلن (با بازی آلن تام) راهی ماموریتی خطرناک می‌شود.

ربودن لورلی توسط یک فرقه‌ی شیطانی بخشی از برنامه‌ای بود که آن‌ها چیده بودند تا بتوانند از جکی برای بازیابی قطعات گمشده‌ی یکی از آثار باستانی معروف به شمشیر خدایان استفاده کنند. این فیلم که به کارگردانی مشترک چان و اریک تسانگ ساخته شد، توانست کاری کند که چان به شهرت جهانی برسد و به چهرهای همانند ایندیانا جونز تبدیل شود و طرفداران زیادی پیدا کند. بدلکاری‌ها و مبارزات کونگ فوی چان در «شمشیر خدایان» حتی تا همین امروز هم شگفت انگیز به نظر می‌رسند و به راحتی می‌توان دریافت که سبک او در آن زمان چقدر تازه و نوین بود. فقط یک ستاره‌ی کمدی اکشن مانند جکی چان می‌تواند دینامیت را به خود ببندد تا دشمنانش را از خود دور کند. سکانسی که حتی امروز هم می‌تواند سبب شگفتی مخاطبان شود.

اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در طول این فیلم رخ داد و در ذهن همگان باقی مانده این است که چان در طول اجرای یکی از بدلکاری‌هایش از درخت افتاد و جمجمه‌اش شکست. اما حالا پس از گذشت این همه سال، با در نظر گرفتن بدلکاری‌های بزرگ‌تر موجود در فیلم «شمشیر خدایان» مانند چتربازی و حرکت بر روی ماشینی که از پل هوایی در حال گذر است، اینکه او نزدیک بود برای بدلکاری‌ای به این کوچکی بمیرد به طنزی در بین اهالی سینما تبدیل شده است. با همه‌ی این‌ها فیلم «شمشیر خدایان» به عنوان یکی از ناب‌ترین فیلم‌های ماجراجویانه و اکشن هیجان انگیز جکی چان شناخته می‌شود.

۱. شمشیر خدایان ۲: عملیات کاندور (Armor of God II: Operation Condor)

جکی چان

 • کارگردان: جکی چان
 • بازیگران: جکی چان، کارول چنگ، ایکیدا شوکو
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۸ از ۱۰۰

دومین فیلم ماجراجویی شاهین آسیا، فیلمی بود که داستان آن در دل یک صحرا روایت می‌شود. این صحرا به پناهگاهی برای گنج نازی‌ها تبدیل شده و حال جکی چان باید این گنج را برای سازمان ملل پیدا کند. به‌علاوه در این فیلم سه ماجراجوی دیگر به نام‌های آدا (با بازی کارول چنگ)، السا (با بازی اوا کوبو د گارسیا) و موموکو (با بازی ایکیدا شوکو) نیز حضور دارند. جکی و گروهش خیلی زود متوجه می‌شوند که باید برای پیدا کردن این گنج با چالش‌های فراوانی مواجه شوند.

با وجود اینکه عملیات کاندور دنباله‌ای برای فیلم قبلی به حساب می‌آمد، اما اولین فیلم جکی چان بود که در غرب با استقبال فراوانی مواجه گردید. نسخه‌ی اصلی فیلم که در سال ۱۹۹۷ در ایالات متحده تحت عنوان «عملیات کاندور» منتشر شد، بعدها در سرویس استریم با عنوان جدید «شمشیر خدایان ۲: عملیات کاندور» به نمایش درآمد، اما این تغییر نام باعث کاهش استقبال از آن نگردید. «عملیات کاندور» که کارگردانی آن را چان به تنهایی بر عهده داشت از نظر دامنه‌ی مبارزات دیوانه‌وار جکی چان، شیرین کاری‌ها و صحنه‌های هیجان انگیز برگرفته از کمدی صامت، از هر نظر از نسخه‌ی قبلی خود یک سر و گردن بالاتر است.

مانند بسیاری از فیلم‌های جکی چان که در طی سال‌های طلایی‌ فعالیت او ساخته شدند، بهترین سکانس فیلم در پرده‌ی سوم رخ می‌دهد، یعنی زمانی که جکی چان و دوستانش برای یافتن طلا به دل پناهگاه نازی‌ها می‌روند و با دشمنانشان به مبارزه می‌پردازند. این پناهگاه به مکانی برای آدولف و زیردستانش تبدیل شده که از آن برای مخفی کردن گنجشان استفاده کرده‌اند و حال این وظیفه‌ی جکی چان است که همانند قهرمانی وارد عمل شود و گنج مورد نظر را پیدا کند.

صحنه‌های اکشن موجود در فیلم کاندور فوق‌العاده زیاد و متنوع هستند، در حقیقت «شمشیر خدایان ۲: عملیات کاندور» که شاید در میان انبوه فیلم‌های جکی چان کمتر به آن پرداخته شده باشد، نقطه‌ی عطفی در زندگی کاری او قلمداد می‌شود و یکی از بهترین فیلم‌های اکشن و ماجراجویی‌ای به حساب می‌آید که چان در آن حضور داشته است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar علی

  فقط اسم جکی چان واسه خفن بودن یه فیلم کافیه دیگه نیاز به مطمئن شدن نداره.

 2. Avatar SINA

  از اون فیلمای باحاله که آدم یک بار هم که شده باید قبل از مرگ ببینه . رزمی ، ماجراجویی ، آدرنالین ، جستوجوی گنج ، مهیج و خنده دار همه اینا جمع شدن توی این سری فیلم . خیلی باحال از دستش ندین